Plujete Francií v obytné lodi

Plujete Francií v obytné lodi
Camargue.
Autor snímku Pavla Levá
SDÍLEJ:

První lodě se na Canal du Midi objevily v roce 1681 po jeho otevření. Po třech stoletích se umělý kanál dostal jako unikátní technická památka na seznam světového dědictví UNESCO. Jeho zakladatel Pierre-Paul Riquet realizoval sen mnoha generací, který snili již Římané – spojit Středozemní moře s Atlantikem. Kanál sloužil zejména pro přepravu zboží, dnes se po něm plaví rekreační lodě.

Plujete Francií v obytné lodi
Loď na kanálu v kraji Champagne.
Autor snímku Champagne Ardenne Tourisme
Jak na to

Kam ve Francii na říční lodi?

Francouzské lodní společnosti nabízejí dovolenou na řekách, vodních kanálech a jezerech. Plavte se po řece Lot, kanálu du Midi, nebo po slaném jezeře Etang de Thau. Nabídka dovolené na obytné lodi ve Francii je rozsáhlá.

Canal du Midi
Canal du Midi, zapsaný na Seznam světového dědictví UNESCO, vás zavede do jižní části Francie, vychutnejte si nejen gastronomické lahůdky regionu Languedoc. Vyzkoušejte nejstarší vodní cestu Evropy táhnoucí se od Atlantiku do Středozemního moře.

Camargue
Ideální dovolená na obytné lodi pro začátečníky. Camargue nabídne každému něco, koupání v průzračné vodě Středozemního moře nedaleko přímořských letovisek, pozorování divoké přírody se 400 druhy ptáků, které v Camargue hnízdí, staré rybářské přístavy Aigues Mortes a Sète.

Akvitánie
Scenérie jako z pohlednice, Akvitánie na jihozápadě Francie inspirovala generace umělců a stojí tedy za návštěvu. Vydejte se na lodi Akvitánií a ochutnejte regionální speciality jako foie gras, lanýže a houby.

Lot
Řeka Lot se vine krajinou bohatou na přírodní krásy i historické památky a nabízí velkolepé scenérie. Na lodi můžete řeku prozkoumat ve všech směrech, západně na galské město Luzech a východně k Larnagolu.

Charente
V tomto regionu objevíte pravou tvář Francie. Proslavil se koňakem, vynikající kuchyní a románským uměním a architekturou. Každý si zde přijde na své, ve městech a vesnicích na březích kanálů, nebo na osmnáctijamkovém golfovém hřišti v Cognacu.

Burgundsko
Neobyčejně krásný region v srdci Francie, bohatý na gastronomické speciality. Skvěle se hodí na poklidnou dovolenou na obytné lodi, při které se vám odhalí přírodní krásy nedotčené přírody.

Nivernais
Okouzlující vodní kanál Canal du Nivernais je považován za jeden z nejkrásnějších ve Francii. Vyzkoušejte volně plynoucí plavbu mezi Auxerre a Decize kolem svahů s vinicemi, skalních stěn, lesů a luk.

Loire
Zelený kraj tekoucí vody je mezinárodně známý zejména mezi milovníky vína, region nabízí krásnou krajinu, skvělou kuchyni a vynikající vína.

Bretaň
Bretaň je vhodná pro začátečníky, bude pro vás radost plout na lodi nebo projíždět na kole krajem a obdivovat květinami vyzdobené hrady.

Alsasko-Lotrinsko
Severovýchodní francouzský region Lotrinsko proslavily koláče quiche a také malebná krajina, na kterou budete mít z lodi na kanále Rhona-Rýn neopakovatelné výhledy.

Francie je protkaná vodními cestami jako málokterá jiná země. Na rekreačních a obytných lodích je lze křižovat po umělých kanálech, řekách i jezerech. Můžete si vybrat svoji trasu z 6700 splavných kilometrů.

Potřebujete povolení k řízení lodi?

Obecně ne. Před vyplutím se dozvíte vše, co potřebujete znát pro bezpečnou plavbu, toto školení stači pro většinu plavebních cest. Jen na pár místech v Německu je vyžadováno speciální povolení. Tyto oblasti jsou popsané v průvodcích, na internetových stránkách, nebo vám poradí pracovníci lodních společností.

