Plujete Francií v obytné lodi

Plujete Francií v obytné lodi
Camargue.
Autor snímku Pavla Levá
SDÍLEJ:

První lodě se na Canal du Midi objevily v roce 1681 po jeho otevření. Po třech stoletích se umělý kanál dostal jako unikátní technická památka na seznam světového dědictví UNESCO. Jeho zakladatel Pierre-Paul Riquet realizoval sen mnoha generací, který snili již Římané – spojit Středozemní moře s Atlantikem. Kanál sloužil zejména pro přepravu zboží, dnes se po něm plaví rekreační lodě.

Plujete Francií v obytné lodi
Loď na kanálu v kraji Champagne.
Autor snímku Champagne Ardenne Tourisme
Jak na to

Kam ve Francii na říční lodi?

Francouzské lodní společnosti nabízejí dovolenou na řekách, vodních kanálech a jezerech. Plavte se po řece Lot, kanálu du Midi, nebo po slaném jezeře Etang de Thau. Nabídka dovolené na obytné lodi ve Francii je rozsáhlá.

Canal du Midi
Canal du Midi, zapsaný na Seznam světového dědictví UNESCO, vás zavede do jižní části Francie, vychutnejte si nejen gastronomické lahůdky regionu Languedoc. Vyzkoušejte nejstarší vodní cestu Evropy táhnoucí se od Atlantiku do Středozemního moře.

Camargue
Ideální dovolená na obytné lodi pro začátečníky. Camargue nabídne každému něco, koupání v průzračné vodě Středozemního moře nedaleko přímořských letovisek, pozorování divoké přírody se 400 druhy ptáků, které v Camargue hnízdí, staré rybářské přístavy Aigues Mortes a Sète.

Akvitánie
Scenérie jako z pohlednice, Akvitánie na jihozápadě Francie inspirovala generace umělců a stojí tedy za návštěvu. Vydejte se na lodi Akvitánií a ochutnejte regionální speciality jako foie gras, lanýže a houby.

Lot
Řeka Lot se vine krajinou bohatou na přírodní krásy i historické památky a nabízí velkolepé scenérie. Na lodi můžete řeku prozkoumat ve všech směrech, západně na galské město Luzech a východně k Larnagolu.

Charente
V tomto regionu objevíte pravou tvář Francie. Proslavil se koňakem, vynikající kuchyní a románským uměním a architekturou. Každý si zde přijde na své, ve městech a vesnicích na březích kanálů, nebo na osmnáctijamkovém golfovém hřišti v Cognacu.

Burgundsko
Neobyčejně krásný region v srdci Francie, bohatý na gastronomické speciality. Skvěle se hodí na poklidnou dovolenou na obytné lodi, při které se vám odhalí přírodní krásy nedotčené přírody.

Nivernais
Okouzlující vodní kanál Canal du Nivernais je považován za jeden z nejkrásnějších ve Francii. Vyzkoušejte volně plynoucí plavbu mezi Auxerre a Decize kolem svahů s vinicemi, skalních stěn, lesů a luk.

Loire
Zelený kraj tekoucí vody je mezinárodně známý zejména mezi milovníky vína, region nabízí krásnou krajinu, skvělou kuchyni a vynikající vína.

Bretaň
Bretaň je vhodná pro začátečníky, bude pro vás radost plout na lodi nebo projíždět na kole krajem a obdivovat květinami vyzdobené hrady.

Alsasko-Lotrinsko
Severovýchodní francouzský region Lotrinsko proslavily koláče quiche a také malebná krajina, na kterou budete mít z lodi na kanále Rhona-Rýn neopakovatelné výhledy.

Francie je protkaná vodními cestami jako málokterá jiná země. Na rekreačních a obytných lodích je lze křižovat po umělých kanálech, řekách i jezerech. Můžete si vybrat svoji trasu z 6700 splavných kilometrů.

Potřebujete povolení k řízení lodi?

Obecně ne. Před vyplutím se dozvíte vše, co potřebujete znát pro bezpečnou plavbu, toto školení stači pro většinu plavebních cest. Jen na pár místech v Německu je vyžadováno speciální povolení. Tyto oblasti jsou popsané v průvodcích, na internetových stránkách, nebo vám poradí pracovníci lodních společností.

Je těžké řídit loď?

