Za bledulemi a sněženkami do Palohlav

Za bledulemi a sněženkami do Palohlav
Trs bledule jarní v zaniklé obci Palohlavy.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Na mapu míst, kde rostou bledule, jsme si zapsali nové místo. Kvetoucí bledule jarní, které tvoří bílé koberce ohlašující jaro, jsme našli v Palohlavech. Opuštěná vesnice v bývalém vojenském prostoru Ralsko poskytuje krásný a zároveň strašidelný zážitek - jemné bledulky a ještě jemnější sněženky porůstají základy domů, umírající sady a zaplevelené zahrady.

Jak na to

Doprava

Cesta do Palohlav je daleká a namáhavá. Obec leží uprostřed obory Židlov, kam lze vstupovat jen za denního světla, navíc se sem nesmí v březnu a dubnu. Platí sem zákaz vjezdu autem i na kole. Dostaneme se sem ze čtyř směrů.

Autem nebo řídkým autobusovým spojem z Mnichova Hradiště do Mukařova, dále na kole přes Jabloneček a Židlov do Olšiny. Odtud pěšky po asfaltové silnici směrem na Holíčky a z ní po polní, částečně dlážděné cestě do Palohlav (12 km).

Vlakem, autobusem nebo autem do Mimoně. Na kole buď před Hvězdov, Okna a Židlov do Olšiny, dál pěšky (17 km). Případně na kole do Svébořic - Nového Dvora a odtud pěšky na křižovatku silniček Dědkův odpočinek a dále pěšinou nejdříve lipovou alejí a potom přes louky do Palohlav (15 km).

Autem nebo autobusem do Kuřívod. Na kole po cyklostezce do Olšiny a dále pěšky (10 km).

Autem nebo autobusem do Hamru na Jezeře. Na kole po lesních silničkách k Sochorovu pomníku a strmě nahoru do Dolní Noviny. Pěšky po silničce na křižovatku Dědkův odpočinek a lipovou alejí do Palohlav (10 km).

Doporučené vybavení

Pevné pohorky, batoh 30 l, nepromokavá bunda, teplé oblečení, lékárnička, mobil, čelovka, svačina a horké pití v termosce, mapa nebo GPS, sportovní hodinky, peníze, doklady. Nezapomeňte na kvalitní fotoaparát! Příjezd usnadní trekingové kolo nebo horské kolo (dres, přilba, rukavičky, pumpičkazámek, cyklistické brýle, cyklobrašny).

Proplétáme se skrze padlé stromy, kličkujeme mezi propadlými sklepy a hromadami stavebního rumu.

Palohlavy (též zvané Polohlavy) neboli Halbehaupt byla vesnice patřící do pásu Horních vsí mezi Kuřívody a Osečnou. Středověká kolonizace tady začala za Přemysla Otakara II. a vlastně nikdy se úplně nepodařila. Bylo tady sucho, písčitá půda dost nerodila, nevedla tudy žádná důležitá silnice a řemeslo by tady zlaté dno sotva pohledalo.  

Nešťastnou vesnici Palohlavy nakonec potkal smutný osud. Poslední ránu dostala, když ji zabrali ruští vojáci po okupaci Československa roku 1968. V té době konečně zanikla.

Horní vsi zanikly do jedné

Palohlavy leží u silnice z Olšiny (Wolschen) do Holíček (Hultschen) a Svébořic (Schwabitz). Všechno jsou to zaniklé vsi uvnitř vojenského prostoru.

Teprve roku 1914 sem byl zaveden vodovod. Přesto se vody nedostávalo. V obci byly proto mezi domy zřízeny rybníčky na zdržení jarních sněhových a dešťových srážek. Kromě toho zde fungovaly dvě veřejné a osm soukromých studní. Vodu zadržovaly také septiky, žumpy a hnojiště. Díky tomu je území na jaře vlhké a dobře se zde daří právě bledulím a sněženkám.

Roku 1887 měly Palohlavy 399 stálých obyvatel. V roce 1921 už jen 263 obyvatel, z toho 30 Čechů a 233 Němců. Po odsunu německého obyvatelstva obec zchátrala, Češi se vystěhovali a plánované dosídlení lidmi z vnitrozemí se nezdařilo. Ještě v 50. letech minulého století zde žilo několik osob. Poté byl rozšířen vojenský prostor Československé lidové armády a zůstal tu jediný hajný. Definitivní zánik obce nastal, když Ralsko zabrala okupační Rudá armáda. Opustila ho až v roce 1991.

Horydoly.czLITERATURA: Osvald Hons - Zaniklé obce kolem Ralska

Bledule jarní / Leucojum vernum.

Dnes Palohlavy patří do klidové zony obory Židlov. V okolí se pasou zubři a další zvěř. Území spravují Vojenské lesy a statky. 

Horydoly.czKAM JINAM: Za bledulemi do Pekla

Palohlavy / Polohlavy / Halbehaupt.

Český Rakušan Presl pojmenoval bleduli 

Bledule jarní (Leucojum vernum) je květina z čeledi amarylkovité (Amaryllidaceae). Bílý květ je nejčastěji jeden, vzácněji dva. Pod špičkou mají žlutou až zelenou skvrnu. Kvete velmi v únoru až dubnu.

Jedná se o typicky středoevropskou rostlinu. V České republice se přirozeně vyskytuje ve vlhkých lesích na suti a na vlhkých loukách ve středních nadmořských výškách.