Je těžké řídit loď?

Ne, ve skutečnosti je to až překvapivě snadné. Loď se řídí kormidlem jako auto, jednoduše plujete dopředu nebo dozadu. Lodě jsou speciálně navrženy pro pohodovou plavbu, jsou lehce ovladatelné, velmi stabilní a pohodlné. Plujete v poklidu malou rychlostí přibližně 3-4 uzly (tj. rychlost svižné chůze), máte tedy dostatek času na manévry a sledování pomalu ubíhající krajiny. Lodě nemají brzdu, proto je třeba si na zastavení ponechat dostatek prostoru a času, nebo zabrzdit zpátečkou.

Kolik informací se dozvíte?

Tolik kolik budete potřebovat. Pokud řídíte loď poprvé, nebo jste nervózní, instruktor pojede s vámi do doby, než si osvojíte ovládání lodi a schopnost přistát.

Jak se na lodi bydlí?

Velmi komfortně. Lodě jsou různě velké, pro 2 až 10 osob. Všechny poskytují pohodlí, které na své dovolené očekáváte. Na lodi je plně vybavená kuchyně, teplá a studená tekoucí voda, televize, salónky, sprchy a WC, na některých lodích je i klimatizace. Je třeba si uvědomit, že se baterie dobíjí motorem a napájí světla, televizi a ohřívá vodu.

Houpe se loď na vodě?

Ne. Lodě plují po vodních kanálech a v klidných vodách. Dokonce i za větrných dnů se budete cítit bezpečně i na rozlehlých jezerech, lodě jsou velké a velmi stabilní.

Kdy vyplout?

Plavební sezóna je dlouhá, od března do října. Lodní společnost vám pomůže ve výběru termínu a destinace, ať už se chcete vydat na krátkou jarní plavbu do Štrasburku, nebo dvoutýdenní plavbu po kanálu Canal du Midi, nebo na plavbu za posledními letními paprsky slunce po Burgundsku.

Plavba jedním směrem nebo zpáteční?

Velkou výhodou dovolené na lodi některé z větších společností je, že si můžete naplánovat plavbu podle přání. Pro každý region jsou navrženy trasy a každý si může svou dovolenou přizpůsobit. Jednosměrná plavba dovoluje podnikat delší etapy a vidět hodně míst, oproti tomu zpáteční plavby poskytují více času k prozkoumávání měst, vesnic a jiných zajímavostí v okolí.

Na jeden nebo na dva týdny? Prodloužený víkend nebo dlouhé plavby?

Krátké plavby jsou stále více populární, lidé využívají nabídek levných letenek na prodloužené víkendy. Nebo si můžete loď pronajmout na delší pobyt místo pokoje v hotelu, protože z lodi uvidíte více míst. Mnoho lidí tráví na lodi i měsíc a více, zejména pokud chtějí důkladně prozkoumat region.

Loď na kanálu v Alsasku-Lotrinsku.

Plavba s dětmi?

Pro rodiny s menšími dětmi je vhodná loď s otevírací střechou, tak se můžou děti pohybovat v bezpečí jen uvnitř lodi. Některé lodě mají navíc dveře za salónu přímo na terasu, což je také pro rodiny ideální.

Kolik kajut?

Více pohodlí budete mít, pokud nebudete spát v salónu. Proto je nejlepší, aby každý spal v kajutě. Dobré je také ponechat si jednu kajutu na odložení zavazadel.

Významné půjčovny rekreačních lodí:

Nicols www.nicols.com
Locaboat www.locaboat.cz
France Fluviale www.francefluviale.com
Hapimag www.hapimag.com
Le Boat www.leboat.fr
Caminav www.caminav.com

 
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Francie anebo Německo
Poukázání na Německo je v tomto o článku o Francii kvůli tomu, že vodní síť obou zemí je propojená a některé "francouzské" vodní cesty zasahují na "německou" vodu.
Reaguj
Francie anebo Německo
…….Jen na pár místech v Německu je vyžadováno speciální povolení……Je řeč o Francii anebo o Německu? Pravidla jsou v obou zemích v některých směrech odlišná. Zájemce o takovouto dovolenou ve Francii si musí připravit na týden, platí – li rovnou, sumu ležící mezi 1000 a 5000 € podle toho jak velká je loď, jaký konfort nabízí a hlavně v jaké sezóně se chce zájemce po kanálech bude plavit.
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Brno a Moravský kras AKTUÁLNĚ 2018

