Medvěd na Andrejcové

Medvěd na Andrejcové
Horský les na hřebeni Andrejcová je jako stvořený pro medvědy.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

Šel jsem sám. Chtěl jsem opět trénovat na léto. Jak velká cipovina je jít si takhle z jara, sám, po hřebeni Nízkých Tater, kdy se pomalu probouzí medvídci, po zimě naštvaní hladem, to jsem velice intenzivně poznal k večeru prvního dne.

Už si nepamatuju, kdy přesně na jaře to bylo. Každopádně byla tehdy pod sněhem už jen zhruba polovina hřebene, v místech se stromy nebo klečí, takže to byla se sněžnicemi opravdová radost. Kde převažoval sníh, tam jsem kotil se sněžnicemi i po trávě, kde převažovala tráva, tam jsem kotil bez sněžnic a vesele se bořil sněhem.

Krom toho jsem šel v nových, opravduhodněmálorozchozených kanadách, protože normální botky jsem zrovna reklamoval a jiný víkend už nebyl čas. To znamená cipovina č. 2 - boty. Samozřejmě vím, co tohle dokáže způsobit, ale říkal jsem si, že třá budu mít štěstí. No, neměl.

Žádné zbytečné podrobnosti si už nepamatuju. Jel jsem vlakem do Popradu-Tatry a pak autobusem přes Vernár asi do Telgártu, kde jsem byl nějak dopoledne. Vylezl jsem na Kralovu hoľu a coural po hřebenu na západ. Říkal jsem si, že když to půjde dobře a bude se mi chtít, tak se holt od pondělka do středy vykašlu na školu a přejdu i západní hřeben. Nakonec nejen že to nešlo dobře, nýbrž to šlo vyloženě špatně, takže jsem se na západní hřeben "vysral jak na placaté kameň", jak říká děda.

Takže jsem pochodoval po hřebeni. Od Kralovej hoľe silně mžilo, místy až regulérně pršelo, ale docela pohoda. Žádnej extrém a čas od času se dalo někde trochu schovat.

Nakonec se mi ale dál už nechtělo, i když chvílema teda nepršelo, a tušim něco po čtvrté jsem obsadil Andrejevcovu útulnu (možná se jmenuje trochu jinak, ale každopádně na Á).

Méďa se na to vybodl

Nikde ni noha. Pouze teda ty medvědí šlápoty kolem. Na turistíky je ještě zima a sníh, zatímco pro běžkaře a další zimní tvory je sněhu už málo a hlavně nesouvisle. Jenže stejně není co řešit, jestli spát tady nebo o hoďku dál, kam klidně taky dojde (ten medvěd). A hlavně tady byla ta bouda, což je sakra jiná liga než stan. Přebaluju se do suchýho a chystám na horní palandě spaní. Pak pořádně zavírám dveře. Také proto, že jsem si na nich přečetl, že je dobrý je pořádně zavřít, protože se tu motají ti medvědi.

Najedl jsem se. Vítr si docela chmurně pleskal s novinama a igelitem, kterými bylo částečně doskleno částečně vysklené okno. Přemýšlel jsem, jak velkej méďa tady courává kolem. Jestli se tím oknem když tak protlačí, kdyby chtěl papu. Nechal jsem ty zbytečný úvahy být a šel si lehnout.

Chvilku na to se ten prevít začal přehrabovat v odpadkáči pod spodní stěnou chatrče, čímž mě dokonale probral z příjemného polospánku. Po super hodině přehrabování se v odpadcích se na to méďa vybodl, čímž se mi poněkud uvolnily půlky, jež se předtím naprosto mimovolně stáhly, asi abych neměl bobky doslova. Skoro jsem dostal křeč. Využil jsem chvilky bez toho nervy drásajícího šramotu a rychle usnul s tím, že výsledek dnešní noci stejně neovlivním, tak se aspoň prospím. Pak mě méďa ještě dvakrát během noci probudil, když mu tam spadlo nějak víc těch odpadků a udělalo to rachot. Ráno jsem se probudil (z toho polospánku) do mrazivého ticha, tak jsem jen ležel a čekal, zda něco nezaslechnu.

Rychle jsem se začal balit, během čehož jsem ještě jednou ztuhl, když jsem opět zaslechl méďu. Pak jsem dobalil a říkal si co dál. Jestli teda vylézt a odejít, nebo ještě chvíli posečkat. Po pár minutách mě čapl tlak, kterej se neptá. Kálet v rohu srubu, no tak tolik bědná situace to zase nebyla. Využil jsem tedy tohoto přírodního impulzu a vykoukl ze srubu. Nikde nikdo, tak jsem přehopsal méďovy stopy a mazal do kleče. Nakonec ani tak velký nebyly. Ty stopy. V srubu jsem nahodil bágl a sněžnice, vyklapal ven a óčeň bystro pryč.

