Kilometry krásných pláží v Černé Hoře

Kilometry krásných pláží v Černé Hoře
Jezerski vrh. Mauzoleum vladyky Petara II. Petroviće Njegoše.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

Chorvatsko patří mezi nejoblíbenější a nejnavštěvovanější místo, kam se přesouvá v prázdninových měsících velká část českých turistů. Černá hora by proto ráda připomněla, že pokud návštěvník zamíří trochu jižněji, nalezne stejně krásné moře a snad ještě krásnější okolí za lacinější obolus.

Jak na to

Město Budva bylo založeno Kadmómem, synem fénicého krále Agenora a královny Telofosy, poté, co byl vyhnán z Théb. Původní obyvatelé Ilyrové pod jeho velením porazili nepřátele.

O Budvě (pod jménem Buthohe) se poprvé zmínil Sofoklés. Města se později zmocnili Řekové a po nich ve 2. století Římané, kteří z Budvy vytvořili obchodní centrum jižního Jadranu. V roce 535 se města zmocnili Byzantinci. V roce 831 rozkvět končí, Arabové město po moři přepadli, zničili a vydrancovali. Budva pak byla obnovena pod ochranou státu Duklja. Byzantinci se město pokoušeli získat zpět, ale bezvýsledně. Později Budva patřila Zetě, Benátkám, Turecku, Francii a Rakousku, jak se na Jadranu zrovna přelévala politická a vojenská moc. V roce 1919 se Budva stala součástí státu Černá hora.

Na rozdíl od kamenitých chorvatských pláží, které leckomu nevyhovují, níže na Jadranu od Budvy až po Ulcinj mohou našinci relaxovat na písečných plážích.

Známé letovisko Budva

Podle Vuka Rucoviče, zástupce ředitele turistické organizace Budva, se právě jeho město zapsala do dějin jadranské turistiky. Češi, kteří jsou známí jako zdatní cestovatelé, objevili tuto dnes nejpopulárnější destinaci v Černé Hoře již za rakousko-uherského mocnářství.

Hromadná turistika se však počítá až od roku 1934, kdy sem přijel první zájezdový otevřený autobus Čedoku. V témže roce založili v hotelu Union v Praze -  Nuslích na dnešním Ostrčilově náměstí ctitelé jadranského pobřeží Spolek přátel Budvy a Jižního Jadranu. Mimochodem v roce 1981 byl obnoven a zároveň Budva a Praha 4 podepsaly smlouvu o přátelství.

Budva je sice malé město, ale má bezpočet písečných pláží a k nim nádherné lesnaté zázemí. Jeho historie sahá několik tisíc let zpět. Patří mezi jedno z nejstarších měst na Jadranu. Mezi sedmi sty tisíci hosty, kteří každoročně navštíví toto město, samozřejmě nechybějí ani Češi.

VIDEO Mauzoleum Petr II. Petrović-Njegoš v pohoří Lovčen

Srdcem Černé Hory je krasové pohoří Lovčen. Nejvyšší hora Štirovnik (1749 m) je obsazena vojáky a pro veřejnost není přístupná. Druhý nejvyšší je Jezerski vrh (1657 m), kam se dá přijet autem po horské silničce z Cetinje. Příjezd je možný i z Kotoru u stejnojmenné zátoky, ale tato komunikace je velmi úzká a místy bez asfaltového povrchu.

Velkou zajímavostí na vrcholu Jezerskeho vrchu je mauzoleum, ve kterém spočívá Petr II. Petrović-Njegoš (1830-1851), který pro Černohorce hraje podobnou hrdinskou roli jako Atatürk pro Turky. Převedl svoji zemi z teokratické vlády na civilní. Při tom stačil být největším básníkem svého národa, pravoslavným metropolitou a vladykou.

Pro Černohorce je pohoří Lovčen národním symbolem. Zdejší skály se po dešti zbarví do černa a od toho má jméno celá země. Petr II. Petrović Njegoš, který je největší postavou černohorských dějin, si přál být pohřben na Lovčenu, ale nikoli na jeho nejvyšším vrcholku. Byl přesvědčen, že Černá Hora bude mít v čele ještě významnější osobnost než je on sám, a ta pak bude mít právo spočinout na nejvyšší hoře. My dodáváme, že nikdo takový se zatím nenašel.

Černá hora (Monte Negro), pohoří Lovčen. 

Nezkoumejme však raději jeho život a dílo dnešními změkčilými měřítky střední Evropy. Například klíčové dílo černohorské a srbské literatury Věnec hor oslavuje vyhánění muslimského obyvatelstva z Černé Hory, mobilizuje proti islámu a opěvuje pravoslavnou víru zděděnou od pradědů jako jedinou správnou. 

