Vrtulníky pod Mont Blanc se bojí dronů

Vysokohorská policejní jednotka PGHM Chamonix, která má na starosti záchranu turistů, horolezců a lyžařů v masivu Mont Blanc, natočila instruktážní video o dronech na horách. Podívejte se, co se mlže stát, když se velký vrtulník střetně ve vzduchu s malým dronem. Tyhle létající vrtulky s kamerkou jsou v rukou amatérů velmi nebezpečné a pro piloty záchranných helikoptér se chovají naprosto nepředvídatelně.

Yuhina peak / Pik Juhina (5090 m)

Pětitisícový Yuhina peak v Pamíru často slouží jako aklimatizační vrchol před výstupem na sedmitisícový Pik Lenina. Podívejte se, jak to vypadá na vršku. Výstup byl součástí výpravy Daily Adventures. Čtěte více: Pik Lenina (historie výstupů) a Jak se leze na Lenina (fotoreport).  

Beal Escaper: užitečná nouzovka pro dlouhé slanění

Když se nedejbože horolezcům stane, že potřebují slanit na plnou délku lana (typicky 50 m) a při tom mají k dispozici jen polovinu (25 m), aby lano mohli za sebou stáhnout dolů, vymýšlejí všechno možné i nemožné, aby se dostali se zdravou kůží dolů na pevnou zem. Přichází v úvahu lano nechat zavěšené ve stěně, přesedat u vlastního mezištandu, použít pomocnou repku, namotat improvizovaný lanový systém pro stahování, slézání horní nebo spodní části slaňovací dráhy, poslední může slézt s jištěním, které si sám zakládá a také vytahuje ze skály. Nic z toho není standardní postup, a pokud to není úplně nutné, nikdo se do takových nejistých akcí nepouští. Výrobce horolezeckého vybavení Beal proto přišel s nouzovou pomůckou, ktera v takových chvílích dobře poslouží.

Beal Escaper prodává Hanibal za 829 Kč.

Beal Escaper je principiálně samosvorný uzel, něco mezi prusikem a vánočkou, který drží pod zatížením. Po uvolnění a protřepání slaňovacího lana se sám uvolní. Dovedeme si představit, že se může hodit všude tam, kam nechceme brát s sebou dlouhé nebo dvojité lano, anebo předpokládáme, že lano vůbec nebudeme potřebovat na slaňování. Například na feráťě (když se něco pokazí, někdo dostane strach, nebo se zhorší počasí), na skialpové túře (když zabloudíme a musíme slanit skalní nebo ledovcový práh), případně na lehké hřebenovce (když jsme neodhadli, že budeme muset tu a tam slanit víc než jen pár metrů do nejbližšího sedélka).      

Klára Dostálová byla jmenována ministryní pro místní rozvoj

Panebože, tohle povede cestovní ruch v České republice, druhý nejsilnější segment podnikání hned po automobilovém průmyslu!

Kdo je Klára Dostálová?

Cestovní ruch dělá 5 % HDP
Wikipedie o Kláře Dostálové
Vláda
Ministerstvo pro místní rozvoj
Naši politici
ANO bude líp v Česku
ANO bude líp v Hradci Králové

Poláček napříč Afrikou

Reportér Tomáš Poláček vyprávěl a promítal fotky ze své cesty napříč Afrikou autostopem. Dramatická jízda, na rozdíl od jeho předchozích dlouhých stopařských výprav přes celé kontinenty, nemusela dopadnout dobře. Skončil s malárií v nemocnici. Zařekl se, že pokud přežije, už toho nechá. Poslechněte si jeho zážitky v rámci seriálu přednášek Horydoly v Neobyčejné klubovně. Podívejte se na také přednášku Alpské trojky Kuby Turka, který inspiroval k horolezeckým výpravám. Nebo přijďte na středeční Matesovu přednášku Kříž nad Českem, ve které se dozvíte o cykloturisticko-geocachingovém putování ze severu na jih a z východu na západ naší republiky. 

Výpadek rozumu na Kyazo Ri (6186 m)

Horolezci Mára HolečekZdeněk Hák vylezli na Kyazo Ri (6186 m) v Nepálu novou cestu Výpadek rozumu. Začíná v západní stěně a dolezá z východu štítovou stěnou na vrchol. Její parametry jsou následující: převýšení 1200 m, délka lezení 1600 m. Obtížnost kombinuje sníh, led a skálu: M6, WI 4+, 3+UIAA, ED+. Prvovýstup byl vylezen alpským stylem.

