Kajakáři na Jamajce

Kajakáři na Jamajce
Kajakáři na Jamajce.
Autor snímku Hannah
SDÍLEJ:

Jamaica - při vyslovení tohoto jména se snad každému před očima objeví prosluněná pláž. Najednou jakoby cítil vánek od moře, který čechrá obrovské listy palem a z dálky je slyšet houpavou melodii reggae.

Kajakáři na Jamajce
Čeští kajakáři na Jamajce.
Autor snímku Canard
Jak na to

Pár poznatků o Jamajce

* Ostrov se nachází v tropickém pásmu, je zde přes den velmi teplo a i v noci teploměr jen neochotně klesá pod 30 stupňů Celsia.

* Ve velkých městech je poměrně velká kriminalita, ale jamajský venkov je přívětivý a přátelský. Kdekoli zastavíte s autem, můžete si být jisti, že během chvilky jsou u vás místní a ptají se, jaké máte problémy.

* Ze všech stran slyšíte „Jaman“ (Yeh man), což vás okamžitě přesvědčí, že problémy zde prostě nejsou.

* I přesto je třeba mít na paměti, že jste v tropech, a proto je nutné dodržovat spoustu zásad. Zejména ochrana proti agresivnímu slunci a pitný režim jsou nutností.

* Všudypřítomný hmyz je sice nepříjemný, ale jinak se zde prakticky nesetkáte s nebezpečnými zvířaty. Spát se dá i v těsné blízkosti jezírka plného krokodýlů, ale jen za předpokladu, že vám místní přesně vymezí tábořiště a poradí, jak se v těchto místech chovat.

* Litr nafty pořídíte za 16 korun, potraviny jsou dražší než u nás, ale nejsou cenově nedostupné.

* Jezdí se vlevo, musíte neustále troubit, jinak jste podezřelí.

* Míst na kempování ve volné přírodě je na pobřeží minimum. Ve vnitrozemí se utáboříte mimo civilizaci celkem snadno, ale opět je nutno mít na paměti, že jste v pralese. Pohyb po ostrově lze doporučit spíše větším skupinkám než jednotlivcům či dvojicím. Vyplatí se navázat kontakt s místními a domluvit si nocleh na jejich pozemcích.

* Přátelství s Rastou, jakýmsi morálním vzorem, vám vynese respekt celé vesnice a mnoho zajímavých poznatků.

* Místní se ve vnitrozemí živí ovocem, nabídka je skutečně velkolepá. Banány, cukrová třtina, kokosy, slané banány nebo breat fruit se s pomocí domorodců naučíte během chvilky konzumovat i připravovat.

* Ne každý, kdo nosí dredy, je rasta.

* Místní dívky jsou krásné a přátelské, ale jakmile si muži všimnou že se vám líbí, potichu vás upozorní na množství pohlavních chorob, které by vaše letní dobrodružství mohly zkomplikovat.

* Místní rum je lahůdka, kterou si nesmíte nechat ujít. Vyplatí se návštěva některé z výroben, například v oblasti Appleton.

* Na marihuanu narazíte všude. Nenechte se však zmást tím, že kouří všichni a pořád. Drogy jsou na ostrově nelegální a místní policie je nekompromisní.

Najednou jakoby člověk na jazyku cítil lahodnou chuť jemného rumu, ne toho z brambor, ale pravého, třtinového...

Zkušení borci

Taková byla představa členů kajakářského extrémního týmu Waterrats, když se rozhodovali, kam vyrazit na další expedici. Waterrats měla za sebou úspěšnou expedici Ganga 2003, při které se podařilo jako první na světě sjet enormně náročný úsek od pramene řeky Gangy. Žádní začátečníci. Lidé zvyklí na drsnou přírodu, dobrodružství a adrenalin.

