Hop anebo trop. Kontaktní závody!

Hop anebo trop. Kontaktní závody!
Nassfeld, závody ve snowboardcrossu.
Autor snímku Kärnten Werbung
SDÍLEJ:

Moderní sport musí být rychlý, agresivní, dramatický a s jednoduchými pravidly. Zvítězit by měl hrdina bez bázně a hany.

Jak na to

Vyřazovací závody

Sprint nordic skiing – závody na běžkách, startuje 3 až 6 závodníků
Dual slalom – snowboard, 2 závodníci jedou na stejných tratích mezi brankami vedle sebe
Paralelní slalom – sjezdové lyžování, 2 závodníci jedou na stejných tratích mezi brankami vedle sebe, pořadatelé zařazují středně velké skoky
Moguly – sjezdové lyžování, jízda v boulích 2 závodníků přímo dolů, zařazeny jsou dva akrobatické skoky, ale nohy se nesmí dostat nad pás
Snowboardcross (boardercross) – snowboard, sjezd 4 závodníků v jedné trati s klopenými zatáčkami a skoky
Skicross – sjezdové lyžování, sjezd 4 závodníků v jedné trati s klopenými zatáčkami a skoky
4X (fourcross) – horská kola, sjezd 4 závodníků na jedné trati s klopenými zatáčkami a skoky

Jinak se neprosadí na televizní obrazovku. Těmto pěti jednoduchým pravidlům se podřizuje celá řada tradičních odvětví i nových druhů sportu.

Nejdále jsou v tom lyžaři, snowboardisté a cyklisté. Zavedli tvrdý boj muže proti muži a ženy proti ženě přímo před očima diváků. Štěstí vítězů a smutek poražených se odehrávají během pár vyhrazených minut mezi televizními reklamami. Nejvíce o tom asi vědí funkcionáři běžeckých disciplín.

Akční běžci

Zdlouhavé záběry na postavičky startující každá zvlášť a funící někde v lese diváky příliš nezajímaly. Když navíc museli počítat, kdo je na jakém místě v kterém místě trati, ztráceli se v moři hlášených mezičasů úplně a přepínali na zábavnější programy.

Proto přišli běžci s novinkou a startovali některé závody společně. Tím se jim podařilo přilákat diváky do běžeckých areálů, aby fandili svým oblíbencům přímo u tratí, ale pro televizi to stále nebylo pravé ořechové. Teprve s příchodem sprintů se z běhu na lyžích stal oblíbený televizní sport. Běžkaři bojují na městských okruzích s umělým sněhem dlouhých jen několik set metrů. Startují po třech až šesti a vítěz postupuje do dalšího kola. Vyřazovací pavouk je neúprosný a za pár desítek minut je jasno o vítězi.

Sjezdaři v Americe

Americkou sjezdařskou specialitou je paralelní slalom. Pořadatelé vytyčí brankami dvě stejné tratě, přidají tři až čtyři krátké skoky a postaví nahoře startovací boxy podobné těm, ze kterých startují koně do dostihových závodů. Trať evropskému divákovi připomíná jednodušší a na třetinu zkrácený obří slalom. Vyhrávají v něm často vysloužilí závodníci ze světových pohárů. Krátkou trať zvládnou fyzicky a jejich zkušenosti jsou k nezaplacení. Po startu totiž platí jednoduchý zákon: Jeď, co to dá. Žádné taktizování nemá smysl, protože vedle tebe jede stejně dobrý jezdec a postupuje jen jeden.

Paralelní slalom je v severní Americe oblíbenější než klasické alpské disciplíny. Jízda trvá krátce, vítěz je jasný okamžitě a v televizi lze vidět férový souboj. Ale i v Evropě klesá obliba televizních sjezdových přenosů. Na tříminutové boje s gravitací při sjezdu, nebo dvouminutové proplétání mezi slalomovými tyčkami a ještě k tomu čekání na výsledky, je zvědavý jen zažraný fanoušek.