Jak trotl v tričku a kraťasech

Bylo fakt krásně, sluníčko, teplo ... to je pak na horách skvěle. Začaly růst různý ty kytičky, svěží vzduch, človíček si to mašíruje v kraťasech a tričku bez rukávů a podobně. Zvrtlo se to až někdy popoledni. Z počátku jen přeháňky. Pak se ale nad Slovenským rudohořím sebraly fakt mraky. A já zrovna na jednom kopečku uvízl v bludišti kleče. Tu bouřku jsem rozhodně nehodlal prožít navrchu, ale cesta se mi ztratila a klečí nešlo projít se sněžnicema. Bez sněžnic zase nešlo jít vůbec, protože jsem s báglem po pás zapadal. Tak jsem tam pobíhal jak trotl, v tom tričku a kraťasech. A při tom pobíhání (pobíhejte ve sněžnicích) se mi povedlo přišlápnout si sněžnicí sněžnicí, akorát nahoře jednoho menšího srázu. Takže jsem po držce (doslova) sjel solidní čtyři metříky pěkně dolu, a promočenej až na kost se dobrý dvě minuty snažil vymanit z pod báglu zpět se na světlo denní. Žádná sranda s těžkým báglem, co člověka tlačí dolů do sněhu a přitom mít končetiny, hůlky i sněžnice nepochopitelně složitě propletený.

Prořezaná cestička vede k útulni Andrejcová.

Když se mi to podařilo, tak už nahoře nebylo žádné světlo denní, ale jen bohapustá čerň. Nahodil jsem rychle takovou jako igelitovou šustku (na srandy z hi-tech matrošů nemám prachy) a trtal pryč po znovuobjevené značce, protože jsem typicky přistál čumákem nedaleko stromku se značkou. Po cca. x minutách deště jsem si uvědomil, že mi je celkem kosno na ruce, tak sahám po rukavicích, které jsem si dříve zavěsil za bederní pás. Rukavice samozřejmě v prdeli. Asi to se mnou vzdaly při tom držkopádu. No, promokl jsem dokonale, bágl taky a fučelo jako prase. Nevím, jestli mi někdy byla taková kosa, každopádně na tuhle nezapomenu. Chcalo dobrý tři hoďky a to hodně. V jednom sedýlku jsem pak, v pauze deště, postavil stan, zalezl do mokrýho spacáku, uvařil čaj a něco zkousl. Načež jsem usnul doufaje, že v takovým nečase si i medvědi dávaj dvacet. Ráno jsem se probudil, takže evidentně i medvědi mají své dny, kdy je ven nevyženeš.

Nikagdá sejčas

Po ránu bylo opět celkem hezky. Přesto mi bylo jasný, že se západním hřebenem to vyvedu tak, jak děda s tím placatým kameněm. Nikagdá sejčas. Botky se začaly ozývat a koukal z toho být během pár hodinek dost problém. Po včerejším totál promoknutí začly tlačit i na vcelku nepochopitelných místech, jako je nárt těsně nad prstama. A puchýře se začaly dělat i přes to, že jsem ty nejháklivější místa nohou svědomitě pokryl leukoplastí. Postě se jde dolů. Byl jsem akorát nad sešupem do Malužiné, jen jsem se kousek vrátil od Babiné po hlavním hřebeni a odbočil z něj na Veľký Bok, před kterým se pak jde dolů.

Finýto, …naprostý

Dole na silnici to začal být opravdový teror. Když kolem mě projeli tři hurvajzi na trekových kolech, tak jsem jim málem vrazil větev do špajchen. "Vyměnim kolo za kanady." Nechtěli. Asi jsem působil divně, nebo nechtěli kanady. V Malužiné jsem dal pivko a v tu ránu se všecko v dobré obrátilo. Tak jsem si dal ještě jedno a vyrazil na stopa, kterým jsem se dostal do Liptovského Mikuláše. V Žilině jsem snad poprvé v životě nezvládl přestoupit z vlaku do vlaku. Hamba, ale když ty hovada tam mají na prvním nástupišti tři koleje. To mě ani ve snu nenapadlo. Čtu, že nást. I., tak jsem měl za to, že automaticky kolej I. Ale ono ne. Prostě v Žilině mají na vlakovém nádraží na nást. I. tři koleje a můj vlak jel z té druhé. Došlo mi to ve chvíli, kdy se dal do pohybu. Tak to už je pozdě, chlapče. Holt sis počkal. Poslední metry v Brně v Kohoutkách, to už byla vražda. Ne chůze, ne pajdání, ale totální krize. Díky bohu, že moc netrpím na heroický polykání kilometrů a bombení kopců za každou cenu, čímž pádem jsem zavčasu slezl do Malužiné. Jinak by následovalo finýto. Naprostý.

