Samonafukovačky po pěti letech

Samonafukovačky po pěti letech
SDÍLEJ:
Nafukovací karimatky jsou v současné době to nejlepší, co si může turista dát pod sebe, když spí na studené zemi nebo sněhu, a zároveň to unese v batohu. Jak dlouho však taková tisícová investice vydrží?

Za běžnou cenu patnáct set až tři tisíce korun můžete při šetrném zacházení počítat s pětiletou životností.

Ukázalo to dlouhodobé sledování samonafukovacích karimatek koupených v roce 2000, které prošly ročním testem spotřebitelské přílohy deníku MF DNES. Pět dvojic stejných modelů tehdy testovaly laboratoře a zároveň na nich spali turisté a horolezci v reálných podmínkách.

Po zveřejnění výsledků testů v novinách dostali karimatky lidé k volnému použití. Všichni to jsou aktivní turisté, horolezci a lyžaři. Uvádíme jejich zkušenosti s jednotlivými modely. Jména testérů má redakce Horydoly k dispozici.

Insul-a-mat 2,5 cm

(MF DNES ****)

"Trochu těžká, ale příjemná věcička na spaní. Škoda, že jsem ji už musel na noc pořádně dofukovat. Začíná z ní pomalu unikat vzduch. Pět let služby je na ní asi dost."

Therm-a-Rest 2,5 cm

(MF DNES ****)

"Pořád je skvělá. Izoluje dobře i na sněhu, po rozbalení sama nasaje hodně vzduchu, takže ji stačí jen trochu dofouknout. Zda se mi docela odolná, nijak jsem ji nešetřila a nikdy jsem ji nepropíchla. Nevýhoda je, že svrchní materiál stále více saje vodu, takže se v noci máčí spacák."
"Podložka začíná propouštět vzduch. Vždycky večer ji musím natvrdo dofouknout a ráno je přesto měkká. Letos ji už k ránu někdy dokonce prolehnu loktem nebo ramenem."

Freetime 3,8 cm

(MF DNES ***)

"Karimatka se zatím neprošoupala, uchází však celým povrchem. Samonafukování jakž takž funguje, ale dává si na čas. Na příjemné spaní jsem si rychle zvykla."

Jack Wolfskin 2,5 cm

(MF DNES ***)

"Používal jsem celoročně, poměrně často a nijak jsem ji nešetřil. Rozhodně jsem pod ní nesbíral kamínky, aby mě netlačily. Vloni zjara začala ucházet. Poznal jsem to tak, že ráno byla měkčí než večer, ale dalo se to ještě vydržet. V létě už ucházela natolik, že ji od podzimu už nepoužívám."

"Samofukovačku beru vždy jen na pár dní v roce, když spím na sněhu pod širákem, nebo ve stanu. Proti pěnové karimatce, kterou jsem používala dříve, je to nebe a dudy. Zatím je všechno v pořádku."

Les Berbers 2,5 cm (ve skutečnosti 1,9 cm)

(MF DNES **)

"Karimatká má za sebou pět let následujícího režimu: 15 víkendů v roce spaní pod skalama bez stanu především v pískařské sezóně, 2 víkendy ročně nocleh na sněhu a 2 týdny každém rokem polehávání na alpských parkovištích. Zatím se neprošoupala, zdá se však, že poněkud uchází celým povrchem. Zcela pozbyla schopnosti se samonafukovat. Překvapivě jsem si na vyšší komfort spaní rychle zvykl a už si moc nedovedu představit spaní na štěrku na alumatce. Stárnu a měknu. Akorát se děsím, na jaké další těžké kraviny si zvyknu a budu je vláčet s sebou. Do skal nosím termosku s čajem, nebo naopak s čímsi studeným, ačkoliv (dřív jsem si bez toho taky poradil. Svačinky nosím čím dál tím zpovykanější, kde jsou doby balíčku arabského chleba a paličky česneku na víkend…"

Gumotex 2 cm

(MF DNES: Nepoužitelná!)

Obě testovací matrace nakoupené každá v jiném obchodě ucházely hned od začátku celým povrchem. "Pokoušel jsem se hledat ucházející místa a zalepit je, ale když jsem polepil asi třetinu povrchu, obě jsem vyhodil."

