Kajakáři na Jamajce

Kajakáři na Jamajce
Kajakáři na Jamajce.
Autor snímku Hannah
SDÍLEJ:

Jamaica - při vyslovení tohoto jména se snad každému před očima objeví prosluněná pláž. Najednou jakoby cítil vánek od moře, který čechrá obrovské listy palem a z dálky je slyšet houpavou melodii reggae.

Kajakáři na Jamajce
Čeští kajakáři na Jamajce.
Autor snímku Canard
Jak na to

Pár poznatků o Jamajce

* Ostrov se nachází v tropickém pásmu, je zde přes den velmi teplo a i v noci teploměr jen neochotně klesá pod 30 stupňů Celsia.

* Ve velkých městech je poměrně velká kriminalita, ale jamajský venkov je přívětivý a přátelský. Kdekoli zastavíte s autem, můžete si být jisti, že během chvilky jsou u vás místní a ptají se, jaké máte problémy.

* Ze všech stran slyšíte „Jaman“ (Yeh man), což vás okamžitě přesvědčí, že problémy zde prostě nejsou.

* I přesto je třeba mít na paměti, že jste v tropech, a proto je nutné dodržovat spoustu zásad. Zejména ochrana proti agresivnímu slunci a pitný režim jsou nutností.

* Všudypřítomný hmyz je sice nepříjemný, ale jinak se zde prakticky nesetkáte s nebezpečnými zvířaty. Spát se dá i v těsné blízkosti jezírka plného krokodýlů, ale jen za předpokladu, že vám místní přesně vymezí tábořiště a poradí, jak se v těchto místech chovat.

* Litr nafty pořídíte za 16 korun, potraviny jsou dražší než u nás, ale nejsou cenově nedostupné.

* Jezdí se vlevo, musíte neustále troubit, jinak jste podezřelí.

* Míst na kempování ve volné přírodě je na pobřeží minimum. Ve vnitrozemí se utáboříte mimo civilizaci celkem snadno, ale opět je nutno mít na paměti, že jste v pralese. Pohyb po ostrově lze doporučit spíše větším skupinkám než jednotlivcům či dvojicím. Vyplatí se navázat kontakt s místními a domluvit si nocleh na jejich pozemcích.

* Přátelství s Rastou, jakýmsi morálním vzorem, vám vynese respekt celé vesnice a mnoho zajímavých poznatků.

* Místní se ve vnitrozemí živí ovocem, nabídka je skutečně velkolepá. Banány, cukrová třtina, kokosy, slané banány nebo breat fruit se s pomocí domorodců naučíte během chvilky konzumovat i připravovat.

* Ne každý, kdo nosí dredy, je rasta.

* Místní dívky jsou krásné a přátelské, ale jakmile si muži všimnou že se vám líbí, potichu vás upozorní na množství pohlavních chorob, které by vaše letní dobrodružství mohly zkomplikovat.

* Místní rum je lahůdka, kterou si nesmíte nechat ujít. Vyplatí se návštěva některé z výroben, například v oblasti Appleton.

* Na marihuanu narazíte všude. Nenechte se však zmást tím, že kouří všichni a pořád. Drogy jsou na ostrově nelegální a místní policie je nekompromisní.

Najednou jakoby člověk na jazyku cítil lahodnou chuť jemného rumu, ne toho z brambor, ale pravého, třtinového...

Zkušení borci

Taková byla představa členů kajakářského extrémního týmu Waterrats, když se rozhodovali, kam vyrazit na další expedici. Waterrats měla za sebou úspěšnou expedici Ganga 2003, při které se podařilo jako první na světě sjet enormně náročný úsek od pramene řeky Gangy. Žádní začátečníci. Lidé zvyklí na drsnou přírodu, dobrodružství a adrenalin.

Začátkem roku 2004 se začala rodit myšlenka expedice Jamaica 2004. Téměř rok tvrdých příprav, shánění informací, map a vybavení vyvrcholil začátkem července, kdy dodávka po střechu nacpaná materiálem přivezla na pražské letiště skupinku osmi dobrodruhů.

