S batohem po Slovensku: Slovenský ráj

S batohem po Slovensku: Slovenský ráj
SDÍLEJ:

RECENZE Slovenské nakladatelství začalo vydávat edici S batohem po Slovensku v českém překladu. Zatím vyšly Vysoké Tatry a Slovenský ráj. Kapesní průvodce ve slovenštině byl totiž v Čechách neprodejný. "Na Moravě to ještě šlo, ale v Praze nikdo slovenskou publikaci nekoupil," uvedl Daniel Kollár z Dajamy na Slovenských dnech v Praze.

Jak na to

Knihu vydalo slovenské nakladatelství Dajama. Na české verzi spolupracovalo vydavatelství Akcent. U obou firem ji lze koupit.

Verdikt Horydoly

* zhola zbytečná publikace
** je dobře, že něco takového vyšlo
*** za ty peníze to stojí
**** výborná a poučná publikace
***** to musíte mít

Slovenský ráj z nakladatelství Dajama je klasický turistický průvodce. Se všemi ctnostmi i nectnostmi, které to s sebou přináší.

Koupě má smysl pouze pro milovníky pěší turistiky. Navíc si k němu musejí koupit podrobnou mapu.

Cyklisté, vodáci, horolezci a všichni ostatní vyznavači přírodních aktivit v průvodci nenajdou nic pro svoji potřebu.

Celkový dojem z průvodce Slovenský ráj od vydavatelství Dajama je nuda, nuda, šeď. Informace v něm jsou, ale publikace je podává v zapšklé a dávno překonané formě.

Prohlédněme si průvodce od začátku do konce. Slabá brožovaná obálka je dost nepraktická, ale za to jistě levná. Publikaci stačí párkrát strčit do kapsy a papír na obálce je zmačkaný.

Obálka má jednotný vzhled pro celou edici. Zelená a žlutá barva evokuje přírodu. Grafika ani obrázek nás však ke koupi, natož pak čtení nelákaly.

Následuje slovo vydavatele, obsah a takový ten úvod jako ve většině podobných průvodců. Mohli jsme ho v klidu přeskočit. Odstavec o výstroji, deset bezpečnostních pravidel, deset bodů pohybu na stezkách a další zbytečně potištěné stránky si mohli autoři strčit za klobouk. Tyto informace nejdeme jinde daleko lépe zpracované. Pár řádek v průvodci je k ničemu.

Následují obecné údaje o Slovenském ráji. Takové věci v průvodcích téměř nikdo nečte. Také tady jsou spíš pro pořádek. Nebo někoho vzrušuje třeba, že: "Slovenský ráj se rozprostírá mezi 48 stupňů 50 minut a 48 stupňů 58 minut severní zeměpisné šířky a 20 stupňů 10 minut a 20 stupňů 32 minut východní zeměpisné délky."? Případně, že: "Slovenský ráj má poměrně složitou geologickou stavbu. Většinu jeho území tvoří dvě základní strukturní jednotky."?

Když se nudným úvodem prokoušeme, čeká nás ještě pár vět o nejdůležitějších obcích v regionu. Následuje přehledová mapka celého Slovenského ráje. Místo obyčejné mapky je otištěná méně přehledná stínovaná kresbička. Pro toho, kdo se v mapách neorientuje vůbec, je to lepší než nic. Pro zkušenější turisty je to zklamání.

Pak už konečně následuje popis dvaceti vybraných turistických tras ve Slovenském ráji. Každá je poctivě popsaná, je k ní dokreslený převýšený profil a dodaná mapka. Bohužel zase je to stínovaný obraz terénu místo solidní mapy.

Ve zvětšeném měřítku vynikne problematické využití stínování pro turistické účely. Stínování má nahradit vrstevnice, které jsou pro laiky nejobtížněji pochopitelnou záležitostí. Jenže tady vyžaduje pohled na mapku velkou prostorovou představivost. Troufáme si odhadnout, že kdo nepochopil systém vrstevnic, bude mu velké potíže dělat i představa terénu podle stínované mapky.

