Plovací vesta Stohlquist Drifter

Plovací vesta Stohlquist Drifter
Sázava, jez Žampach.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Koupili jsme dobře. Pořídili jsme plovací vestu Stohlquist Drifter. Ve střední cenové hladině se jedná o výbornou univerzální bezpečnostní pomůcku pro kajakáře, kanoisty a jachtaře. V rámci bezpečnosti je také pohodlná a podle prvního roku zkušeností na tuzemských řekách i odolná.

Plovací vesta Stohlquist Drifter není žádné tintítko. Když ji oblékneme a utáhneme, jakobychom navlékli brnění.

Vesta do těžkých podmínek

Pohyblivost si díky propracovanému střihu zachováme, materiál nám bude na tělo příjemný, ani tvar nás nebude nadměrně omezovat, ale bezpečí pocítíme na první dotek.

Jakákoliv vodácká plovací vesta totiž neslouží jen k nadnášení při nechtěném plavání, ale druhotně také hřeje a chrání před nárazy ať už ve vodě od kamení nebo nad hladinou od větví. Stohlquist Drifter to dělá velmi dobře.

Poctivě ovšem musíme říci, že existují vesty lehčí a pohodlnější než je Drifter. Pokud pojedete v kánoi Berounku, nebo budete pádlovat v mořském kajaku po přehradách na Vltavě, byl by Drifter zbytečně těžký a nemotorný. Ne že by to v něm nešlo, ale na takovou vodu stačí lehčí, jednodušší a také levnější vesty.

Dolní Sázava. Odpočinek na kajaku.

Vychytané materiály a dobrý střih

Když jsme v plovací vestě Stohlquist Drifter nechtěně plavali po nepovedeném eskymáckém obratu, ocenili jsme rozložení materiálu okolo těla. Vždy nás vytahovala hrudí na hladinu velmi rychle a efektivně.

Pevná svrchní látka Cordura ze zdá neroztrhalelná a neošoupatelná. Aspoň na následujících několik let. To se týká také masivního středního zipu YKK.

Vesta je na těle kromě zipu upevněná také křížově vedeným popruhe, který se zapáná pod pupkem jednou platovou svorkou a utahuje dvěma svorkami na prsou. Je to účinné řešení, kterému výrobce říká cinch. Oproti jiným plovacím vestám zabraňuje pohybu vesty nahoru a dolů, pokud už opravdu plavete v divoké vodě a potřebujete se zachránit.

Neoprenové ramenní vycpávky umožňují pádlovat i do půl těla svlečením, nebo v krátkém triku bez límečku. Nikdy jsme se neodřeli v oblasti ramen, krku ani zad.

Každá drobnost se počítá

Reflexní pásky na zádech i na hrudi z materiálu 3M se na první pohled zdají jako samoúčelná samolibost, ale my jsme je ocenili během večerních dojezdů pod mrakem, kdy byl díky nim vodák velmi dobře vidět. Daleko důležitější by ovšem bylo, kdyby se topil a my bychom ho lépe viděli ve zkalené nebo tmavé vodě.

Oceňujeme také velkou prostornou kapsu na pravém prsu, kam se vejde malý fotoparát či kamera, nebo třeba peníze a odklady. Kapsa je promokavá. Uzavírá se na zip, dole má odtokový otvor a uvnitř je přišité oko na připevnění klíčů.

Na levém prsu je příchytka, kam lze upoutat malou házečku, nebo jiný materiál, který chceme mít stále po ruce. Pozor! Verze pro jachting má kapsy napravo i nalevo a naopak jí chybí místo na upoutání házečky.

Doporučujeme jedině žlutou!

Výtlak vesty je osm kilogramů (přesně podle certifikačních testů na moři 16.10 liber). To mírně přesahuje požadavky na jakékoliv tuzemské řece, bohatě převyšuje nároky sportovních vodáků na umělých kanálech a zcela dostačuje pro rating na většině evropských řek. Také pro vnitrozemské jachtaření vesta úplně stačí. Snad jen na divoké a vodnaté obrovské řeky se oblékají do kajaků a raftů výtlačnější modely. Samozřejmě i námořníci mají své speciální záchranné vesty odlišné od plovacích sportovních modelů.

Plovací vesta Stohlquist Drifter se prodává ve třech velikostech a třech barvách. Velikost si vyzkoušejte v obchodě, ale barvu doporučujeme zvolit již předem. Nejlépe je vidět žlutá (náš testovaný model), a proto ji doporučujeme. Modrá je klasická námořnická barva a šedá je módní výstřelek. Pokud vám jde především o bezpečnost, necháte je na nregále, i kdybyste tyto barvy milovali nade vše.

Cena plovací vesty Stohlquist Drifter se v obchodech i na internetu pohybuje těsně pod dvěma tisíci korunami. Pokud byste ji chtěli koupit v zahraničí, neušetříte. Vyjma speciálních slevových akcí jednotlivých obchodů je všude téměř stejně drahá.

Sázava pod Medníkem.

Jak jsme testovali

Plovací vestu Stohlquist Drifter jsme koupili jako běžní zákazníci v obchodě Hiko v Praze.

Tři vodáci (dospělá žena, dospělý muž a pubertální mladík) ji ihned vyzkoušeli, jak se obléká, utahuje a jaké jsou další nezbytné úkony před vyplutím na břehu. Zaplavali si v ní nanečisto, když o nic nešlo.

