České kajaky na Jamajce

České kajaky na Jamajce
Dunns River na Jamajce.
Autor snímku Hannah a Xlonv00 - Wikimedia
SDÍLEJ:
Čeští profesionální kajakáři se vloni vrátili z průzkumné expedice na Jamajku se skalpy několika tamějších řek. Obyčejní vodáci, kteří jednou za čas sjedou na kanoi Váh, Lužnici či Vltavu, by ovšem spíše než o splouvání, hovořili o skákání vodopádů.
České kajaky na Jamajce
Čeští kajakáři na Jamajce.
Autor snímku Canard
Jak na to

Postřehy z Jamajky

* Jamajčané se stravují zdravě, v jejich jídelníčku je obsaženo velké množství mořských ryb a mořských plodů, které podávají se zeleninou a ovocem. S kořením při přípravě jídel spíše šetří. Ke specialitám se řadí slané banány, které se konzumují po uvaření a chutnají podobně jako brambory. Nechybí kokosové ořechy nebo „breadfruit“, což není ovoce, ale zelenina a tvarem připomíná meloun, s tím rozdílem, že má tvrdší kůru.

* Duch Boba Marleyho je všudypřítomný a reggae se line ze všech možných reproduktorů po celém ostrově.

* Příroda je zde krásná a divoká, s množstvím vzrostlých bambusů, modrých lagun a až kýčovitých palmových hájů s písčitými plážemi. Do národních parků se většinou platí vstupné.

* Pro radu, či pomoc si zde lidé chodí k okolím uznávaným a váženým mužům, kterým se říká rasta.

* Ve velkých městech je poměrně vysoká kriminalita, bezpečněji je na jamajském venkově. Turistům se doporučuje pohyb se ve vícečlenných skupinkách.

* Na Jamajku je potřeba vízum, které vám úředníci udělí za poplatek dvaceti amerických dolarů přímo na letišti v Kingstonu. Podmínkou vstupu na území je potvrzení o ubytování, bez kterého vás z letiště nepustí.

* Jeden jamajský dolar je v přepočtu 50 haléřů. Pro názornost, toustový chléb stojí přibližně 35 Kč a litr nafty 16 Kč.

* Pokud se dostanete na Jamajku, nezapomeňte si koupit vyhlášenou kávu, která se pěstuje v pohoří Blue Mountains, bílý rum nebo vyřezávanou dřevěnou masku.

* A když už tam budete, nedivte se, jak často uslyšíte odpověď „yeh man“, nebo-li „v pohodě“.

Kdo byl kdo

České extrémní kajakáře Filipa Jančara, Tomáše Minaříka, Martina Doležala a Jana Prokeše doplňoval zkušený kameraman Petr Kašpar, fotografové Jan Příhoda a Milan Marenčák a zdravotnice Jana Blahoutová.

Téměř po půl roce se ještě jednou vracíme k vodácké výpravě. O tom, jak viděl ze břehu přes hledáček kamery počínání mužů v lodích, vypráví outdoorový kameraman Petr Kašpar.

Může hodnotit, protože se ve své funkci zúčastnil už předloňské výpravy, která sjela jako první světě Gangu od pramene v himálajském ledovci.

Proč jste si vybrali zrovna Jamajku? Vždyť to není pro vodáky nijak známé místo...

To byl jeden z důvodů. Mysleli jsme si podle charakteristiky ostrova, že by tam mohla být zajímavá místa, což se nám potvrdilo. Navíc po Indii, kde jsme poznali několik rastamanů, nás to táhlo na Jamajku. Chtěli jsme jet trochu na pohodu a natočit film, který by byl jiný, než ten z Gangy. Mezi vodáky se o Jamajce hodně mluvilo také ve spojení s raggae a věhlasným rumem.

Jaká je tam tradice vodních sportů?

Na Jamajce jsme se nesetkali s vodními sporty, které jsou známé u nás. Ze sportovců jsme potkali pouze jamajský národní fotbalový tým. Pohybovali jsme se většinou ve vnitrozemí a tam se všichni starali hlavně o obživu. Když jsme přijeli na pobřeží, tak jsme většinou potkávali golfová hřiště.

Jezdí tam rafty, nebo spíše kajaky?

V podstatě ani jedno. Jediné splouvání řek je jízda na bambusových vorech a automobilových duších. Obojí je turistická atrakce, která se provozuje asi na třech řekách, kde je voda po celý rok. Kluci z naší výpravy se svezli na voru. Po třech hodinách celkem nudné plavby se ocitli až u ústí řeky do moře. To pak byl teprve adrenalin.

Jsou na Jamajce oblíbené mořské kajaky?

