Malá Máří, Strážce Divé Máří a Jeskynní věž v Jizerských horách

Malá Máří, Strážce Divé Máří a Jeskynní věž v Jizerských horách
Normální cestu na Strážce Divé Máří leze Kuba.
Autor snímku Lukáš Bludský
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Dominantní skalní věž Divá Máří v Jizerských horách doprovázejí tři významné satelity - Malá Máří, Strážce Divé Máří a Jeskynní věž. Na všechny vedou normální cesty v obtížnosti 3 UIAA. Stejně těžká je i stará cesta na Divou Máří. 

Malá Máří, Strážce Divé Máří a Jeskynní věž v Jizerských horách
Strážce Divé Máří. Podzim na vrcholu skalní věže.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Doporučené vybavení

Lano 40 m, 5x expreska, lezečky, 3x karabina se zámkem, jistítko, friendy a vklíněnce, spárové rukavice, šťáradlo, smyčky, přilba, hrudní a sedací úvaz, horolezecký průvodce, lékárnička, mobil, hodinky, batoh, nůž, trekové boty na přístup, nepromokavá bunda, čepice, bunda softshell, funkční triko, ponožky, batoh 30 l, jídlo a horké pití v termosce. Na strmý výstup se hodí trekingové hole, pro pozdní návrat není od věci čelovka. Milovníci přírody ocení dalekohled, dobré fotky udělá zrcadlovka.

"V království temných skalních bašt, kde se sklání mohutné plotny porostlé tlustými mechovými polštáři. Z nich se vzpínají vichry ošlehané, trouchnivějící kmeny a vzácnému vetřelci zde jsou všude kladeny překážky, které musí při průchodu porosty překonávat," píše o svazích Štolpichu pod Divou Máří legendární horolezec Rudolf Kauschka v knize Wandern und Klettern roku 1924.

Nejdivočejší kout Jizerek

Nejdivočejší je dodnes skalní hřeben, který strmě spadá od turisticky dostupné vyhlídky Krásná Máří k Malé Máří, aby se zvednul na Divou Máří a pak stále klesal přes Strážce Divé Máří až k Jeskynní věži, kde končí.   

Pokud jsme zdolali normálku na Divou Máří, můžeme pokračovat v lezení. Malá Maří stojí hned vedle a odděluje ji pouze hluboký skalní komín. Ke Strážci Divé Máří sestoupíme po znatelné stezce asi sto metrů dolů. Nakonec po neznatelné pěšině sejdeme až pod Jeskynní věž, podejdeme ji a z druhé strany  na ni vystoupíme.   

Malá Máří, Jizerské hory.

Malá Máří

NORMÁLNÍ CESTA

Věž stojí jižně od Divé Maří, od které je oddělena hlubokým komínem.

Obtížnost: 3 UIAA. Vlastní jištění pomocí smyček, vklíněnců a friendů.

Prvovýstup: 5. července 1948. Emil Novák, I. Nováková.

Výstup: Širokým komínem z  náhorní strany od východu. Před jeho vyústěním doprava po liště do jihovýchodní stěny. Položeným rajbasem na vrcholové ostří.  

Sestup: Slaněním od slaňovacího kruhu jihovýchodní stěnou k nástupu. Cca 15 metrů.

Strážce Divé Máří, Jizerské hory.

Strážce Divé Máří

NORMÁLNÍ CESTA

Výrazná věž ve skalním hřebenu, kterým pokračuje Divá Máří na severozápad do údolí Štolpichu.  

Obtížnost: 3 UIAA. Vlastní jištění pomocí smyček, vklíněnců a friendů.

Prvovýstup: 22. července 1928. Adolf Watznauer, Gustav Ginzel.

Výstup: Převislým koutem od jihu z  náhorní strany.  

Sestup: Slaněním od slaňovacího kruhu podél výstupové trasy. Cca 10 metrů.  

VIDEO Normální cesta na Strážce Divé Máří

Jeskynní věž

NORMÁLNÍ CESTA

Mohutná dvouvrcholová věž ukončuje severní hřeben spadající od Divé Máří přes Strážce Divé Máři do údolí Štolpichu. Název věže je odvozen od jeskyň na jejím úpatí.

Obtížnost: 3 UIAA. Vlastní jištění pomocí smyček, vklíněnců a friendů.

Prvovýstup: 1920. Horolezci z Vratislavic.