Bledule jarní / Leucojum vernum.

Jméno dal bledulím Jan Svatopluk Presl (1791-1849), rakousko-český profesor zoologie a mineralogie na Karlo-Ferdinandově univerzitě v Praze. Spoluzakládal Matici českou. Byl poslancem Říšského sněmu. Založil českou odbornou terminologii mnoha vědních oborů, zejména mineralogii, chemii, zoologii a botaniku. Zavedl dvouslovné pojmenovávání anorganických sloučenin a rozlišování oxidačního čísla pomocí přípon.

Z jeho jmen botanických jmen zůstala živá naprostá většina (např. kopretina, kukuřice, bledule, lebeda, šťovík). Některá se změnila (např. pepřika -  paprika, ďubanka - kropenáč, šišvorec - puškvorec). Jan Svatopluk Presl pojmenoval také tuleně, vorvaně, lachtana, bobra, dikobraza, zubra, mrože, hrocha a klokana. Je autorem českých a slovenských názvů pro draslík, kyslík, vápník a také pro minerály cínovec, kazivec a živec.

Doporučujeme k tématu: REGION RALSKO a Zaniklé Ralsko a Spolek historie Mimoňska a Podzemní prostory Ralsko

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Krkonošské výhledy: papírový nebo elektronický průvodce

Krkonošské výhledy: papírový nebo elektronický průvodce

Nejlepší vyhlídková místa na české straně Krkonoš nabízí turistický průvodce nazvaný Krkonošské výhledy. 20 výhledů je nafotografováno širokoúhlým objektivem a každá hora na nich je označena.... celý článek

Koupání v Brně a okolí

Se skutečnými mistry horaly na vytouženou horu Schneeberg

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Lanové parky a centra

Lanové parky a centra

AKTUALIZACE. Přinášíme nejobsažnější přehled lanových parků a lanových center v Česku a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy na provozovatele. Vysoká lana totiž nejsou kvůli bezpečnosti volně přístupná. Při lezení musí být vždy
Český Brod je zajímavé město

Český Brod je zajímavé město

AKTUALIZACE Na první a povrchní pohled je Český Brod vcelku nenápadné a nezajímavé město. Z oken projíždějícího vlaku vypadá jako nevzhledná průmyslová oblast, která nestojí za podrobnější poznání. Hlavní silnice město míjí a do
Malvíny: modrá voda a modrá obloha

Malvíny: modrá voda a modrá obloha

AKTUALIZACE Jedno z nejlepších koupání v přírodě ve středních Čechách je na Malvínách. Obrovský písník mezi Čelákovicemi a Lázněmi Toušeň nabízí čistou modrou vodu, snesitelné množství lidí, koupání v plavkách i bez nich a klid.
Koupání v Plzni: venku i v bazénu

Koupání v Plzni: venku i v bazénu

AKTUALIZACE Vodní nádrže v okolí Plzně mívají dobrou vodu ke koupání na začátku léta a potom zase koncem srpna. O prázdninách se kvůli teplému počasí obvykle tvoří velké množství sinic.
Koupání v Praze

Koupání v Praze

KDE A JAK SE VYKOUPAT? Přírodní koupaliště a kryté bazény! Přinášíme přehled možností, kde se v Praze vykoupat.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Ptáci - výstava Praha - Botanická zahrada Univerzity Karlovy 17.8.-2.9. 17.8.
Panoramatické fotografie Sobotka, Galerie Karla Samšiňáka 18.8.-31.10. Fotografoval Tomáš Vitovský 18.8.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 23.-26.8. 23.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 23.-28.8. 23.8.
Zlatá podkova - vozatajové Humpolec 24.-26.8. 24.8.
Balóny nad Telčí Telč 24.-26.8. 24.8.
Bonsaje - výstavy Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 24.8.-2.9. 24.8.
Hradozámecká noc Hrádek u Nechanic 25.8.
Caravan Salon - veletrh Německo, Düsseldorf 25.8.-2.9. 25.8.
Turnaj o Dračí rád Beckov 25.-26.8. 25.8.

Diskuse

cyklo přilba z Lidlu Pavel, 18.8.2018 20:22, 17 příspěvků
Lenin Karka, 18.8.2018 10:53, 1 příspěvek
Ach ta eugenika JN, 17.8.2018 10:11, 2 příspěvky
Pokud nechcete přes ledovec Pišišvor, 17.8.2018 9:08, 12 příspěvků
Hodinky Petr, 15.8.2018 10:46, 23 příspěvků
kruhy Zdenek, 14.8.2018 7:58, 8 příspěvků
Hodinky Olda, 13.8.2018 11:20, 23 příspěvků
307 km Ivan Paleček, 12.8.2018 18:47, 13 příspěvků
Hodinky Filip, 12.8.2018 15:59, 23 příspěvků
Hodinky Jiří, 11.8.2018 15:04, 23 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Cyklostezky v Pardubickém... Horydoly , 20.8.2018 0:35
Projděte bránou v Adršpaš... Horydoly , 17.8.2018 2:15
Botanická zahrada Praha Horydoly , 12.8.2018 12:13
Den rekordů aneb Duha v M... Horydoly , 12.8.2018 1:09
Zátopkova 10 Horydoly , 12.8.2018 0:32
World Ranking Race Prague Horydoly , 10.8.2018 22:55
Vodácká sezona Horydoly , 9.8.2018 9:28
GPS issue ricardo brooks, 8.8.2018 8:11