Našim původním plánem bylo částečně pádlovat na moři. Chtěli jsme Jamajku obeplout. Bohužel jsme nenašli ani jednu půjčovnu mořských kajaků. Na pohlednicích byly katamarány a dlouhé kánoe, ale ani místa s tímto artiklem jsme nepotkali. Možná na plážích v Negrilu, nebo Montego Bay, což jsou nejvíce turisty navštěvovaná místa. To jsou však uzavřené a hlídané zóny, kam jsme se nedostali. Ale jedno jsme absolvovali, když si od nás jeden rybář půjčil potápěčské ploutve. Museli jsme si pro ně doplout na člunu vykotlaném z kmene stromu. Myslím, že to byl celkem zajímavý seakayak.

Co byste doporučil sjet českému průměrnému vodákovi na kajaku a co by bylo vhodné pro naprostého laika s cestovní kanceláří?

Ono na Jamajce moc možností není, respektive řeky jsou tam závislé na deštích, které se stěhují po ostrově, a dopředu nelze odhadnou, kde bude pršet a kde ne. Ale všechny řeky valí do moře, takže jejich obtížnost je obvykle WW IV-V. Pro turisty je tam úsek na řece Rio Grande, kde se právě provozuje zmíněný rafting na vorech. Tubing, plavba na nafukovacím kole, je pak nejlepší na řece Flint River.

Booking.com

Jaké vybavení je potřeba vézt z Česka a co všechno si tam lze půjčit nebo levně koupit?

My jsme vezli vše, co jsme potřebovali k přežití na Jamajce. Pokud se někdo vydá do vnitrozemí, je třeba se připravit na vydatné deště. Byli jsme rádi a ocenili jsme oblečení s membránou a stany. Pršelo každou chvíli. Bylo to jako když na vás někdo vylije kbelík vody. V takovou chvíli, pokud nemáte kvalitní oblečení, tak je to velmi nepříjemné. Jediné co jsme na Jamajce koupili, byla rezavá mačeta a pronajali jsme si dodávku, kterou jsme značně za tři neděle odlehčili. Co se týká jídla, pak Jamajka nabízí kompletní rozsah potravin, na jaký jsme zvyklí doma. Ale jamajská kuchyně je daleko zajímavější a zdravější. Ceny jsou srovnatelné s našimi.

Je něco speciálního, co je nutné ve výbavě na jamajské řeky a v Česku se to nepoužívá?

Například na Rio Grande, kde nebyl dostatek vody, jsme mezi balvany potřebovali chrániče na lokty. Na horním toku Y.S. River přišla na řadu i mačeta, bez které se domorodci neobejdou. Řeky na Jamajce by se daly přirovnat ke Korsice, kterou naši vodáci velmi dobře znají. Takže kromě standardní výbavy, což je neoprénové oblečení, plovací vesta, helma a případně rukavice, nebylo nic jiného potřeba.

Dá se porovnat předloňská výprava na Gangu a loňská na Jamajku?

Výprava na Jamajku je úplně jiný druh cesty. Na Ganze jste v Himalájích, což je samo o sobě něco výjimečného. To prostředí má svoji atmosféru, dostanete se do oblastí, kde je jenom led, kamení a lidé jsou zde naprosto specifičtí. Hlavní rozdíl je ten, že Ganga vám řídí život. Je ledová, teče v ní hodně vody a stačí málo a může jít o život. Na Jamajce byl cíl jiný. Chtěli jsme přinést jiné informace, než které poskytují cestovní kanceláře, a to nejen pro vodáky, ale pro turisty všeobecně. Trochu mi tam však chyběla atmosféra Himalájí. Řeky byly malé, spíše pro technické jezdce, a až na pár míst nehrozilo žádné zvláštní nebezpečí. Ale nakonec jsme si tu správnou Jamajku našli. Byli to rastamani, kteří nás poučili o tom, jaké jsou jejich ideje. Na rozdíl od Indie jsme se dostali mezi obyčejné lidi, poznali jejich styl života, zvyky, kulturu. Dnes je pro mne Jamajka na stejné úrovni, jako třeba Ganga.

Ví se, že chystáte něco velkého a možná i přelomového na tento rok. Co to bude za řeku?

Splutí Bhagirathi, pravé zdrojnice posvátné Gangy, nás všechny velmi ovlivnilo. Rádi bychom se do Himalájí vrátili a spluli na kajacích i druhou zdrojnici Gangy, řeku Alaknandu. Chceme tak navázat na dvě expedice. Tu první vedl Jaromír Štětina a druhou Edmund Hillary. Obě se uskutečnily v roce 1977. Bohužel česká dopadla tragicky. Možná budeme potřebovat více času, než jeden rok.

