Zlatou šumavskou stezkou

Zlatou šumavskou stezkou
SDÍLEJ:

Běžeckou trasu ze Stožce jsem si nevybral náhodou. Již čtyři roky na ní pořádám nejhezčí přeshraniční běh mezi Českou republikou a Německem. Jde o patnáctikilometrový běh, který vypadá na první pohled snadně, neboť start je o plných sto výškových metrů výše než cíl. Zdání však klame!

Stožec, České Žleby, tím více Bischofsreut, Haidmühle a Nové údolí byla místa, kam se za socialismu smělo vstoupit jen na povolení, a dodnes si uchovala poetiku zakázaného.

V krajině jsou ale cítit i daleko starší příběhy, které vyprávěl Karel Klosterman.

Startujeme v Českých Žlebech

Naše cesta začíná v Českých Žlebech, vede k hranicím po bývalé stezce, po níž se z Německa do Čech vozila sůl. Jak známo, sůl je nad zlato, a snad proto se dodnes tato stezka nazývá Zlatá a ne Solná.

Cesta od začátku stoupá pěkně nahoru, a to celých patnáct set metrů. Vede po úzké vyasfaltované silničce. Pak se stáčí vpravo a klesá. Po dalších patnácti stech metrech se asfaltka stáčí znovu doprava, vy si to ale namiřte rovně dolů lesní travnatou cestou.

Běžíme do Německa

Po kilometru budete u železné závory, která dříve dělila dva světy. Přeběhnete po můstku přes Mechový potok a budete pokračovat do příkrého kopce.

Posléze travnatá cesta přejde v nádhernou asfaltku a vy se ocitnete na okraji Bischofsreutu. Poběžíte ještě 250 metrů, než uvidíte rozcestník směrem na Haidmühle.

Zahnete prudce vlevo. Doběhnete k lesu, kde se budete držet stále vlevo. Proběhnete dva kilometry lesem, další kilometr loukami, načež vyběhnete na silničku. To už jste v malebné vesničce Theresienreut.

Před sebou máte panoráma Třístoličníku a pod sebou už vidíte věž kostela v Haidmühle. Po obou stranách silničky máte výhled na šumavské louky a lesy a také na Bavorský les.

Běžíte pořád z kopečka, cesta docela rychle odsýpá. V Haidmühle se držte stále doleva do kopce tak, abyste měli věž kostelíku přímo před sebou. Zhruba 200 metrů před kostelem vás šipka navede doleva do Nového údolí. Odtud na českou hranici to máte už jenom dva kilometry.

Vracíme se do Čech

Přeběhnete přes hraniční přechod. Vyběhnete další stoupání a dáte se zase vlevo směrem na Stožec. Odtud už je to posledních pět kilometrů do cíle. Čeká vás mírně zvlněný terén.

Když budete mít štěstí, uvidíte a uslyšíte nalevo od vás projíždějící parní lokomotivu. Ve Stožci se můžete vykoupat ve Studené Vltavě, dojít si na něco k snědku či na svlažení suchého hrdla do hotelu Pstruh či penzionu Druid.

Tady závod končí. Pokud se ale chcete dostat zpátky na začátek naší trasy, musíte ještě vyběhnout tři kilometry do kopce, abyste se dostali zpět do Českých Žlebů.

Když už si uděláte čas a vyrazíte do Českých Žlebů či Stožce, určitě stojí za to si také zaběhnout či dojít na Stožeckou skálu, Třístoličník, na Černý kříž, Medvědí stezku nebo se proběhnout podél Schwarzenberského plavebního kanálu.

