registrovat

Fórum Zpět na výpis diskuzí

články

Autor Zpráva

Kuba Turek

avatar
1.11.2017 17:19

Re: Článek na téma Joska Smítko

Dobrý den pane Svidere,

zřejmě jste měl na mysli tento článek: http://www.horydoly.cz/horolezci/joska-smitka-smitko-piskar-telem-i-dusi.html nebo případně: anebo: http://www.horydoly.cz/horolezci/tenkrat-v-raji-je-tak-spatny-film-jak-jsme-predpokladali.html  anebo http://www.horydoly.cz/horolezci/glosa-smitka-jako-baarova-stejny-prusvih.html

Jistě pochopíte, že tónem , kterým jsme mě oslovil, s Vámi nehodlám diskutovat ani Vám poskytovat jakékoliv informace. Pokud byste potřeboval rešerši, jsem Vám jako absolvent informační vědy a knihovnictví k dispozici. Myslím, že bychom se mohli shodnout na honoráři 1000 Kč/hod.

Navíc Váš e-mail je poněkud zmatený a logicky jednotlivé věty v souvětích nenavazují, takže si nejsem jist, co jste mi vlastně chtěl sdělit.

Také zmínka o jakési katedře historie je mi poněkud nejasná, když jste se nezmínil, o jakou se jedná.

Zůstávám s pozdravem

Počet příspěvků: 23

Horydoly

avatar
1.11.2017 16:57

Článek na téma Joska Smítko

Dobrý den,  jsem historik a kolem lezení se trochu motám, a neunikl mi článek, který jste napsal na horydoly.cz. Když pominu bulvární a nemetodický přístup, co se horolezectví, přesněji lezení na písku týče, nemohu vám naprosto vytknout nulovou autenticitu a ještě k tomu naprosto zkreslené letopočty a historickou souvislost. Dost jsme se na katedře historie pobavili nad vaším článkem a vsadili jsme se z jakých pramenů jste vycházel. Rád bych Vás poprosil o alespoň jisté vyzvednutí oněch pramenů, které citujete v komentářích, ze kterých jste čerpal.  S pozdravem Adam Svider 
Počet příspěvků: 494

Horydoly

avatar
7.6.2017 17:27

Re: Novinářská práce nic moc...

Dobrý den,

Váš názor jsme doplnili k původními textu. Ohledně "utajení" této změny Vám ovšem nemohu vyhovět. Všechny nové informace předkládáme našim čtenářům na homepage Horydoly, což se samozřejmě týká i časopisu Turista.

S pozdravem

Jakub Turek
šéfredaktor Horydoly
Počet příspěvků: 494

Horydoly

avatar
7.6.2017 17:13

Re: Novinářská práce nic moc...

Omlouvám se za nedostatečnou explicitnost, myslel jsem, že to z celkového kontextu plyne.
Tedy: podle Litery Plzeň, s.r.o. , resp. podle mne jako jejího jednatele nebyly důvodem změny (ukončení, resp. vypovězení smlouvy o spolupráci) ani "malá atraktivita periodika", ani "neudržitelné osobní jednání produkční společnosti". Obecněji řečeno, důvodem změny nebyla špatná práce nebo špatné jednání Litery Plzeň.

Měl-li bych to podrobněji komentovat a omezím-li se na fakta, která jsou na mém názoru nezávislá, tak
1) Smlouvu o spolupráci vypověděl KČT bez udání důvodu.
2) Nikdy předtím "nízkou atraktivitu periodika" (míněno časopisu TURISTA) KČT Liteře Plzeň jako svému smluvnímu partnerovi nevytknul. Navíc všechna nám známá veřejná vyjádření nejvyšších představitelů KČT o tomto časopisu do vypovězení smlouvy byla kladná. Přitom smlouva explicitní písemné vytknutí jakéhokoli nedodržení před uplatněním nějakých dalších kroků vyžadovala (a případný požadavek na plnění nad rámec smlouvy nebo na její změnu by také musel být nějak konkrétně a prokazatelně předložen).
3) Totéž platí o údajném "neudržitelném osobním jednání produkční společnosti" - nevytknuto, ani eventuálně netvrzeno někde jinde. Navíc pod "neudržitelným osobním jednáním" si může představit kdokoli cokoli velmi nepěkného, jde o skutečně dehonestující výrok. Jediné, čeho jsem si vědom, je že na jednotlivosti ohledně časopisu jsme samozřejmě občas - s frekvencí ani ne jednou za rok - měli (jednatel Litery Plzeň a jednotliví členové vedení KČT) různé názory; nicméně vše vždy proběhlo na úrovni výměny pár e-mailů skončivší řešením, které bylo v souladu s uzavřenou smlouvou.

