Španělsko láká muslimy na halal turistiku

Španělsko láká muslimské turisty. Jedno z nových státních propagačních videí je upraveno pro nejvzdálenější trhy se speciálními verzemi dle požadavků čínských, indických a arabských turistů. Poprvé bylo také připraveno video zaměřené na halal turistiku, neboli muslim friendly čili muslimské turisty. V arabštině se v širokém slova smyslu chápe pod halal vše, co je dobré a zdravé pro člověka, co mu umožňuje, aby jeho život byl kvalitní. Slovo halal je možné přeložit jako schválený, chápající, zdraví prospěšný, etický, či správný. Vztahuje se na muslimské zvyky, očistu, jídlo, způsob života. Podívejte se a všechna španělská propagační videa, která připravila španělská centrála cestovního ruchu Turespana.

La Planta de Shiva 9c

INTERVIEW Angela Eiter has become the first woman in history to successfully free climb a 9b route. The project was two years in the making for Austrian, who achieved the feat in climbing the sport climbing route La Planta de Shiva in Villaneuva del Rosario, Spain late October. TEXT + PHOTO: Angela Eiter Becomes 9b Route in Spain

Přehrát video

Angela Eiter 2017 La Planta de Shiva 9b

Angela Eiter (česky Anděla Hnisavá) je první ženou, která vylezla na skále obtížnost 9b. Rakouská lezkyně si na to vybrala známou cestu La Planta de Shiva ve Španělsku poblíž Villaneuva del Rosario v regionu Malaga / Andalusie. O jejím přelezu si přečtěte podrobně v anglické mutaci Horydoly. La Planta de Shiva je dílem Adama Ondry, který má prvovýstup z roku 2011. Shodou okolností právě Adam Ondra letos posunul hranici mužské obtížnosti také o jeden stupeň na 9c v cestě Silence (dříve Project Hard) v norském Flatangeru.

Přehrát video

Patrouille Suisse Axalm 360°

Švýcarští vojenští akrobaté na stíhačkách létají každý rok na letecké show nad Berner Oberland. Podívejte se na fantastický záznam letu na videu 360 stupňů.

LIVE Red Bull Rampage

Bikerský císař, car a král musí na hlavu porazit všechny ostatní. Zájemce o šlechtickou korunu vyrazí na kole do pouště Virgin v americkém Utahu a tam buď slavně zvítězí nebo přijde o hlavu.

Co musí udělat, aby se postavil na stupně vítězů monstrózního závodu Red Bull Rampage? Pečlivě si prohlédne strmé skály, vypne mozek a šlápne do pedálů. Obrovské skoky, neuvěřitelná salta a nesjízdné lajny jsou pro něj překážky na hraní.

Rampage je Zuřivost. Divoké ježdění. Nebezpečí, risk, strach a také zranění.

Světová esa na horských kolech sem jezdí za odměnu. Jinak než na pozvání se sem nelze dostat. Pořadatele k takovému přístupu vedou nejen bezpečnostní a organizační požadavky, ale také exkluzivita. Kdo na útesech Virgin závodil, bude o tom vyprávět do konce života. Jak je těžké získat startovní číslo, mohou vyprávět jen dva čestí jezdci, kteří si zdejší tratě v minulosti sjeli – Richard Gasperotti a Michal Maroši. 

Na Rampage se přijíždí podívat ne více než dva tisíce fanoušků, což by byla slabá návštěva třeba pro český pohár horských kol, ale všichni přesně vědí, o co půjde. Dlouhé míle cestují pouští, aby viděli triky, nad kterými se tají dech, obrovskou show, ale také nebezpečné pády a odlety do okolních nemocnic. 

Další miliony fanoušků ovšem vidí sestřihy nejlepších kousků na YouTube, stamiliony zhlédnou krátké filmy v mnoha televizích celého světa a cyklistické časopisy uveřejňují nejzajímavější snímky. Vy se právě díváte na přímý přenos ze závodu. 

Rampage patří mezi disciplíny typu big mountain. Ať už se jezdí na kole, na lyžích nebo snowboardu, pravidlo je jediné – sjet nejodváženější lajnu v co nejlepším stylu. Porota hodnotí plynulost a rychlost jídy, obtížnost triků a originalitu trasy. Čas je jen pomocné kritérium pro případ rovnosti bodů. V Utahu na kolech je nutno dodržet nejen vybraný koridor, kde se smí sjíždět a skákat, ale také projet aspoň polovinu umělých překážek postavených pořadateli. Obvykle to jsou skokanské věže a nájezdy, po kterých následují dlouhé jumpy. 

V každém závodě se někdo těžce zraní, lehké úrazy se snad ani nepočítají. Sami jezdci zdůrazňují, že zatím se na Rampage nikdo z nich nezabil.

Jak nabalit koloběžku na treking?

Spacák, karimatka, jídlo, pití, oblečení, vaření... To všechno lze nabalit na koloběžku. Jak to udělat, ukazuje na své koloběžce Láďa Bláha ze specializovaného obchodu Velorama

Mikrofony dobrodruhům v Neobyčejné klubovně

Poutníci z Prahy - Vinohrad otevíraji svoji novou Neobyčejnou klubovnu cestovatelskými přednáškami Mikrofony dobrodruhům v sobotu 21. října od 10 hodin.

