České dráhy vykazují ztrátu, která stále narůstá

České dráhy vykazují ztrátu, která stále narůstá
SDÍLEJ:
České dráhy od svého založení v roce 2003 opětovně vykazují každoročně ztrátu, jejíž kumulovaná výše k 30. 6. 2006 činila 10 764 milionů korun. Kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu byla zaměřena na dodržování stanovených pravidel a podmínek při poskytování prostředků státního rozpočtu na veřejnou drážní osobní dopravu a na pořízení autobusů veřejné linkové dopravy, včetně městské autobusové dopravy.
Jak na to Kontrolní akce byla zařazena do plánu kontrolní činnosti Nejvyššího kontrolního úřadu na rok 2006 pod číslem 06/07. Kontrolní akci řídil a kontrolní závěr vypracoval člen NKÚ Ing. Jiří Adámek.

"Uplatňovaný způsob stanovení dopravních potřeb státu ve veřejném zájmu a způsob úhrady prokazatelné ztráty není systémovým řešením problematiky veřejné drážní osobní dopravy," komentoval kontrolu Nejvyššího kontrolního úřadu jeho prezident František Dohnal.

7:1 pro železnici

V kontrolovaném období 2004 až 2006 bylo z kapitoly státního rozpočtu "Ministerstvo dopravy" poskytnuto na zajišťování dopravních potřeb státu drážní osobní dopravou 7 560 mil. korun a na pořízení autobusů 1 062 mil.

Kontrolovanými osobami byly Ministerstvo dopravy, České dráhy, a. s., a dále 26 společností zajišťujících autobusovou dopravu. Podle zákona hradí Ministerstvo dopravy dopravci prokazatelnou ztrátu z provozování veřejné drážní osobní dopravy vzniklou plněním závazků veřejné služby.

Nikdo neví, co je potřeba

Závazky vznikají na základě písemné smlouvy, kterou uzavírá s dopravcem ministerstvo. "Vymezení a konkretizace rozsahu dopravních potřeb státu však není upřesněna. Není tedy stanoveno, v jakém rozsahu mají být poskytovány dopravní služby pro potřebu státu a jaké potřeby veřejnosti mají být jimi uspokojovány.

Nelze tak ani vymezit jejich finanční náročnost na prostředky státního rozpočtu," upozornil prezident Dohnal a dodal, že ministerstvo nepředložilo žádné doklady, které by zdůvodňovaly výši prostředků určených v příslušných letech ve státním rozpočtu na úhradu prokazatelné ztráty.

Ministerstvo se vykrucuje

"Podle sdělení ministerstva vycházel rozsah a obsah objednávky dopravních potřeb státu ze zkušeností z minulých let, požadavků a připomínek krajů, obcí a občanů a její objem byl limitován finanční částkou stanovenou ve státním rozpočtu. Tato částka však neodpovídala výši prokazatelné ztráty vypočtené Českými drahami. Výpočet není dostatečně transparentní a jeho kontrolovatelnost je omezená. Vychází z vykazování nákladů a výnosů podle dopravní infrastruktury (traťových úseků), kdežto objednávka státu je vymezena jednotlivými spoji," konstatoval dále prezident.

Ministerstvo stanovilo ve smlouvách osm ukazatelů kvality poskytovaných služeb, ale jejich plnění nesledovalo. Sdělilo, že kontrola bezpečnosti na dráze je zajišťována Drážní inspekcí a kontrola ostatních ukazatelů nebyla prováděna z důvodu nedostatečné kapacity zaměstnanců ministerstva.

Náprava se nekonala

"Dlouhodobě přetrvávající neřešení rozporu mezi výší prokazatelné ztráty vypočtenou ČD a výší dohodnutou ve smlouvě o závazku veřejné služby tak může mít v budoucích obdobích negativní dopad na hospodaření s majetkem státu. Vzhledem k tomu, že v roce 2007 má dojít k vyčlenění nákladní dopravy ČD do dceřiné společnosti, považuji za velmi naléhavé tento problém řešit," apeloval Dohnal.

Poskytování prostředků státního rozpočtu na úhradu prokazatelné ztráty ze závazků veřejné služby v železniční osobní dopravě bylo NKÚ prověřováno již dvěma kontrolními akcemi.

V některých oblastech došlo k nápravě kritizovaného stavu, přesto přetrvává řada závažných nedostatků. Jde především o nízkou motivaci ČD ke zlepšování hospodaření, o netransparentní vykazování nákladů a výnosů osobní dopravy ČD, o nestabilizování finanční situace osobní dopravy ČD. Dále pak o neprovádění výkonu státního dozoru nad financováním dopravní obslužnosti a v neposlední řadě také o nevymezení pojmu "dopravní potřeby státu ve veřejném zájmu."

