Plujete Francií v obytné lodi

Plujete Francií v obytné lodi
Camargue.
Autor snímku Pavla Levá
SDÍLEJ:

První lodě se na Canal du Midi objevily v roce 1681 po jeho otevření. Po třech stoletích se umělý kanál dostal jako unikátní technická památka na seznam světového dědictví UNESCO. Jeho zakladatel Pierre-Paul Riquet realizoval sen mnoha generací, který snili již Římané – spojit Středozemní moře s Atlantikem. Kanál sloužil zejména pro přepravu zboží, dnes se po něm plaví rekreační lodě.

Plujete Francií v obytné lodi
Loď na kanálu v kraji Champagne.
Autor snímku Champagne Ardenne Tourisme
Jak na to

Kam ve Francii na říční lodi?

Francouzské lodní společnosti nabízejí dovolenou na řekách, vodních kanálech a jezerech. Plavte se po řece Lot, kanálu du Midi, nebo po slaném jezeře Etang de Thau. Nabídka dovolené na obytné lodi ve Francii je rozsáhlá.

Canal du Midi
Canal du Midi, zapsaný na Seznam světového dědictví UNESCO, vás zavede do jižní části Francie, vychutnejte si nejen gastronomické lahůdky regionu Languedoc. Vyzkoušejte nejstarší vodní cestu Evropy táhnoucí se od Atlantiku do Středozemního moře.

Camargue
Ideální dovolená na obytné lodi pro začátečníky. Camargue nabídne každému něco, koupání v průzračné vodě Středozemního moře nedaleko přímořských letovisek, pozorování divoké přírody se 400 druhy ptáků, které v Camargue hnízdí, staré rybářské přístavy Aigues Mortes a Sète.

Akvitánie
Scenérie jako z pohlednice, Akvitánie na jihozápadě Francie inspirovala generace umělců a stojí tedy za návštěvu. Vydejte se na lodi Akvitánií a ochutnejte regionální speciality jako foie gras, lanýže a houby.

Lot
Řeka Lot se vine krajinou bohatou na přírodní krásy i historické památky a nabízí velkolepé scenérie. Na lodi můžete řeku prozkoumat ve všech směrech, západně na galské město Luzech a východně k Larnagolu.

Charente
V tomto regionu objevíte pravou tvář Francie. Proslavil se koňakem, vynikající kuchyní a románským uměním a architekturou. Každý si zde přijde na své, ve městech a vesnicích na březích kanálů, nebo na osmnáctijamkovém golfovém hřišti v Cognacu.

Burgundsko
Neobyčejně krásný region v srdci Francie, bohatý na gastronomické speciality. Skvěle se hodí na poklidnou dovolenou na obytné lodi, při které se vám odhalí přírodní krásy nedotčené přírody.

Nivernais
Okouzlující vodní kanál Canal du Nivernais je považován za jeden z nejkrásnějších ve Francii. Vyzkoušejte volně plynoucí plavbu mezi Auxerre a Decize kolem svahů s vinicemi, skalních stěn, lesů a luk.

Loire
Zelený kraj tekoucí vody je mezinárodně známý zejména mezi milovníky vína, region nabízí krásnou krajinu, skvělou kuchyni a vynikající vína.

Bretaň
Bretaň je vhodná pro začátečníky, bude pro vás radost plout na lodi nebo projíždět na kole krajem a obdivovat květinami vyzdobené hrady.

Alsasko-Lotrinsko
Severovýchodní francouzský region Lotrinsko proslavily koláče quiche a také malebná krajina, na kterou budete mít z lodi na kanále Rhona-Rýn neopakovatelné výhledy.

Francie je protkaná vodními cestami jako málokterá jiná země. Na rekreačních a obytných lodích je lze křižovat po umělých kanálech, řekách i jezerech. Můžete si vybrat svoji trasu z 6700 splavných kilometrů.

Potřebujete povolení k řízení lodi?

Obecně ne. Před vyplutím se dozvíte vše, co potřebujete znát pro bezpečnou plavbu, toto školení stači pro většinu plavebních cest. Jen na pár místech v Německu je vyžadováno speciální povolení. Tyto oblasti jsou popsané v průvodcích, na internetových stránkách, nebo vám poradí pracovníci lodních společností.

Je těžké řídit loď?

