Lazzarin a Mantovani: Velcí horolezci

Lazzarin a Mantovani: Velcí horolezci
SDÍLEJ:
Jednou za pár let se na knihkupeckých pultech objeví dárková kniha pro horolezce. Opravdová kniha. Ne jen splácanina pár velkých barevných fotek, mišmaš historických snímků z celého světa a upocený spojovací text. Publikace Velcí horolezci od Paola Lazzarina a Roberta Mantovaniho je právě onou knihou, která má jsnou myšlenku, hlavu a patu a potěší každého horolezce. Vyšla před dvěma lety v Mladé frontě a stále ji lze koupit ve velkých knihkupectvích.
Jak na to Publikaci lze koupit ve velkých internetových i klasických knihkupectvích, například Kosmas, Neoluxor nebo Knižní web.

Verdikt Horydoly
* zhola zbytečná publikace
** je dobře, že něco takového vůbec vyšlo
*** za ty peníze to stojí
**** výborná a poučná publikace
***** to musíte mít

Reprezentativní publikace Velcí horolezci je čtením z grandiozní historie horolezectví.

Popisuje nejdůležitější kapitoly od zdolání Mont Blancu v roce 1786 po Casarottův prvovýstup na Mont McKinley roku 1984.

Autoři dávají velkou váhu evropské horolezecké škole a Alpám, ale občas zabrousí i na jiné kontinenty, především do asijského Himálaje a na severoamerické hory. Téměř zcela se vyhýbají skalám v nížinách a zcela se oddávají horám a velehorám.

Knihu nelze brát jako učebnici ani ucelenou historii horolezeckého sportu, ale jako výběr toho nejlepšího, co horolezci ze sebe vydali.

Autoři jako by si vždy vybrali osobnost vystupující z šera minulosti, posvítili na ni reflektorem a v ostrých obrysech vykreslili její nejznámější prvovýstupy. Na jejím příkladu dokážou pár slovy zachytit také atmosféru té doby a směřování ostatních horolezců.

Zvláštní podobu má grafická podoba knihy Velcí horolezci. Dvojstránky z pevného papíru jsou naskládané jako dětské leporelo. Čtenář si je otevře, přečte, ale pak je odklopí a zjeví se mu další, dvojnásobně velký materiál.

Většina snímků je černobílá s příjemným nádechem do nostalgické hnědé barvy. Známé i neznámé snímky mají hodně prostoru a je vidět, že si s nimi grafik pohrál. Tak ostré a výrazné jsou vidět v málokteré publikaci. Jsou velmi působivé!

Překlad je na velmi dobré úrovni, což nebývá v horolezeckým publikacích běžné. Překladatelka Kateřina Kořánová se nedopustila žádných velkých chyb.

Přesto lze textu vytknout pár nepřesností. Vychytat je mohl znalec horolezecké historie, kdyby publikaci lektoroval.

Někdy jsou zavádějící topografická jména. Třeba k fotografii z Yosemitského údolí je připojený popisek: "Royal Robbins na Severní americké stěně, El Capitan, 1964." Přitom jde o známou Nort America Wall. Populární místo Passo del gatto na Ballově lávce na Monte Pelmo je přeloženo místo Kočičího kroku jako Kočičí pasáž.

Také terminologie ne zcela odpovídá. Welzenbach nevynalezl stupnici obtížnosti, ale zpřesnil předchozí stupnice. Nejtěžší místo na slavném Mummeryho výstupu na Grépon není štěrbina, ale spíše spára nebo trhlina. První skoby rozhodně nebyly borháky.

Popisky fotek někdy prozrazují, že autoři knihy a možná ani překladatelka si nevěděli rady. Zářivým příkladem je známá fotografie Josky Rakoncaje z ostrého hřebene Nanda Devi. Je přiložená k textu o K2, a asi proto se u ní píše: "...na závratné himálajské stěně s nestabilními ledovými převisy nahoře."