Brno a Moravský kras AKTUÁLNĚ 2018

LETADLO DO BERGAMA Zprávy pro turisty z moravské metropole, Brněnska a Moravského krasu. Novinky a aktuality z Brna.... celý článek

Letecký přístav Singapur

Ušetřete místo při balení ústní hygieny na cesty

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Brno a Moravský kras AKTUÁLNĚ 2018

Brno a Moravský kras AKTUÁLNĚ 2018

LETADLO DO BERGAMA Zprávy pro turisty z moravské metropole, Brněnska a Moravského krasu. Novinky a aktuality z Brna.
Ušetřete místo při balení ústní hygieny na cesty

Ušetřete místo při balení ústní hygieny na cesty

Zubní kartáček, pasta, mezizubní kartáček a ústní voda. To jsou základní pomůcky ústní hygieny, které byste neměli nechat doma, i když jedete pouze na volný prodloužený víkend. Zabere to všechno ale příliš
Cestovní mapa Sverdlovské oblasti

Cestovní mapa Sverdlovské oblasti

TIP HORYDOLY. Mapu Sverdlovska a středního Uralu vydalo Sverdlovské středisko pro rozvoj turistiky. Město Sverdlovsk (Jekatěrinburg) bylo před sto lety 17. července 1918 svědkem vyvraždění ruské carské rodiny, čili zániku Romanovců.
Pickpocket Hotspots, kapsářské ráje

Pickpocket Hotspots, kapsářské ráje

Ve kterých městech řádí nejvíce kapsářů? Časopis TripAdvisor vybral 10 metropolí, kde vás s velkou praděpodobností okradou. 
FOTOGALERIE: Zelená Korsika

FOTOGALERIE: Zelená Korsika

Vychutnejte si fotografie z centrální Korsiky od Alexe Luczyho.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Colours of Ostrava Ostrava 18.-21.7. Worldmusic 18.7.
Africký festival Dvůr Králové nad Labem, ZOO 21.-29.7. 21.7.
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 23.-26.7. 23.7.
Flora léto - veletrh Olomouc 16.-19.8. 16.8.
Agrosalon - veletrh Nitra, Agrokomplex 16.-19.8. 16.8.
Panoramatické fotografie Sobotka, Galerie Karla Samšiňáka 18.8.-31.10. Fotografoval Tomáš Vitovský 18.8.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 23.-26.8. 23.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 23.-28.8. 23.8.
Caravan Salon - veletrh Německo, Düsseldorf 25.8.-2.9. 25.8.
Tournatur - veletrh Německo, Düsseldorf 31.8.-2.9. 31.8.

Diskuse

Fondue Renata Selecky, 18.7.2018 17:36, 1 příspěvek
co je to? g, 16.7.2018 15:41, 1 příspěvek
Půjčka Suzan, 13.7.2018 17:02, 4 příspěvky
Prosím o test Horydoly - Andrea Černá, 13.7.2018 16:25, 4 příspěvky
Prosím o test tma@2p.cz, 13.7.2018 14:33, 4 příspěvky
elektrokola Ivo, 13.7.2018 8:45, 52 příspěvků
Kdy začnete oddělovat inz... vodák Marek , 12.7.2018 16:28, 4 příspěvky
Kdy začnete oddělovat inz... Petr, 12.7.2018 11:51, 4 příspěvky
Ukrajina Pavel, 12.7.2018 9:15, 4 příspěvky
Černolice Maso, 11.7.2018 11:27, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Baleárské ostrovy Horydoly , 18.7.2018 14:26
Mezinárodní výstavy v Běl... Horydoly , 18.7.2018 10:23
Moravské vinařské stezky Pivoň Pivoň, 16.7.2018 1:06
Běžecké závody 2018 Horydoly , 14.7.2018 1:21
Letní dovolená čechů Jan Bratan, 11.7.2018 11:07
Letní dovolená Čechů? Horydoly , 9.7.2018 22:59
Brno, Brněnsko a Moravský... Horydoly , 9.7.2018 22:38
Brdští lesníci budou chrá... Horydoly , 9.7.2018 19:20