Plzeňská ulice v Praze: cyklistická trasa pro kamikaze

Cyklista či koloběžkář zažije na pěti kilometrech velkou porci neředěné hrůzy, pokud uvěří cyklistickému značení na Plzeňské ulici v Praze. Podívejte se spolu s námi, jak vypadají cyklopruhy a cyklopiktogramy, které na ulici nechal namalovat pražský Magistrát.

V Motole najíždíme  na Plzeňskou ulici v komplikované křižovatce s Bucharovou ulicí. Dlouhá rovná výpadovka je směrem do města značená piktogramy se symbolem kola. Příliš komfortně se kvůli rychle jedoucím autům na čtyřpruhové ulici necítíme, ale piktogramy aspoň říkají řidičům, že tady mohou očekávat cyklistu. Cyklistické boxy na křižovatkách se semafory jsou předsunuté před čekající auta, což nám umožňuje dát o sobě pořádně vědět, než se auta rozjedou.

Když se auta a autobusy příliš nahustí, nelegálně vjedeme na chodník u vozovny Motol. U Muzea Trabantů se na ulici zase vrátíme. Cyklistické značení mezi tím z asfaltu mizí.

Objevuje se zase až v Košířích, kde je vyznačený zvláštní pruh pro autobusy, taxi a kola. Jenže bohužel jedeme v době, kdy podle dopravního značení na sloupech naše výhoda neplatí. Takže auta okolo sviští, jako by se nechumelilo. Nic pro slabé povahy! Zvláště když odbočovací pruhy doprava nás nutí jet prostředkem ulice.

Jméno ulice se změní na Vrchlického a dál okolo Malostranského hřbitova se přejmenuje Duškovu. Tam přituhne! Vyhrazený pruh skončí a z ničeho nic nás vedou cyklopiktogramy do prostředního pruhu v nahuštěné třípruhové ulici. Tísní se tu autobusy, auta, dodávky a my na koloběžkách  Když na semaforech blikne zelená, auta doprava startují do tunelu Mrázovka, doleva na výpadovku po Plzeňské ven z metropole a my uprostřed jedeme na Smíchov k Andělu. Máme toho dost. Tak vypadá většina cyklistických tras, o kterých bájí Magistrát (ANO + ČSSD neboli Krnda + Dolínek), že jsou vhodné pro cyklistickou dopravu.  

Horydoly.cz Reportáže z pražských cyklostezek

Plzeňská ulice, trasa pro kamikaze (Mototol, Košíře, Smíchov) VIDEO

15 minut hrůzy v pražské dopravě (Strašnice, Vršovice) VIDEO

Francouzská a Moskevská ulice (Vinohrady, Vršovice) VIDEO

Nábřeží na elektrokole (Holešovice, Malá Strana, Staré Město) VIDEO

Z Flory do Edenu (Vršovice) VIDEO

Noční pražské periferie (Dejvice, Bubeneč, Vysočany, Hrdlořezy)

Noční Prahou přes Karlův most (Malá Strana, Staré Město) VIDEO

Jedné noci v jednom městě (Nusle, Záběhlice)

Po nejdražší české cyklostezce (Vysočany)

Cyklostezka Rokytka (Hrdlořezy, Hloubětín, Libeň, Karlín)

Cyklisté na libeňské cyklostezce jezdí ohleduplně (Libeň)

Nebojím se. Snad mě nezajedou! (Vinohrady)

Cyklopruh: poukázka na smrt (Vršovice)

Lžou, lžou, až se jim od pusy kouří (Záběhlice)

Smog dusí Botič (Záběhlice) VIDEO

Rohanské nábřeží během sněhové kalamity (Karlín)

Karlínská cyklostezka v zimě (Karlín)

Zklidněný Karlín? Je to jenom bouda (Karlín) VIDEO

První sníh na kole v Praze (Strašnice, Zahradní Město)

Prokopské údolí na kole (Hlubočepy)

Tichá Šárka (Dejvice) VIDEO

Surfař Rodrigo Koxa sjel vlnu vysokou 80 stop

Nejvyšší vlnu světa na surfovém prkně zdolal na Brazilec Rodrigo Koxa (38 let) u portugalského pobřeží Nazaré koncem loňského roku. Za tento výkon, který měřil 24,38 m, teď získal ocenění Quicksilver XXL Biggest Wave Award. V disciplíně unlimited se nechávají surfaři dotáhnout na vlnu vodním skútrem a teprve tam nasadí vlastní síly a vlnu sjedou. 