Praha, Mladá fronta 2008. Orientační cena 900 Kč.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Skalní plotna pod Štěchovickou přehradou

Skalní plotna pod Štěchovickou přehradou

KICK&CLIMB Přelom zimy a jara je čas, kdy splácíme dávné dluhy. Lezeme na zapadlé skalky ve středních Čechách, na které dlouhé roky nebyl čas. Tentokrát jsme se vydali na Štěchovickou přehradu.... celý článek

Vojenský Winter Survival vyhráli hasiči

Kam nelézt 2026

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

AKTUALIZACE Mezi turisty, kteří míří do Alp, se občas vedou diskuse, zda se vyplatí koupit dálniční známku, nebo jet mimo dálnice po vedlejších silnicích. Uvádíme proto současné ceny všech druhů
Jak letos vypadají ledopády 2026

Jak letos vypadají ledopády 2026

Přinášíme průběžné ledolezecké zprávy z Česka a Slovenska. Pokud nám chcete dát vědět, kde dá lézt, jaká je kvalita ledu, nebo se pochlubit aktuální fotogalerií či videem, dejte nám vědět do diskuse pod
Eduard Blásy otvoril éru zimného horolezectva vo Vysokých Tatrách

Eduard Blásy otvoril éru zimného horolezectva vo Vysokých Tatrách

Pred 153 rokmi, presne 15. januára, vystúpili Eduard Blásy z Veľkej s horskými vodcami Jakubom Luxom a Jakubom Gellhofom na Slavkovský štít. Bol to vôbec prvý známy a zadokumentovaný zimný výstup vo Vysokých Tatrách.
Svatojánská Kobylka

Svatojánská Kobylka

AKTUALIZACE Desetimetrová skalka Svatojánská Kobylka je nezajímavá, lámavá, lezecky nevýznamná, navíc stojí na soukromé zahradě a zároveň v rezervaci. Jestli chceme vystoupit na vrchol, musíme být úplní blázni nebo patrioti vápencových skal
Alex Honnold vylezl na Taipei 101

Alex Honnold vylezl na Taipei 101

Americký lezec Alex Honnold vylezl nejištěné sólo na 11. nejvyšší budovu světa Tchaj-pej 101 na Taiwanu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Free - veletrh Německo, Mnichov 18.-22.2. 18.2.
Nautika - veletrh Chorvatsko, Záhřeb 18.-22.2. 18.2.
India, USA, Jemen - přednáška Praha, Národní muzeum Přednáší Tomáš Klus, Dominik Hašek, Šimon Caban 18.2. 19:00
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 19.-22.2. Rybářství a myslivost 19.2.
Hohe Jagd und Fischerei - veletrh Rakousko, Salzburg 19.-22.2. Lov a rybářství 19.2.
Utazás - veletrh Maďarsko, Budapešť 19.-22.2. 19.2.
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 20.-22.2. Cestovní ruch 20.2.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 25.2.-1.3. 25.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 25.2.-1.3. 25.2.
IWA - veletrh Německo, Norimberk 26.2.-1.3. Lovecké potřeby 26.2.

Diskuse

Игровые автоматы Play'n GO RobertCok, 17.2.2026 4:39, 120 příspěvků
Málo vina Vláda 23, 15.2.2026 22:18, 13 příspěvků
Lavinové nebezpečenstvo Míra z Karpat, 15.2.2026 10:35, 19 příspěvků
Hezké nalákali jste mě vodák Marek, 14.2.2026 2:20, 3 příspěvky
Jizerská 50 - trasa zde Horydoly, 11.2.2026 9:00, 2 příspěvky
??? Honza, 11.2.2026 8:10, 2 příspěvky
??? Honza, 11.2.2026 8:05, 2 příspěvky
Inu Horydoly, 10.2.2026 11:19, 3 příspěvky
Inu Honza, 10.2.2026 11:16, 77 příspěvků
Inu Honza, 10.2.2026 11:07, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Textilky Slezan ve Fr... Kuba Turek, 16.2.2026 22:26
Textilky Slezan ve Frýdku... Horydoly , 16.2.2026 22:25
Vloni prošlo českými leti... Horydoly , 16.2.2026 12:05
Re: Mirabaud - požadavky ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:42
Mirabaud - požadavky pro ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:41
Jaké víno otevřít na Vale... Horydoly , 12.2.2026 12:03
Kam se ve středních Čechá... Horydoly , 12.2.2026 12:00
Jak si užít Valentýn, i k... Horydoly , 12.2.2026 11:52