Doporučené vybavení

Spací pytel, karimatka, stan nebo bivakovací pytel, batoh 50-60 l, nepromokavá bunda a kalhoty, návleky na boty, softshellová bunda a případně kalhoty, funkční prádlo, čepice, oblečení na noc, pevné pohorky, čelová svítilna, mapa a busola nebo GPS, mobil, dva zapalovače, pevný podpalovač, jídelní souprava (vaří se na otevřeném ohni), jídlo, láhev na vodu, krém na opalování, tmavé brýle, lékárnička. Hodí se teleskopické hůlky a pláštěnka na batoh.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

dostal jsi mě..
"Přemýšlel jsem, jak velkej méďa tady courává kolem. Jestli se tím oknem když tak protlačí, kdyby chtěl papu. " Tímhle jsi zabil :D ..moc pěkné zážitky, moc pěkné a vtipné :)
  • Autor Zuza
  • Datum a čas 20.10.2011 20:45
Reaguj
Re: Skvelá story
Ne, jazykovou barierou to nebylo, a tim pivem take ne. Jednoduse jsem obcas solidni ucho.
  • Autor Mosba
  • Datum a čas 27.9.2004 11:40
Reaguj
Re: Hmm
Pravda, samozrejme to byla moje chyba. Po letech jsem ted koukl na tento clanek a zda se mi to zbytecne silne. Clovek neco zvore, a pak hloupe nadava okolo. Tedy, hovada v Ziline beru zpet.
  • Autor Mosba
  • Datum a čas 27.9.2004 11:37
Reaguj
Skvelá story
Dobra story. Najvacsie hovadiny sa asi nedaju vyfabulovat, treba ich zazit. :-) Inak nic proti, ale cez Zilinu chodim dlhe roky a nikdy som zle nenastupil. Jazykovou barierou to ale dufam nebude, nie?
  • Autor Marek
  • Datum a čas 6.10.2003 16:38
Reaguj
Hmm
To o hovadach v Ziline si si mohol odpustit. Som zo Ziliny vlakom cestujem raz za Uhorsky rok, ale zatial som nastupil vzdy, a dobre. U teba by som pouvazoval, ci to nebolo to pivo... vies,...
  • Autor Michal
  • Datum a čas 5.8.2003 22:42
Reaguj
Hezký!!
  • Autor Zdenka
  • Datum a čas 20.5.2003 14:24
Reaguj
Pěkné
Koukám, že máš samé zajímavější zážitky :o)). Jednou jsem zažil něco podobného s přívalovou bouřkou a následnými 100letými povodněmi...
  • Autor Choceň
  • Datum a čas 5.5.2003 11:30
Reaguj
Re: koukněte jinam
Kazdy ma pravo na svuj nazor, ale radi bychom diskuzi na serveru Horydoly.cz udrzeli dlouhodobe na urovni bez napadani konkurence. Priste, prosim, klidne s odkazem jinam, ale bez invektiv. Diky predem.
Reaguj
koukněte jinam
Seriozní diskuse o medvědech je už od loňska na Svět outdooru. Tohle jsou jen bláboly. http://www.svetoutdooru.cz/Users/Clanky/clanek.asp?id_clanku=492
  • Autor Brm
  • Datum a čas 2.5.2003 12:19
Reaguj
Celkem 9 příspěvků v diskuzi


5x Vysočinou na kole: cykloturistika, gravel, singletrack

5x Vysočinou na kole: cykloturistika, gravel, singletrack

Vysočina patří mezi atraktivní cyklistické regiony. Nabízí pestrou škálu tras od nenáročných cyklostezek přes terény pro gravel až po technické singletracky a moderní pumptracky. Vyrazit můžete například na okruh kolem Vírské... celý článek

Evropská letiště - ranking kvality

Pražské Velikonoce na Mariánském náměstí: charitativní trh a lidové kroje

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Nejoblíbenější platební systémy: Peněženka PlayID, Neteller a Skrill