Ideální samonafukovací karimatka

Ideálním výrobkem by byla taková samonafukovačka, která by:

* měla neklouzavou úpravu jako Freetime, Wolfmat, Therm-a-Rest a Les Berbers

* byla vodoodpudivá jako Insul-a-mat či Therm-a-Rest

* byla lehká jako Therm-a-Rest nebo Freetime

* byla levná jako Gumotex, Insul-a-mat či Les Berbers

Naopak nešťastný by byl ten, kdo by si pořídil karimatku se snůškou nejhorších vlastností:

* slaboučkou jako Les Berbers či Gumotex

* klouzavou jako Gumotex či Insul-a-mat

* nacucávací vodu jako Wolfmat, Gumotex, Freetime, LesBerbers

* přitom drahou jako Freetime či Therm-a-Rest

* a nedej bože i ucházející jako Gumotex!

Pro náročné turistické akce se jeví jako vhodné kratší a zato silnější karimatky (120 až 150 x 51 x nejméně 3,5 cm). Pod hlavu a chodidla se dá vždy něco strčit (batoh, lano, svetr…).

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Daleko lepší je Evazotka!
Podkládat se ničím nemusí. Proč by se to mělo? Je to naprosto nenasákavý materiál. Spím s ní na sněhu a teploučko. Měl jsem EVU 10mm, potom samonafukovačku a minulý rok se vrátil k EVA 10mm a do zimy mám ještě EVA 14mm a max. spokojenost. Jen tak velikost! Všichni mojí kamarádi a známí si stěžují na ucházející samonafukovačky. Ani jednomu nevydržela déle jak dva roky. Jsou pohodlnější, ale já dávám přednost jistotě. Nechci se už nikdy ráno vzbudit se zády na zemi kvůli vyfouklé káře.
 • Autor radek
 • Datum a čas 1.6.2008 13:26
Reaguj
Re: Daleko lepší je Evazotka!
Evu 14mm mám, z klasických karimatek asi nejlepší co je, ale i je na sníh lepší podložit alomatkou.Pozor, výrobci šidí tloušťku, hodně často je místo udávaných 14mm pouze 12 tak si dejte pozor!
 • Autor Gl.
 • Datum a čas 18.5.2007 15:38
Reaguj
OD ROKU 1996 STÁLE V POHODĚ
V červnu 1996 jsem koupil Thermarest Ultralite (120cm dlouhou) ve Whitehorse, hned první rok jsem na ní spal 3 mesíce v kuse, od té doby skoro každý víkend a dovolenou, a nemám žádné problémy. Nikdy jsem ji nepropíchnul, je jako nová a neuchází. nepokládím ji ale přímo na zem, vždy na dno ždáráku, stanu, nebo na celtu či jinou podložku. Stála mne 50 CAD což bylo asi 1000Kč.
 • Autor RADIM
 • Datum a čas 16.11.2005 08:48
Reaguj
Výdrž
Samonafukovačky Therm-a-rest máme více než 5 let (už si ani nepematuji jak dlouho), používáme je celou dovolenou a řadu víkendů, prakticky denně balíme, protože nezůstáváme na jednom místě. Nevěnuji žádnou zvláštní pozornost podkladu. Skladuji nafouknuté, pověšené s otevřeným ventilem. Před použitím vždy krátce dofukuji. Neměli jsme žádné problémy ani v zimě. V poslední době možná je matrace ráno o trošičku měkčí než večer, ale nečiní to ještě problém. Za klasickou karimatku (ani z EVY) bych už neměnil ani za zlatý prase. Jirka
 • Autor Jirka
 • Datum a čas 2.4.2004 08:27
Reaguj
Daleko lepší je Evazotka!
Také jsem dříve uvažovala o nákupu samonafukovací karimatky, jelikož na sněhu se to na klasický karimatce nedalo vydržet, byť jsem měla sebelepší spacák. Vadila mi však nejen její váha (minimálně kilo) ale také její cena (nejlevnější 1.500). Objevila jsem ale EVAZOTKU. Materiál EVA je nejkvalitnější materiál, který se používá pro výrobu karimatek. Pěna EVA má uzavřenou strukturu, díky které je karimatka téměř nezničitelná a nesaje vodu. Karimatka je vhodná jak na kamenitou pláž, tak do náročných horských podmínek. Vyrábějí se dva druhy tenčí a