2011 Američan Garret McNamara sjíždí také v portugalském Nazaré vlnu o výšce 23,77 m.
2008 Američan Mike Parsons sjíždí vlnu vysokou 23,40 m nad podmořským pohořím u Cortes Bank 160 km jižně od Kalifornie. Využil k tomu bouři, která zvedla vlny do výšky 30 metrů.
2004 Američan Pete Cabrinha zvládl vlnu vysokou 21,30 m na podmořském zlomu Jaws u pláže Peahi havajského ostrova Maui

Divoké moře v Dubrovníku

Letní turistická sezona v Chorvatsku brzy začne, ale zatím je Jaderské moře chladné a divoké.

Sněhové frézy čistí Grossglockner Hochalpenstrasse

Grossglocknerskou silnici po dlouhé zimě čistí sněhové frézy. Alpská silnice pod Grossglockner bývá volná pro osobní auta začátkem května. Podívejte se na video ze zatáčky číslo 14, kde právě pracují sněhové frézy na plný výkon.
INFO:  Grossglockner Hochalpenstrasse 
CYKLO: Hochalpenstrasse a V sedle na Grossglockner 
HORO: Vzhůru na Velkého Zvoníka

Nejčtenější články

Lanové parky a centra

Lanové parky a centra

AKTUALIZACE. Přinášíme nejobsažnější přehled lanových parků a lanových center v Česku a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy na provozovatele. Vysoká lana totiž nejsou kvůli bezpečnosti volně přístupná. Při lezení musí být vždy
Český Brod je zajímavé město

Český Brod je zajímavé město

AKTUALIZACE Na první a povrchní pohled je Český Brod vcelku nenápadné a nezajímavé město. Z oken projíždějícího vlaku vypadá jako nevzhledná průmyslová oblast, která nestojí za podrobnější poznání. Hlavní silnice město míjí a do
Návod na splutí Hronu

Návod na splutí Hronu

RIVER GUIDE Kdo nesplul Hron, chybí mu do sbírky jedna z nejkrásnějších evropských řek. Pro mladou generaci českých vodáků je však obestřený tajemstvím. Je to řeka svižná nebo plná tišin a mělčin?
Malvíny: modrá voda a modrá obloha

Malvíny: modrá voda a modrá obloha

AKTUALIZACE Jedno z nejlepších koupání v přírodě ve středních Čechách je na Malvínách. Obrovský písník mezi Čelákovicemi a Lázněmi Toušeň nabízí čistou modrou vodu, snesitelné množství lidí, koupání v plavkách i bez nich a klid.
Divoký a krásný Lammer

Divoký a krásný Lammer

RIVER GUIDE Propadám se do bílé zpěněné vody, přepadávám přes kamenné prahy, prorážíme vodní válce a po dlouhých desítkách vteřin vyplouvám na klidnou vodu. To jsou okamžiky, které si každý vodák
Tiskové konference

Tiskové konference

AKTUALIZACE. Kalendář akcí určených pro žurnalisty v oboru cestovního ruchu, outdoorových aktivit a s tím spojeného byznysu.
TRAFIKA: Časopisy a katalogy

TRAFIKA: Časopisy a katalogy

KINGDOM COME, KRKONOŠSKÁ SEZONA, ČESKÝ HOROLEZECKÝ SVAZ V rubrice TRAFIKA naleznete tištěné publikace v elektronické verzi. Věříme, že vám budou k užitku, využijete je pro inspiraci a snad vás některé i pobaví.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Dačická řežba Dačice 13.-18.8. Setkání řezbářů 13.8.
Rasokros Praha, Krčský les Běh 15.8. 18:00
Flora léto - veletrh Olomouc 16.-19.8. 16.8.
Agrosalon - veletrh Nitra, Agrokomplex 16.-19.8. 16.8.
Skotské hry Sychrov, zámek 17.-18.8. 17.8.
Ptáci - výstava Praha - Botanická zahrada Univerzity Karlovy 17.8.-2.9. 17.8.
Slavnosti Zachariáše z Hradce Telč 17.-18.8. 17.8.
O-See Challenge Xterra Gemany Německo, Žitava 17.-19.8. Terénní triatlon 17.8.
Elbsandstein Boulder Cup Německo, Bad Schandau 17.-19.8. 17.8.
Letní den astronomie
Jindřichův Hradec, hvězdárna F. Nušla 17.8.