Lyžařský trenažér slouží k výběru správných bot

Kupujete nové lyžařské boty? Drahé přezkáče? Měly by padnout na nohy jako ulité. Když už za ně dáte tolik peněz, bylo by špatné, kdyby vás někde tlačily, nebo naopak byly zbytečně volné. Zkouší se v klidu na noze, potom se v nich procházíte po obchodu a nakonec si s nimi cvičně zalyžujete na trenažéru Skier´s Edge. Celá procedura by u jednoho páru měla trvat přinejmenším půl hodiny. Podívejte se na zákazníka, který kupuje přezkáče v prodejně Harfa Sport v Praze - Vysočanech. 

Více z Harfa Sportu: Lyžařské boty Strolz na HarfěHarfa Sport dovezl kontejner plný lyží před 20 lety, Harfasport ukazuje lyžařskou alchymii

LIVE Is this the hardest downhill MTB race? LIVE Red Bull Hardline 2017

The hills of Dyffi Valley in Wales, United Kingdom, are molded into a relentless test of MTB skill as Dan Atherton's brainchild returns for a fourth year. Twenty of the world’s best and bravest riders are put to the test in this one-of-a-kind race.

Ludková bohapustě plká o cyklistické dopravě

Místostarostka Prahy 8 Vladimíra Ludková nenávidí už nejen muslimy, ale také cyklisty. Vypustila video, na kterém semlela pádé přes deváté, zopakovala mýty o cyklistické lobby a tvrdí, že jí někdo vnucuje jízdu na kole jako životní styl. Pozoruhodné je, že v obsáhlém přednesu neřekla žádné číslo, žádné jméno, ani žádný fakt. Ona vlastně jenom tak nezávazně plká, jak chtějí slyšet její hloupější voliči. (Mimochodem: Ten "její" zdroj YouTube je normálně ukradené video z kanálu Horydoly.)

Co ODS dělá pro / proti cyklistům:  

2016 Krnda je pitomá a Udženija hovado
2014 Lžou, lžou, až se jim od pusy kouří
2012 Rudí válcuje modré v Horních Počáplech
2012 Cyklostezka za 140 milionů je nesjízdná
2011 Ledové rekviem za Štvanici
2006 ODS nevyhraje volby, jde po modré značce

 

Nejčtenější články

Se dvěma dětmi na Kotel

Se dvěma dětmi na Kotel

Kotel je mysteriózní krkonošský kopec. Na západě tvoří jeho hřibovitý tvar protiváhu východního kužele Sněžky. Pohoří podle něho dostalo jméno, když se mu roku 1517 přestalo říkat Sudety a převzalo jméno
Velkolepé Medené lávky

Velkolepé Medené lávky

CLIMBING GUIDE Jestli chcete zažít lezení alpských rozměrů ve Vysokých Tatrách, určitě si dejte Medené lávky na Lomnický štít. Čeká vás více než kilometr převýšení v severní stěně s obtížností lezení II.
Stolarczykova lávka na Stolarczykovo sedlo

Stolarczykova lávka na Stolarczykovo sedlo

CLIMBING GUIDE Kdo byl prvním farářem v Zakopaném na polské straně Vysokých Tater? Ha...! Nevíte? A kdo první zdolal Stolarczykovo sedlo? Přece Jozef Stolarczyk, tamní farář, ale také zakladatel školy a hřbitova, stavebník
Jizerské hory právě teď na podzim

Jizerské hory právě teď na podzim

AKTUALIZACE Jizerské hory jsou cyklistickým rájem v létě a běžkařským v zimě. Kdo křižoval jejich náhorní planinou v tisícimetrové nadmořské výšce na tenkých prkénkách, vrací se sem na tlustých pneumatikách.
Nejdelší ulice v Praze

Nejdelší ulice v Praze

Nejdelší ulicí v Praze je Plzeňská. Měří deset a půl kilometru. Vede ze Smíchova nahoru přes Košíře do Motola a dál na okraj Zličína.
TRAFIKA: Časopisy a katalogy

TRAFIKA: Časopisy a katalogy

CYKLOČTENÍ, CYKLOKNIHY, HUDY, MAKITA, MANTANA V rubrice TRAFIKA naleznete tištěné publikace v elektronické verzi. Věříme, že vám budou k užitku, využijete je pro inspiraci a snad vás některé i pobaví.
Horolezecký časopis Mantana

Horolezecký časopis Mantana

ARCHIV. Horolezecký časopis Mantana vydává Horoklub Chomutov. Stáhněte si všechna čísla.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Japan Week Praha, Vyšehradská ulice 18.-23.11. 18.11.
Dráteníci - vánoční výstava Dačice, muzeum 19.11.-31.12. 19.11.
Okolo světa - festival Vysoké Mýto, Regionální muzeum 20.-24.11. 20.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Levice, Junior 20.-22.11. 20.11.
Czechbus - veletrh Praha, Výstaviště Holešovice 21.-23.11. 21.11.
Touristik a Caravaning - veletrh Německo, Lipsko 22.-26.11. 22.11.
Vánoční výstava Strakonice, U Kata 22.11.-26.12. 22.11.
Afghánistán - diashow Hradec Králové, Adalbertinum Přednáší Pavel Dobrovský 23.11. 12:30
Boot - veletrh Německo, Berlín 23.-26.11. Lodě 23.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Spálené Poříčí 23.-25.11. 23.11.