Ne, ve skutečnosti je to až překvapivě snadné. Loď se řídí kormidlem jako auto, jednoduše plujete dopředu nebo dozadu. Lodě jsou speciálně navrženy pro pohodovou plavbu, jsou lehce ovladatelné, velmi stabilní a pohodlné. Plujete v poklidu malou rychlostí přibližně 3-4 uzly (tj. rychlost svižné chůze), máte tedy dostatek času na manévry a sledování pomalu ubíhající krajiny. Lodě nemají brzdu, proto je třeba si na zastavení ponechat dostatek prostoru a času, nebo zabrzdit zpátečkou.

Kolik informací se dozvíte?

Tolik kolik budete potřebovat. Pokud řídíte loď poprvé, nebo jste nervózní, instruktor pojede s vámi do doby, než si osvojíte ovládání lodi a schopnost přistát.

Jak se na lodi bydlí?

Velmi komfortně. Lodě jsou různě velké, pro 2 až 10 osob. Všechny poskytují pohodlí, které na své dovolené očekáváte. Na lodi je plně vybavená kuchyně, teplá a studená tekoucí voda, televize, salónky, sprchy a WC, na některých lodích je i klimatizace. Je třeba si uvědomit, že se baterie dobíjí motorem a napájí světla, televizi a ohřívá vodu.

Houpe se loď na vodě?

Ne. Lodě plují po vodních kanálech a v klidných vodách. Dokonce i za větrných dnů se budete cítit bezpečně i na rozlehlých jezerech, lodě jsou velké a velmi stabilní.

Kdy vyplout?

Plavební sezóna je dlouhá, od března do října. Lodní společnost vám pomůže ve výběru termínu a destinace, ať už se chcete vydat na krátkou jarní plavbu do Štrasburku, nebo dvoutýdenní plavbu po kanálu Canal du Midi, nebo na plavbu za posledními letními paprsky slunce po Burgundsku.

Plavba jedním směrem nebo zpáteční?

Velkou výhodou dovolené na lodi některé z větších společností je, že si můžete naplánovat plavbu podle přání. Pro každý region jsou navrženy trasy a každý si může svou dovolenou přizpůsobit. Jednosměrná plavba dovoluje podnikat delší etapy a vidět hodně míst, oproti tomu zpáteční plavby poskytují více času k prozkoumávání měst, vesnic a jiných zajímavostí v okolí.

Na jeden nebo na dva týdny? Prodloužený víkend nebo dlouhé plavby?

Krátké plavby jsou stále více populární, lidé využívají nabídek levných letenek na prodloužené víkendy. Nebo si můžete loď pronajmout na delší pobyt místo pokoje v hotelu, protože z lodi uvidíte více míst. Mnoho lidí tráví na lodi i měsíc a více, zejména pokud chtějí důkladně prozkoumat region.

Loď na kanálu v Alsasku-Lotrinsku.

Plavba s dětmi?

Pro rodiny s menšími dětmi je vhodná loď s otevírací střechou, tak se můžou děti pohybovat v bezpečí jen uvnitř lodi. Některé lodě mají navíc dveře za salónu přímo na terasu, což je také pro rodiny ideální.

Kolik kajut?

Více pohodlí budete mít, pokud nebudete spát v salónu. Proto je nejlepší, aby každý spal v kajutě. Dobré je také ponechat si jednu kajutu na odložení zavazadel.

Významné půjčovny rekreačních lodí:

Nicols www.nicols.com
Locaboat www.locaboat.cz
France Fluviale www.francefluviale.com
Hapimag www.hapimag.com
Le Boat www.leboat.fr
Caminav www.caminav.com

 
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Francie anebo Německo
Poukázání na Německo je v tomto o článku o Francii kvůli tomu, že vodní síť obou zemí je propojená a některé "francouzské" vodní cesty zasahují na "německou" vodu.
Reaguj
Francie anebo Německo
…….Jen na pár místech v Německu je vyžadováno speciální povolení……Je řeč o Francii anebo o Německu? Pravidla jsou v obou zemích v některých směrech odlišná. Zájemce o takovouto dovolenou ve Francii si musí připravit na týden, platí – li rovnou, sumu ležící mezi 1000 a 5000 € podle toho jak velká je loď, jaký konfort nabízí a hlavně v jaké sezóně se chce zájemce po kanálech bude plavit.
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


V Thajsku na kánoi

V Thajsku na kánoi

AKTUALIZACE Opice požírající lepidlo, pijavice padající ze stromů do lodi a bambusové zmije číhající na stezce. Kdo by odolal vábení přírody? Od března do května jsem se pokusil sjet několik vodácky... celý článek

Thajsko zakazuje kouření na plážích

Jak se žije buddhistům v Ladakhu?