Nechyběla ani zdravotnice

Čtyři kajakáři, jedni z nejlepších u nás. Filip Jančar, Martin Doležal, Tomáš Minařík a Honza Prokeš. Kameraman Petr Kašpar, fotografové Honza Příhoda a Milan Marenčák a zdravotnice Jana Blahoutová. To byla skupina, která se rozhodla prozkoumat Jamajku z pohledu vodáků, najít a zdolat již objevené i dosud panenské řeky a vodopády a hlavně natočit dokumentární film o adrenalinovém sportu na tomto nádherném karibském ostrově.

Po devíti hodinách letu nastaly první problémy. Dostat se na ostrov znamenalo získat po příletu vstupní vízum. Otázka dvaceti dolarů, ale bez rezervace ubytování jej imigrační úředníci odmítali vydat. Nemohli pochopit, že soudný člověk může bivakovat v pralese či na pláži oceánu. Následovaly dvě hodiny vyjednávání v celním prostoru, až se konečně podařilo nějaké ubytování naoko zarezervovat a celá skupina se konečně ocitla před letištěm v Kingstonu.

Všechno je OK

Prvním cílem bylo najmout dodávku, naložit skoro dvě stě kilogramů materiálu a lodě a vyrazit k prameni největší jamajské řeky Rio Grande. Po dvou dnech prodírání se křivolakými cestami v horách se skupina poprvé dostala k řece. Během více jak třítýdenního pobytu projela expediční skupina celý ostrov a získala mnoho poznatků, které nyní zpracovává tak, aby byly k dispozici dalším cestovatelům, kteří se tento nádherný, ale málo popsaný kus světa rozhodnou navštívit.

Tři týdny se Waterrats prodírali pralesem podle nepřesné mapy, prali s divokými říčkami, zdolávali mohutné vodopády a poznávali život domorodců v zapadlých horských osadách i rybářských koloniích na pobřeží oceánu. Celou dobu je provázelo tropické slunce, všudypřítomná hlasitá hudba, ovoce i populární univerzální odpověď "Yeh man". To jako že všechno je v nejlepším pořádku.

Booking.com

Skákat vodopády ve filmu

Z natočeného materiálu vznikne již brzy film Real Jamaica hardcore, který bude spolu s množstvím fotografií prezentován na řadě přednášek a filmových festivalech outdoorových filmů. Cílem expedice bylo zmapování ostrova, aby bylo možno doplnit kusé informace, které jsou u nás k dispozici.

Dalším úkolem skupiny bylo najít a zdolat co největší množství řek a vodopádů. Nedílnou součástí plánu však bylo i testování výrobků, které členové Waterrats dostali k dispozici pro svou cestu.

Horydoly.cz Jamajka na Horydoly

Jamajské město Negril

Usain Bolt: tretry Puma Yaam

České kajaky na Jamajce

Kajakáři na Jamajce


Zobrazit místo World of rivers. Světové řeky. na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: prvni prezentace
Striha se striha, ale je to fuska. Na www.ww8.cz najdete kalendar akci, kde se bude povidat o Jamaice a kde muzete videt i pohyblivy obrazky.
  • Autor Jéňa
  • Datum a čas 10.11.2004 14:52
Reaguj
prvni prezentace
Zdar kluci, doufam, ze prvni prezentace Vaseho HardCoru bude na Setkani cestovatelu uspesna !!! Drzim palce strihacum ;-) Pro ostatni: pridavam odkaz na podrobny program Setkani cestovatelu v Praze - www.setkanicestovatelu.cz
  • Autor Karel W
  • Datum a čas 13.10.2004 19:14
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Nepál 2017, aneb sorry jaku!

Nepál 2017, aneb sorry jaku!

Vážené kolegyně, kolegové, milí přátelé a kamarádi, kdybyste měli chuť se přijít podívat na promítání fotek z Nepálu, tak doražte v neděli 11. února v 19:00 hodin do kavárny Prostoru v Národní technické knihovně v Praze. 7 minut... celý článek

Do Dubaje vloni přijelo 70 tisíc Čechů

Hloupý Honzo, vystrč hlavu z prdele!