tlustší. Ta tlustší, co mám já, je ideální do mrazu (pod širákem). Je dokonce i delší než klasická karimatka (190 cm), vlhko vůbec nepojímá (i když ji polijete vodou). Váží 380 g, tlouštka 1,4 cm a cena 400-600 Kč. Mám pocit, že nejen bezvadně izoluje, ale i krásně hřeje a je měkkoučká. Nedám na ni dopustit. Jediná nevýhoda je, že když se sroluje, je to trochu širší válec, ale je lehounká. Dá se koupit i ta tenčí (tlouštka 1 cm), ta stoji asi 300. Maj ji například v Holan sport nebo v každým outdoorovým obchodě.
 • Autor Forzika
 • Datum a čas 1.4.2004 11:32
Reaguj
ucházení celým povrchem
Moje zkušenost je, že životnost samonafukovačky je nepřímo uměrná její ceně. Se životností + - 4 až 5 let, jak uvádí výše uvedený článek však nějak nemůžu souhlasit. V rodině máme už čtyři samonafukovačky, nejmladší, celkem drahá a vůbec vymyšlená (neklouzavá, dobrej ventilek atd.) uchází povrchem po třech letech, ráno je měkká a na sněhu je to docela znát. Schopnost se samonafukovat podle mých zkušeností (a při celkem častém užívání) ztrácí už po roce, po třech letech je ze samonafukovačky nafukovačka.Nojo, ale nikdo nemládnem, některé vejlety si už bez ní nedokážu představit.
 • Autor Tomáš F.
 • Datum a čas 29.3.2004 14:06
Reaguj
Re: Re: jižní země
klasika - o tom, ze si potrebuju koupit novou karimatku mluvim asi tak 2-3 roky, ale kdyz mam penize, tak se nikde nestavim, a kdyz vidim nejakou peknou, tak zase mam v penezence tak dvacku. A navic jsou ty dnesni karimatky v porovnani s moji starou nejake uzke a kratke ....
Za az tak velkyho drsnaka se nepovazuju, ale je fakt, ze vloni na silvestra na Peticesti v Orlickych horach jsem noc ve stanu spise proklepal nez prospal .... bylo -24 stupnu.
 • Autor PetrZ
 • Datum a čas 26.3.2004 14:34
Reaguj
Re: jižní země
Na druhou stranu je nic moc, kdyz mas v zime samonafukovacku, ktera se ti v prubehu noci vyfoukne, na morene ji propichnes, uchazi kolem ventilu, apod. Dale problemy pri dofukovani. Fungujici nafukovacka je super, ale prednost davam klasiceZe spis v zime na 2-3 mm "tluste" karimatce? To jsi drsnak :-)
 • Autor Ten kdo o tom neco vi...
 • Datum a čas 26.3.2004 11:05
Reaguj
Že zas rejpu
Ale od nákupu v roce 2000 ještě nemohly uplynout ani čtyři roky a tři měsíce, i kdybyste ty podložky nakupovali v posilvestrovské kocovině.Jinak - já to říkám furt, že samonafukovačky jsou na nic, já mám přes 15 let karimatku za tehdejších 20 marek (západních!), a ne a ne ji něke zničit, abych si moh pořídit krásnou neklouzavou evazotku.Měl jsem samonafukovačku půjčenou, uznávám, spaní jako v postýlce, ale tahat ten těžký krám a ještě se bát, kdy se probudím zádama přimrzlý k ledu, to není nic pro mě.
 • Autor JH
 • Datum a čas 26.3.2004 10:01
Reaguj
jižní země
v loni jsem byl 2x na jihu - v Řecku a na Krétě, ale hlavně na tý Krétě jsem ocenil, že s sebou nemám samonafukovačku - toulali jsme se tam po soutěskách a spali po kopcích - všude takový ty pichlavý rostliny s dlouhýmy ostny. A ikdyž jsme si z večera poklidili místo, nebylo vyjímkou nalézt ráno dlouhý trn propíchnutý skrz igelit a karimatku. To jsme byli rádi za klasické karimatky.Ale na zimu už taky uvažuju o koupi samonafukovačky - přeci jen spát na sněhu na 15 let staré karimatce, která už je silná asi tak 2-3 mm - no, není to žádný hit ...
 • Autor PetrZ.
 • Datum a čas 26.3.2004 08:17
Reaguj
Celkem 10 příspěvků v diskuzi


