Radbuza má dva prameny

Radbuza má dva prameny
Radbuza, práce bobrů u Dobřánek.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Radbuzu znají vodáci. Z Horšovského Týna se splouvá celý rok, výše z Bělé jen za velké vody. Jak ale vypadá nahoře v Českém lese? Vypravili jsme se tam pěšky s předsevzetím, že půjdeme až k prameni stále po březích. Chceme zažít, jak vypadá horní tok.

Jak na to

Doporučené vybavení

Pokud jsme zdarní chodci a zvládneme výlet za jeden den, stačí nám trekkingové boty, batůžek 20 l, nepromokavá bunda, ponožky, funkční prádlo, softshellová bunda nebo fleece bunda, čepice, funkční prádlo, kalhoty, peníze, doklady, jídlo a pití, lékárnička, mobil, fotoaparát, mapa nebo GPS a čelovka.

Kdo chce zůstat na noc, může počítat s tím, že v lesích je dostatek dřeva. Potřebuje kempingovou výbavu: batoh 40-50 l, vařič, zapalovač nebo křesadlo, nádobí, nůž, lžíce, karimatka, spacák, stan nebo přístřešek nebo bivakovací pytel. Na podzim se hodí teplé prádlo, rukavice, termoska.

Najděte si ubytování:

Největší překvapení nás čeká u pramene Radbuzy. Oficiální pramen se totiž přesouvá tam a zpět podle toho, jak se to zrovna hodí turistickým spolkům. Než se tam ale dostaneme, musíme absolvovat celodenní túru.

Kamenný jako Karlův most

Vycházíme z Bělé nad Radbuzou (442 m). Přes řeku přecházíme po Kamenném mostě. Něco nám náramně připomíná. ...ano, jsme Pražáci, takže Karlův most!

Nechala ho na začátku 18. století postavit kněžna Anna Terezie Metternichová podle vzoru pražského Karlova mostu. Je dlouhý 45 m, má 8 oblouků a stojí na něm 6 soch. Za 2. světové války po něm jezdily tanky a další těžká technika útočící americké armády i ustupujícího německého wehrmachtu. Až do roku 1995 přes něj vedla hlavní silnice, po které jezdily kromě osobních aut také těžké nákladní vozy pro civilní i vojenské účely. Všechno to vydržel a dnes ho můžeme obdivovat v plné kráse.

Na náměstí najdeme rozcestník turistických značek a vybíráme si zelenou. Přejdeme další historický most, tentokrát přes Bezděkovský potok, přítok Radbuzy a za chvíli už mizíme z obce do lesa.

Zanedbaná západočeská krajina

Vystoupáme na vrch Obecní borek (505) a za ním se rozprostírá typická západočeská krajina. Ne přiliš udržované pastviny se střídají se zpustlými sady a stromořadími, zarostlé cesty vedou okolo rozbořených kapliček a božích muk.

Zelené značky se dlouho nedržíme, aby nás nevyvedla příliš vysoko nad řeku, a raději pozvolna scházíme mezi stádem krav okolo rozvalené mariánské kaple v bývalém Růžově (Rosendorf) k Radbuze. Přicházíme k ní v místě, kde ji překonává mostek spojující Smolov na levém břehu s bývalým Růžovem na pravém břehu. Stával tady Novodvorský mlýn (469). V okolí Rosendorfu se odehrála část příběhu zachráněných lipicánských koní na konci války. Američané je zachránili před německými utečenci, českými řezníky i ruskými mužiky.

Pohrdáme silnicí. Držíme se stále co nejblíž u řeky. Jako malé děti přelézáme vývraty, přecházíme po stromech padlých přes koryto, trháme maliny a necháváme se pálit kopřivami. Při pozorném zkoumání je vidět, že dnes zarostlé údolí bývalo zastavěné a vedla tudy cesta. Narazíme na plošinu v lese s vodním náhonem, kde dříve stávala brusírna skla Gailschlag. O něco výše proti proudu u protrženého rybníka pracovala další brusírna skla Ober-Hammer. Její místo poznáme podle okrasných květin, které by normálně v lese nerostly. Zůstaly tu růst po odsunutých Němcích.

Na silnici se ocitáme až u Nového Dvora. Bývalo tu hospodářství, po odsunu Němců po 2. světové válce se zde pokusili hospodařit ještě přistěhovalci z vnitrozemí, ale pak už přišli vojáci a po nich pohraničníci, kteří si z Nového Dvora udělali vojenskou základnu. Dnes slouží jako pila.

Labutí můstek zbyl po velké vesnici

Trochu nezáživný úsek do Mostku si zkrátíme po lesní silničce na levém břehu. Dost toho nakonec litujeme, protože neustále uhýbáme před kamiony s dřevem. Těžba v Českém lese probíhá ve velkém měřítku. Mohli jsme se stále prodírat lesem a zarostými loukami proti proudu po pravém břehu.