Výstup: Samotná cesta začíná na plošině v zářezu mezi jihovýchodní stěnou jižního vrcholu a jiházápadní stěnou severního vrcholu. Sem se dostaneme pěšky komplikovaně skrz jeskyni a po travnaté skalní rampě. Kdo tuto cestu nezná, spíše využije  severní skalní stěnku vedle jižního roku severního vrcholu obtížnosti 2 UIAA.

Z plošiny lehce k jižnímu rohu Jeskynní věže, traverz doprava po úzké rampě pod spáru v jihovýchodní stěně. Zprvu mělkou spárou doleva vzhůru  na jižní vrchol ke slaňovacímu kruhu. První kroky ve spáře jsou nepříjemně nejisté. Přepadem na hlavní severní vrchol. 

Sestup: Slaněním od mohutného skalního rohu do komína mezi oběma vrcholy k nástupu. Nebo přeskokem nazpět na jižní vrchol a slaněním od slaňovacího kruhu jihovýchodní stěnou k nástupu. Cca 15 metrů. Další slanění následuje od stromu pod nástupovou stěnku. Cca 10 metrů. 

Strážce Divé Máří, Jizerské hory.

Doprava k Divé Máří

 Autem po silnici Liberec - Hejnice - Ferdinandov až na parkoviště na horním konci obce. Pěšky od rozcestníku u bývalého hostince po Štolpišské silnici k pamětní desce císařovny Alžbety. Před ní doprava strmě do svahu po špatně znatelné stezce (zašlé horolezecké značky na stromech) nejprve na jih a poté se stáčíme k západu. Podejdeme Jeskyní věž a stoupáme strmým údolíčkem okolo Strážce Divé Máří pod západní stěnu Divé Máří a okolo ní až na sedélko nad Malou Máří. Skály máme po levé ruce. Pokud se omylem ocitneme v těžko průchodném mokrém údolíčku a skály máme po pravé ruce, stoupáme až na sedélko nad Malou Máří.

Na zmíněném sedélku se ocitneme také, pokud zvolíme příjezd na kole nebo na běžkách po Oldřichovské silnici z Bedřichova, Smědavy či Oldřichova v Hájích k vyhlídce Krásná Máří, a vpravo od ní sestoupíme obtížným terénem.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

Kde přespat?

Pozor! Jsme v národní přírodní rezervaci Jizerskohorské bučiny, a proto je zde přespávání v přírodě sice obvyklé, ale nelegální. Hotely a penziony najdete v Hejnicích. Úplně nejblíž je Chalupa pod vodopády. Naproti přes ulici funguje hospoda U Tetřeva.

Parkovat zdarma lze na parkovišti na začátku Viniční cesty v nejvyšší části Ferdinandova. 

Stáhněte knihu WANDERN und KLETTERN (PDF, 37 MB)

Stáhnětě knihu Topografie skal Jizerských hor (PDF, 22 MB)

Horydoly.cz Horolezectví v Jizerských horách

ZVON Severní cesta 5 UIAA
PALIČNÍK Kohoutí hřeben 5 UIAA
ČERVENÉ SKÁLY Maria Theresia 5 UIAA  
UHLÍŘOVA ČAPKA Dříčský komín 4 UIAA 
KULIČKA NA TIŠINĚ Normální cesta
 4 UIAA
STOJKA Východní spára 4 UIAA 
DIVÁ MÁŘI Normální cesta 3 UIAA
MALÁ MÁŘÍ, STRÁŽCE DIVÉ MÁŘÍ, JESKYNNÍ VĚŽ 3 UIAA
VĚŽ GRÁLU Normální cesta 3 UIAA
OSTRÝ ROH Frýdlantská cesta 3 UIAA
SEDLO Vnitřní komín 2 UIAA

Ledopády v Jizerských horách
Ledopády ve Štolpichu

 

Obtížnost, ostrá žula a náročné hledání skal

Pozor! V Jizerských horách je stále uplatňována Jizerská klasifikace, jejíž stupnice přibližně odpovídá staré uzavřené Welzenbachově stupnici. Prakticky to znamená, že nejvyšší stupeň je VIc. Při tom VI, VIa, VIb a VIc může znamenat cokoliv - od klasické šestky do devítky ve stupnici UIAA. Nezkušené mohou nejspíš překvapit stupně I, II a III, které jsou výrazně těžší než ve sportovních oblastech, neřkuli na umělých stěnách.

Stupnice sice již byla otevřena a někdy se lze tedy setkat i s moderním označováním obtížnosti podle UIAA, ale to je spíš výjimka.