Ne, ve skutečnosti je to až překvapivě snadné. Loď se řídí kormidlem jako auto, jednoduše plujete dopředu nebo dozadu. Lodě jsou speciálně navrženy pro pohodovou plavbu, jsou lehce ovladatelné, velmi stabilní a pohodlné. Plujete v poklidu malou rychlostí přibližně 3-4 uzly (tj. rychlost svižné chůze), máte tedy dostatek času na manévry a sledování pomalu ubíhající krajiny. Lodě nemají brzdu, proto je třeba si na zastavení ponechat dostatek prostoru a času, nebo zabrzdit zpátečkou.

Kolik informací se dozvíte?

Tolik kolik budete potřebovat. Pokud řídíte loď poprvé, nebo jste nervózní, instruktor pojede s vámi do doby, než si osvojíte ovládání lodi a schopnost přistát.

Jak se na lodi bydlí?

Velmi komfortně. Lodě jsou různě velké, pro 2 až 10 osob. Všechny poskytují pohodlí, které na své dovolené očekáváte. Na lodi je plně vybavená kuchyně, teplá a studená tekoucí voda, televize, salónky, sprchy a WC, na některých lodích je i klimatizace. Je třeba si uvědomit, že se baterie dobíjí motorem a napájí světla, televizi a ohřívá vodu.

Houpe se loď na vodě?

Ne. Lodě plují po vodních kanálech a v klidných vodách. Dokonce i za větrných dnů se budete cítit bezpečně i na rozlehlých jezerech, lodě jsou velké a velmi stabilní.

Kdy vyplout?

Plavební sezóna je dlouhá, od března do října. Lodní společnost vám pomůže ve výběru termínu a destinace, ať už se chcete vydat na krátkou jarní plavbu do Štrasburku, nebo dvoutýdenní plavbu po kanálu Canal du Midi, nebo na plavbu za posledními letními paprsky slunce po Burgundsku.

Plavba jedním směrem nebo zpáteční?

Velkou výhodou dovolené na lodi některé z větších společností je, že si můžete naplánovat plavbu podle přání. Pro každý region jsou navrženy trasy a každý si může svou dovolenou přizpůsobit. Jednosměrná plavba dovoluje podnikat delší etapy a vidět hodně míst, oproti tomu zpáteční plavby poskytují více času k prozkoumávání měst, vesnic a jiných zajímavostí v okolí.

Na jeden nebo na dva týdny? Prodloužený víkend nebo dlouhé plavby?

Krátké plavby jsou stále více populární, lidé využívají nabídek levných letenek na prodloužené víkendy. Nebo si můžete loď pronajmout na delší pobyt místo pokoje v hotelu, protože z lodi uvidíte více míst. Mnoho lidí tráví na lodi i měsíc a více, zejména pokud chtějí důkladně prozkoumat region.

Loď na kanálu v Alsasku-Lotrinsku.

Plavba s dětmi?

Pro rodiny s menšími dětmi je vhodná loď s otevírací střechou, tak se můžou děti pohybovat v bezpečí jen uvnitř lodi. Některé lodě mají navíc dveře za salónu přímo na terasu, což je také pro rodiny ideální.

Kolik kajut?

Více pohodlí budete mít, pokud nebudete spát v salónu. Proto je nejlepší, aby každý spal v kajutě. Dobré je také ponechat si jednu kajutu na odložení zavazadel.

Významné půjčovny rekreačních lodí:

Nicols www.nicols.com
Locaboat www.locaboat.cz
France Fluviale www.francefluviale.com
Hapimag www.hapimag.com
Le Boat www.leboat.fr
Caminav www.caminav.com

 
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Francie anebo Německo
Poukázání na Německo je v tomto o článku o Francii kvůli tomu, že vodní síť obou zemí je propojená a některé "francouzské" vodní cesty zasahují na "německou" vodu.
Reaguj
Francie anebo Německo
…….Jen na pár místech v Německu je vyžadováno speciální povolení……Je řeč o Francii anebo o Německu? Pravidla jsou v obou zemích v některých směrech odlišná. Zájemce o takovouto dovolenou ve Francii si musí připravit na týden, platí – li rovnou, sumu ležící mezi 1000 a 5000 € podle toho jak velká je loď, jaký konfort nabízí a hlavně v jaké sezóně se chce zájemce po kanálech bude plavit.
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Kilometry krásných pláží v Černé Hoře