Snowboardisté se poučili

Ze zkušeností lyžařů se poučili jejich nezvedení bratříčci na prknech a zavedli dual slalom jako celosvětovou regulérní disciplínu. Dvojice snowboardistů v ní bojují prakticky stejně jako lyžaři v paralelním slalomu.

Jenže ostrým hochům na snowboardech nestačil bezkontaktní slalom a rozhodli se vkročit na neoranou půdu kontaktních disciplín. Po čtyřech se vrhají do speciálních drah s klopenými zatáčkami, skoky a boulemi. Mohou se o sebe opřít, pomoci si rameny, nebo dokonce do sebe vrazit, ale nesmějí být záludní a takové věci dělat záměrně. Vyloučením ze závodů se trestá najíždění zezadu, fauly lokty či koleny a záměrné křižování dráhy ostatním jezdcům. Přesto jsou na denním pořádku drsné pády. Základní podmínkou pro vstup na dráhu jsou proto chrániče na celé tělo a přilba. Této zábavě se říká boardercross nebo také snowboardcross a stala se jednoznačně nejteleviznější disciplínou snowboardingu.

Z lyžařů stříká adrenalin

Ještě o něco sledovanějším druhem závodů na sněhu je skicross. U snowboardistů se totiž inspirovali zase nazpět sjezdaři. Před pár lety se vrhli na lyžích do sněho-ledových koryt také. Mnozí závodníci klasického střihu tvrdí, že aby někdo soutěžil ve skicrossu, musí na startovací rampě vypnout mozek, anebo aspoň pud sebezáchovy. Tomu odpovídá i věkové složení startujících. Jsou to téměř samí mladíci mezi osmnácti a pětadvaceti lety.

Cyklisté následují kolegy ze sněhu

O své místo na slunci a televizní obrazovce bojují i cyklisté na horských kolech. Přes bikros (hromadná jízda na malých kolech po speciální dráze), sjezd (individuální jízdy po krkolomných tratích) a duaslalom (v brankách na dvou stejných tratích) se dopracovali až k fourcrossu, neboli jak sami říkají 4X. Jezdí na stejných tratích jako v zimě skicross a boardercross. Jen pády víc bolí a při závodech je vidět více zlámaných kostí a otřesů mozků. Běžnou součástí závodů je nejen sanitka, ale také nastartovaný vrtulník.

Elegantní tanec na mogulech

Poněkud jinou historii mají za sebou lyžařské závody v boulích zvané moguly. Ze všech vyřazovacích závodů mají nejserióznější tvář. Jezdci v nich mají za úkol proklestit si cestu mezi boulemi na prudké sjezdovce a na dvou připravených sněhových můstcích udělat akrobatické skoky. Aby bylo riziko snížené na minimum, nedovolují pravidla, aby se při skoku dostaly nohy nad úroveň pasu. Nesmí se tak skákat salta a vruty. Oblíbeným skokem jsou různé varianty roznožek a helikoptér, při kterých se lyžař točí ve vzduchu jako listy vrtulníku. Počítá se nejen čas, ale také styl jízdy a obtížnost skoků. Lyžaři proto vypadají na rozdíl od ostatních kolegů velmi elegantně. Ani v době carvingu a vykrajovaných oblouků nezapomněli na starý dobrý smyk a ani za nic by nedali nohy od sebe.

Ještě na lyžích a už na kolech

Jestli se rádi podíváte na adrenalinové vyřazovací závody, máte teď na začátku jara nejvyšší sezónu. Speciální televizní kanály jako Eurosport, nebo DSF jich přenášejí každý týden několik. V Česku je můžete vidět i naživo. V dubnu se konají poslední lyžařské a snowboardové soutěže a zároveň první akce na kolech.

Nejznámější tratě pro lyžování v mogulech najdete na Červenohorském sedlu (Jeseníky) a na Ještědu (Jizerské hory). Stálé dráhy pro boardercross, skicross a fourcross jsou vybudované například ve Špindlerově Mlýně (Krkonoše) a na Božím Daru (Krušné hory).

