Vyšehrad: Významné královské sídlo (1. díl)

Vyšehrad: Významné královské sídlo (1. díl)
Vyšehrad. Dávná historie dýchá z Prahy.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Vyšehrad založil bájný kníže Krok. Sídlil na Budči, odkud vyslal své lidi, aby našli bezpečnější místo. Objevili ho na strmé skále nad Vltavou, vykáceli les a postavili tam dřevěný hrad. Jeho dcera Libuše odtud vládla jen do té doby, kdy jí dali muži najevo, že je pro ně jenom ženská a ne vládce. Libuše vyslala posly, ať následují jejího koně, který najde nového knížete. Poslové došli za tři dni do Stadice poblíž čeky Bíliny, kde na poli oral s párem volů Přemysl. Kůň se u něho zastavil a Přemysl se tímto okamžikem stal zakladatelem Přemyslovské dynastie. S velikou slávou byl převezen na Vyšehrad rovnou do Libušina náručí.

Téměř jistě můžeme říci, že historka od řeky Bíliny s Libuší, Přemyslem¨Oráčem, koněm, otkou a párem volů se nestala tak, jak ji známe od Aloise Jiráska ze Starých pověstí českých, ani jak ji popisuje Kosmas tisíc let před ním, a možná se nestala vůbec, protože je to motiv, který se literaturou i pověstmi line od nepaměti. Také o Krokovi a jeho třech dcerách Kazi, Tetě a Libuši musíme vážně pochybovat, zda se jedná o reálné osoby.

Horydoly.czČtěte také: Vyšehrad - významná pevnost (2. díl)

Víme však zcela jistě, že Vyšehrad hrdě stojí nad Prahou a skrývá spoustu historických hádanek, které nebyla dosud rozluštěny. Důvodem je, že Vyšehrad nebyl v centru dění jako Pražský hrad, osídlení na něm je o dost mladší a zřejmě byl spíš duchovním, než hospodářským střediskem.

Horydoly.czZáhada: Je kámen na Vyšehradě z Kutné Hory?

Vyšehrad stojí pouhé tři kilometry od Pražského hradu je jeho jakousi protiváhou. Pankrácká pláň vysílá úzkou šíji nad Vltavu a Botič, která po šesti stech metrech padá strmými břidlicovými skalami dolů k řece. Pro zajímavost: Skála je vysoká 42 metrů a řeka pod ní má hloubku osm metrů, což je nejvíc na celém území Prahy. Vyšehrad je dnes jedním z nejhezších vyhlídkových míst na hlavní město. Rovnat se mu mohou jen sady na Petříně, terasy Pražského hradu a ochozy některých pražských věží.

K Vyšehradu se vztahuje pověst o Horymírovi, jenž byl na Vyšehradě vězněn knížetem Křesomyslem s tím, že bude popraven. Z pověsti lze usuzovat, že to byl nižší šlechtic, který se dostal do sporu se svými sousedy, asi loupil, jak bylo tehdy zvykem, a jeho posledním činem, kterým přetekl pohár trpělivosti Křesomysla, bylo zničení neznámých dolů na zlato či stříbro.

Poslední přání znělo, že se chce naposledy projet na svém koni Šemíkovi. Šemík přeskočil s Horymírem na hřbetě hradby a skočil rovnou do Vltavy. Přeplavali spolu Vltavu a Horymír unikl trestu smrti. Jedna verze příběhu posílá Horymíra k Neumětelům a druhé k Radotínu. Obě obce leží o Berounky, a tak je možné, že kůň šel přes Radotín do Neumětel, kde pošel a dosud se na tuto událost vzpomíná.

Vojvoda Krok měl založit Vyšehrad v roce 453. Drobné zbytky osídlení však byly nalezeny již z dob eneolitu ve 3. tisíciletí př. n. l. Sídlili zde lidé kultury nálevkovitých pohárů (3200 - 3000 př. n. l.) a poté řivnáčské kultury (2500 - 2300 př. n. l.). Velká sídliště v té době však byla v Pražské kotlině jinde, například Zámka, Šárka, Butovice, Hostivař a Kralovice. Další tři tisíce let se na Vyšehradě nedělo nic, o čem by se mohli dozvědět archeologové, a až kolem 950 zde zase bydleli lidé. Tentokrát Slované. Vyšehrad tedy neměl se začátky českého státu nic společného, protože politické dějiny se převalily přes Prahu o čtyři sta let dříve, než byl Vyšehrad znovu osídlen.

