České kajaky na Jamajce

České kajaky na Jamajce
Dunns River na Jamajce.
Autor snímku Hannah a Xlonv00 - Wikimedia
SDÍLEJ:
Čeští profesionální kajakáři se vloni vrátili z průzkumné expedice na Jamajku se skalpy několika tamějších řek. Obyčejní vodáci, kteří jednou za čas sjedou na kanoi Váh, Lužnici či Vltavu, by ovšem spíše než o splouvání, hovořili o skákání vodopádů.
České kajaky na Jamajce
Čeští kajakáři na Jamajce.
Autor snímku Canard
Jak na to

Postřehy z Jamajky

* Jamajčané se stravují zdravě, v jejich jídelníčku je obsaženo velké množství mořských ryb a mořských plodů, které podávají se zeleninou a ovocem. S kořením při přípravě jídel spíše šetří. Ke specialitám se řadí slané banány, které se konzumují po uvaření a chutnají podobně jako brambory. Nechybí kokosové ořechy nebo „breadfruit“, což není ovoce, ale zelenina a tvarem připomíná meloun, s tím rozdílem, že má tvrdší kůru.

* Duch Boba Marleyho je všudypřítomný a reggae se line ze všech možných reproduktorů po celém ostrově.

* Příroda je zde krásná a divoká, s množstvím vzrostlých bambusů, modrých lagun a až kýčovitých palmových hájů s písčitými plážemi. Do národních parků se většinou platí vstupné.

* Pro radu, či pomoc si zde lidé chodí k okolím uznávaným a váženým mužům, kterým se říká rasta.

* Ve velkých městech je poměrně vysoká kriminalita, bezpečněji je na jamajském venkově. Turistům se doporučuje pohyb se ve vícečlenných skupinkách.

* Na Jamajku je potřeba vízum, které vám úředníci udělí za poplatek dvaceti amerických dolarů přímo na letišti v Kingstonu. Podmínkou vstupu na území je potvrzení o ubytování, bez kterého vás z letiště nepustí.

* Jeden jamajský dolar je v přepočtu 50 haléřů. Pro názornost, toustový chléb stojí přibližně 35 Kč a litr nafty 16 Kč.

* Pokud se dostanete na Jamajku, nezapomeňte si koupit vyhlášenou kávu, která se pěstuje v pohoří Blue Mountains, bílý rum nebo vyřezávanou dřevěnou masku.

* A když už tam budete, nedivte se, jak často uslyšíte odpověď „yeh man“, nebo-li „v pohodě“.

Kdo byl kdo

České extrémní kajakáře Filipa Jančara, Tomáše Minaříka, Martina Doležala a Jana Prokeše doplňoval zkušený kameraman Petr Kašpar, fotografové Jan Příhoda a Milan Marenčák a zdravotnice Jana Blahoutová.

Téměř po půl roce se ještě jednou vracíme k vodácké výpravě. O tom, jak viděl ze břehu přes hledáček kamery počínání mužů v lodích, vypráví outdoorový kameraman Petr Kašpar.

Může hodnotit, protože se ve své funkci zúčastnil už předloňské výpravy, která sjela jako první světě Gangu od pramene v himálajském ledovci.

Proč jste si vybrali zrovna Jamajku? Vždyť to není pro vodáky nijak známé místo...

To byl jeden z důvodů. Mysleli jsme si podle charakteristiky ostrova, že by tam mohla být zajímavá místa, což se nám potvrdilo. Navíc po Indii, kde jsme poznali několik rastamanů, nás to táhlo na Jamajku. Chtěli jsme jet trochu na pohodu a natočit film, který by byl jiný, než ten z Gangy. Mezi vodáky se o Jamajce hodně mluvilo také ve spojení s raggae a věhlasným rumem.

Jaká je tam tradice vodních sportů?

Na Jamajce jsme se nesetkali s vodními sporty, které jsou známé u nás. Ze sportovců jsme potkali pouze jamajský národní fotbalový tým. Pohybovali jsme se většinou ve vnitrozemí a tam se všichni starali hlavně o obživu. Když jsme přijeli na pobřeží, tak jsme většinou potkávali golfová hřiště.

Jezdí tam rafty, nebo spíše kajaky?

V podstatě ani jedno. Jediné splouvání řek je jízda na bambusových vorech a automobilových duších. Obojí je turistická atrakce, která se provozuje asi na třech řekách, kde je voda po celý rok. Kluci z naší výpravy se svezli na voru. Po třech hodinách celkem nudné plavby se ocitli až u ústí řeky do moře. To pak byl teprve adrenalin.

Jsou na Jamajce oblíbené mořské kajaky?