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Nordic zewling

Nordic zewling

Jako jedni z prvních jsme měli možnost vyzkoušet nové odvětví severských sportů. Všelijaké nordic walkingy, nordic skatingy a jim podobné doplní nejnovější objev – nordic zewling, severské zevlování.
Turistické cestovní kanceláře

Turistické cestovní kanceláře

Připravili jsme přehled cestovních kanceláří, které své klienty nevozí k moři, ale berou je s sebou do hor, posadí je do sedla bicyklu, nebo na loď.
Jamajské město Negril – ta pravá exotika!

Jamajské město Negril – ta pravá exotika!

Znamená-li pro vás slovo exotika především nekonečné pláže se sněhobílým pískem zalité sluncem, azurově modré moře a atmosféru dotvářející palmy, letovisko Negril ležící v západní části Jamajky je pro vás to pravé.
Právě začíná Kolem světa v Plzni

Právě začíná Kolem světa v Plzni

Za minutu odstartuje jarní edice cestovatelského festivalu Kolem světa v Plzni. Během dvou dnů se v Měšťanské besedě představí jedenáct cestovatelů se svými přednáškami doplněnými promítáním fotografií a filmů.
Vítkovice Tours je nejlepší česká cestovní kancelář

Vítkovice Tours je nejlepší česká cestovní kancelář

První místo v kategorii Nejlepší cestovní kancelář, do které jsou automaticky zařazeny všechny cestovní kanceláře působící na území České republiky, získala cestovní kancelář Vítkovice Tours v rámci Velké ceny cestovního ruchu vyhlašované

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Holiday World - veletrh Praha, Holešovice 15.-18.2. Cestovní ruch 15.2.
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 15.-18.2. Rybářství a myslivost 15.2.
Sport Expo - veletrh Polsko, Kielce 16.-18.2. 16.2.
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 20.-21.2. 20.2.
Bulharsko - diashow Brno, Práh Přednáší Dalibor Robi Mahel 20.2. 18:00
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 21.-25.2. 21.2.
Free - veletrh Německo, Mnichov 21.-25.2. 21.2.
Nautika - veletrh Chorvatsko, Záhřeb 21.-25.2. 21.2.
Pacific Crest Trail - diashow Brno, Legato Přednáší Kateřina Plíhalová 22.2. 19:00
Hohe Jagd und Fischerei - veletrh Rakousko, Salzburg 22.-25.2. Lov a rybářství 22.2.

Diskuse

Odrážedlo Tomáš, 17.2.2018 16:24, 3 příspěvky
Elektrokolo Ivos, 17.2.2018 16:22, 6 příspěvků
Elektrokolo Horydoly , 15.2.2018 15:57, 6 příspěvků
Odrážedlo Horydoly , 15.2.2018 15:27, 3 příspěvky
Bulvární slovník Kuba Turek, 15.2.2018 15:25, 17 příspěvků
…nebo i ta hloupá Anglie… Michael Beranek, 15.2.2018 14:11, 17 příspěvků
Odrážedlo Renata, 15.2.2018 13:34, 3 příspěvky
Elektrokolo Marek, 15.2.2018 13:30, 6 příspěvků
Bulvární slovník Lukas B., 15.2.2018 11:48, 17 příspěvků
termo Marinecek, 15.2.2018 9:32, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Lyžuj lesy Horydoly , 15.2.2018 16:45
Razula hlásí výborné podm... Horydoly , 15.2.2018 16:30
Auto*Mat Horydoly , 15.2.2018 11:18
Diashow Brno Horydoly , 14.2.2018 22:06
Re: Masarykovské desatero Kuba Turek, 14.2.2018 18:21
Masarykovské desatero Horydoly , 14.2.2018 18:18
Milleniálové mají Valentý... Horydoly , 14.2.2018 16:56
Pašeráckej vejkend Horydoly , 14.2.2018 16:53