Kilometry krásných pláží v Černé Hoře

Chorvatsko patří mezi nejoblíbenější a nejnavštěvovanější místo, kam se přesouvá v prázdninových měsících velká část českých turistů. Černá hora by proto ráda připomněla, že pokud návštěvník zamíří trochu jižněji, nalezne stejně krásné... celý článek

Cestovní pojištění je důležitá součást k vašim cestám

DNES Vlajka pro Tibet 2018

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Právě teď se prodávají zájezdy First Minute

Právě teď se prodávají zájezdy First Minute

Češi mají o nákupy výhodných letních dovolených v režimu First Minute stále větší zájem. Zatímco před pěti lety jich s předstihem vybíralo dovolenou jen několik tisíc, letos registruje cestovní agentura Invia čtyřnásobný počet
Kolem Světa je součástí veletrhu For Travel

Kolem Světa je součástí veletrhu For Travel

Přijďte navštívit 16. ročník největšího cestovatelského svátku - festival Kolem světa. Koná se 10.-11. března na Výstavišti PVA EXPO Praha v Letňanech. Nově bude festival doprovodným programem veletrhů a výstav For Caravan, For
Toskánské rarity, které musíte vidět

Toskánské rarity, které musíte vidět

Toskánsko je turistickým magnetem Itálie. Láká nespočtem historických památek, novodobými stavbami, ale také překrásnou krajinou ověšenou hrozny. Ať už se do Toskánska vypravíte na jaře nebo v létě, cestu za poznáním
Jaro začne dnes k večeru v 17:15

Jaro začne dnes k večeru v 17:15

Jarní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Od této chvíle se Slunce vrací
DNES Vlajka pro Tibet 2018

DNES Vlajka pro Tibet 2018

10. března 2018 si připomínáme 59. výročí tibetského povstání, které utopila komunistická Čína v krvi. Zemřelo více než 80 000 Tibeťanů. Statisíce Tibeťanů zemřely v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech a v

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Etnografické přehlídky - přednáška Praha, Café Lajka 20.3. 19:30
Hory a mesto - filmový festival Bratislava, Bory 21.-25.3. 21.3.
Švýcarsko - diashow Olomouc, Metropol Přednáší Martin Loew 21.3. 18:00
Jižní Amerika - diashow Brno, Legato Přednáší Tomáš Procházka 22.3. 19:00
Nový Zéland - diashow Kaplice Přednáší Martin Hessler 22.3. 17:00
Myslivost, rybářství, včelařství - veletrh Kroměříž, Výstaviště 23.-25.3. 23.3.
Hmyzí večer Brno, Klub cestovatelů 25.3. 18:00
UITT - veletrh Ukrajina, Kyjev 28.-30.3. 28.3.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 4.-8.4. 4.4.
Tourism Expo - veletrh Olomouc, Flora 6.-7.4. Cestovní ruch 6.4.

Diskuse

děkujeme za inspiraci Květka, 19.3.2018 10:24, 1 příspěvek
Cestovní pojištění Irča, 17.3.2018 8:50, 2 příspěvky
toto je důležité Skiák, 16.3.2018 10:50, 2 příspěvky
ne Horydoly - Andrea Černá, 14.3.2018 22:13, 9 příspěvků
ne Mirek, 14.3.2018 22:04, 9 příspěvků
the order of death kolik za rok na světě, 14.3.2018 18:04, 1 příspěvek
Pojištění Tobias Hudek, 13.3.2018 22:24, 2 příspěvky
Aloe Jana, 13.3.2018 22:13, 1 příspěvek
luxus drahý Pišišvor, 13.3.2018 21:55, 2 příspěvky
Držák na lyže na auto Jarek, 12.3.2018 22:30, 17 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

O principu manipulace rev... milan šupa, 19.3.2018 18:37
Zimní sezona v Livignu 20... Horydoly , 19.3.2018 12:10
Re: EVA Air: Vídeň - Taipei Horydoly , 19.3.2018 11:09
Euroregion Tour Horydoly , 18.3.2018 17:08
Velikonoce v Rokytnici Horydoly , 17.3.2018 1:55
Poslední lyžovačka na Ješ... Horydoly , 17.3.2018 1:50
Re: Snowhill 16.3.2018 Horydoly , 16.3.2018 10:54
Snowhill16.3.2018 Horydoly , 16.3.2018 10:53