Horydoly.cz Jamajka na Horydoly

Jamajské město Negril

Usain Bolt: tretry Puma Yaam

České kajaky na Jamajce

Kajakáři na Jamajce


Zobrazit místo World of rivers. Světové řeky. na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Krkonošské výhledy: papírový nebo elektronický průvodce

Krkonošské výhledy: papírový nebo elektronický průvodce

Nejlepší vyhlídková místa na české straně Krkonoš nabízí turistický průvodce nazvaný Krkonošské výhledy. 20 výhledů je nafotografováno širokoúhlým objektivem a každá hora na nich je označena.... celý článek

Trendy a kreativita: jak ukázat na Instagramu fotky z dovolené?

Se skutečnými mistry horaly na vytouženou horu Schneeberg

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Osmitisícovku K2 sjel Andrzej Bargiel na lyžích

Osmitisícovku K2 sjel Andrzej Bargiel na lyžích

Polský skialpinista Andrzej Bargiel sjel jako první člověk s vrcholu K2 (8611 m) do základního tábora. Závěrečný výstup na mačkách a celý sjezd na lyžích zvládl za jeden den 22. července. O den dříve stálo
REPORTÁŽ Jak se leze na Pik Lenina

REPORTÁŽ Jak se leze na Pik Lenina

Česká horolezecká expedice na Pik Lenina (7134 m n.m.) zdolala jen předvrchol Razdělnaja. Horolezce zastavila obrovská lavina, která zabila účastníky sousedních expedic  Sledujte spolu s námi, jak si vedli Ondřej Kavalír, Lukáš
ČHS spouští další disciplinární řízení proti Jakubu Turkovi

ČHS spouští další disciplinární řízení proti Jakubu Turkovi

DOPLNILI JSME AUDIO Jak to myslí Český horolezecký svaz s otevřeností vůči svým členům? Disciplinární komise rozsekne spor, zda patří informace o činnosti ČHS všem jeho členům, nebo pouze několika lidem z vedení svazu.
Malvíny: modrá voda a modrá obloha

Malvíny: modrá voda a modrá obloha

AKTUALIZACE Jedno z nejlepších koupání v přírodě ve středních Čechách je na Malvínách. Obrovský písník mezi Čelákovicemi a Lázněmi Toušeň nabízí čistou modrou vodu, snesitelné množství lidí, koupání v plavkách i bez nich a klid.
Divoký a krásný Lammer

Divoký a krásný Lammer

RIVER GUIDE Propadám se do bílé zpěněné vody, přepadávám přes kamenné prahy, prorážíme vodní válce a po dlouhých desítkách vteřin vyplouvám na klidnou vodu. To jsou okamžiky, které si každý vodák

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Tatranský horolezecký týždeň Vysoké Tatry, Popradské pleso 13.-19.8. 13.8.
Ptáci - výstava Praha - Botanická zahrada Univerzity Karlovy 17.8.-2.9. 17.8.
O-See Challenge Xterra Gemany Německo, Žitava 17.-19.8. Terénní triatlon 17.8.
Národný výstup na Kriváň Vysoké Tatry 17.-19.8. 17.8.
Elbsandstein Boulder Cup Německo, Bad Schandau 17.-19.8. 17.8.
Panoramatické fotografie Sobotka, Galerie Karla Samšiňáka 18.8.-31.10. Fotografoval Tomáš Vitovský 18.8.
Kanoepolo Chomutov 18.-19.8. 18.8.
Moravice - kanoistické sjezdy Kružberk ZRUŠENO! 18.-20.8. 18.8.
OC Manie Roztoky u Křivoklátu 18.-19.8. Otevřené kanoe na divokou vodu 18.8.
Šermířské loučení s létem Valdštejn 18.-19.8. 18.8.

Diskuse

cyklo přilba z Lidlu Pavel, 18.8.2018 20:22, 17 příspěvků
Lenin Karka, 18.8.2018 10:53, 1 příspěvek
Ach ta eugenika JN, 17.8.2018 10:11, 2 příspěvky
Pokud nechcete přes ledovec Pišišvor, 17.8.2018 9:08, 12 příspěvků
Hodinky Petr, 15.8.2018 10:46, 23 příspěvků
kruhy Zdenek, 14.8.2018 7:58, 8 příspěvků
Hodinky Olda, 13.8.2018 11:20, 23 příspěvků
307 km Ivan Paleček, 12.8.2018 18:47, 13 příspěvků
Hodinky Filip, 12.8.2018 15:59, 23 příspěvků
Hodinky Jiří, 11.8.2018 15:04, 23 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Projděte bránou v Adršpaš... Horydoly , 17.8.2018 2:15
Botanická zahrada Praha Horydoly , 12.8.2018 12:13
Den rekordů aneb Duha v M... Horydoly , 12.8.2018 1:09
Zátopkova 10 Horydoly , 12.8.2018 0:32
World Ranking Race Prague Horydoly , 10.8.2018 22:55
Vodácká sezona Horydoly , 9.8.2018 9:28
GPS issue ricardo brooks, 8.8.2018 8:11
GPS accuracy problems on ... ricardo brooks, 8.8.2018 8:09