Poté jsme ve vestě během letošního roku splouvali české řeky nízké a střední obtížnosti a nevyhýbali jsme se ani jezům. Většina jízd byla na kajacích. Dvakrát jsme spluli Botič, který nám teče pod redakcí Horydoly, včetně vypuštěné Hostivařské přehrady (ZW-WW1), Berounku pod Berounem (ZW), Mži pod Ošelínem (WW1), dolní Úhlavu (WW 1), rozvodněnou Kocábu (WW2-3), projeli jsme pražskými propusťmi při skautské akci Přes 3 jezy (WW2), a další řeky.

Některé záběry byly pořízeny kamerou GoPro Hero. Děkujeme za podporu českému dovozci AWT.

Plovací vesty na HORYDOLY

CSR Mk1

Aquarius - psí plovací vesta

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


PodcasT - inspirace pro dětské oddíly

PodcasT - inspirace pro dětské oddíly

Inspiraci pro vedoucí dětských oddílů přináší nenápadný ale vytrvalý podcast na Spotify pod názvem PodcasT - jednohubky pro činnost. ... celý článek

Linecká pouť po adventních trzích pěšky i tramvají

Jak dlouho vydrží plastový kajak? 15 let a 1500 km

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Draschgrat na Hohe Wand, úvod do vápencových čtyřek

Draschgrat na Hohe Wand, úvod do vápencových čtyřek

CLIMBING GUIDE Draschgrat je povinnou horolezeckou cestou, pokud porvé lezete na Hohe Wand za Vídní. Čtyřkový výstup nabízí několik rozmanitých variant, pevnou skálu a bezpečné jištění.  
Solvayovy lomy, oblíbené vápencové lezení mezi Prahou a Berounem

Solvayovy lomy, oblíbené vápencové lezení mezi Prahou a Berounem

CLIMBING GUIDE Solvayovy lomy neboli lom Paraple se nachází v odlehlém koutě Českého krasu. Svého času se zde mohutně těžil vápenec, poté tady prolézali jeskyňáři menší propasti, následoval vznik technického skanzenu
Dolní Otava: podzimní plavba na Zvíkov

Dolní Otava: podzimní plavba na Zvíkov

KICK&KAYAK Před 10 lety, když vyschl Orlík, vodáci se vrhli na dolní Otavu. Původní koryto mohli splout po půl století, kdy zůstalo pohřbeno pod desítkami metrů stojaté vody přehradní nádrže. Všichni
Vánoční čas na jihu Čech rozzáří tisíce světýlek

Vánoční čas na jihu Čech rozzáří tisíce světýlek

Advent patří v jižních Čechách mezi nejkrásnější období roku. Ulice i náměstí se rozsvěcují světýlky, vůně punče a perníčků láká do centra měst a sváteční atmosféra dýchá z každého koutu. Adventní atmosféru nabídnou města, zámky
Podzimní Třístoličník nabízí úchvatné výhledy na Šumavu i Alpy

Podzimní Třístoličník nabízí úchvatné výhledy na Šumavu i Alpy

Nejkrásnější výhledy na českou i bavorskou stranu Šumavy jsou na podzim z vrcholu Třístoličník. Za příznivého počasí jsou vidět i rakouské Alpy.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 1.-4.12. 1.12.
Vánoce na zámku Benešov nad Ploučnicí 1.-4.12. 1.12.
Intermot - veletrh Španělsko, Madrid 4.-7.12. Cyklo a moto 4.12.
Něha Himalaje - diashow Praha, Lucerna Přednáší Jan Tráva Trávníček 4.12. 19:00
Přílet anděla České Budějovice, Náměstí Přemysla Otakara II. 5.12. 17:45
Mezinárodní festival outdoorových filmů Řepiště, U Máně 30.10.-5.12. 5.12.
Pražská stovka Milín 5.-7.12. 5.12.
Zimní táboření na Hvězdě Police nad Metují 5.-7.12. 5.12.
Expedície - cestovatelský festival Bratislava, Fakulta informatiky 6.12.
Mikuláš v železničním muzeu Lužná u Rakovníka 6.12.

Diskuse

Kajak Kajak, 2.12.2025 10:04, 1 příspěvek
Inu? Andrea Černá - editorka, 1.12.2025 14:10, 4 příspěvky
Inu Honza, 1.12.2025 14:01, 6 příspěvků
Inu? Honza, 1.12.2025 13:59, 4 příspěvky
lavina Ďumbír Skiák, 30.11.2025 22:04, 1 příspěvek
Inu? Horydoly, 27.11.2025 10:56, 4 příspěvky
Inu Honza, 27.11.2025 8:00, 4 příspěvky
osuška Honza, 27.11.2025 7:54, 6 příspěvků
německá online casina Vladimir Bartol, 26.11.2025 17:38, 2 příspěvky
otázka to je jedno, 26.11.2025 10:23, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Přihlaste se na veletrh c... Horydoly , 2.12.2025 14:36
Horský festival Expedície... Horydoly , 1.12.2025 13:45
Horský festival Expedície... Horydoly , 1.12.2025 13:44
Vánoční prodejny Pilsner ... Horydoly , 26.11.2025 2:23
Czech Travel Press - valn... Horydoly , 26.11.2025 2:04
Movero Barefoot Horydoly Open, 21.11.2025 10:31
PVA Letňany Horydoly Open, 21.11.2025 10:26
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly Open, 21.11.2025 10:23