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Airbnb a Uber jsou teprve začátek sdílené ekonomiky. Ohrožen je celý automobilový průmysl

Airbnb a Uber jsou teprve začátek sdílené ekonomiky. Ohrožen je celý automobilový průmysl

VIDEO Fenomén Airbnb a vůbec sdílené ekonomiky straší vládu, odbory, samosprávu a také tradiční firmy. Jejich boj proti tomu je ovšem čirým donkichotstvím, prohlašuje Lukáš Kovanda, hlavní ekonom finanční společnosti Cyrrus. O generačních
Thajská erotická veselice Pattaya

Thajská erotická veselice Pattaya

AKTUALIZACE V thajské Pattaye spustili na konci února roku 2006 první ročník nového festivalu. Byl zahájen karnevalovým průvodem, který z dálky připomínal jeho předobraz v brazilském Rio de Janeiru. Z blízka je to však
Írán přitažlivý a stále trochu tajemný

Írán přitažlivý a stále trochu tajemný

RECENZE Turistický průvodce Írán má vše, co turista, cestovatel nebo obchodník potřebuje znát při cestě do této země. Vyznačuje se úžasnými detaily a na druhé straně nepostrádá žádný ze základních požadavků průvodců
V Thajsku na kánoi

V Thajsku na kánoi

AKTUALIZACE Opice požírající lepidlo, pijavice padající ze stromů do lodi a bambusové zmije číhající na stezce. Kdo by odolal vábení přírody? Od března do května jsem se pokusil sjet několik vodácky
Skály se mohutně řítily z El Capitan

Skály se mohutně řítily z El Capitan

Dvě skalní řízení se odehrála v Yosemitech na masivu El Capitan. Ve dnech 27. a 28. září odpadly části stěn v horolezeckém sektoru East Buttress. Jeden člověk při tom přišel o život a dva byli těžce

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Knižní veletrh Havlíčkův Brod 20.-21.10. 20.10.
Fotoexpo - veletrh Praha, Národní dům Vinohrady Fototechnika 21.10.
Mikrofony dobrodruhům Praha, Poutníci, Norská Pásmo diashow 21.10. 10:00
Festival dokumentárních filmů Jihlava 24.-29.10. 24.10.
Království Mustang - diashow
Praha, Centrum Černý most Přednáší Karel Wolf 24.10. 18:00
Ekvádor - diashow Pavlíkov, galerie Přenáší Pavel Svoboda 24.10. 19:00
ITB Asia - veletrh Singapur 25.-27.10. 25.10.
Australské dny Praha, Výstaviště Letňany 25.10.
Designblok Praha, Výstaviště 26.-30.10. 26.10.
Lichtenštejnsko - přednáška Valtice, Reistna Přednáší Miroslav Geršic 26.10.

Diskuse

ČD Šotoušing, 18.10.2017 19:38, 1 příspěvek
Pes darek - nápady Kuba Turek, 16.10.2017 10:31, 2 příspěvky
Pes darek Petr, 16.10.2017 10:24, 2 příspěvky
Cyklo kalhoty Crivit Jarek, 16.10.2017 6:09, 16 příspěvků
Sněžnice PavelK, 15.10.2017 20:34, 11 příspěvků
Sněžnice Marek Šopík, 14.10.2017 16:15, 11 příspěvků
dělohy Suk, 14.10.2017 1:20, 1 příspěvek
magneťák Novinář, 11.10.2017 22:01, 3 příspěvky
magneťák Suk, 11.10.2017 12:13, 3 příspěvky
magneťák vodák Marek, 10.10.2017 23:29, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Na závod Běhej Valachy mí... Horydoly , 18.10.2017 13:13
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 17.10.2017 18:29
Wiener Hausberge: Rax, Sc... Horydoly , 17.10.2017 2:30
Grossglockner Horydoly , 17.10.2017 2:12
Prague City Tourism Horydoly , 16.10.2017 23:53
Pražská vlastivěda 2017 ř... Horydoly , 16.10.2017 23:42
Kiwi spolupracuje se Sygic Horydoly , 16.10.2017 23:38
Lidé z Extreme Plus v Mah... Horydoly , 15.10.2017 20:35