Našim původním plánem bylo částečně pádlovat na moři. Chtěli jsme Jamajku obeplout. Bohužel jsme nenašli ani jednu půjčovnu mořských kajaků. Na pohlednicích byly katamarány a dlouhé kánoe, ale ani místa s tímto artiklem jsme nepotkali. Možná na plážích v Negrilu, nebo Montego Bay, což jsou nejvíce turisty navštěvovaná místa. To jsou však uzavřené a hlídané zóny, kam jsme se nedostali. Ale jedno jsme absolvovali, když si od nás jeden rybář půjčil potápěčské ploutve. Museli jsme si pro ně doplout na člunu vykotlaném z kmene stromu. Myslím, že to byl celkem zajímavý seakayak.

Co byste doporučil sjet českému průměrnému vodákovi na kajaku a co by bylo vhodné pro naprostého laika s cestovní kanceláří?

Ono na Jamajce moc možností není, respektive řeky jsou tam závislé na deštích, které se stěhují po ostrově, a dopředu nelze odhadnou, kde bude pršet a kde ne. Ale všechny řeky valí do moře, takže jejich obtížnost je obvykle WW IV-V. Pro turisty je tam úsek na řece Rio Grande, kde se právě provozuje zmíněný rafting na vorech. Tubing, plavba na nafukovacím kole, je pak nejlepší na řece Flint River.

Booking.com

Jaké vybavení je potřeba vézt z Česka a co všechno si tam lze půjčit nebo levně koupit?

My jsme vezli vše, co jsme potřebovali k přežití na Jamajce. Pokud se někdo vydá do vnitrozemí, je třeba se připravit na vydatné deště. Byli jsme rádi a ocenili jsme oblečení s membránou a stany. Pršelo každou chvíli. Bylo to jako když na vás někdo vylije kbelík vody. V takovou chvíli, pokud nemáte kvalitní oblečení, tak je to velmi nepříjemné. Jediné co jsme na Jamajce koupili, byla rezavá mačeta a pronajali jsme si dodávku, kterou jsme značně za tři neděle odlehčili. Co se týká jídla, pak Jamajka nabízí kompletní rozsah potravin, na jaký jsme zvyklí doma. Ale jamajská kuchyně je daleko zajímavější a zdravější. Ceny jsou srovnatelné s našimi.

Je něco speciálního, co je nutné ve výbavě na jamajské řeky a v Česku se to nepoužívá?

Například na Rio Grande, kde nebyl dostatek vody, jsme mezi balvany potřebovali chrániče na lokty. Na horním toku Y.S. River přišla na řadu i mačeta, bez které se domorodci neobejdou. Řeky na Jamajce by se daly přirovnat ke Korsice, kterou naši vodáci velmi dobře znají. Takže kromě standardní výbavy, což je neoprénové oblečení, plovací vesta, helma a případně rukavice, nebylo nic jiného potřeba.

Dá se porovnat předloňská výprava na Gangu a loňská na Jamajku?

Výprava na Jamajku je úplně jiný druh cesty. Na Ganze jste v Himalájích, což je samo o sobě něco výjimečného. To prostředí má svoji atmosféru, dostanete se do oblastí, kde je jenom led, kamení a lidé jsou zde naprosto specifičtí. Hlavní rozdíl je ten, že Ganga vám řídí život. Je ledová, teče v ní hodně vody a stačí málo a může jít o život. Na Jamajce byl cíl jiný. Chtěli jsme přinést jiné informace, než které poskytují cestovní kanceláře, a to nejen pro vodáky, ale pro turisty všeobecně. Trochu mi tam však chyběla atmosféra Himalájí. Řeky byly malé, spíše pro technické jezdce, a až na pár míst nehrozilo žádné zvláštní nebezpečí. Ale nakonec jsme si tu správnou Jamajku našli. Byli to rastamani, kteří nás poučili o tom, jaké jsou jejich ideje. Na rozdíl od Indie jsme se dostali mezi obyčejné lidi, poznali jejich styl života, zvyky, kulturu. Dnes je pro mne Jamajka na stejné úrovni, jako třeba Ganga.

Ví se, že chystáte něco velkého a možná i přelomového na tento rok. Co to bude za řeku?

Splutí Bhagirathi, pravé zdrojnice posvátné Gangy, nás všechny velmi ovlivnilo. Rádi bychom se do Himalájí vrátili a spluli na kajacích i druhou zdrojnici Gangy, řeku Alaknandu. Chceme tak navázat na dvě expedice. Tu první vedl Jaromír Štětina a druhou Edmund Hillary. Obě se uskutečnily v roce 1977. Bohužel česká dopadla tragicky. Možná budeme potřebovat více času, než jeden rok.