Mostek je dnes jen lovecká chata, rozcestí a dětský tábor. Bývala to však velká vesnice roztažená v údolí podél Radbuzy, jejíž obyvatelé se zabývali nejen lesnictvím, ale také tady pracovala celulózka, několik sklářských hutí, brusírna skla, vyrábělo se dřevěné uhlí, stávala tu škola, pásl se dobytek a stávala škola.

Dnes je tu obnovený kamenný mostek přes říčku, podle kterého dostala vesnice Mostek jméno. Ona se tedy jmenovala Schwanenbrückl (Labutí Můstek), protože veškeré obyvatelstvo mluvilo německy. Název je půvabnou jazykovou zkomoleninou, ve které hrají roli čeští šlechtici Švamberkové, kterým patřil pravý břeh Radbuzy, němečtí pánové ze Schwanenbergu, kteří vlastnili levý břeh a měli ve znaku labuť, a můstek, který byl jedinou spojnicí na dobré silnici v jinak nesjízdném vlhkém, kamenitém a zároveň podmáčeném údolí. Tudy se jezdilo s náklady z Bělé na hranice ve Schwarzau (Švarcava) a dál do Schwandorfu v Horní Falci.

Kamenný můstek je dnes úplně k ničemu, protože vede odnikud nikam. Snad jen děti ze zdejšího letního tábora z něho mohou mít radost, protože se po něm dostanou do zplanělých zahrad a sadů. Mimochodem - skrz tábořiště teče potok s pitnou vodou.

 

Vysoko nad Radbuzou na německé hranici

Mohli bychom pokračovat po silničce podél Radbuzy dál do vesnice Rybník, ale my se na údolí chceme podívat pěkně z výšky. Do prudkých svahů Medvědích hor se vlečeme po lesáckých svážnicích, prodíráme se mlázím a mokřinami, až se ocitneme na plochém hřbetu Železného vrchu (769) a Velké skály (792). Tlačí nás čas, a tak nestačíme přejít přes hranice do Německa rozhlédnout se z rozhledny Ebene (Planina) nad lyžařským střediskem Waldhäuser (Lesní domky) u Schönsee (Krásné jezero).

Vrcholy zarůstají vysokým mlázím, a tak máme pohledy do údolí Radbuzy jen omezené. Sestupujeme nazdařbůh lesem směrem do Rybníka (550) a teprve ve starém vysokém lese se nám občas otevře výhled do plochého úvalu, kde kdysi stávala velká a bohatá obec Rybník (Wayer). Dnes z ní zbylo jen velké rekreační středisko, pár chalup a několik ohyzdných paneláků. Hospoda je tu dobrá, velká a pořád plná turistů, cyklistů, rekreantů a výletníků.

Dáme si pozdní oběd a vyrážíme dál k našemu cíli. Do večera chceme být u pramene Radbuzy. Napojujeme se na červenou turistickou značku. Dovede nás přes les do malé vsi Závist (613) a míří dál po silnici na hřeben Pivoňských hor.

Konečně jsme u pramene Radbuzy. Ale u kterého?

Z červené značky najednou ukazuje šipka doleva k prameni Radbuzy. Poslechneme ji a téměř po vrstevnici jdeme pár set metrů skrze hustý les až na velkou paseku. Jsme konečně tady!

Ze země vytéká nenápadný pramínek obložený kameny (694). Nad ním je postavený dřevěný turistický přístřešek se dvěma lavičkami a masivním stolem. Přespíme tady a ráno se uvidí, co dál.

Po ránu se někdo věnuje lovu kešek, protože jedna pěkná má být nedaleko, jiný hledá houby, neboť je konec léta, a další chce najít dostatečně vzdálené místo, kde by vykonal velkou lidskou potřebu.

To nám přináši velké překvapení. Pramen Radbuzy vytéhá nejen u přístřešku, ale téměř stejný nacházíme o sto padesát metrů dál na jih ve stejné nadmořské výšce. Vypadá stejně jako dneční oficiální pramen, je obložený stejnými kameny a místo přístřešku je u něj zbudovaná lavička. Proč tomu tak je? Turisté se chtějí kochat důležitými místy pouze v pěkné přírodě. Zatímco okolí dřívejšího oficiálního pramene zarostlo mlázím a skrývá se v šeru, dnešní oficiální pramen vytéhá na okraji paseky a svítí na něj slunce.

Málokterý tok vytéká opravdu na jednom místě z jednoho mohutného pramene. Většina se sbírá z malých potůčků, pramínků a vlhkých luk či lesů. Tak je tomu i u Radbuzy. Turistické organizace si tedy s pramenem pohrávají, jak je jim libo, a my ho jednou obdivujeme tady a za pár let zase tam.