Poslední tištěný horolezecký průvodce Jizerské hory vyšel v nakladatelství Savana roku 2010 a aktualizovaný dotisk 2012. Stáhněte si mapu Jizerské hory 1:25 000. Průvodce, mapy a obrazové publikace o Jizerských horách si vyberte v knihkupectví Kosmas.

Horolezecký průvodce Jizerské hory.

Zároveň je nutno upozornit na velmi hrubou jizerskou žulu s ostrými krystaly, která "žere" oblečení a kůži na rukou i nohou, zvláště na kloubech a kotnících, ale také rychle ničí lezečky a oblečení. Často se tedy leze se spárovými rukavicemi.

Na přístup jsou potřeba dobré pevné boty, protože hledání skal se odehrává v náročném terénu mezi kameny, bažinami a padlými stromy.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

těžší!

jelikož popisované cesty jsoui širokodaleko ty nejlehčí a výstupy na tyto skály jsou popisované v průvodci asi na patnácti stranách, lze snadno dovodit, že těžších cest je v okolí více než dost. a některé z nich i skutečně stojí za vylezení. od čtyřek po jizerské extrémy, ať už z hlediska obtížnosti nebo nutné odvahy či jizerské orientace.

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 12.12.2018 08:44
Reaguj
Těžší?

Hezké tipy do Jizerek. Je tam taky něco těžšího co stojí za vylezení?

  • Autor Prkoš
  • Datum a čas 11.12.2018 12:00
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Tři lomy u Mnichovic tvoří novou lezeckou mini lokalitu

Tři lomy u Mnichovic tvoří novou lezeckou mini lokalitu

Nová lezecká oblast vznikla u Mnichovic ve třech starých lomech pod Budíkovem. Miniaturní lezení poskytne vše, po čem prahne horolezcovo srdce v bezútěšné krajině bez skal.... celý článek

Průzkum digitálního světa her a sportovního sázení ve Frumzi a dalších kasinech

Vinicius je novou legendou Realu a vycházející světovou hvězdou

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Skalní lezení v Krkonoších, to je především polská žula. Český křemenec je jen doplňkem na horolezeckém menu.
Pojištění elektrických vozítek už je povinné

Pojištění elektrických vozítek už je povinné

První duben odstartoval novou éru povinného ručení. Jednak zrušil zelené karty (pouze v Česku a nikoliv v zahraničí), jednak rozšířil okruh vozidel, která musejí mít sjednáno pojištění odpovědnosti. Aby toho nebylo málo, povinnost
Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Zážitek z lyžování je jedinečný a nezapomenutelný, ale když zimní sezóna skončí, je čas správně připravit lyžařské vybavení na dlouhodobé uložení.
Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Malý zámek Chlum s hospodářstvím jako každý druhý, stál Posázaví do roku 2012. Do té doby chátral, pak vyhořel a nakonec byl srovnám se zemí tak, že už nikdo nepozná, kde stál. 
Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Prastará kamenná rozhledna Žalý patří mezi nejstarší turistické rozhledny v Čechách. První dřevěná věž zde stála už roku 1836. Poté byla nahrazena železnou věží a od roku 1892 do dnešních časů se

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Etapák - koloběžky Javorník 16.-19.5. 16.5.
Rodina a volný čas - veletrh Louny 17.-19.5. 17.5.
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 17.-18.5. 17.5. 17:00
Den fascinace rostlinami Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 17.5.
Cidlina - splutí Žehuň 18.5.
Silesia - cyklomaraton Opava Horská kola 18.5.
Berounka - vodácký maraton Dolany   18.5.
Běhej lesy Brdy Skořice 18.5.
Závody ve šplhu Křivoklát 18.5.
Leontýn - den otevřených dveří Křivoklát, Leontýnský zámeček 18.5. 13:00

Diskuse

SShanebal Earnestmar, 18.5.2024 18:32, 20 příspěvků
bkxbpwtnq drugs, 18.5.2024 17:47, 165 příspěvků
qoklfhzg pills, 18.5.2024 17:46, 165 příspěvků
lkrobfqk tablet, 18.5.2024 17:17, 12 příspěvků
nuvqjsdpq purchase, 18.5.2024 16:56, 12 příspěvků
kfggjrfn pills, 18.5.2024 16:48, 25 příspěvků
nubyvnmh drugs, 18.5.2024 16:48, 12 příspěvků
aecpudzb order, 18.5.2024 16:39, 25 příspěvků
fejwtaax cheap, 18.5.2024 16:31, 165 příspěvků
nylcoyye azithromycin capsules 250mg, 18.5.2024 16:17, 165 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37
135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20