Podzimní kombinace na západě

Podzimní kombinace na západě
Skalnaté údolí Střely u Kozičkova mlýna.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Příjemnou vodáckou dvojkombinaci nabízejí západní Čechy tradičně v polovině září. Tamní vodácké oddíly organizují vypouštění přehrad na říčkách Teplá a Střela.

Jak na to

Střela a Teplá

Vodácká obtížnost: max. WW 2+

Charakter: jasná proudnice, kameny v řečišti, obtížné stupně

Riziko: samozáchrana je ve válcích obtížná, pomoc kamarádů s házečkou je potřebná

Znalosti: posádky musejí ovládat loď, plavání a záchranu

Tábořiště: kemp u hráze přehrady Březová, zdarma cca 1 km nad jezem v Rabštejně na pravém břehu a u Mladotic vedle mostu přes Střelu

Kilometráž: V tištěné podobě vyšla Kilometráž českých a moravských řek v roce 1998 v nakladatelství Shocart. Dá se koupit v e-shopu za 199 korun. Na internetu jsou kilometráže dostupné na Raft.cz.

Doprava: pouze po silnici, do Březové jezdí z Karlových Var městský autobus

Doporučené vybavení

plastový kajak, zavřená deblkanoe, nafukovací kanoe

pádlo

plovací vesta

přilba

funkční prádlo

neopren nebo šusťákový oblek

kilometráž

malý lodní pytel na drobnosti

vodovzdorné hodinky

lékárnička

mobil

horký nápoj v termosce

Přinášíme fotogalerii z právě uplynulého víkendu, kdy se kromě turistického splutí jely zároveň vodácké jízdy zdatnosti.

Rodiče a děti

Počasí se podařilo, babí léto právě zuří, voda není ledová. Nasedáme kempu pod hrází přehrady v Březové a spouštíme se po travnaté stráni do proudu. Naše čtyři kajaky v nás budí důvěru.

Věříme, že se nám nestane to, co minule, kdy jednomu dítěti skočila dole u Thermalu ve válci kanoe na záda a musel mu z něj potom pomáhat raft, a na posledním válci jsem se cvaknul já, protože mi na poslední chvíli překřížila cestu nafukovací pálava.

Ve válcích mu pomůžu

Cesta rychle ubíhá, projíždíme první peřejky, potom karlovarské parky a blížíme se k Vřídlu. Osmiletého kajakáře si přivazuji ke své lodi lanem, desetiletý jede pod dohledem matky sám.

Libujeme si, že okolo nás není příliš mnoho vodáků a máme dost místa na manévrování. Všechno zatím vychází, jak má. Několik válečků projíždíme bez ztráty kytičky.

Jako náklaďák s vlekem

Předposlední stupeň je jako obvykle pěkně vypasený. Naše tažná souprava se rozjíždí na nejvyšší rychlost, skáčeme stupeň ...a pod ním se napříč řeky zjevuje postarší kajakář. Nereaguje na pokřik a my už nejsme schopni zastavit. Skáčeme stupeň, narážíme do něj a nastává mela.

Válec si nás podává

Chvíli bojuji s válcem, ale ten si mě pomalu točí kolmo k proudu. Vlečňák za mnou se zatím drží po proudu, ale válec si ho vcucává nazpátek. Do toho si ještě přisadí kajakář, který zapeklitou situaci způsobil, a strká mi do zádi. Padám do vody, chvíli mi trvá, než strhnu špricku, a nahmatám lano, kterým chci vytáhnout syna z válce. Zatím sedí ve své lodi hlavou nahoru. Kajakář ovšem natlačí do válce i jeho a on krysí taky.

Do toho se z protějšího břehu vrhá záchranář upoutaný na svém laně. Už ale není potřeba. Synek úspěšně opustil loď, já držím oba kajaky a vedle nás se cvakla ještě deblovka. Jen kajakář se usadil v proudu pod námi a v klidu s námi konverzuje. Aspoň že nám chytil pádlo.

Poslední stupeň vynechá

Strach, slzy, zima. To zažívá synek, když složitě manévruji s oběma loděmi, abych nás do nich v silném proudu usadil. Daří se a traverzujeme na druhou stranu. Největší hrůzu měl z toho, že pojedeme ještě další stupeň o pár desítek metrů pod námi, kde jsme přišli podobným způsobem k úhoně minulý rok.

Skáču ho tedy sám, žena s druhým synem už to mají za sebou. Na soutoku s Ohří pijeme horký čaj, jíme tatranky a rozhodujeme se, že dojedeme až na peřej Hubertus.

Pohoda na vodě

V neděli přejíždíme na Střelu. Stejně krásné počasí jako na teplé nás potěší, dostatek vody pozve ke splutí a tentokrát bez potíží splouváme z Rabštejna do Mladotic. Po cestě nebyl ani jeden padlý strom, či jiná vypečenost, a tak si můžeme gratulovat k pěkně prožitému víkendu.

