České kajaky na Jamajce

České kajaky na Jamajce
Dunns River na Jamajce.
Autor snímku Hannah a Xlonv00 - Wikimedia
SDÍLEJ:
Čeští profesionální kajakáři se vloni vrátili z průzkumné expedice na Jamajku se skalpy několika tamějších řek. Obyčejní vodáci, kteří jednou za čas sjedou na kanoi Váh, Lužnici či Vltavu, by ovšem spíše než o splouvání, hovořili o skákání vodopádů.
České kajaky na Jamajce
Čeští kajakáři na Jamajce.
Autor snímku Canard
Jak na to

Postřehy z Jamajky

* Jamajčané se stravují zdravě, v jejich jídelníčku je obsaženo velké množství mořských ryb a mořských plodů, které podávají se zeleninou a ovocem. S kořením při přípravě jídel spíše šetří. Ke specialitám se řadí slané banány, které se konzumují po uvaření a chutnají podobně jako brambory. Nechybí kokosové ořechy nebo „breadfruit“, což není ovoce, ale zelenina a tvarem připomíná meloun, s tím rozdílem, že má tvrdší kůru.

* Duch Boba Marleyho je všudypřítomný a reggae se line ze všech možných reproduktorů po celém ostrově.

* Příroda je zde krásná a divoká, s množstvím vzrostlých bambusů, modrých lagun a až kýčovitých palmových hájů s písčitými plážemi. Do národních parků se většinou platí vstupné.

* Pro radu, či pomoc si zde lidé chodí k okolím uznávaným a váženým mužům, kterým se říká rasta.

* Ve velkých městech je poměrně vysoká kriminalita, bezpečněji je na jamajském venkově. Turistům se doporučuje pohyb se ve vícečlenných skupinkách.

* Na Jamajku je potřeba vízum, které vám úředníci udělí za poplatek dvaceti amerických dolarů přímo na letišti v Kingstonu. Podmínkou vstupu na území je potvrzení o ubytování, bez kterého vás z letiště nepustí.

* Jeden jamajský dolar je v přepočtu 50 haléřů. Pro názornost, toustový chléb stojí přibližně 35 Kč a litr nafty 16 Kč.

* Pokud se dostanete na Jamajku, nezapomeňte si koupit vyhlášenou kávu, která se pěstuje v pohoří Blue Mountains, bílý rum nebo vyřezávanou dřevěnou masku.

* A když už tam budete, nedivte se, jak často uslyšíte odpověď „yeh man“, nebo-li „v pohodě“.

Kdo byl kdo

České extrémní kajakáře Filipa Jančara, Tomáše Minaříka, Martina Doležala a Jana Prokeše doplňoval zkušený kameraman Petr Kašpar, fotografové Jan Příhoda a Milan Marenčák a zdravotnice Jana Blahoutová.

Téměř po půl roce se ještě jednou vracíme k vodácké výpravě. O tom, jak viděl ze břehu přes hledáček kamery počínání mužů v lodích, vypráví outdoorový kameraman Petr Kašpar.

Může hodnotit, protože se ve své funkci zúčastnil už předloňské výpravy, která sjela jako první světě Gangu od pramene v himálajském ledovci.

Proč jste si vybrali zrovna Jamajku? Vždyť to není pro vodáky nijak známé místo...

To byl jeden z důvodů. Mysleli jsme si podle charakteristiky ostrova, že by tam mohla být zajímavá místa, což se nám potvrdilo. Navíc po Indii, kde jsme poznali několik rastamanů, nás to táhlo na Jamajku. Chtěli jsme jet trochu na pohodu a natočit film, který by byl jiný, než ten z Gangy. Mezi vodáky se o Jamajce hodně mluvilo také ve spojení s raggae a věhlasným rumem.

Jaká je tam tradice vodních sportů?

Na Jamajce jsme se nesetkali s vodními sporty, které jsou známé u nás. Ze sportovců jsme potkali pouze jamajský národní fotbalový tým. Pohybovali jsme se většinou ve vnitrozemí a tam se všichni starali hlavně o obživu. Když jsme přijeli na pobřeží, tak jsme většinou potkávali golfová hřiště.

Jezdí tam rafty, nebo spíše kajaky?

V podstatě ani jedno. Jediné splouvání řek je jízda na bambusových vorech a automobilových duších. Obojí je turistická atrakce, která se provozuje asi na třech řekách, kde je voda po celý rok. Kluci z naší výpravy se svezli na voru. Po třech hodinách celkem nudné plavby se ocitli až u ústí řeky do moře. To pak byl teprve adrenalin.

Jsou na Jamajce oblíbené mořské kajaky?

