Zelené peklo na Žižkově

Zelené peklo na Žižkově
Praha, Žižkov, Vítkov.
Autor snímku Pavel Fojtík
SDÍLEJ:

Když český Jules Verne, Otakar Batlička, navštívil brazilskou oblast Mato Grosso, popsal ji jako zelené peklo. Pokud nemáte peníze na letenku do Brazílie, nezoufejte. Vydejte se spolu s Horydoly na dobrodružnou túru pražským Žižkovem. Putování chystanou cyklostezkou pod Vítkovem vám to vynahradí. Jen na vlastní nebezpečí!

Putování začínám na železniční mostě, který vede z Hlavního nádraží přes dolní konec Seifertovy ulice. Tady vjíždím na bývalou železniční trať upravenou pro cyklisty.

Ze začátku stezka klame tělem. Domy v Příběnické ulici s krásnou fasádou se tyčí nade mnou, z druhé strany mám široký výhled na Prahu.

Praha, Žižkov, Vítkov.

Tichý souboj

Po chvíli ale krásné činžáky střídají lehce oprýskané. Z bydlení pro honoraci se stává bydlení pro plebs. Nalevo se tyčí budova s kubistickými prvky.

Praha, Žižkov, Vítkov.

Napravo můžeme pozorovat tichý souboj dvou neznámých obyvatelů jednoho činžáku. Milovník přírody kontra patriot. Jeden si před oknem postavil jakési krmítko se stromečkem, druhý ho trumfuje vlaječkou, vznešeně trčící z rozpadající se fasády.

Praha, Žižkov, Vítkov.

Zelené peklo útočí

Přejíždím nad Husitskou ulicí. Dvojice na balkoně pod hodinami pozoruje dopravní ruch.

Za nadjezdem se scéna radikálně mění, prostor se rázem zužuje. Kotouče ostnatého drátu na plotě dávají najevo, že jde o drsnou končinu. Po levé straně se nade mnou tyčí vrch Vítkov, kde kdysi zněl vítězný ryk husitů.

Praha, Žižkov, Vítkov.

Napravo svá ledví nastavují zadní dvorky žižkovských činžáků. I když jsme pořád v širším centru Prahy, ocitli jsme se vlastně zároveň i na periferii města.

Tady se na krásu nehraje. Je to vegetace, která je tu pánem, ne člověk. Stačí ji chvilku nechat prostor a už začíná nemilosrdně rdousit městskou zástavbu. Přírodní živel zde vítězí nad člověkem.

Praha, Žižkov, Vítkov.

Vystřelený voko, spása cyklistova

Po chvíli se objevuje vyhlášená žižkovská hospůdka U vystřelenýho voka. Z této strany je to sice čajírna, ale při průjezdu městskou džunglí dají cyklisté asi přednost půllitru před šálkem. Dokonce tu mají jakýsi speciální prostor pro extra posezení, uzamčený krásnou mříží. Fajnová záležitost, to se musí nechat.

Praha, Žižkov, Vítkov.

Svou příležitost vycítila i konkurence a nenápadně inzeruje na betonové zídce své služby.

Praha, Žižkov, Vítkov.

Umělec nebo blbec?

Oko estéta může obdivovat i staré reklamy na zdech. Ohledy se tady neberou, stará reklama na čokoládu je napadena sprejerským graffiti. Umělec nebo blbec? Toť otázka. U Tachovského náměstí se otvírají další pohledy na Žižkov.

Praha, Žižkov, Vítkov.

Žižkovský industrial

Projíždím pod opuštěným mostkem. Pokud máte zájem o nemovitost, máte šanci. Ve všední den je tady liduprázdno, které jen občas narušují odvážní jedinci. Jinak to tady vypadá docela pochmurně. Úzkost se vkrádá do duše bázlivého poutníka.

Praha, Žižkov, Vítkov. 

Tunel zavřený i otevřený

Ještě poslední pohled na žižkovská zákoutí. Už se blížím k tunelu pod Vítkovem. Při mé první návštěvě byl zatarasen betonovými bloky a návštěvníci ho překonávali, jak se dalo. V tunelu je tma, jak jinak, osvětlení není ještě v provozu.

Když jsem se za pár dní vrátil, byly už bloky posunuty. Cyklisté i nebojácní otcové s potomky projížděli volně tunelem.

