Na kolech pod Mont Blanc

Na kolech pod Mont Blanc
Mont Blanc od San Bernardo,
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Další z cyklistických cestopisů o dlouhé cestě na kole vydalo plzeňské nakladatelství Cykloknihy. Tentokrát vyrazila pětičlenná rodinka ze západních Čech do Chamonix. Věřte-nevěřte: máma s tátou koupili kola, absolvovali pár krátkých výletů, posadili do vozíku dvě dcerky, třetí jela na vlastním dětském bicyklu a po pětačtyřiceti dnech šlapání dorazili pod Mont Blanc.

Jak na to

Verdikt Horydoly *** 

* zhola zbytečná publikace 
** je dobře, že to vyšlo 
*** za ty peníze to stojí 
**** výborná a poučná publikace 
***** to musíte mít

Publikaci získáte u vydavatele na webu Cykloknihy.

Zkušený cestovatel se nad strastmi a slastmi pěti Ivasienkových na cestě usměje, expediční cestovatel se může popadat za břicho, ale oni si to pořádně užili!

První noc v Německu kousek za hranicemi byla žalostná. Pršelo, rodinka se bála přespat na parkovišti, z obav před policií si ani neudělala teplé jídlo a druhý den sedla na kola za svítání.

O pár dní později se z nich stali protřelí cykloturisté, kteří rychle stavěli i balili stan, objevili správný rytmus spaní - čůrání – jídlo, zabydleli se v každém kempu, kde zakotvili na noc.

Jejich sotva nabyté sebevědomí ovšem za dalších pár dní srazila nemoc, nastuzení a migréna. Tři dny se rozhodovali, jestli se nemají vrátit. Nevrátili. Opřeli se do pedálů a přes Švýcarsko dorazili do Martigny.

Odtud se nechali zubačkou převézt přes vysokohorský průsmyk a po pár kilometrech se ocitli v cíli. Nazpátek se protloukali dva dni po železnici od přestupu k přestupu, jedním vlakem za druhým.

Doma potom táta napsal cestopis a nabídl ho vydavateli. My čtenáři mu můžeme oběma jenom poděkovat.

Je vidět, že Michal Ivasienko není žádný umělec jazyka. Čtenář se od něj nedočká vzletných frází, interesantních přirovnání ani cyklistického žargonu. Líčení dlouhého výletu je stručné, suché a svým způsobem nudné.

Den v jeho podání vypadá obvykle takhle: Ráno jsme sbalili stan, nasnídali se, vypili kafe, jeli na kole, zastavili se na dětském hřišti, jeli jsme dál, pršelo, našli jsme kemp, rozbalili stan, uvařili a šli spát.

Top Batohy

Přesto čtenář prožívá rodinnou anabázi s nimi, učí se z jejich chyb, odpočítává kilometry do cíle, fandí jim, na vlastní kůži cítí studený déšť i vítr, bolí ho nohy a záda. Má obavy z další cesty a zároveň se na ni těší.

Tradičně špatné, jako v mnoha cestopisech vydaných Cykloknihami, jsou fotografie. Jak snímky cyklisté nasekali po cestě, tak je vydavatel vytiskl. Kompaktem jsou na něm zachycené rodinné záběry, občas zamlžené hory, nějaké řeky, kempy a cyklostezky.

Na konec si necháváme velké tajemství. Musíme ho ale prozradit, protože nás svrbí jazyk. Od Šumavy se dá dojet pod Mont Blanc skoro po rovině! Pořád po cyklostezkách podél velkých řek.

Plzeň, Cykloknihy 2009. Orientační cena 289 Kč. Vázané.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

AKTUALIZACE Nejkrásnější běžkařský závod světa Birkebeiner měří sice pouhých 54 km, ale vede přes kopce a po náhorních planinách nádhernou norskou krajinou. Kromě zimní lyžařské varianty má také letní běžeckou a cyklistickou... celý článek

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Seriál Valachy tour skončil

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

AKTUALIZACE Nejkrásnější běžkařský závod světa Birkebeiner měří sice pouhých 54 km, ale vede přes kopce a po náhorních planinách nádhernou norskou krajinou. Kromě zimní lyžařské varianty má také letní běžeckou a cyklistickou
Cyklomaratony pro každé kolo 2026

Cyklomaratony pro každé kolo 2026

AKTUALIZACE S dlouhými závody na horských kolech se doslova roztrhl pytel. Bikemaratony jsou stále populární nejen mezi profesionálními závodníky, ale přijíždějí na ně i tisíce amatérů. Od března do října si lze
Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

AKTUALIZACE Nejslavnější běžkařský závod světa Vasův běh má letní varianty na horském kole a běžecky po vlastních. Délka všech tras je 90 kilometrů. Zájem je obrovský. Přečtěte si, kdy se na
Seriál Valachy tour skončil

Seriál Valachy tour skončil

Celoroční seriál závodů v Beskydech se letos nekoná. Valachy tour prišel o sponzora a zároveň klesl počet účastníků. Dosud se seriál skládal ze závodu na běžkách, na horském kole, z terénního triatlonu a přespolního běhu.
Kolovna měla obrovské plány a skončila v konkursu

Kolovna měla obrovské plány a skončila v konkursu

Cyklistická firma Kolovna Koncept spadla do konkursu. "Dlužník navrhl řešení způsobu jeho úpadku reorganizací. V této souvislosti dlužník uvedl, že soudu ve lhůtě tří měsíců předloží příslušný reorganizační plán, což však

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 25.2.-1.3. 25.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 25.2.-1.3. 25.2.
IWA - veletrh Německo, Norimberk 26.2.-1.3. Lovecké potřeby 26.2.
Caravan, bike, travel Nitra 27.2.-1.3. Veletrh 27.2.
Blinduro zima Slapy Horská kola 28.2.
Na kole do Moskvy - diashow Zvičina, Raisova chata Přednáší Ivo Janečka 28.2. 18:00
ITB - veletrh Německo, Berlín 3.-5.3. 3.3.
Bike Show - veletrh Dánsko, Kodaň 7.-8.3.. 7.3.
Kanumesse - veletrh Německo, Konstanz 7.3.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 12.-14.3. 12.3.

Diskuse

Services anaesthetize arr... exoyqatujec, 25.2.2026 1:24, 3 příspěvky
Správný počin Haluz, 25.2.2026 0:54, 2 příspěvky
Souhlas s KT Climber, 24.2.2026 17:10, 3 příspěvky
Třeba tento R.I.P. Kladivo, 24.2.2026 13:04, 3 příspěvky
Souhlas s KT PK, 24.2.2026 11:10, 3 příspěvky
Inu Honza, 23.2.2026 18:37, 1 příspěvek
Chyby na Grossglockneru booboo, 22.2.2026 17:23, 8 příspěvků
Chyby na Grossglockneru booboo, 22.2.2026 17:20, 8 příspěvků
Inu Honza, 22.2.2026 12:31, 1 příspěvek
??? Horydoly, 21.2.2026 23:19, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Textilky Slezan ve Fr... Horydoly , 17.2.2026 11:37
Re: Textilky Slezan ve Fr... Kuba Turek, 16.2.2026 22:26
Textilky Slezan ve Frýdku... Horydoly , 16.2.2026 22:25
Vloni prošlo českými leti... Horydoly , 16.2.2026 12:05
Re: Mirabaud - požadavky ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:42
Mirabaud - požadavky pro ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:41
Jaké víno otevřít na Vale... Horydoly , 12.2.2026 12:03
Kam se ve středních Čechá... Horydoly , 12.2.2026 12:00