Přibližně v letech 992 až 1012, tedy za Boleslava II., Boleslava III. a Jaromíra zde fungovala knížecí mincovna. Kronikář Kosmas k letům 1003 a 1004 uvádí, že kníže Jaromír se ze svého pohanění Vršovci na Velizi zotavoval na Vyšehradě a že mu vyšehradská posádka zůstala věrná po obsazení země Boleslavem Chrabrým. Další kronikář Thietmar Merseburský k roku 1004 uvádí, že zvoněním na Vyšehradě byl dán signál k vyhnání Poláků z Prahy.

Kníže Vratislav II., pozdější první český král Vratislav I., měl rozepře se svým mladším bratrem, pražským biskupem Jaromírem (Gebhartem), a proto přesídlil kolem roku 1070 z Pražského hradu na Vyšehrad. Založil na Vyšehradě kostel svatého Petra a Pavla, k němuž zřídil sbor kněží. Kapitula, nebo-li kněžský sbor, byla bohatě nadaná 66 vesnicemi a zároveň byla ve výhodné exempci, čili podléhala přímo papeži a ne biskupovi. Byla takto jediná v českých zemích a důvodem byla nevraživost mezi oběma bratry - biskupem a králem.

Horydoly.czGeocaching: Noční Vyšehrad s UV baterkou

Vyšehrad.

Panovnický palác stával snad nad vyšehradskou skálou, církevní stavby byly postaveny blíž k Pankrácké pláni až za hradním příkopem.

Vedle baziliky sv. Petra a Pavla se na Vyšehradě nacházelo několik dalších kostelů, ale známe jenom jména kostela sv. Klimenta a rotundy sv. Jana Evangelisty v areálu paláce a písemně kostel sv. Jana, o kterém nemáme ani přibližnou představu, kde stál. Z baziliky sv. Vavřince zbyly jen základy a dodnes stojí rotunda svatého Martina.

Ke korunovaci Vratislava II. králem byl kolem roku 1085 zhotoven bohatě zdobený evangeliář, označovaný dnes jako Kodex vyšehradský, jedno z nejhodnotnějších děl románské knižní malby v Evropě. K Vyšehradu má blízko i dílo, navazující na Kosmovu kroniku a popisující události let 1125 až 1141, kronika anonymního autora, označovaného jako kanovník vyšehradský.

Vyšehrad sloužil jako sídlo českých panovníků od Vratislava II. až po Soběslava I., tedy do roku 1140. Vratislav II., jeho žena Svatava, Konrád I. Brněnský, Soběslav I. a také Soběslav II. byly pohřbeni právě tady. Vladislavem II. počínaje sídlili čeští panovníci opět na Pražském hradě a tam jsou také pohřbeni.

I když Vyšehrad přestal být panovnickým sídlem, stavební ruch utichl a hrad začal upadat, stále si ponechal velký význam. Před zřízením pražského arcibiskupství roku 1344 podléhala země ve věcech církevních cizímu arcibiskupství v Mohuči, zatímco vyšehradská kapitula byla podřízena přímo papežskému stolci. Představení kapituly byli využíváni k diplomatickým jednáním a hodnost probošta byla téměř automaticky spojena s funkcí královského kancléře.

Vyšehradská kapitula v této době patřila k nejbohatším pozemkovým vlastníkům v zemi. Roku 1249 postihl baziliku sv. Petra a Pavla požár a gotická rekonstrukce se táhla několik desetiletí. Výraznou gotickou přestavbu zahájila královna Eliška Přemyslovna, která na Vyšehradě v domě svého nevlastního bratra a probošta Jana Volka roku 1330 zemřela. Chrám ve své nové podobě dosáhl délky kolem 110 metrů, čímž se stal zdaleka největším kostelem v Praze.

Byl však postaven oproti dnešnímu chrámu poněkud bokem. Stál na dnešním hřbitově. Lze tedy očekávat, že ostatky zmíněných českých panovníků v kryptě starého kostela mohou ležet, stále ještě nenalezené, pod současnými hroby.

Horydoly.czČtěte více: Hrobka na Slavíně pro 55 velikánů

Vyšehrad.

Významným uměleckým dílem, které se dochovalo z období kolem roku 1360, je deskový oltářní obraz Panny Marie kojící Ježíška známý jako Vyšehradská madona. Obraz pravděpodobně nechal namalovat Jan Očko z Vlašimi pro dnes zaniklý špitální kostel Pokory Panny Marie, který stával ve vyšehradském podhradí v prostoru nynější křižovatky ulic Vratislavovy, Vnislavovy a Libušiny. Ze stejné doby je na Vyšehradě doloženo několik kaplí a menších kostelů, později zaniklých.

Na Vyšehradě bylo postaveno několik kanovnických domů a samostatných dvorců, ve kterých žila stovka duchovních se služebnictvem. Svahy byly z velké části osázeny vinicemi.

INFO: Národní kulturní památka Vyšehrad a Vyšehradská kapitula


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Opava City - reprezentační kniha

Opava City - reprezentační kniha

TIP HORYDOLY Statutární město Opava vydalo reprezentační obrazovou knihu a nazvalo ji Opava City. Fotografoval Jan Langer. Doprovodný text je česky, německy, anglicky a polsky. ... celý článek

Pátranie po nezvestnej žene vo Vysokých Tatrách

10 tipů pro efektivní úklid domu: Jak dosáhnout čistoty a pohodlí

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Plánujete kempování? Pořiďte si odolnou army výstroj, může se vám hodit

Plánujete kempování? Pořiďte si odolnou army výstroj, může se vám hodit

Dobrá příprava je pro kempování v přírodě naprostým základem. Abyste si užili chvilky v přírodě na maximum, stačí, když bude vaše výbava kvalitní a odolná. To se týká nejen oblečení a obuvi, ale i dalších
Top prvky na nových herních kasinech pro rok 2024

Top prvky na nových herních kasinech pro rok 2024

Prostřednictví herních portálu je možné najít tisíce her a zabavit se nejen kasinovými turnaji, ale také různými virtuálními softwary a jinými herními vymoženostmi.
TEST Horolezecká helma Simond Rock

TEST Horolezecká helma Simond Rock

Začátečníci, softmoveři, rekreační horolezci, ferátisté - pro ně je určená horolezecká helma Simond Rock, která se prodává v Decathlonu za 749 korun.
Podzemní feráta v Moravském krasu: jeskyně v Ostrově

Podzemní feráta v Moravském krasu: jeskyně v Ostrově

Speleo feráta v Ostrově u Macochy ukazuje syrový podzemní svět. Nedalekou Macochu všichni známe. V jeskynním systému se chodí po chodníčcích, pluje na lodičkách, všude září umělé osvětlení. V Ostrově čeká na návštěvníky jen
Everest vyžaduje pytel na hovínka

Everest vyžaduje pytel na hovínka

Kdo bude letos stoupat na nejvyšší vrchol zeměkoule Mount Everest (8850 m), ponese s sebou na vrchol "poo bag" a zase ho snese dolů.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Závod Míru Krnov 30.5.-2.6. Silniční cyklistika 30.5.
Frankenjura Kletterfestival Německo, Königstein 30.5.-2.6. Horolezectví 30.5.
Dračí lodě malé Kadaň 31.5.-1.6. 31.5.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 31.5.
Historické hornické vybavení - výstava Tuklaty, obecní úřad 31.5.-2.6. 31.5.
Seakajak sympozium Dalešice, Wilsonka 1.-2.6. 1.6.
Dračí lodě Třeboň, Svět 1.6.
Pádluj o 106 Týn nad Vltavou Seakayak maraton 1.6.
Malevil - cyklomaraton Jablonné v Podještědí Horská kola 1.6.
Rodinný den na železnici Lužná, Železniční muzeum 1.6.

Diskuse

llupjwce medication, 2.6.2024 4:54, 25 příspěvků
qfahwxnw generic, 2.6.2024 4:51, 25 příspěvků
Stephenjense IsmaelEvirm, 2.6.2024 4:38, 25 příspěvků
bxgrcrer online, 2.6.2024 4:37, 146 příspěvků
pain in joints of hands GrifsFimi, 2.6.2024 4:31, 146 příspěvků
ggdevumi cheap, 2.6.2024 4:05, 146 příspěvků
gpvggttz price, 2.6.2024 3:54, 146 příspěvků
hvrqulys prescription, 2.6.2024 3:20, 25 příspěvků
can acetaminophen cause j... GrifsFimi, 2.6.2024 3:07, 146 příspěvků
cqfievwq medication, 2.6.2024 2:32, 25 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Nebuďme vesmírným zákonem... milan šupa, 29.5.2024 19:47
Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47