Popisy jednotlivých túry doplňují fotografie. Nic se na nich neděje, jsou nezáživné, ale lze z nich získat aspoň představu, co můžete na cestě vidět.

Většina popsaných túr je dlouhá okolo patnácti kilometrů.

Bratislava, Dajama 2008. Orientační cena 179 Kč nebo 199 SK.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

S batohem po Slovensku
Naprosto souhlasím s uvedenými příspěvky. Nedávno jsem koupil Nízké Tatry (2. vydání) a mohu vřele doporučit. Jen mě mrzí, že první vydání (byť bez 3D nákresů) obsahovalo 40 až 50 tras. Druhé vydání podstatně méně.
  • Autor Petr
  • Datum a čas 25.7.2008 15:54
Reaguj
S batohom po Slovensku
Ahoj,mám táké několik průvodců z výše uvedené edice,zatím naprostá spokojenost.Když to porovnám s průvodci rakouského vydavatelství KOMPASS tak zas tak "šílený"to nevidím. S klidem to kupte i slovenčtině.
  • Autor mikika
  • Datum a čas 2.7.2008 14:05
Reaguj
Vodaci?
Chcel by som sa opytat autora, ako si predstavuje, ze by mal turisticky sprievodca Slovenskym rajom zahrnut info pre vodakov. Vsak clnkovat sa da na Palcmanskej Masi a inak je Sl.raj pre nich uplne terra non grata. Cpat tam horolezectvo by bol taktiez poriadny blud. Ako tak by sa dala predstavit len cykloturistika.
  • Autor Lubo
  • Datum a čas 30.6.2008 18:23
Reaguj
Pan Turek je stary negativista, kteremu nic neni dobre. Pruvodce je skvely, muzu ho jen doporucit.
  • Autor Naive
  • Datum a čas 25.6.2008 17:20
Reaguj
průvodce
Ahoj. Mám 3D průvodce Vysoké Tatry a Malou Fatru (kterou autor recenze ani nezaregistroval). Takže zde je pár mých postřehů. Ano, průvodce je určen pro pěší turisty, to je taky naprosto v pořádku. Cyklisté, vodáci a všichni ostatní ať si koupí něco jiného. Ale zásadně nesouhlasím s tím, že celý průvodce je "nuda, nuda, šeď" Nebudu se vyjadřovat k obálce, úvodu, ani obecným údajům. Jsou tam, ale kvůli nim jsem průvodce nekupoval, kupoval jsem je kvůli popisům tras a HLAVNĚ kvůli těm "stínovaným kresbičkám". Ty jsou totiž naprosto skvělým doplněním turistické mapy. Je na nich krásně patrný výškový profil tras a celé pohoří si takto můžeme prohlédnou v 3D obrazu z různých úhlů. Tak si aspoň já srovnám v hlavě, jak ty kopce vlastně vypadají. Takže nedejte na pana Turka a tyto průvodce si kupte.
  • Autor zonn
  • Datum a čas 23.6.2008 11:24
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Horní Rakousko mezi horami a Dunajem

Horní Rakousko mezi horami a Dunajem

Historická země Horní Rakousy je esencí celého Rakouska. Osou krajiny je veletok Dunaj, na jihu se zvedá ledovcový Dachstein, na severu stoupá Český les (kterému v Čechách říkáme Šumava) a ve středu... celý článek

Eurovelo 10 Baltic Sea. Polská část je přívětivá pro cyklisty

Turistický ostrov Wolin na polském Baltu

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Via Renata na Wetzsteinkogel. Tělo tuž, vápno buš

Via Renata na Wetzsteinkogel. Tělo tuž, vápno buš

CLIMBING GUIDE Jestli je nějaký důvod trénovat na těžší cesty, jedním z nich může být tento: na alpském vápenci začínají pěkné cesty často pětkou nebo šestkou.
Ballova lávka na Monte Pelmo