Vracíme se přes hřeben nahoru a dolů

Po snídani sbalíme batohy a naposledy se vydáme do lesů mimo značené cesty. Stoupáme do prukého kopce pasekou nad pramenem Radbuzy. Vcházíme do hustého lesa a po chvíli dorazíme na žlutou značku (750) po hřebeni Pivoňských hor. Po jí pohodlně dojdeme na rozcestí Liščí domky (Fuchsenhäuseln). Do 2. světové války tady stávala osada a celý hřeben byl odlesněný. Dnes tu roste hluboký les.

Odtud bychom se mohli vrátit do Bělé nad Radbuzou právě po žluté hřebenovce s tím, že bychom přišli k večeru. Je to ještě pořádný kus cesty. Nejrychleji se dá sejít po lesní silničce do Pivoně na autobus, případně dál do Poběžovic na vlak. My volíme červenou hřebenovku přes Haltravské hory a končíme večer na nádraží v Klenčí pod Čerchovem, odkud se vracíme do Bělé pod Bezdězem vlakem.

Doprava

Do Bělé nad Radbuzou jezdí vlak i autobus. Nejspolehlivější je železniční trať z Domažlic do Tachova na úpatí Českého lesa, protože vlaky po ní jezdí ve dne i v noci, v ptracovních dnech i o víkendech. Auto lze odstavit na neplaceném parkovišti u nádraží v Bělé.

Horydoly.cz Radbuza na HORYDOLY

Splutí středního a dolního toku z Horšovského Týna do Plzně

Splutí středního toku z Vránova do Hradce u Stodu

Čtyři lehké řeky na jaro - Střela, Radbuza, Mohelka, Dyje

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

zmíněný druhý pramen

Nespletli. Pramen Nemanického potoka (Schwarzach) pramení asi o dvě stě metrů dál v místech, kde stávala osada Fuchshäuseln (Liščí domky). Když si zvětšite mapu u tohoto článku, dobře to uvidíte: 
http://www.horydoly.cz/vodaci/schwarzach-meandry-proud-a-cista-voda-v-nemecku.html  

Reaguj
zmíněný druhý pramen

Nechci být hnidopich, ale nespletli jste si druhý pramen s pramenem Nemanického potoka?

  • Autor PB
  • Datum a čas 21.8.2017 11:58
Reaguj
Re: Re: Re: Česká republika
Mne nic nepohoršuje v tomto směru, ale těžko budete hledat v historických pojednáních něco o Mostku, když to vždycky byl Schwanenbrückl, nebo o třeba o Růžově, když to byl Rosendorf - aspoň v dobách, kdy tyto vesnice existovaly a něco se tam dělo. (Obecně jde při hromadnách národnostních přejmenováváních o malou sebedůvěru národa, který lokality přejmenovává, nebo o sebepotvrzení nejistých vítězů na tomto území - první příklad v malém je třeba nedávná aférka přejmenování České doliny, Českého štítu, Českého vodopádu, Českého plesa a České štrbiny ve Vysokých Tatrách na Ťažké, druhý příklad třeba přejmenovávání celých Dolomit z němčiny do italštiny.)
Reaguj
Re: Re: Česká republika
Ano,ta hranice je opravdu velmi ostrá.Ale nebyli to Češi,kdo ji takhle vyhrotil.Na ty české názvy si určitě zvykneme a vaše pravnuky,pane Turku,už jistě pohoršovat nebudou.Tedy pokud v Evropě nebudou naši potomci užívat arabštinu.
  • Autor Milan
  • Datum a čas 24.10.2011 18:01
Reaguj
Re: Česká republika
Ano, zijeme v Cechach snad jedine zemi v evrope, kde hranice statni znamena i hranici jazykovou, vsude jinde v evrope se na obou stranach hranice mluvi obema jazyky a hranice je myslena cara na mape. Jen u nas jsme nasledkem valecneho a povalecneho vyvoje utvorili skutecny etnicky stat. Je to na danem uzemi ale vyjimecny stav poslednich 60ti let, do te doby bylo to uzemi prirozene dvojjazycne-cesko-nemecke a tak se nekde veci jmenuji cesky a nekde nemecky podle toho koho bylo kde vic.Vznikaji tim i malebne presmycky. Stredoceska vesnice Čtyřkoly svuj soucasny cesky nazev ziskala překladem nemecky zkomoleneho puvodniho českeho nazvu Čtyřkoly = VierRad = Věrady.
  • Autor Badial
  • Datum a čas 24.10.2011 17:37
Reaguj
Re: Česká republika
Vážený pane, paní(?) Píšeme o oblastech, kde se vždy mluvilo německy, a proto mají historické lokality německé názvy. Většina českých pojmenování je jen umělá a mnohdy i směšná snaha dokázat, že Čechy patří Čechům. Pokud vás zajímá historie, nebo též genius loci uvedených míst, německým názvům se prostě nevyhnete. Pokud Vás německé názvy nezajímají, prosím přeskočte je a čtěte vždy jen český překlad, který také uvádíme.
Reaguj
Česká republika
Proč pořád píšete germánské jména? Jsme v Čechách!!!!
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 24.10.2011 14:15
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2017