Praha, Žižkov, Vítkov.

Jiný svět

Za tunelem je úplně jiný svět. Nalevo se otvírá široký výhled na Karlín s červenými střechami Invalidovny. Stezka vede podél nově upraveného železničního koridoru. Kolečkáři se tu křižují s městskými policajty, kteří nahánějí sprejery.

Praha, Žižkov, Vítkov.

Cedule u tunelu ukazuje datum dokončení cyklostezky na květen.

Nějak se to posunulo. Poslal jsem 14. září dotaz na centrální mail komise Rady hl. m. Prahy pro cyklistickou dopravu, ale asi se někam zatoulal. Nebo už radní finišují a stezka bude brzy otevřena? Čerstvá zpráva z Novinky.cz informuje, že ani další termín 30. září nevyšel.

Praha, Žižkov, Vítkov.

Záhada betonového bloku

Na stezku navazuje podchod, vedoucí do Karlína. Je už nějakou dobu funkční, ale zatarasen blokem. Chlapík chvíli váhá, ale pak ho přeleze a mašíruje si to podchodem.

Od radnice jde zřejmě o originální myšlenku, jak u občanů pěstovat tělesnou zdatnost. Jinak si záhadu betonového bloku nedokážu vysvětlit. Pokračování směrem ke Krejcárku je už pro mne docela nuda.

Drsná romantika Žižkova je nenávratně pryč. Podjíždím pod tramvajovou tratí a ulicí Pod plynojemem a na ulici Novovysočanské má cesta končí.

Praha, Žižkov, Vítkov.

Žižkovský démon

Tu největší žižkovskou záhadu jsem si pro vás nechal na konec. Zahrada, která se skrývá u nadjezdu nad Husitskou ulicí. Edgar Allan Poe či Howard Phillips Lovecraft by plesali radostí. Tady je to opravdu Mato Grosso.

Místo, jak stvořené pro rejdy temných sil. Schodiště bez zábradlí mizí v husté vegetaci, aby se z ní na chvíli vynořilo a pak zaniklo neznámo kde.

Kam vedou ty tajuplné dveře? Jestli někde sídlí žižkovský démon, tak to musí být bezpochyby právě zde. I tady se vkradl neznámý opovážlivec a na vchodu zanechal jakousi záhadnou kresbu. Ubohý pošetilec! Jeho kosti už zcela jistě trouchnivějí kdesi v kapradí.

A co znamenají ta čísla? Proti této záhadě se jeví šifra mistra Leonarda jako pouhá poudačka pro mateřské školy. Najednou se mi zdá, že se v kapradí cosi vlní. Rychle se pokřižuji, chopím se bicyklu a ujíždím pryč, ani se neohlédnu. A totéž radím i vám.

Praha, Žižkov, Vítkov.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

zelené peklo?
Podle fotek to moc jako zelené peklo nevypadá (a po ověření naživo taky ne) - resp. cyklostezka není zarostlá!!! Jestli autor třeba někdy vyrazil do lesa a šel po pěšině obklopené stromy a keři, tak to taky nazve zeleným "peklem"?Díky za tuhle cyklostezku naprosto bez aut! a navíc v centru Prahy. Příjemná i pro bruslaře a během všedních dnů jsou tady i mamky s kočárky. Autor ať raději vyrazí do nákupního centra nebo na plochou dráhu, tam jej ta "džungle" nebude strašit.
Reaguj
spomienka....
Vždy ma fascinovalo toto prostredie. Vždy od roku 1975 a to v skorých ranných hodinách keď som s obľubou nazeral do ešte svietiacich izieb pavlačových domov z prichádzajúceho expresu ISTROPOLITAN od Bratislavy. Teraz sa v tichosti po tej istej trase pešo prechádzam, znovu hľadím do tých istých okien a spomínam......
  • Autor peen
  • Datum a čas 4.2.2011 12:25
Reaguj
ty záhadný schody jsou úžasný! prima fotky a článek :)
  • Autor MarCat
  • Datum a čas 11.10.2010 17:26
Reaguj
Krásné.
  • Autor Novinář
  • Datum a čas 6.10.2010 10:42
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Chorvatskem na kole