Jediné, co mohu ze svého pohledu seriózně považovat za důvod ukončení spolupráce (protože o vnitřních procesech v KČT toho vím pramálo) je, že krátce před vypovězením smlouvy proběhla (po několika letech od poslední změny uzavřené smlouvy první toho druhu) schůzka mezi mnou a předsedou KČT p. Chvátalem, na které jsme se (aniž by z toho vyplynula nějaká byť předběžná ujednání) jen navzájem informovali, co bychom eventuálně jedna i druhá strana změnili na v té době platné smlouvě spolupráci, a představy (převážně finanční a obchodní povahy) prezentované p. Chvátalem jsem komentoval jako pro Literu Plzeň ekonomicky neschůdné.

Prosím ale, pokud byste se rozhodl ten komentář zveřejnit, abyste ho jen připojil k původnímu článku tak, že ten původní článek už zůstane "v propadlišti dějin". (Tj. aby se mohl podívat ten, kdo na to nějak narazí a/nebo se o to opravdu bude zajímat, ale aby to jako celek "nelezlo na oči" lidem, pro které je to okrajové a nezajímavé.)  

Hezký den Vám přeje
Vít Pátek 

Počet příspěvků: 494

Horydoly

avatar
7.6.2017 15:19

Re: Novinářská práce nic moc...

Dobrý den, děkuji za obsáhlý elaborát. Ale prosím stále o odpověď na původní otázku, co na článku shledáváte nepravdivého. Bez toho nemůžeme článek opravit ani doplnit.

S pozdravem

Jakub Turek
šéfredaktor Horydoly
Počet příspěvků: 494

Horydoly

avatar
7.6.2017 15:16

Re: Novinářská práce nic moc...

Přeji ještě jednou dobrý den, pane Turku,
"výpad" je pro vyjádření nespokojenosti s tím, že jsem nebyl kontaktován před uveřejněním článku, který je se mě docela hodně týká (a dotýká), snad příliš silné slovo.
 
Jestli spojení na mě nemáte, přestože je pro každého, kdo umí základním způsobem využít internetový vyhledávač, snadno dostupné, jsou dvě možnosti. Že ho neumíte najít bych si nedovolil předpokládat. Druhá je, že jste ho nesháněl, tj. nepovažoval za potřebné někoho z té "produkční společnosti", o které se Váš článek tak "pěkně" vyjadřuje, před jeho publikováním kontaktovat.

Opravte mě, jestli se mýlím, ale mně z toho vychází, že jste toho názoru, že negativní informace o někom či o něčem (pokud nejsou doložitelné, říká se jim také někdy pomluva) lze šířit bez toho, aby se dotyčný měl možnost vyjádřit. Můj názor je, že toto je styl práce bulvárních médií a bulvárních novinářů. U nich to takto chodí a pokud to nemá nějaké významné následky, což v případě článku v Horydoly zatím nepředpokládám, obecně je doporučováno se tím zbytečně po mediální stránce nezabývat a i já se tímto doporučením budu řídit.

Nicméně když se ptáte na na tu nepravdivost:

Napíšete-li, že důvod ukončení spolupráce KČT - Litera Plzeň byla "malá atraktivita periodika" a "neudržitelné osobní jednání produkční společnosti", pak je, má-li to být možno označit za pravdivé, několik možností.