Ballova lávka na Monte Pelmo

AKTUALIZACE Ballova lávka (Cengia di Ball) je mezi ferátisty pojmem. Není třeba dodávat, že je to výstup na Monte Pelmo v Dolomitech. Skalní rampa, která protíná obrovitou východní stěnu, je totiž
Soutok Vltavy a Sázavy na koloběžce

Soutok Vltavy a Sázavy na koloběžce

FOOTBIKE GUIDE Míříme na koloběžkách do míst, kde se odehrávaly podstatné události českých dějin. Kde Sázava ústí do Vltavy, soupeřili Přemyslovci o vliv, benediktini postavili významný klášter, těžilo se zlato, stavěla
5 věcí, které na dovolené se slunečními brýlemi nikdy nedělejte

5 věcí, které na dovolené se slunečními brýlemi nikdy nedělejte

Sluneční brýle patří mezi nejdůležitější věci, které si s sebou balíme na dovolenou - k moři, na hory, na vodu, na kolo.
Livigno na vlastní nohy: 1500 kilometrů horských tras

Livigno na vlastní nohy: 1500 kilometrů horských tras

Hluboko v italských Alpách, obklopené horským tichem a dechberoucí přírodou, leží Livigno. Známé také jako Malý Tibet nabízí více než 1500 km značených turistických tras, které vedou od poklidných pastvin přes lesní

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Tour de France Francie 5.-27.7. Silniční cyklistika 5.7.
Selské slavnosti Holašovice   25.7.
Hrdané slávnosti Stará Ľubovňa, hrad 25.-27.7. 25.7.
Šumavský cyklomaraton Zadov Horská kola 26.7.
Pohár povodí Ohře Tršnice Vodácký maraton 26.7.
Zlatý maraton Emila Zátopka Plzeň 27.7.
Zadiel - začátek lezecké sezony
  Povolené lezení 1.8.-31.1. 1.8.
Morava - povoleno splutí hlavního toku
Litovel Litovel - Hynkovský jez 1.8.
Parním vlakem k Berounce Lužná, Železniční muzeum Nostalgický vlak 2.8.
Welká Wodácká Pouť Brno, Pisárky 2.-3.8. 2.8.

Diskuse

Sectgghgvd Bhvdjaimi, 26.7.2025 11:38, 120 příspěvků
brdské osmistovky vodák Marek, 26.7.2025 9:26, 2 příspěvky
Inu Honza, 24.7.2025 11:45, 4 příspěvky
Aljaška na SUP od Chobotnice Střelec, 23.7.2025 9:25, 5 příspěvků
brdské osmistovky Beňour, 22.7.2025 20:59, 2 příspěvky
dík taky lezec, 19.7.2025 22:12, 1 příspěvek
Pomoc i ráda při řešení d... HR, 19.7.2025 13:04, 4 příspěvky
Pomoc i ráda při řešení d... Pavel Juráček 1982, 19.7.2025 11:47, 4 příspěvky
Aljaška na SUP od Chobotnice vodák, 19.7.2025 10:51, 5 příspěvků
Inu jak se vyšvihnout pikovoda, 19.7.2025 10:45, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Kozí mejdan Horydoly , 19.7.2025 23:25
Ceny obědů opět rostou Horydoly Open, 18.7.2025 0:01
Výšlap na Prašivou s TOMÁ... Horydoly , 13.7.2025 15:48
Re: Restaurace a hospody Horydoly Open, 9.7.2025 13:51
V pátek začíná 34. Festiv... Horydoly Open, 9.7.2025 13:36
Pillerseetal Horydoly , 4.7.2025 22:24
Pro zvědavce: Kino Alm, k... Horydoly Open, 4.7.2025 12:04
Třídenní trek přes Piller... Horydoly Open, 4.7.2025 12:01