České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2017

LEGÁLNÍ BIVAKY Malé, ale důležité zprávy z české i německé strany hranice, z kraje pískovcových věží a vysokých skalních masivů, z Českého a Saského Švýcarska.... celý článek

Jarní, vánoční a velikonoční prázdniny

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Jarní, vánoční a velikonoční prázdniny

Jarní, vánoční a velikonoční prázdniny

Jarní prázdniny pro školáky a středoškoláky jsou dlouhé jeden týden. Záleží na místě, kde má škola sídlo. Vánoční prázdniny trvají 11 dní. Podívejte se, kdy se budou konat všechny prázdniny a kdy budou mít studenti
Thajská erotická veselice Pattaya

Thajská erotická veselice Pattaya

AKTUALIZACE V thajské Pattaye spustili na konci února roku 2006 první ročník nového festivalu. Byl zahájen karnevalovým průvodem, který z dálky připomínal jeho předobraz v brazilském Rio de Janeiru. Z blízka je to však
Auronzo, nejvýš kam to jde na kole

Auronzo, nejvýš kam to jde na kole

AKTUALIZACE Na silničnom kole priamo do centra Dolomitov pod Tre Cime di Lavaredo. Úvodné kilometre vedú z Cortiny na Passo Tre Croci. Stúpanie je rovnomerné, plynulo naberá výšku.
A znovu Rio Botičo

A znovu Rio Botičo

Botič AKTUÁLNĚ! Zpočátku roztomilý potůček s meandry, drobnými peřejkami a občasným roštím. Pod Záběhlickým jezem začíná regulovaný tok. Množství lávek různé výšky, kabely, roury. Humus, bordel a fekálie jsou po letech čištění a stavebních
Divoká a Tichá Šárka na koloběžce

Divoká a Tichá Šárka na koloběžce

NOVÉ VIDEO Seriál nejlepších tras pro ježdění na koloběžkách mapuje pěkné výlety, které vedou většinou po rovině nebo z kopce, po dobrém povrchu a mimo frekventované silnice. Tentokrát vás zveme do tradičního rekreačního

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Knižní veletrh Havlíčkův Brod 20.-21.10. 20.10.
Johann Kepler - přenáška Kynžvart Přenáší Jiří Grygar 20.10.
Vodácký bazar Praha, Boatpark   21.10. 09:00
Zamykání Ostravice Ostrava   21.10.
Rokytka Grande - splutí Praha, Kyjský rybník 21.10.
Sázava - zamykání Týnec   21.10.
Zavírání Skaláku Sedmihorky Horolezecká brigáda 21.10. 09:00
Jesenický Surovec Jesenice u R. 21.-22.10. Běh v terénu a cyklomaraton 21.10.
Fotoexpo - veletrh Praha, Národní dům Vinohrady Fototechnika 21.10.
Drakiáda Ladná Ladná 21.10.

Diskuse

Rio Botič 2017 Vodák Marek, 20.10.2017 13:29, 23 příspěvků
Rio Botič 2017 David, 20.10.2017 11:14, 23 příspěvků
Seattle Horydoly - Andrea Černá, 19.10.2017 23:11, 2 příspěvky
Sněžnice Ssnehulak, 19.10.2017 20:45, 12 příspěvků
Karambit Honza, 19.10.2017 20:35, 6 příspěvků
Seattle Papouš, 19.10.2017 15:31, 2 příspěvky
ČD Šotoušing, 18.10.2017 19:38, 1 příspěvek
Pes darek - nápady Kuba Turek, 16.10.2017 10:31, 2 příspěvky
Pes darek Petr, 16.10.2017 10:24, 2 příspěvky
Cyklo kalhoty Crivit Jarek, 16.10.2017 6:09, 16 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Člověče nešťastný, neodsu... milan šupa, 19.10.2017 19:20
Na závod Běhej Valachy mí... Horydoly , 18.10.2017 13:13
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 17.10.2017 18:29
Wiener Hausberge: Rax, Sc... Horydoly , 17.10.2017 2:30
Grossglockner Horydoly , 17.10.2017 2:12
Prague City Tourism Horydoly , 16.10.2017 23:53
Pražská vlastivěda 2017 ř... Horydoly , 16.10.2017 23:42
Kiwi spolupracuje se Sygic Horydoly , 16.10.2017 23:38