Chorvatskem na kole

TIP HORYDOLY 20 oblastí a 50 cyklistických tras v Chorvatsku popisují Slávka Chrpová, Zdeněk Kukal a Stanislav Rauch. Chorvatskem na kole míří na ostrovy, pobřeží i do vnitrozemí.... celý článek

Jižní Čechy AKTUÁLNĚ 2025

Blinduro 2026

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

PodcasT - inspirace pro dětské oddíly

PodcasT - inspirace pro dětské oddíly

Inspiraci pro vedoucí dětských oddílů přináší nenápadný ale vytrvalý podcast na Spotify pod názvem PodcasT - jednohubky pro činnost. 
Elektrokoloběžky a elektrokola 2025

Elektrokoloběžky a elektrokola 2025

ITÁLIE Krátké ale důležité zprávy o elektrokolech a elektrokoloběžkách.
Rekordní triumf! Tománek kraloval na nejtěžší trati v historii světových šampionátů

Rekordní triumf! Tománek kraloval na nejtěžší trati v historii světových šampionátů

Paratriatlonista Jan Tománek se popáté v kariéře stal mistrem světa na poloviční ironmanské distanci v kategorii handcycle. Rekordní titul získal na IRONMAN 70.3 World Championship ve španělské Marbelle. Na trati, kterou závodníci
Trek svolává z trhu více než 75 000 kol kvůli problematickým brzdám

Trek svolává z trhu více než 75 000 kol kvůli problematickým brzdám

RECALL Trek oznámil svolávací akci a ukončení provozu pro více než 75 000 kol prodaných v Severní Americe kvůli problému s protiběžnou brzdou. V Československu je známá spíš pod názvem torpedo.
První podzimní cyklostezka?

První podzimní cyklostezka?

AKTUALIZACE Začal nám začal podzim. Teploty jsou ale ještě docela ucházející, tak vás možná nebudeme muset zdlouhavě přesvědčovat, abyste si udělali do konce roku ještě nějaký ten výlet na kole. Tentokrát

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vakantie - veletrh Nizozemsko, Utrecht 8.-11.1. 8.1.
Pro Winter - veletrh Itálie, Bolzano 11.-13.1. Horské technologie 11.1.
Ferienmesse - veletrh Rakousko, Vídeň 15.-18.1. 15.1.
Matka - veletrh Finsko, Helsinky 16.-18.1. Cestovní ruch 16.1.
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 17.-25.1. 17.1.
CMT - veletrh Německo, Stuttgart 17.-25.1. 17.1.
Fitur - veletrh Španělsko, Madrid 21.-25.1. 21.1.
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 29.1.-1.2. 29.1.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 29.-31.1. 29.1.
Adventur - veletrh Litva, Vilnius 29.-31.1. 29.1.

Diskuse

Diminished cytotec 200mcg... opuwaqawiho, 16.12.2025 21:57, 6 příspěvků
děláte to dobře Kouďalo, 16.12.2025 10:47, 1 příspěvek
Hmm turecké hospodářství Honza, 15.12.2025 14:16, 3 příspěvky
WC Novinář, 15.12.2025 9:46, 2 příspěvky
Inu Honza, 15.12.2025 8:41, 2 příspěvky
Karwendel Gut Pišišvor, 14.12.2025 22:03, 2 příspěvky
Kontakt na farmu Horydoly, 11.12.2025 0:06, 10 příspěvků
Kontakt na farmu Bára Zemanová, 10.12.2025 22:12, 10 příspěvků
hrozný Paulse, 10.12.2025 14:37, 1 příspěvek
Hmm turecké hospodářství Horydoly, 9.12.2025 16:04, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

S.Pellegrino oznamuje dlo... Horydoly , 15.12.2025 20:21
Jižní Čechy nabízí origin... Horydoly , 15.12.2025 12:49
Třeboňská nocturna Horydoly Open, 10.12.2025 11:14
Advent v Muzeu Olomouckýc... Horydoly , 9.12.2025 23:04
Cyklistické závody 2026 Horydoly , 9.12.2025 11:59
Přihlaste se na veletrh c... Horydoly , 2.12.2025 14:36
Horský festival Expedície... Horydoly , 1.12.2025 13:45
Horský festival Expedície... Horydoly , 1.12.2025 13:44