UBYTOVÁNÍ: Chaty, apartmány, farmy a penziony na Šumavě

Zobrazit místo Turistika na větší mapě 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2025

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2025

ZIMNÍ HOROLEZECTVÍ Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.... celý článek

Slovensko AKTUÁLNĚ 2025

Columbia Titanium Hike - podzimní oblečení do chladu, větru a deště

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Milan Rastislav Štefánik: smrt stále budí vášně

Milan Rastislav Štefánik: smrt stále budí vášně

Bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar tvrdil, že rozkaz střílet na letadlo, v němž zahynul v roce 1919 u Bratislavy Milan Rastislav Štefánik, dostali vojáci od českého velitele. Tato legenda je v hlavách mnoha Slováků
Jeseň pokračuje: Zemplínske lakocinky

Jeseň pokračuje: Zemplínske lakocinky

Festival Zemplínske lakocinky v rekreačnom areáli Kaluža na Zemplínskej Šírave, sa mimoriadne vydaril. Počas oboch dní panovala výborná nálada, areál zaplnili návštevníci z celého regiónu i zo vzdialenejších kútov Slovenska.
Houby AKTUÁLNĚ 2025

Houby AKTUÁLNĚ 2025

RALSKO Přinášíme zprávy z lesů a luk. Přejeme dobrou chuť, ať už připravujete smaženici, sušíte nebo nakládáte jakékoliv jedlé houby!
Kam za nejkrásnějšími ohňostroji světa?

Kam za nejkrásnějšími ohňostroji světa?

Každý, kdo někdy sledoval ohňostroj na noční obloze, ví, že to není jen o světlech a hluku. Je to zážitek, který vás na chvíli přenese úplně jinam. Do světa, kde barvy tančí
Česká Kanada: Dobrodružství v zapomenuté divočině

Česká Kanada: Dobrodružství v zapomenuté divočině

Česká Kanada je malebná krajina na pomezí jižních Čech a Vysočiny, která i přes své kouzlo zůstává turisticky méně známá. Jméno jí dal novinář Jaroslav Arnošt Trpák, když mu množství hustých lesů,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 23.10.-2.11. 23.10.
Festival dokumentárních filmů Jihlava 24.10.-2.11. 24.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Řepiště, U Máně 30.10.-5.12. 30.10.
Fotobraní - fotovýstava Kroměříž, Dům kultury 3.-31.10. 31.10.
Día De Muertos - svátek mrtvých Praha, Náprstkovo muzeum 1.-2.11. 1.11.
Svatohubertské slavnosti Loučeň, zámek   1.11.
Klenoty pralesa - výstava Olomouc 17.10.-2.11. 2.11.
Dendrologická zahrada - konec sezony Praha, Dendrologická zahrada 2.11.
Z pohádky do pohádky - výstava ilustrací Třebechovice pod Orebem, muzeum 31.5.-2.11. Maloval Vojtěch Kubašta 2.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Hradec Králové, Bio Central 3.-5.11. 3.11.

Diskuse

Umí!!!! T.S. Hakan, 31.10.2025 10:47, 5 příspěvků
Ztuhlé klouby a osteoartróza Libor Šafránek, 30.10.2025 15:50, 6 příspěvků
Jak, nevalné kvality??? speleo, 29.10.2025 14:23, 5 příspěvků
Wax Horydoly, 29.10.2025 14:21, 2 příspěvky
Wax Papouš, 29.10.2025 9:34, 2 příspěvky
Jak, nevalné kvality??? Lukas B., 29.10.2025 8:52, 5 příspěvků
Jak, nevalné kvality??? Kuba Turek, 28.10.2025 15:32, 5 příspěvků
Jak, nevalné kvality??? Václav, 28.10.2025 14:57, 5 příspěvků
Podvodnici? Honza, 28.10.2025 10:39, 5 příspěvků
Podvodnici? Kuba Turek - šéfredaktor Horydoly, 28.10.2025 9:14, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Společenské oděvy Horydoly , 28.10.2025 21:27
Velké Popovice Horydoly , 26.10.2025 23:07
Krumlovský vodácký maraton Horydoly , 22.10.2025 20:56
Sv. Martina oslaví Na Spi... Horydoly Open, 22.10.2025 10:03
Kosmetika Horydoly Open, 22.10.2025 9:59
Mezinárodní úspěch Kutné ... Horydoly Open, 20.10.2025 9:30
Podzimní výlovy Horydoly , 17.10.2025 19:45
Jižní Čechy Horydoly , 15.10.2025 1:17