Na Střele se dokonce potkáváme s viníkem karlovarské nehody. Zasmějeme se dramatické příhodě a "dědek od Plzně", jak se sám tituluje, přichází na konci splutí se dvěma samolepkami. Synek je s povděkem přijímá jako omluvu a oba si podávají ruce.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Taky jsem si na Střele všiml, že byla pohoda. Dokonce se i závodníkum uhybalo asi to bylo počasim
  • Autor Pepča
  • Datum a čas 20.9.2004 19:05
Reaguj
Teplá a Střela
Teplou jsme projeli mezi prvními bez problémů, ale na Střele byla pěkná mela. Vrcholem bylo, když při sjezdu jezu v Rabštejně si kdosi hrál s lankama, na kterých byly pověšeny branky hned pod jezem tak, že hrozila amputace hlavy mému háčkovi, který sklonil hlavu opravdu na poslední chvíli. Do toho řeka párkrát zacpaná raftama a různejma opileckejma existencema. I když musím uznat, že atmosféra byla veskrze přátelská a tolerantní, vládla pohoda, prostě jen pro tolik vodáků je ta řeka malá. Na Střelu už pojedu jen za povodní... Škoda že se nepouští voda víckrát v roce, zajímalo by mě jaké obtíže přináší organizace vypouštění ... třeba by stálo za to během roku zkusit vícekrát
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Lyžování v Zell am See: letošní novinky

Lyžování v Zell am See: letošní novinky

Když pátráte, co je letos v rakouských skiareálech nového, jsou to kromě lanovek a vleků především služby jako free wi-fi, různé aplikace, měření rychlosti na svahu, slalomové tratě pro amatéry, vymakanější překážky... celý článek

Brno a Moravský kras AKTUÁLNĚ 2018

Nejlepší hoteliér, restauratér, barman a destinace

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Bruslení v Brně 2017/2018

Bruslení v Brně 2017/2018

V Brně se bruslí v krytých sportovních halách, na venkovních zimních stadionech i na dočasných kluzištích v centru města. Vyberte si z našeho kompletního seznamu: kde, kdy a za jaké vstupné se v Brně bruslí.
TEST Trekingová koloběžka Yedoo Trexx

TEST Trekingová koloběžka Yedoo Trexx

Chcete lehkou, rychlou, odolnou, stabilní, pohodlnou a hezkou koloběžku pro dospělé? Skloubit tyto vlastnosti za slušné peníze se už skoro dvě století pokouší celý veloprůmysl. Tomuto ideálu se blíží koloběžka Yedoo
Bruslení v Praze 2017 / 2018

Bruslení v Praze 2017 / 2018

Praha zprovozňuje zimní bruslařské plochy. Přinášíme přehled možností na bruslení v hlavním městě. Bruslí se na ledu velkých zimních stadionů, otevírají se malá dočasná kluziště i umělý led. Bruslaři zatím nemají k dispozici
Lyžování ve Francii představuje nezapomenutelný zážitek

Lyžování ve Francii představuje nezapomenutelný zážitek

Ať to chceme přiznat či ne, lyžování ve Francii se jednoznačně nedá srovnat s lyžováním v českých zimních střediscích. Francouzské Alpy jsou kouzelné samy o sobě. Jelikož si ve Francii dávají záležet, aby
Naučte se carvovat!

Naučte se carvovat!

AKTUALIZACE Každý lyžař o carvingu mluví, jiné než carvingové lyže se neprodávají, radius je alfou a omegou v obchodech. Přesto málokdo umí carvovat opravdu dobře. Horydoly proto nabízejí videoučebnici, jak na to.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Jižní Amerika na koloběžce - diashow Praha, Cross Club Přednáší Marek Jelínek 18.1. 19:00
Matka - veletrh Finsko, Helsinky 18.-21.1. Cestovní ruch 18.1.
10boy - lezecké závody Brno, Hudy stěna 18.1.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 18.-21.1. 18.1.
Ples Ligy stovkařů Olomouc, U Pelikána 19.1. 20:00
Pojizerská Bludička Nová Ves u Bakova Orientační cyklozávod 20.1.
Novoroční Open Police nad Metují Lezecké závody 20.1.
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 20.-28.1. 20.1.
Skialpinistické závody Krížna Slovenský pohár 20.1.
Kašperská 30 - běžky Churáňov 20.-21.1. 20.1.

Diskuse

Elektrokolo motor Adam, 18.1.2018 19:22, 45 příspěvků
Zůstáváme věrní Chorvatsku Dominika, 17.1.2018 19:29, 1 příspěvek
Prodám 2x registrace na V... Vladimír, 17.1.2018 12:36, 1 příspěvek
Tak se poplácali po zádech Novinář, 17.1.2018 12:34, 1 příspěvek
Elektrokolo motor ajurveda, 16.1.2018 1:17, 45 příspěvků
Elektrokolo motor Adam, 15.1.2018 23:28, 45 příspěvků
tohle chci! Horydoly , 15.1.2018 22:04, 2 příspěvky
Před 40 lety Horydoly , 15.1.2018 22:03, 5 příspěvků
Před 40 lety Vlastimil Čech, 15.1.2018 18:31, 5 příspěvků
tohle chci! Vlastimil Čech, 15.1.2018 18:09, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

GO Kamera 2018 Horydoly , 18.1.2018 2:03
Hra s chutí Horydoly , 18.1.2018 1:59
Zkuste cvrčka nebo krokodýla Horydoly , 18.1.2018 1:58
Re: Knihy - kde sehnat? Kuba Turek, 17.1.2018 23:16
Knihy - kde sehnat? Horydoly , 17.1.2018 23:10
Learn2Ski ve Ski amadé Horydoly , 17.1.2018 20:02
Re: Lyžování v Rakousku Horydoly , 17.1.2018 20:00
Ski amadé: Největší zábav... Horydoly , 17.1.2018 19:58