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


České Budějovice opět po roce zaplnili noční běžci

České Budějovice opět po roce zaplnili noční běžci

Seriál nočních běhů Night Run se těší velké popularitě a stejně tak tomu bylo i v Českých Budějovicích. Na start všech závodů se postavilo šestnáct set běžců a běžkyň.... celý článek

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2017

Slapy Trail Maniacs: volit se bude v běhu

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2017

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2017

VAJANSKÉHO VODOPÁD Zprávy, novinky, fotografie a videa z Vysokých Tater, nejmenších velehor světa.
Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Nejslavnější běžkařský závod světa Vasův běh má letní varianty na horském kole a běžecky po vlastních. Délka všech tras je 90 kilometrů. Zájem je obrovský, a proto se i letos na devadesátikilometrové trati
České Budějovice opět po roce zaplnili noční běžci

České Budějovice opět po roce zaplnili noční běžci

Seriál nočních běhů Night Run se těší velké popularitě a stejně tak tomu bylo i v Českých Budějovicích. Na start všech závodů se postavilo šestnáct set běžců a běžkyň.
Slapy Trail Maniacs: volit se bude v běhu

Slapy Trail Maniacs: volit se bude v běhu

O víkendu 20.-21. října se konají volby a zároveň se běží závod Slapy Trail Maniacs. Pořadatelé proto zavedli možnost volby přímo na trati. V době závodu bude možné odvolit ve volební místnosti Nahoruby
Zemaník dobyl Ondřejník

Zemaník dobyl Ondřejník

Léta objíždí Jan Zemaník závody po celém zemi i světě. A vyhrává. Šest let se vydává i na skoro domácí trať na Ondřejníku. Ale až teď se na ní dočkal vítězství. Zato teprve

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Knižní veletrh Havlíčkův Brod 20.-21.10. 20.10.
Jesenický Surovec Jesenice u R. 21.-22.10. Běh v terénu a cyklomaraton 21.10.
Fotoexpo - veletrh Praha, Národní dům Vinohrady Fototechnika 21.10.
Trail Maniacs Slapy 21.10.
Dresden Marathon Německo, Drážďany   22.10.
ITB Asia - veletrh Singapur 25.-27.10. 25.10.
Designblok Praha, Výstaviště 26.-30.10. 26.10.
Hanseboot - veletrh Německo, Hamburg 28.10.-5.11. Lodě a čluny 28.10.
Běh Prokopským údolím Praha, Na Cvičišti 29.10.
Malá křivoklátská Křivoklát Lesní běh 6 km 4.11.

Diskuse

nabízím trubičková pera Bára, 21.10.2017 18:30, 8 příspěvků
Rio Botič 2017 Vodák Marek, 20.10.2017 13:29, 23 příspěvků
Rio Botič 2017 David, 20.10.2017 11:14, 23 příspěvků
Seattle Horydoly - Andrea Černá, 19.10.2017 23:11, 2 příspěvky
Sněžnice Ssnehulak, 19.10.2017 20:45, 12 příspěvků
Karambit Honza, 19.10.2017 20:35, 6 příspěvků
Seattle Papouš, 19.10.2017 15:31, 2 příspěvky
ČD Šotoušing, 18.10.2017 19:38, 1 příspěvek
Pes darek - nápady Kuba Turek, 16.10.2017 10:31, 2 příspěvky
Pes darek Petr, 16.10.2017 10:24, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Člověče nešťastný, neodsu... milan šupa, 19.10.2017 19:20
Na závod Běhej Valachy mí... Horydoly , 18.10.2017 13:13
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 17.10.2017 18:29
Wiener Hausberge: Rax, Sc... Horydoly , 17.10.2017 2:30
Grossglockner Horydoly , 17.10.2017 2:12
Prague City Tourism Horydoly , 16.10.2017 23:53
Pražská vlastivěda 2017 ř... Horydoly , 16.10.2017 23:42
Kiwi spolupracuje se Sygic Horydoly , 16.10.2017 23:38