1. Je to Váš osobní subjektivní názor, pak byste to měl formulovat tak, aby to bylo čtenáři zřejmé. (Pak je to nejspíš pravda o tom, co si Vy myslíte, myslet si můžete co chcete a dopad toho, že je to šířeno, si pak každý vyhodnotí individuálně, já viz níže.)
2. Je to subjektivní názor, který Vám někdo sdělil a pak to máte jako sdělení názoru spolu s uvedením původce označit. (Podobný případ, jako 1, vyhodnocení dopadu šíření takové informace je také individuální a závisí hodně na osobě nositele názoru.)
3. Je to přímé sdělení KČT nebo L&h jako aktéra toho, co je v článku popisováno, pak to také má být u toho sdělení uvedeno.
4. Prezentujete to jako fakt, tj. to máte patřičně novinářsky ověřeno, pak teprve to lze uvést tak, jak jste to uvedl.
Případ 1 nemám v úmyslu dál řešit, nechávám jen na Vás, jestli to v článku upřesníte, důsledky toho, že to případně neuděláte, považuji s ohledem na dosah článku za minimální.

U případu 2 bych ocenil, kdybyste původce do článku dodatečně uvedl, případně mi ho sdělil. Nicméně i zde platí výše uvedené, domáhat se toho nebudu.
Jde-li o případ 3, je to o něco vážnější, pak Vás žádám o potvrzení, že tomu tak je (+ o doplnění, o čí sdělení jde, do článku) a budu si to řešit s tím, kdo Vám to sdělil.
Případ 4 považuji za spíš teoretický, ale pokud tu informaci skutečně máte potvrzenu z více nezávislých zdrojů (takovým zdrojem nemyslím KČT či L&h), je to také vážnější, pak Vás také žádám o potvrzení, že tomu tak je, a buď o uvedení zdrojů v článku, nebo o uvedení v článku, že jde o tento případ a že své zdroje úmyslně neuvádíte.

Zdraví Vás
Vít Pátek 

Počet příspěvků: 494

Horydoly

avatar
7.6.2017 11:53

Re: Novinářská práce nic moc...

Dobrý den pane Pátku,

spojení na Vás nemám jiné, než mi teď píšete. Proto odpovídám takto.

Ponechám stranou Váš výpad a rovnou se zeptám, co na článku shledáváte nepravdivého?

S pozdravem

Jakub Turek
šéfredaktor Horydoly
Počet příspěvků: 494

Horydoly

avatar
7.6.2017 11:51

Novinářská práce nic moc...

Dobrý den, pane Turku,
přečetl jsem si - náhodou, až nyní, pár měsíců po vyjití - http://www.horydoly.cz/media/alpy-vydavaji-casopis-turista.html 
Původně jsem si myslel, že je to PR zaplacené KČT či L&h, ale pak koukám - jste pod tím podepsán Vy.
Prezentujete se jako novinář. Nevím jak pro Vás, ale podle mého názoru pro seriózní novináře kteří o někom zveřejňují negativní informace (samozřejmě pokud nejde o pravomocný rozsudek) platí staré známé "římskoprávní" audiatur et altera pars. Přestože moje mailová adresa i telefon jsou veřejně dostupné a - zejména pro profesionála - velmi snadno vyhledatelné, žádný Váš pokus o kontakt jsem nezaznamenal.
Zdraví Vás
Vít Pátek 

Počet příspěvků: 494

Kuba Turek

avatar
14.12.2015 09:55

články - jméno, datum, čas

Dobré ráno,

díky za připomínku. Budeme se muset zamyslet, jak datum zdůraznit.

Datum vydání článku je vždy na jeho konci - vidíte tam jméno autora / autorky (pokud je to častější přispěvatel, můžete si kliknout na jméno a uvidíte všechny články, které napsal) a pod ním datum uveřejnění. Pokud je článek starší a my jsme na něm něco doplnili či změnili, píšeme na začátku článku tučně slovo AKTUALIZACE. Orientovat se můžete také podle diskuse u článku, protože všechny diskusní příspěvky jsou automaticky označovány podle data, kdy je diskutéři napsali.

S pozdravem

Počet příspěvků: 165

Kuba Turek

avatar
14.12.2015 09:46

Re: články

Zdravím,

díky za pochvalu. Ohledně datumů - kde jsme prosím udělali chybu? Okamžitě to opravíme.

Díky moc předem

Počet příspěvků: 165

Přidat příspěvek

Pro přidávání příspěvků je nutné se přihlásit


 
 
 
Registrovat se