Do Dalmácie na kole
Vypravte se po vodě, na kole, anebo pěšky po jižní Dalmácii, tedy té části Chorvatska, kterou ohraničují historická přístavní města Split a Dubrovnik. Na kole se sem jezdí především na jaře a na podzim.
Kola, cvičení a turistika
Turistické plavby v podobě kolo-loď, fit-loď a klasická plavba probíhají v květnu a červnu a pak od poloviny srpna až do konce října. V jižním Chorvatsku není nan jaře a na podzim přílišné horko.
Kolo-loď je věnována výhradně cyklistům, plavby na fit-lodi jsou kromě pěší turistiky po ostrovech doplněny o dvě hodiny cvičení denně a klasické plavby jsou určeny pouze pěším turistům a milovníkům koupání v moři. Klasické plavby oproti kolo-lodím častěji zastavují a užijete si v nich více koupání v moři, účastníci kolo-lodí se zase dostanou více za krásami ostrovů, které se nezřídka skrývají ve vzdálenějším vnitrozemí ostrovů. Ceny zájezdů českých cestovních kanceláří se pohybuji okolo čtrnácti tisíc korun.
Ačkoliv se v celé Dalmácii jezdí na cyklistické vyjížďky především po silničkách a zpevněných cestách, doporučujeme kvalitní horské kolo s odpruženou přední vidlicí.
Na jaře jako v létě
Na jaře jsou chorvatské ostrovy svěže zelené a plné vůní exotických květů. Na turistu skoro nenarazíte, ostrované jsou po zimě přátelsky pohostinní. Počasí na kolo je obvykle ideální, teploty jsou podobné těm našim letním.
Po dalmatských ostrovech je příjemné jezdit na kole a mezi ostrovy se plavit na lodi. Funguje to stejně, jako cyklistické zájezdy s autobusovým doprovodem - na lodi stejně jako v autobusu máme zázemí a na kole můžeme jezdit nalehko jen s malým batůžkem na denní potřeby.
Cykloservis? Zapomeň!
Nezapomeňte také na dostatek nářadí a náhradních dílů, protože cykloservisy mnohdy nenajdete ani ve větších městech. Vápencové kamení je velmi ostré, a proto tu nejsou na cykloturistických výletech žádnou výjimkou proražené pneumatiky, zlámané dráty nebo poničené ráfky.
Do Chorvatska po dálnici
Od loňska je v provozu kompletní dálnice do Splitu. Z Prahy do Dalmácie tak lze dojet autem za nějakých deset hodin. Chorvatská dálnice je dlouhá 380 kilometrů. Jízda stojí 157 kun za osobní auto, což je přibližně 600 korun. Ne všechny benzínové pumpy a motoresty jsou mimo hlavní turistickou sezonu otevřené, a proto je potřeba natankovat dostatek paliva hned, jak to jde.
Po kolejích se už nesvezeme
České dráhy zřejmě letos nebudou vypravovat Jadran Express, který jezdil z Prahy přes Brno do chorvatského Splitu od června do září. Vlak umožňoval naložit kromě sebe, zavazadel a bicyklu také osobní auto.
Bezpečnější silnice
Cestování po silnici je v Chorvatsku již dva roky o něco bezpečnější. Zákon zakázal řidičům pít alkohol, do té doby mohli při silniční kontrole nadýchat 0,5 promile. Zákaz alkoholu se vztahuje i na cyklisty.
Mládež do šestnácti let musí nosit na kole povinně přilbu.
Diskuse
Diskuze k článku
KoŇo-kolo
- Autor Anonym
- Datum a čas 13.4.2006 23:06
Re: sabina
- Autor Kiki
- Datum a čas 13.4.2006 18:39
sabina
- Autor Anonym
- Datum a čas 13.4.2006 12:41
Kololoď
- Autor rb
- Datum a čas 13.4.2006 10:09
Hostivařská přehrada 2025
Druhá letní dovolená na MTB v Dolomitech: Madonna di Campiglio & Val di Sole 2025
Může se hodit
Nejčtenější články

Jízda na kole se psy: Co (ne)dělat?

Domácí stříbro! Grabmüllerová byla druhá na mistrovství Evropy v terénním triatlonu v Prachaticích

PodcasT - inspirace pro dětské oddíly
Cyklonovinky 2025

Tománek dokončil extrémně náročného ironmana v Leedsu. Měl jsem vítr, jestli to vůbec zvládnu, přiznal
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
---|---|---|---|---|
Caravan Salon - veletrh | Německo, Düsseldorf | 29.8.-7.9. | 29.8. | |
Cestovatelská Střela - festival | Dolní Hradiště | 29.-31.8. | 29.8. | |
Birkebeiner - cyklomaraton | Norsko, Rena | Horská kola | 30.8. | |
Kralovický cyklomaraton | Kralovice u Rakovníka | Horská kola | 30.8. | |
Soběslavský cyklomaraton | Soběslav | Horská kola | 30.8. | |
Ironman Austria | Rakousko, Zell am See | Plavání, silniční kola, běh | 31.8. | |
Ötztal Cycle Marathon | Rakousko, Sölden | Silniční kola | 31.8. | |
Yachtfestival - veletrh | Německo, Hamburg | 5.-7.9. Lodě a čluny | 5.9. | |
Člověk v přírodě - veletrh | Louny | 5.-7.9. | 5.9. | |
IBF - veletrh | Itálie, Misano | 5.-7.9. | 5.9. |
Diskuse
Samozřejmost | Lukynn, 27.8.2025 14:46, 5 příspěvků |
Inu - to je pěkná blbost | pikovoda, 27.8.2025 14:35, 5 příspěvků |
Inu - to je pěkná blbost | Honza, 27.8.2025 12:59, 5 příspěvků |
slovaci se certi | Michal, 26.8.2025 22:52, 63 příspěvků |
Inu - to je pěkná blbost | pikovoda, 26.8.2025 18:18, 5 příspěvků |
Inu | Honza, 26.8.2025 7:57, 5 příspěvků |
Inu | Honza, 23.8.2025 11:01, 1 příspěvek |
Výborně! | Honza, 22.8.2025 19:02, 2 příspěvky |
Výborně! | zeměpisář, 21.8.2025 12:52, 2 příspěvky |
odkud byla sjeta Mohelka | Kuba Turek, 19.8.2025 23:12, 2 příspěvky |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
Mezinárodní horolezecký f... | Horydoly , 27.8.2025 12:28 |
Beskydská sedmička 2025 s... | Horydoly , 26.8.2025 1:04 |
Brdský půlmaraton | Horydoly , 19.8.2025 0:39 |
Re: Pozor! Dojde k otevře... | Horydoly , 16.8.2025 17:22 |
Střední Čechy turistické ... | Horydoly , 16.8.2025 14:42 |
Pozor! Dojde k otevření b... | milan šupa, 14.8.2025 19:46 |
Chrudim hostí kultovní zá... | Horydoly , 13.8.2025 12:19 |
Zdeněk Štybar vstupuje do... | Horydoly , 12.8.2025 0:41 |