Našim původním plánem bylo částečně pádlovat na moři. Chtěli jsme Jamajku obeplout. Bohužel jsme nenašli ani jednu půjčovnu mořských kajaků. Na pohlednicích byly katamarány a dlouhé kánoe, ale ani místa s tímto artiklem jsme nepotkali. Možná na plážích v Negrilu, nebo Montego Bay, což jsou nejvíce turisty navštěvovaná místa. To jsou však uzavřené a hlídané zóny, kam jsme se nedostali. Ale jedno jsme absolvovali, když si od nás jeden rybář půjčil potápěčské ploutve. Museli jsme si pro ně doplout na člunu vykotlaném z kmene stromu. Myslím, že to byl celkem zajímavý seakayak.

Co byste doporučil sjet českému průměrnému vodákovi na kajaku a co by bylo vhodné pro naprostého laika s cestovní kanceláří?

Ono na Jamajce moc možností není, respektive řeky jsou tam závislé na deštích, které se stěhují po ostrově, a dopředu nelze odhadnou, kde bude pršet a kde ne. Ale všechny řeky valí do moře, takže jejich obtížnost je obvykle WW IV-V. Pro turisty je tam úsek na řece Rio Grande, kde se právě provozuje zmíněný rafting na vorech. Tubing, plavba na nafukovacím kole, je pak nejlepší na řece Flint River.

Booking.com

Jaké vybavení je potřeba vézt z Česka a co všechno si tam lze půjčit nebo levně koupit?

My jsme vezli vše, co jsme potřebovali k přežití na Jamajce. Pokud se někdo vydá do vnitrozemí, je třeba se připravit na vydatné deště. Byli jsme rádi a ocenili jsme oblečení s membránou a stany. Pršelo každou chvíli. Bylo to jako když na vás někdo vylije kbelík vody. V takovou chvíli, pokud nemáte kvalitní oblečení, tak je to velmi nepříjemné. Jediné co jsme na Jamajce koupili, byla rezavá mačeta a pronajali jsme si dodávku, kterou jsme značně za tři neděle odlehčili. Co se týká jídla, pak Jamajka nabízí kompletní rozsah potravin, na jaký jsme zvyklí doma. Ale jamajská kuchyně je daleko zajímavější a zdravější. Ceny jsou srovnatelné s našimi.

Je něco speciálního, co je nutné ve výbavě na jamajské řeky a v Česku se to nepoužívá?

Například na Rio Grande, kde nebyl dostatek vody, jsme mezi balvany potřebovali chrániče na lokty. Na horním toku Y.S. River přišla na řadu i mačeta, bez které se domorodci neobejdou. Řeky na Jamajce by se daly přirovnat ke Korsice, kterou naši vodáci velmi dobře znají. Takže kromě standardní výbavy, což je neoprénové oblečení, plovací vesta, helma a případně rukavice, nebylo nic jiného potřeba.

Dá se porovnat předloňská výprava na Gangu a loňská na Jamajku?

Výprava na Jamajku je úplně jiný druh cesty. Na Ganze jste v Himalájích, což je samo o sobě něco výjimečného. To prostředí má svoji atmosféru, dostanete se do oblastí, kde je jenom led, kamení a lidé jsou zde naprosto specifičtí. Hlavní rozdíl je ten, že Ganga vám řídí život. Je ledová, teče v ní hodně vody a stačí málo a může jít o život. Na Jamajce byl cíl jiný. Chtěli jsme přinést jiné informace, než které poskytují cestovní kanceláře, a to nejen pro vodáky, ale pro turisty všeobecně. Trochu mi tam však chyběla atmosféra Himalájí. Řeky byly malé, spíše pro technické jezdce, a až na pár míst nehrozilo žádné zvláštní nebezpečí. Ale nakonec jsme si tu správnou Jamajku našli. Byli to rastamani, kteří nás poučili o tom, jaké jsou jejich ideje. Na rozdíl od Indie jsme se dostali mezi obyčejné lidi, poznali jejich styl života, zvyky, kulturu. Dnes je pro mne Jamajka na stejné úrovni, jako třeba Ganga.

Ví se, že chystáte něco velkého a možná i přelomového na tento rok. Co to bude za řeku?

Splutí Bhagirathi, pravé zdrojnice posvátné Gangy, nás všechny velmi ovlivnilo. Rádi bychom se do Himalájí vrátili a spluli na kajacích i druhou zdrojnici Gangy, řeku Alaknandu. Chceme tak navázat na dvě expedice. Tu první vedl Jaromír Štětina a druhou Edmund Hillary. Obě se uskutečnily v roce 1977. Bohužel česká dopadla tragicky. Možná budeme potřebovat více času, než jeden rok.

