Podzimní výlet za Pískem
Ráno strčíme na píseckém nádraží kolo do vlaku a necháme se dovézt do Čimelic.
Tato obec leží na trati do Březnice severně od Písku.
Odpočinek pro hrdlořezy
Po mostě přes rybník jedeme do Vrábska, odbočíme na most přes Skalici a od něho se podél řeky přes Podelhotu dostaneme do Varvažova (7 km). Trasa zatím vedla mezi poli.
Fádní cesta se ve Varvažově na pár metrech stane velmi zajímavou. Jako úderem pěstí nás najednou srazí do kolen jihočeská krása. Rybník, náves, kostel, selské baroko.
"Traduje se, že naše obec byla odpočinkovým místem pro maltézské rytíře, kteří se vraceli z bojů o Svatou zemi," říká starostka Eva Hospasková. Nahrává ji k tomu skutečnost, že Varvažov byl osm set let majetkem Řádu maltézských rytířů a jeho centrem je dosud maltézská komenda.
Fotogenická vesnice
Vesnice, kde od vybudování nové silnice z Písku na Prahu chcípnul pes, si uvědomila, v čem je její síla. "Nemáme tu žádné sídliště, opravujeme fasády, jakoby se u nás zastavil čas," připomíná starostka.
Naprostou idylu ruší jenom dráty elektrického vedení na návsi. "Taky komenda je spíš Potěmkinova vesnice, protože schwarzenbergský majitel opravil střechu a omítku, ale uvnitř je prázdno."
Varvažov asi poznáte, ale nebudete vědět odkud. Poradíme vám. Natáčely se tu epizody postaršího filmu Plavecký mariáš a nově celý snímek Je třeba zabít Sekala.
Lesy není třeba sázet, dřevo roste samo
Jestli se nám bude chtít, sjedeme dolů ke Skalici a podíváme se na barokní most s gotickou minulostí. Když se nám bude chtít ještě víc, projedeme tři kilometry údolím zvaným Říčky. Je to nejkrásnější romantické místo daleko široko.
Pokračujeme přes Ostrovec do Vráže (15 km). To už jsme na značené cyklotrase číslo 1158. Projíždíme listnatými a smíšenými lesy. Podzimními barvami doslova září.
"Čížovsko-vrážské lesy byly už od středověku zásobárnou nejlepšího dříví," připomíná místní znalec Václav Kinský. "Lípy, buky i jedle tu přirozeně zmlazují, není třeba je sázet."
To věděli po staletí Lobkovicové i Lichtenštejnové. Těžili kvalitní kmeny a po vodě je na vorech dopravovali do Prahy. Mnoho z nich dodnes slouží na Pražském hradě. "Pozdější majitelé Schwarzenbergové navíc přidali do krajiny dubové aleje," dodává Václav Kinský.
Výhled na Písek a Temelín
Skrze lesy jedeme do starobylé obce Čížová (21 km). Její stáří nejméně tisíc let prozrazuje jen poloha na úbočí, kostel svatého Jakuba a vedle něj kaple svaté Markéty na kopci.
Je odtud daleký výhled na Písek a za ním se zvedá sloup páry nad chladícími věžemi jaderné elektrárny Temelín.
Hospodský, řezník a pekař
V obci jsou tři pamětihodnosti, které souvisí s jídlem. Vyhlášená hospoda u Štálichů nabízí klasickou jihočeskou kuchyni. Například takový řízek smažený na sádle už jen tak někde nedostanete.
Známé řeznictví U Součků je zásobárnou kvalitních uzenin a masa pro široké okolí. Pocestný si tu může dát na stojáka poctivé buřty, sekanou či tlačenku. Řeznictví inzeruje málo známé pivo Nektar, ale pije se tu populární Platan.
Nejznámější je nakonec pekařství ve Zlivicích. Dříve se tu zastavoval každý, kdo jel z Písku na Prahy nebo obráceně. Dnes, když hlavní silnice vede jinudy, si čerstvé vonící pečivo a především veleznámý zlivický chléb kupují především místní lidé.
Při cestě na kole se tady nezapomeňte zastavit. Vězte ovšem, že teplý bochník nemůžete sníst hned – teplé pečivo nadýmá.
Asfaltový výlet na trekovém kole
Z Čížové dorazíme do Písku. Celkem budeme mít v nohách 33 km. Jeli jsme stále po asfaltu. Vhodná jsou především trekkingová kola. Provoz na silničkách je zvláště o víkendu malý, ale za snížené podzimní viditelnosti jsou potřeba blikačky a reflexní proužky.
Zvětšit mapu
Diskuse
Diskuze k článku
Vlakem nebo autobusem do Chorvatska
Jeseníky AKTUÁLNĚ 2026
Nejčtenější články
Jezero kmotrů Tegernsee
An All-Italina Men’s Podium at Capoliveri’s
Bike Maraton Vysočiny má letos 48 kilometrů
Three Pre-summer Night Rides Across Lake Garda, Bergamo and Milan
Pod Orlickými horami na kole: malé, krásné, strmé
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
| Moravia Divide | Javorník, Račí údolí | 29.5.-4.6. Bikepacking | 29.5. | |
| Král Šumavy - cyklomaraton | Klatovy | Horská kola | 30.5. | |
| Night Ride | Itálie, Milano | Noční cyklistika | 30.5. | |
| Giro d´Italia | Itálie | 8.-31.5. Silniční cyklistika | 31.5. | |
| Marcialonga - cyklomaraton | Itálie, Moena | Silniční kola 135 km | 31.5. | |
| Veletrh vědy | Praha, Letňany | 4.-6.6. | 4.6. | |
| Bike Maraton Vysočina | Kněžice | Cyklomaraton MTB a gravel | 6.6. | |
| Caminos - cestovatelský festival | Karlovy Vary, svatý Linhart | 6.6. | ||
| Velo Test Fest | Bukovka | 13.6. | ||
| Malevil - cyklomaraton | Jablonné v Podještědí | Horská kola | 13.6. |
Diskuse
| Co chtějí: | Kladivo, 26.5.2026 10:34, 15 příspěvků |
| Málo vina | Skiák, 25.5.2026 23:06, 15 příspěvků |
| Žofie | Honza, 23.5.2026 7:18, 2 příspěvky |
| Žofie | Honza, 23.5.2026 7:15, 2 příspěvky |
| Cena listku | Honza, 23.5.2026 7:10, 35 příspěvků |
| Inu odvoláme Okamuru? | Pišišvor, 21.5.2026 22:12, 7 příspěvků |
| Inu odvoláme Okamuru? | Honza, 21.5.2026 21:11, 7 příspěvků |
| bulvar | Jan Drtina, 21.5.2026 9:24, 5 příspěvků |
| Reakce k části článku | Andrea Černá - editorka Horydoly.cz, 20.5.2026 17:29, 5 příspěvků |
| Reakce k části článku | Ondřej, 20.5.2026 15:05, 5 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| Prokletije | febit61013 febit61013, 25.5.2026 19:01 |
| Albánie | febit61013 febit61013, 25.5.2026 19:00 |
| Re: SheMoves Race | Horydoly , 22.5.2026 13:47 |
| SheMoves Race | Horydoly , 22.5.2026 13:20 |
| Plány na příští zimu | Sansa Ferrr, 21.5.2026 7:55 |
| Re: Bikesraz na Vysočině | Horydoly , 20.5.2026 1:14 |
| THE MARCHE REGION AT ITW ... | Horydoly , 16.5.2026 23:19 |
| Aparthotel Svatý Vavřinec... | Horydoly , 14.5.2026 22:16 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH





