Nová navigace Garmin eTrex přijímá i ruské družice
SDÍLEJ:
Na trh přichází nová generace odolných outdoorových navigací. Nazývat je džípíesky už není zcela přesné. Kromě tradičního příjmu amerických družic v systému GPS jsou nové navigace schopné současně využívat i ruských družic systému GLONASS.
Jak na to
Kromě amerického GPS a ruského GLONASS existují ještě další navigační družicové systémy.
Ve stádiu vývoje je čínský Compass, o něm není mnoho konkrétních zpráv, a evropský Galileo, o němž se hodně mluví, ale málo se na něm pracuje.
Regionálně jsou v provozu satelitní navigační systémy Beidou (Čína), IRNSS (Indie) a QZSS (Japonsko).
Zkratka GPS se stala synonymem pro satelitní navigace. Signály amerického vojenského družicového systému využívá pro své fungování miliony civilních navigačních přístrojů.
Americký i ruský systém
Málokdo ale ví, že podobný systém, jako je GPS vlastní i ruská armáda. Ruský systém se jmenuje GLONASS a zajímavostí je, že ačkoliv jeho historie začala ještě v dobách Sovětského svazu, v porovnání s GPS využívá modernějších družic, které poskytují vyšší přesnost výpočtu pozice.
Stejně jako GPS i signál z GLONASSu je pro uživatele k dispozici po celém světě. Největší světový výrobce přenosných navigací, americká značka Garmin letos na podzim představila nové outdorové navigační přístroje řady eTrex, které jsou schopné přijímat signál amerických i ruských družic současně.
Vojáci pomáhají civilistům
Glonass dokážou přijímat všechny nové turistické navigace Garmin eTrex 10, 20 a 30.
Nové navigace tak nabídnout mnohem větší přesnost a citlivost na příjem družicového signálu, než jsme byli dosud u klasických GPSek zvyklí.
Nové přístroje Garmin eTrex jsou určeny pro použití v přírodě. Kromě kompaktních rozměrů, nízké hmotnosti a vysoké odolnosti nabízejí i dlouhou výdrž a napájení na dvě běžné tužkové baterie.
Příznivce outdoorových aktivit jistě potěší, že i přes svoje unikátní vlastnosti si nová generace navigací stále zachovává přijatelnou cenu. Mapový přístroj s barevným displejem a podrobnými mapami koupíte za cenu okolo pěti tisíc korun.
Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Letní vstupné 150 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba není
AKTUALIZACE Jestli se ocitnete v Ženevě, nabízíme tip na ferátové strávení jednoho odpoledne. Přinášíme krátkou fotoreportáž ze zajištěné cesty Jacques Revaclier nad vesničkou Pomier.
BLUES NA CESTU POSLEDNÍ Toto tvrdí výrobce o batohu Boll Nomad: "Víceúčelový sportovní batoh s propracovaným designem, konstruovaný se zaměřením na cyklistiku a turistiku, kde je zapotřebí stabilita na zádech a vysoké odvětrání zad." Po
Přívozy přes Vltavu v Praze plují v plné parádě od začátku jara. Malé lodě jsou součástí pražské městské hromadné dopravy a platí na ně buď jednorázové jízdenky nebo časové jízdenky včetně Lítačky.
Objavte Busov, Stebnícku Maguru, Kráľovú studňu, Cigeľku. Nielen notoricky známe Vysoké a Nízke Tatry, či Veľká a Malá Fatra, ale aj menšie pohoria na severovýchode Slovenska sa pýšia zachovanou prírodou, chránenými živočíchmi