Začátkem roku 2004 se začala rodit myšlenka expedice Jamaica 2004. Téměř rok tvrdých příprav, shánění informací, map a vybavení vyvrcholil začátkem července, kdy dodávka po střechu nacpaná materiálem přivezla na pražské letiště skupinku osmi dobrodruhů.

Nechyběla ani zdravotnice

Čtyři kajakáři, jedni z nejlepších u nás. Filip Jančar, Martin Doležal, Tomáš Minařík a Honza Prokeš. Kameraman Petr Kašpar, fotografové Honza Příhoda a Milan Marenčák a zdravotnice Jana Blahoutová. To byla skupina, která se rozhodla prozkoumat Jamajku z pohledu vodáků, najít a zdolat již objevené i dosud panenské řeky a vodopády a hlavně natočit dokumentární film o adrenalinovém sportu na tomto nádherném karibském ostrově.

Po devíti hodinách letu nastaly první problémy. Dostat se na ostrov znamenalo získat po příletu vstupní vízum. Otázka dvaceti dolarů, ale bez rezervace ubytování jej imigrační úředníci odmítali vydat. Nemohli pochopit, že soudný člověk může bivakovat v pralese či na pláži oceánu. Následovaly dvě hodiny vyjednávání v celním prostoru, až se konečně podařilo nějaké ubytování naoko zarezervovat a celá skupina se konečně ocitla před letištěm v Kingstonu.

Všechno je OK

Prvním cílem bylo najmout dodávku, naložit skoro dvě stě kilogramů materiálu a lodě a vyrazit k prameni největší jamajské řeky Rio Grande. Po dvou dnech prodírání se křivolakými cestami v horách se skupina poprvé dostala k řece. Během více jak třítýdenního pobytu projela expediční skupina celý ostrov a získala mnoho poznatků, které nyní zpracovává tak, aby byly k dispozici dalším cestovatelům, kteří se tento nádherný, ale málo popsaný kus světa rozhodnou navštívit.

Tři týdny se Waterrats prodírali pralesem podle nepřesné mapy, prali s divokými říčkami, zdolávali mohutné vodopády a poznávali život domorodců v zapadlých horských osadách i rybářských koloniích na pobřeží oceánu. Celou dobu je provázelo tropické slunce, všudypřítomná hlasitá hudba, ovoce i populární univerzální odpověď "Yeh man". To jako že všechno je v nejlepším pořádku.

Booking.com

Skákat vodopády ve filmu

Z natočeného materiálu vznikne již brzy film Real Jamaica hardcore, který bude spolu s množstvím fotografií prezentován na řadě přednášek a filmových festivalech outdoorových filmů. Cílem expedice bylo zmapování ostrova, aby bylo možno doplnit kusé informace, které jsou u nás k dispozici.

Dalším úkolem skupiny bylo najít a zdolat co největší množství řek a vodopádů. Nedílnou součástí plánu však bylo i testování výrobků, které členové Waterrats dostali k dispozici pro svou cestu.

Horydoly.cz Jamajka na Horydoly

Jamajské město Negril

Usain Bolt: tretry Puma Yaam

České kajaky na Jamajce

Kajakáři na Jamajce


Zobrazit místo World of rivers. Světové řeky. na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: prvni prezentace
Striha se striha, ale je to fuska. Na www.ww8.cz najdete kalendar akci, kde se bude povidat o Jamaice a kde muzete videt i pohyblivy obrazky.
  • Autor Jéňa
  • Datum a čas 10.11.2004 14:52
Reaguj
prvni prezentace
Zdar kluci, doufam, ze prvni prezentace Vaseho HardCoru bude na Setkani cestovatelu uspesna !!! Drzim palce strihacum ;-) Pro ostatni: pridavam odkaz na podrobny program Setkani cestovatelu v Praze - www.setkanicestovatelu.cz
  • Autor Karel W
  • Datum a čas 13.10.2004 19:14
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Mýtické vrcholy s příchutí legend

Mýtické vrcholy s příchutí legend

Vylézt na Sněžku, či nějaký vrchol v Alpách je dozajista fajn. Ovšem stanout na vrcholu hory, ke které se vážou tisíce let staré příběhy a na které v minulosti cupitali předkové vašich předků,... celý článek

Party na Ibize? Ano. Ale dětem nevadí

Manuál pro cestování s dětmi: Jak plánovat a nic nezapomenout?