Během své vlády zavedl daně, zřídil úřady a první školu. Zároveň neváhal použít teroru vůči oponentům, kteří s ním mesouhlasili. 

Booking.com

Ulcinj úplně na jihu

Černá Hora propaguje také destinaci Ulcinj, což je nejjižnější město dříve v Jugoslávii, dnes v Černé Hoře. Je známé úžasnou písečnou pláží s jemným pískem, která měří více než 15 kilometrů.

Mimo hotely a priváty tady nechybějí ani kempy, z nichž některé najdeme přímo u pláže či dokonce na pláži, takže návštěvník může přímo z bungalovu či stanu pozorovat východ a západ slunce nad mořem.

Protože tu jsou velice dobré povětrnostní podmínky, zejména příznivý vítr, tak se sem sjíždějí příznivci všech typů windsurfingu a kitesurfingu.

Kromě Černohorců tu žije početná enkláva Albánců, kteří na rozdíl od sousední Makedonie začlenili do místního života, a dokonce při jednání o statutu města se nepřiklonili ani ke kosovským Albáncům ani k Albánii, ale podpořili Černou Horu. Na druhé straně právě díky nim a díky historickým památkám z časů srbských králů a později osmanských dobyvatelů, citlivě zasazených do současné architektury, vládne městečku Ulcinj milá orientální atmosféra.

Černá Hora (Monte Negro), pohoří Lovčen.

Starobylý i průmyslový přístav Bar

Další oblíbenou turistickou oblastí je město Bar. Ten ale musíme rozdělit na průmyslovou část, kde funguje největší černohorský přístav, a na historický Starý Bar, kde mimochodem už 2240 let roste nejstarší olivovník v černé Hoře. Dodnes plodí olivy.

Turistická oblast Bar se chlubí čistými plážemi a krásným mořem. Destinace je zvláštní, že má dvojí pobřeží. Na jedné straně omývá pobřeží moře a o pár desítek kilometrů dál se rozkládá Skadarské jezero, největší sladkovodní krasový vodní zdroj na Balkáně s rozlohou 40 000 hektarů.

Skadarské jezero je jedno z největších jezer v Evropě a také největší ptačí rezervace. Voda si čistotou nezadá s Jaderským mořem. Okolo celého jezera vede turistická 115 km dlouhá okružní cesta s osmi prvotřídními vyhlídkami. Začíná v městečku Virpazar na břehu jezera a vede až do Baru na břehu moře.

Záliv Boka Kotorska

Boka Kotorska, jinak nazývaná Kotorský záliv, patří k nejkrásnějším fjordům na celém světě. Přístavní město Kotor patří mezi kulturně historické skvosty. Najdeme tu velký počet muzeí a historických staveb. Za návštěvu stojí budova zdejší Vysoké námořní školy. Navíc se tu pravidelně konají karnevaly a Kotorské večery. Zdejší Staré město si zachovalo genius loci, a je zapsané jako památka UNESCO.

Pro Čechy má ještě jeden ne zrovna milý bonus: Námořnická vzpoura v Boce Kotorské roku 1918 skončila tak, jak musela - potlačením. Čtyři vůdci vzbouřenců včetně Františka Rasche z Přerova, byli u zdi kotorského kláštera popraveni. Někdo však tvrdí, že Rasch byl vlastně Němec…

Černá hora (Monte Negro), pohoří Lovčen.

Hlavní město Podgorica

Zajímavá je i vnitrozemská destinace Podgorica, hlavní město Černé Hory. Kromě jiného je tu mezinárodní letiště, kam létá jednou týdně a v sezoně dokonce dvakrát za týden letadlo z Prahy. Turisté se tedy nemusejí trmácet po silnicích zhruba 1600 km z Česka do Černé Hory.

Pro ctitele vinného moku dlužno dodat, že u Podgorici se rozkládá největší vinohrad v celé Evropě. Má 2300 ha a najdete v něm dvě desítky odrůd révy vinné. Nechybí v  ní ani oblíbené místní odrůdy, jako jsou bílé víno Krstač a modré Vranac. 

V okolí Podgorice najdou dobrodruzi, hledači adrenalinu nebo ctitelé cyklistiky všechno, po čem touží. Jsou tu horolezecké terény, kopce pro paragliding, stezky pro horská kola nebo horskou turistiku a také řeky vhodné na rafting. Aktivní dovolená se dá spojit s návštěvou mnoha památek a kulturními zážitky.

 

Na závěr ještě něco pro milovníky divokých vod. V Černé Hoře teče řeka Tara. Její hluboký kaňon se o evropské prvenství přetahuje s francouzským Verdonem. Maximální hloubka dosahuje 1300 metrů. To je jen o 200 metrů méně, než kolik činí hloubka Grand Canyonu v Coloradu.