Nejoblíbenější platební systémy: Peněženka PlayID, Neteller a Skrill

Digitální platby dnes tvoří základ moderního nákupního procesu na internetu. Lidé preferují systémy jako Play ID pro jejich rychlost. Tyto nástroje šetří váš čas a peníze.
Výhody aminokyselin pro regeneraci po intenzivním tréninku

Výhody aminokyselin pro regeneraci po intenzivním tréninku

Aminokyseliny hrají klíčovou roli v obnově cvičení po náročném cvičení. Zjistěte, jak můžete přispět k rychlejší regeneraci, minimalizaci bolesti svalů a růstu svalové hmoty.
Minimum lidí, maximum výhledů, proč je začátek jara nejlepší čas vyrazit do hor

Minimum lidí, maximum výhledů, proč je začátek jara nejlepší čas vyrazit do hor

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Ve městě už cítíš jaro. Ranní slunce má sílu, bundy zůstávají doma. Stačí ale vyrazit do hor a všechno je jinak. Na cestě se střídá suchá hlína se zbytky sněhu,
Cesty, které vedou blíž k horám

Cesty, které vedou blíž k horám

Jednou z nejkrásnějších podob svobody je možnost sednout do auta a vydat se směrem, kde se krajina začíná zvedat, vzduch chladne a každá zatáčka slibuje nový výhled. Hory pro mnoho lidí neznamenají jen
Eventové stany. Jaké jsou dostupné typy?

Eventové stany. Jaké jsou dostupné typy?

RADY DO OBCHODU Výběr správného eventového stanu má zásadní vliv na komfort účastníků, estetiku celé akce i efektivitu práce organizačního týmu. Na trhu je k dispozici mnoho konstrukcí, které se liší nejen vzhledem,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Norsko - diashow Přerov, Hvězda Přednáší Martin Loew 23.3. 18:00
50 let na vrcholu - diashow Praha, Bio Oko Přednáší Jan Tráva Trávníček 23.3. 18:00
Velikonoce v hornickém domku Příbram, muzeum 23.3.-5.4. 23.3.
Norsko - diashow Olomouc, Metropol Přednáší Martin Loew 24.3. 18:00
Taipei Cycle - veletrh Taiwan 25.-28.3. 25.3.
Reisemarkt - veletrh Německo, Mannheim 25.-29.3. 25.3.
Hory a mesto - festival Bratislava, Cinema City Eurovea 25.-29.3. 25.3.
Norsko - diashow Pelhřimov, Vesmír Přednáší Martin Loew 25.3. 18:00
Magické praktiky k ochraně domu a hospodářství - přednáška Jilemnice, Krkonošské muzeum Přednáší Michaela Havelková a Václav Holas 25.3. 17:00
Skandinávie, Česko - přednáška Praha, Národní muzeum Přednáší Helena Fibingerová, Miroslav Táborský, Martina Kociánová 25.3. 19:00

Diskuse

Доставка цветов Mосква Dostavka cvetov Moskva_ysEa, 23.3.2026 15:03, 120 příspěvků
Inu Honza, 23.3.2026 10:15, 1 příspěvek
Skitour- Unglück im Walli... dedek Bretislav, 21.3.2026 11:18, 1 příspěvek
Nez zacaly kolobezky, byl... Bretislav, 20.3.2026 23:53, 2 příspěvky
Mushings kolobezkou na di... Bretislav, 20.3.2026 22:38, 4 příspěvky
Pístalka do hor se nemá z... Horydoly, 20.3.2026 21:13, 2 příspěvky
Pístalka do hor se nemá z... dedek Bretislav, 20.3.2026 19:42, 2 příspěvky
Mushings kolobezkou na di... Bretislav, 19.3.2026 20:01, 4 příspěvky
Inu máš to špatně PK, 19.3.2026 11:20, 2 příspěvky
Pohrobci Klausovi Honza, 19.3.2026 9:45, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Lyžování v Itálii Kuba Turek, 22.3.2026 22:32
Prosba o radu Horydoly Open, 22.3.2026 21:14
Leoš Šimánek zemřel Horydoly , 11.3.2026 0:40
Pražský veletržní areál v... Horydoly , 28.2.2026 17:46
Znovínský košt v Louckém ... Horydoly , 28.2.2026 17:44
Re: Textilky Slezan ve Fr... Horydoly , 17.2.2026 11:37
Re: Textilky Slezan ve Fr... Kuba Turek, 16.2.2026 22:26
Textilky Slezan ve Frýdku... Horydoly , 16.2.2026 22:25