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

RS Tour zkrachovala

RS Tour zkrachovala

Cestovní kancelář RS Tour vyhlásila úpadek. Včechny její klienty dostala ze zahraničí domů Slavia pojišťovna. Další dvě stovky klientů už neodcestovaly do Řecka a Bulharska.
Party na Ibize? Ano. Ale dětem nevadí

Party na Ibize? Ano. Ale dětem nevadí

Jak je to s kluby na Ibize? Je to opravdu nevhodné pro malé děti? Je tam moc rušno a málo klidu? Už dlouho jsem se na toto místo chtěla podívat, jelikož mám objeté
Mýtické vrcholy s příchutí legend

Mýtické vrcholy s příchutí legend

Vylézt na Sněžku, či nějaký vrchol v Alpách je dozajista fajn. Ovšem stanout na vrcholu hory, ke které se vážou tisíce let staré příběhy a na které v minulosti cupitali předkové vašich předků,
Manuál pro cestování s dětmi: Jak plánovat a nic nezapomenout?

Manuál pro cestování s dětmi: Jak plánovat a nic nezapomenout?

S příchodem dětí se částečně mění i naše zvyky. A pro případ cestování toto tvrzení platí dvojnásobně. Dříve stačilo jen koupit letenky nebo nastartovat auto a vyrazit. Přestože se může zdát, že cestování s dětmi

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 23.-26.8. 23.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 23.-28.8. 23.8.
Caravan Salon - veletrh Německo, Düsseldorf 25.8.-2.9. 25.8.
Tournatur - veletrh Německo, Düsseldorf 31.8.-2.9. 31.8.
Hmyzí večer - Brno, Klub cestovatelů Kulinářská akce 9.9. 18:00
Liberecko ve stínu sopek - výstava Turnov, Muzeum Českého ráje 17.7.-9.9. 9.9.
CIBTM - veletrh Čína, Peking 12.-13.9. 12.9.
Bike-Expo - veletrh Polsko, Kielce 13.-15.9. 13.9.
Caravanmessen - veletrh Norsko, Oslo 13.-16.9. 13.9.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 14.-22.9. 14.9.

Diskuse

Svatba Kateřina Poláková, 20.8.2018 14:44, 3 příspěvky
cyklo přilba z Lidlu Pavel, 18.8.2018 20:22, 17 příspěvků
Lenin Karka, 18.8.2018 10:53, 1 příspěvek
Ach ta eugenika JN, 17.8.2018 10:11, 2 příspěvky
Pokud nechcete přes ledovec Pišišvor, 17.8.2018 9:08, 12 příspěvků
Hodinky Petr, 15.8.2018 10:46, 23 příspěvků
kruhy Zdenek, 14.8.2018 7:58, 8 příspěvků
Hodinky Olda, 13.8.2018 11:20, 23 příspěvků
307 km Ivan Paleček, 12.8.2018 18:47, 13 příspěvků
Hodinky Filip, 12.8.2018 15:59, 23 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Slovensko turistické Horydoly , 20.8.2018 23:08
Mercury nové turistické i... Horydoly , 20.8.2018 22:26
Cyklostezky v Pardubickém... Horydoly , 20.8.2018 0:35
Projděte bránou v Adršpaš... Horydoly , 17.8.2018 2:15
Botanická zahrada Praha Horydoly , 12.8.2018 12:13
Den rekordů aneb Duha v M... Horydoly , 12.8.2018 1:09
Zátopkova 10 Horydoly , 12.8.2018 0:32
World Ranking Race Prague Horydoly , 10.8.2018 22:55