Horydoly.cz Jamajka na Horydoly

Jamajské město Negril

Usain Bolt: tretry Puma Yaam

České kajaky na Jamajce

Kajakáři na Jamajce


Zobrazit místo World of rivers. Světové řeky. na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Osobnost cestovního ruchu 2017 je Eduard Bláha

Osobnost cestovního ruchu 2017 je Eduard Bláha

Eduard Bláha je osobností cestovního ruchu 2017. Prezident Svazu léčebných lázní, ředitel Lázní Luhačovice a zároveň Léčebných lázní Jáchymov převzal prestižní ocenění na veletrhu Holiday World v Praze.... celý článek

SEZNAM: Umělé lezecké stěny

Šumava AKTUÁLNĚ 2018

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

SEZNAM: Umělé lezecké stěny

SEZNAM: Umělé lezecké stěny

AKTUALIZACE Přinášíme nejobsažnější přehled umělých horolezeckých stěn v Čechách, na Moravě a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy velkých stěn i malých boulderovek, které jsou přístupné pro veřejnost.
Lednicko-valtický areál

Lednicko-valtický areál

AKTUALIZACE Spousta lidí zná jihomoravský zámek Lednice. Někteří si prošli i zámecky park s romantickým skleníkem a labyrintem geometricky sestříhaných keřů. Ale nemnozí si užili zdejší přírody.
České hory AKTUÁLNĚ 2017/2018

České hory AKTUÁLNĚ 2017/2018

JEŠTĚD Hory a doly v Čechách i na Moravě nabízejí pohádkové terény pro milovníky všech zimních dobrodružství. Sníh a led láká nejenom na běžky, sjezdovky a snowboard, ale také na sněžnice nebo ledové lezení.
Grázl všech grázlů

Grázl všech grázlů

AKTUALIZACE Nejslavnější lupič na území Česka a Slovenska nebyl Babinský z Prahy, Žižka z Trocnova, Jánošík z Terchové ani Nikola z Koločavy. Stal se jím Johann Georg Grasel z Nové Bystřice. Nic vám jeho jméno neříká?
Cyklomaratony pro každé kolo 2018

Cyklomaratony pro každé kolo 2018

AKTUALIZACE S dlouhými závody na horských kolech se doslova roztrhl pytel. Bikemaratony jsou stále populárnější nejen mezi profesionálními závodníky, ale přijíždějí na ně i tisíce amatérů. Od bžezna do října si lze

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Trans Gran Canaria - běh Kanárské ostrovy 21.-25.2. Ultramaraton 21.2.
Polovníctvo a rybárstvo - veletrh Nitra, Agrokomplex 23.-25.2. 23.2.
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 23.-25.2. Cestovní ruch 23.2.
Zimní táboření Stone City
Velký Grunov 23.-25.2. Info: dartagnan8@centrum.cz 23.2.
Outdoor Show - veletrh Velká Británie, Londýn 23.-25.2. 23.2.
Lyžařský sprint Nový Bor Běžky 24.2.
Šumavský Skimaraton Modrava 24.-25.2. Běžky 24.2.
Labe - splutí Děčín, Tyrš§v most 24.2. 11:00
Big Wall open Praha, Big Wall Lezecké závody 24.2.
Rossignol Demo Tour
Buková hora 24.-25.2. 24.2.

Diskuse

Vampires Vampires_Empire, 23.2.2018 5:10, 1 příspěvek
smoothie O., 22.2.2018 18:14, 6 příspěvků
smoothie Jaromir, 22.2.2018 14:50, 6 příspěvků
smoothie Pišišvor, 22.2.2018 14:34, 6 příspěvků
Určitě ano! Věra Boudová, 22.2.2018 11:50, 1 příspěvek
smoothie Ondra, 22.2.2018 11:29, 6 příspěvků
smoothie Pišišvor, 22.2.2018 11:16, 6 příspěvků
smoothie Jaromir, 22.2.2018 10:47, 6 příspěvků
Elektrokolo Ivos, 21.2.2018 22:50, 8 příspěvků
Magazín o víně Alex, 21.2.2018 21:42, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Výběr elektrokola Petra Svobodová, 22.2.2018 17:02
Česko-polský projekt se b... Horydoly , 22.2.2018 10:34
Veletrh cestovního ruchu ... Horydoly , 22.2.2018 10:33
Cena Josefa Vavrouška Horydoly , 22.2.2018 10:00
Ledopád v Labském dole Horydoly , 21.2.2018 1:04
Labský důl Kuba Turek, 21.2.2018 0:19
Re: Canon - dárek k zrcad... Horydoly , 20.2.2018 22:39
Jachting Horydoly , 20.2.2018 17:18