Praha AKTUÁLNĚ 2018

Praha AKTUÁLNĚ 2018

ZLATÝ ERB Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.... celý článek

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2018

Alpy AKTUÁLNĚ 2018

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Velmi lámavý Spitzmauer

Velmi lámavý Spitzmauer

CLIMBING GUIDE Poslední cáry šera se rozplynuly v černé tmě. Měsíc právě prodělává nov. Dolézáme na skalní bobek v hřebenu Spitzmaueru a motáme lana. Je jasné, že s klasickou sestupovkou nemůžeme počítat a jinou cestu
Jak se vybírají a kupují pohorky?

Jak se vybírají a kupují pohorky?

AKTUALIZACE Outdoorovou obuv, trekkingové boty nebo pohorky si kupujeme jednou za pár let. Musí něco vydržet, zároveň být v rámci možností pohodlná a hlavně má ochránit svého majitele před rozmary šptného počasí
Alpy AKTUÁLNĚ 2018

Alpy AKTUÁLNĚ 2018

MATTERHORN Kde je co v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2018

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2018

MER DE GLACE Nejvyšší horský masiv Evropy korunovaný sněhovou čepicí Mont Blanc (4810 m) je eldorádem pro horolezce, turisty, lyžaře, skialpinisty, paraglidisty a mnohé další vyznavače horských sportů. Přinášíme průběžné zprávy z Massif
Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2018

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2018

SOLISKO Zprávy, novinky, fotografie a videa z Vysokých Tater, nejmenších velehor světa.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 14.-22.9. 14.9.
Ozvěny Ekofilmu Hradec Králové, Bio Central 17.-21.9. 17.9.
Bazény, sauny a spa - veletrh Praha, Letňany 18.-22.9. 18.9.
Interbike - veletrh USA, Reno 18.-20.9 18.9.
JATA - veletrh Japonsko, Tokio 20.-23.9. 20.9.
Hodiny a klenoty - veletrh Praha, Holešovice 20.-22.9. 20.9.
Tourism Expo - veletrh Japonsko, Tokio 20.-23.9. 20.9.
Zlatý cepín Polsko, Ladek-Zdroj 20.-23.9. Vyhlášení nejlepších horolezců 20.9.
Povl - horolezecký festival Kacanovy 21.-23.9. 21.9.
ILTM - veletrh luxusního cestování Mexiko, Riviera Maya 24.-27.9. 24.9.

Diskuse

Působivé Medvědobijka, 19.9.2018 23:09, 1 příspěvek
informace k ferratě Vodní... martin, 18.9.2018 18:41, 6 příspěvků
Solden radši NE právník, 18.9.2018 11:03, 3 příspěvky
Tipy na svačiny Klea, 16.9.2018 13:20, 7 příspěvků
Praha? Houbarka, 14.9.2018 23:16, 1 příspěvek
Foto Kuba Turek Laďa, 13.9.2018 9:23, 1 příspěvek
Solden radši NE Skiák, 12.9.2018 14:12, 3 příspěvky
Slanění 45 m Pražák, 12.9.2018 3:37, 6 příspěvků
To se nevyplatí Novinář, 11.9.2018 9:28, 5 příspěvků
Zádumčivá krása Klára, 10.9.2018 22:13, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

jarni vodacky veletrh Horydoly , 20.9.2018 14:43
Bike Adventure 28.9.2018 Horydoly , 19.9.2018 13:26
Bike Adventure v Posázaví... Horydoly , 18.9.2018 0:17
Re: Cesko zeme pribehu hr... Kuba Turek, 15.9.2018 21:39
Cesko zeme pribehu hrady ... Horydoly , 15.9.2018 21:21
Mělník září 2018 Horydoly , 15.9.2018 13:30
Střední Čechy turistické Horydoly , 15.9.2018 13:24
Prodám chatku. Cena 250 t... Horydoly , 13.9.2018 1:09