Výlety na raftu po Taře nabízí mnoho agentur. Sjíždějí se buď krátké jednoduché úseky, nebo je možné proplout celý kaňon, což ovšem zabere dva dny plavby s nutnostní bivaku na břehu bez zázemí kempu. Pokud jste zkušení vodáci a plujete na svých lodích, budete muset platit místním úřadům za splutí. Levnejší je plout po jednom v kajacích nebo po dvou v kanoích, než platit za šesti- až osmičelnnou posádku velkého raftu.      

Horydoly.cz Tara na Horydoly

Kdyby nás podpořil Havel...
Tara zmizí?

Tara je stále dražší
Třetí české raftařky
Rafting v Bosně a Hercegovině

Černá Hora (Monte Negro), pohoří Lovčen.

Královský Miločer, osmanská Cetinje, muslimské Plevlja 

Nelze navštívit Černou Horu a nezmínit se o letovisku Miločer, které se rozkládá jihovýchodně od Budvy, v sousedství ostrůvku-hotelu Sveti Stefan. Je mnohem lacinější, než zmíněný Sveti Štefan určený pro milionáře.

Miločer bývalo letní sídlo královského roku Karadjordjevićů. Zdejší královský komplex doplňuje přímořský park. Najdete v něm vzácné druhy stromů, jako je libanonský cedr, tropická mimóza, japonské mišpule, ale i mnoho kaktusů či rostlin agáve. Miločerský park je považovaný za jeden z nejkrásnějších dendrologických parků na jižním Jadranu. Projektoval ho zahradní architekt Emil Lhoták z Čech.

Černá Hora není jenom o plážích, opalování a vodních sportech. Ctitelé historie tu mají k dispozici ruiny starověkých staveb, mnoho úžasně zachovalých klášterů a chrámů s památkami nevyčíslitelných hodnot a architekturu, připomínající osmanskou nadvládu. Proto by si neměli nechat ujít například chrámový komplex v Cetinje, klášter na řece Pivě, dále klášter Savinav Zelenice, kostel Sv. Trifuna v Kotoru, nebo mešitu Huseina paši v městě Plevlja na seveu Černé Hory.

Českou stopu zanechal v bývalém hlavním městě Cetinje významný český malíř Jaroslav Čermák, jehož obrazy z dějin Černé Hory, či malby Černohorců známe z Národní galerie v Praze. Samozřejmě mnoho originálů mají v tomto městě.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

TOP 8 krásných destinací pro páry

TOP 8 krásných destinací pro páry

Chcete oslavit výročí nebo plánujete svatební cestu? Nebo jen toužíte zažít s partnerem výlet plný památek, dobrého jídla a krásných míst mimo prostředí českých hor?
Letecký zájezd letos stojí 20 000 korun

Letecký zájezd letos stojí 20 000 korun

Průměrný zahraniční zájezd s leteckou dopravou na letní dovolenou se dnes kupuje za více než 20 000 Kč.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 6.-9.5. 6.5.
Wellnesstourism - veletrh Japonsko, Tokio 8.-10.5. 8.5.
Lodě na Labi Nymburk 29.4.-8.5. 8.5.
Hobby - veletrh České Budějovice, výstaviště 9.-12.5. 9.5.
Cestoslet - festival Běšiny 9.-12.5. 9.5.
IMEX - veletrh Německo, Frankfurt 14.-16.5. Cestovní ruch 14.5.
Island - diashow Jihlava, Na Kopečku Přednáší Martin Loew 14.5. 18:00
Rodina a volný čas - veletrh Louny 17.-19.5. 17.5.
Autobusový den Praha, Letná 18.5.
Svět knihy - veletrh Praha, Holešovice 23.-26.5. 23.5.

Diskuse

mjjbjlrg can i buy synthroid from canada, 8.5.2024 20:06, 12 příspěvků
INU Honza, 8.5.2024 10:06, 4 příspěvky
INU Kuba Turek, 7.5.2024 18:06, 4 příspěvky
INU Honza, 7.5.2024 17:03, 4 příspěvky
garantované horoškoly Kuba Turek, 7.5.2024 14:56, 2 příspěvky
garantované horoškoly Piký, 7.5.2024 9:39, 2 příspěvky
Priloha Jiří Pospíšil, 6.5.2024 18:25, 1 příspěvek
INU Honza, 6.5.2024 10:03, 1 příspěvek
INU Honza, 6.5.2024 9:56, 1 příspěvek
Chybí hlavní zásada Betano, 5.5.2024 19:59, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37
135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20
EXPEDÍCIE (jar 2024) Horydoly , 20.4.2024 17:50
ČSK media - změny na PR p... Horydoly , 19.4.2024 12:00