Horydoly.cz Jamajka na Horydoly

Jamajské město Negril

Usain Bolt: tretry Puma Yaam

České kajaky na Jamajce

Kajakáři na Jamajce


Zobrazit místo World of rivers. Světové řeky. na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Reisten, víno od Templářských sklepů

Reisten, víno od Templářských sklepů

ROZHOVOR Butiková vína pro vrcholnou gastronomii vyrábí vinařství Reisten v Pavlově pod malebnou siluetou Dívčího hradu (Meidenburg). Produkcí pouhých 120 tisíc lahví neoslňuje, ale naopak přísně dodržuje koncept vysoce kvalitních vín.... celý článek

Jizerský guláš 2018

TEST Sukně se šortkami Quechua

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Vojenské lesy dávají veřejnosti mapovou aplikaci pro Brdy a Ralsko

Vojenské lesy dávají veřejnosti mapovou aplikaci pro Brdy a Ralsko

Brdy a Ralsko, bývalé vojenské újezdy, spravují Vojenské lesy a statky. Poté, co otevřely obě dříve nepřístupná území pro veřejnost, vydávají bezplatnou mapovou aplikaci na mobilní telefony.
Jizerský guláš 2018

Jizerský guláš 2018

FRÝDLANT Malé zprávičky z malých Jizerských hor a Lužických hor na severu. 
Balaton na kole

Balaton na kole

AKTUALIZACE K "maďarskému moři" jezdily několik desetiletí tisíce turistů z Československa, Německa a zbytku východního bloku. Trávili zde dovolenou v kempech, kterými jsou do dneška břehy Balatonu obsypané. Dnes sem zdaleka neproudí tolik lidí
Parníkem z Prahy na Slapy

Parníkem z Prahy na Slapy

AKTUALIZACE 2018 Parníkem z Prahy na Slapy je možné plout od 28. dubna každou sobotu a státní svátky, od 1. června do 9. září v sobotu, neděli i státní svátky. Na lodní lince se střídají
Jízdní řády na internetu

Jízdní řády na internetu

Kudy kam? Přinášíme výběr jízdních řádů hromadné dopravy mezinárodní, vnitrostátní i městské.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Krčská 12 Praha, Krč, Velký Altán   22.5. 18:00
Czech Republic Travel Trade Day Liberec, Zlatý lec 21.-22.5. 22.5.
Za pokladem Voka IV. - dogtrekking Jedovnice, Olšovec 24.-27.5. 24.5.
WTF - veletrh Čína, Šanghaj 24.-27.5. 24.5.
Hanseboot - veletrh Německo, Neustadt in Holstein 25.-27.5. Lodě a čluny 25.5.
Noc kostelů Česko 25.5.
Fringe - festival Praha 25.5.-2.6. 25.5.
Asie - diashow Praha, Městská knihovna Přednáší Zuzana Pilzová 25.5. 19:00
Horská výzva Beskydy Trojanovice 25.-26.5. Horský běh a chůze 25.5.
Handicamp Milovy 25.-27.5. Lezení handicapovaných 25.5.

Diskuse

Elektrokolo motor Adam, 22.5.2018 11:37, 50 příspěvků
Městské kolo Karel, 21.5.2018 19:31, 16 příspěvků
pod bašteckým jezem střelec, 21.5.2018 13:19, 3 příspěvky
copy paste Horydoly , 21.5.2018 13:14, 2 příspěvky
Jak se jmenuje ta CK Horydoly , 21.5.2018 13:09, 2 příspěvky
copy paste bláboly, 21.5.2018 12:32, 2 příspěvky
Jak se jmenuje ta CK Kamil, 21.5.2018 12:30, 2 příspěvky
Ferratova brzda? Kuba Turek, 21.5.2018 1:49, 12 příspěvků
Ferratova brzda? Dan, 21.5.2018 0:04, 12 příspěvků
Městské kolo Marta, 20.5.2018 21:38, 16 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Středomoří Horydoly , 21.5.2018 11:37
Re: Čo nám chce povedať c... Jakub Lakatoš, 20.5.2018 23:59
Slušní lidé nepotřebují d... milan šupa, 18.5.2018 18:39
Cykloservisy / cykloshopy... Horydoly , 18.5.2018 18:27
Hotelbeds Group provides ... Horydoly , 18.5.2018 18:12
Mariánské Lázně Horydoly , 18.5.2018 18:09
Re: Vila Vlastimila Luhač... Horydoly , 18.5.2018 10:21
Vila Vlastimila Horydoly , 18.5.2018 1:26