Autorka je tiskovou mluvčí Nejvyššího kontrolního úřadu

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

zbyteční \"železničáři\"
Zbyteční železničáři jsou hlavně na ředitelství, obyčejní nádražáci na malých stanicích si nemůžou ani vybrat dovolenou, protože za ně nemá kdo zaskočit. A když si ji vyberou, musí ji odsloužit ve chvíli, kdy dovolenou vybárá někdo jinej - pokud jí dostane. Šprajcnout se není možné, drážní vrchnost se ohání paragrafem o ohrožení státu, ač je soukromý subjekt. Ostatně zbytečnost ředitelství prokázala před pár lety skutečnost, že po vypnutí elektřiny a telefonů pro neplacení dráhy tehdy bez problémů fungovaly bez něj.
Reaguj
ČD
Každý z politiků se do toho bojí říznout, protože je to hromada voličů, kteří chtějí mít svoje pohodové místečko. Myslím si, že 1/3 železničářů je zbytečná.
  • Autor Vilda
  • Datum a čas 8.11.2006 19:11
Reaguj
hospodaření ČD
bez komentáře
  • Autor milan
  • Datum a čas 8.11.2006 12:43
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Swissôtel Mariánské Lázně, dříve 5 lázeňských domů

Swissôtel Mariánské Lázně, dříve 5 lázeňských domů

Swissôtel, celosvětová hotelová síť kladoucí důraz na vitalitu a švýcarskou pohostinnost, otevřela první hotel v České republice. Propojila 5 historických lázeňských domů velkým skleněným atriem na adrese Ibsenova 750/15.... celý článek

Český les AKTUÁLNĚ 2026

TEST Nepromokavá bunda Columbia Saudan Pro

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Duchové Orlických hor: Kačenka, Rampušák, Rampepurda

Duchové Orlických hor: Kačenka, Rampušák, Rampepurda

Orlické hory chrání Kačenka už sedm století. Každou zimu dorazí Rampušák teprve sedm desítek let. Rampepurda hrozí klukům osm desítek let.
Oktoberfest: dvě století říjnových slavností

Oktoberfest: dvě století říjnových slavností

Bavorské hlavní město Mnichov staví už více než dvě století  Oktoberfest. Letošní říjnové slavnosti jsou 191. v pořadí. Zastavit je dokázaly jen války a světové krize. Otevírají své stany návštěvníkům na Tereziině
Ralsko AKTUÁLNĚ 2026

Ralsko AKTUÁLNĚ 2026

ZÁBRDKA Co je nového na pomezí středních a severních Čech - pod Bezdězem, pod Ralskem a okolo Ploučnice?
Vintířova stezka / Gunthersteig

Vintířova stezka / Gunthersteig

Vintíř (německy Gunther) žil okolo roku 1000. Dnes je jeho mnišská práce vykládána jako spojovník mezi Německem a Čechami. Poněkud se zapomíná na jeho roli průvodce německých armád skrze české pohraniční
U jezera seděla a do tiché vody hleděla

U jezera seděla a do tiché vody hleděla

Balada o dívce, která sedí na břehu a trápí se, že její milý odešel do ciziny, je v repertoáru snad všech českých dechovek. Hraje se a zpívá na každé tancovačce. Uslyšíte ji od místních

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Festival Krumlov Český Krumlov 17.7.-8.8. 17.7.
Pes, pomocník stád - výstava Praha, Národní zemědělské muzeum 21.7.-10.1. 21.7.
Bitva rytířů mělnických Mělník, muzeum Historická bitva 1.8.
Mělnický košt Mělník, Regionální muzeum 8.8.
Historický vojenský manévr Německo, Bärnau, Historický park 8.-9.8. 8.8.
Perseidy Česko 12.-13.8. Roj meteoritů 12.8.
Chodské slavnosti Domažlice 14.-16.8. 14.8.
Exotické ptactvo - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 14.-30.8. 14.8.
Den tamarínů pinčích Jihlava, ZOO 15.8.
Komedyjanti na kolejích - divadlo Švihov, nádraží Horská kola 16.8.

Diskuse

how to buy clomid without... WilliamElons, 22.7.2026 3:08, 18 příspěvků
Test, just a XRumer 23 St... XRumer23Tof, 22.7.2026 2:39, 15 příspěvků
Generic Tadalafil 20mg price BradleyJed, 22.7.2026 2:28, 5 příspěvků
buy prednisone from canada RichardSpign, 22.7.2026 2:13, 5 příspěvků
Cialis 20mg price in USA Geraldgaf, 22.7.2026 2:11, 5 příspěvků
cheap clomid pills Jamesbuipt, 22.7.2026 1:59, 62 příspěvků
rutor-24forum com Traviscat, 22.7.2026 1:48, 15 příspěvků
slon8.to Mathewbeera, 22.7.2026 1:45, 15 příspěvků
prednisone 40 mg RichardSpign, 22.7.2026 1:26, 49 příspěvků
clomid without insurance Jamesbuipt, 22.7.2026 1:00, 49 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Kennametal představuje Ne... Horydoly , 21.7.2026 3:59
Re: Jak se pohodlně orien... alexbof alexbof, 16.7.2026 15:52
Jak se pohodlně orientova... verlot1 verlot1, 16.7.2026 15:50
Triatlon Holten Horydoly , 5.7.2026 0:23
Re: Důvěra ve odborníka verlot1 verlot1, 3.7.2026 16:01
Slunečný svah ve Špindler... kiheto6821 kiheto6821, 24.6.2026 15:35
V Thermalu bude v rámci K... Horydoly , 23.6.2026 12:35
Karlovarský filmový festi... Horydoly , 23.6.2026 12:29