Hop anebo trop. Kontaktní závody!

Hop anebo trop. Kontaktní závody!
Nassfeld, závody ve snowboardcrossu.
Autor snímku Kärnten Werbung
SDÍLEJ:

Moderní sport musí být rychlý, agresivní, dramatický a s jednoduchými pravidly. Zvítězit by měl hrdina bez bázně a hany.

Jak na to

Vyřazovací závody

Sprint nordic skiing – závody na běžkách, startuje 3 až 6 závodníků
Dual slalom – snowboard, 2 závodníci jedou na stejných tratích mezi brankami vedle sebe
Paralelní slalom – sjezdové lyžování, 2 závodníci jedou na stejných tratích mezi brankami vedle sebe, pořadatelé zařazují středně velké skoky
Moguly – sjezdové lyžování, jízda v boulích 2 závodníků přímo dolů, zařazeny jsou dva akrobatické skoky, ale nohy se nesmí dostat nad pás
Snowboardcross (boardercross) – snowboard, sjezd 4 závodníků v jedné trati s klopenými zatáčkami a skoky
Skicross – sjezdové lyžování, sjezd 4 závodníků v jedné trati s klopenými zatáčkami a skoky
4X (fourcross) – horská kola, sjezd 4 závodníků na jedné trati s klopenými zatáčkami a skoky

Jinak se neprosadí na televizní obrazovku. Těmto pěti jednoduchým pravidlům se podřizuje celá řada tradičních odvětví i nových druhů sportu.

Nejdále jsou v tom lyžaři, snowboardisté a cyklisté. Zavedli tvrdý boj muže proti muži a ženy proti ženě přímo před očima diváků. Štěstí vítězů a smutek poražených se odehrávají během pár vyhrazených minut mezi televizními reklamami. Nejvíce o tom asi vědí funkcionáři běžeckých disciplín.

Akční běžci

Zdlouhavé záběry na postavičky startující každá zvlášť a funící někde v lese diváky příliš nezajímaly. Když navíc museli počítat, kdo je na jakém místě v kterém místě trati, ztráceli se v moři hlášených mezičasů úplně a přepínali na zábavnější programy.

Proto přišli běžci s novinkou a startovali některé závody společně. Tím se jim podařilo přilákat diváky do běžeckých areálů, aby fandili svým oblíbencům přímo u tratí, ale pro televizi to stále nebylo pravé ořechové. Teprve s příchodem sprintů se z běhu na lyžích stal oblíbený televizní sport. Běžkaři bojují na městských okruzích s umělým sněhem dlouhých jen několik set metrů. Startují po třech až šesti a vítěz postupuje do dalšího kola. Vyřazovací pavouk je neúprosný a za pár desítek minut je jasno o vítězi.

Sjezdaři v Americe

Americkou sjezdařskou specialitou je paralelní slalom. Pořadatelé vytyčí brankami dvě stejné tratě, přidají tři až čtyři krátké skoky a postaví nahoře startovací boxy podobné těm, ze kterých startují koně do dostihových závodů. Trať evropskému divákovi připomíná jednodušší a na třetinu zkrácený obří slalom. Vyhrávají v něm často vysloužilí závodníci ze světových pohárů. Krátkou trať zvládnou fyzicky a jejich zkušenosti jsou k nezaplacení. Po startu totiž platí jednoduchý zákon: Jeď, co to dá. Žádné taktizování nemá smysl, protože vedle tebe jede stejně dobrý jezdec a postupuje jen jeden.

Paralelní slalom je v severní Americe oblíbenější než klasické alpské disciplíny. Jízda trvá krátce, vítěz je jasný okamžitě a v televizi lze vidět férový souboj. Ale i v Evropě klesá obliba televizních sjezdových přenosů. Na tříminutové boje s gravitací při sjezdu, nebo dvouminutové proplétání mezi slalomovými tyčkami a ještě k tomu čekání na výsledky, je zvědavý jen zažraný fanoušek.

Snowboardisté se poučili

Ze zkušeností lyžařů se poučili jejich nezvedení bratříčci na prknech a zavedli dual slalom jako celosvětovou regulérní disciplínu. Dvojice snowboardistů v ní bojují prakticky stejně jako lyžaři v paralelním slalomu.

Jenže ostrým hochům na snowboardech nestačil bezkontaktní slalom a rozhodli se vkročit na neoranou půdu kontaktních disciplín. Po čtyřech se vrhají do speciálních drah s klopenými zatáčkami, skoky a boulemi. Mohou se o sebe opřít, pomoci si rameny, nebo dokonce do sebe vrazit, ale nesmějí být záludní a takové věci dělat záměrně. Vyloučením ze závodů se trestá najíždění zezadu, fauly lokty či koleny a záměrné křižování dráhy ostatním jezdcům. Přesto jsou na denním pořádku drsné pády. Základní podmínkou pro vstup na dráhu jsou proto chrániče na celé tělo a přilba. Této zábavě se říká boardercross nebo také snowboardcross a stala se jednoznačně nejteleviznější disciplínou snowboardingu.

Z lyžařů stříká adrenalin

Ještě o něco sledovanějším druhem závodů na sněhu je skicross. U snowboardistů se totiž inspirovali zase nazpět sjezdaři. Před pár lety se vrhli na lyžích do sněho-ledových koryt také. Mnozí závodníci klasického střihu tvrdí, že aby někdo soutěžil ve skicrossu, musí na startovací rampě vypnout mozek, anebo aspoň pud sebezáchovy. Tomu odpovídá i věkové složení startujících. Jsou to téměř samí mladíci mezi osmnácti a pětadvaceti lety.

Cyklisté následují kolegy ze sněhu

O své místo na slunci a televizní obrazovce bojují i cyklisté na horských kolech. Přes bikros (hromadná jízda na malých kolech po speciální dráze), sjezd (individuální jízdy po krkolomných tratích) a duaslalom (v brankách na dvou stejných tratích) se dopracovali až k fourcrossu, neboli jak sami říkají 4X. Jezdí na stejných tratích jako v zimě skicross a boardercross. Jen pády víc bolí a při závodech je vidět více zlámaných kostí a otřesů mozků. Běžnou součástí závodů je nejen sanitka, ale také nastartovaný vrtulník.

Elegantní tanec na mogulech

Poněkud jinou historii mají za sebou lyžařské závody v boulích zvané moguly. Ze všech vyřazovacích závodů mají nejserióznější tvář. Jezdci v nich mají za úkol proklestit si cestu mezi boulemi na prudké sjezdovce a na dvou připravených sněhových můstcích udělat akrobatické skoky. Aby bylo riziko snížené na minimum, nedovolují pravidla, aby se při skoku dostaly nohy nad úroveň pasu. Nesmí se tak skákat salta a vruty. Oblíbeným skokem jsou různé varianty roznožek a helikoptér, při kterých se lyžař točí ve vzduchu jako listy vrtulníku. Počítá se nejen čas, ale také styl jízdy a obtížnost skoků. Lyžaři proto vypadají na rozdíl od ostatních kolegů velmi elegantně. Ani v době carvingu a vykrajovaných oblouků nezapomněli na starý dobrý smyk a ani za nic by nedali nohy od sebe.

Ještě na lyžích a už na kolech

Jestli se rádi podíváte na adrenalinové vyřazovací závody, máte teď na začátku jara nejvyšší sezónu. Speciální televizní kanály jako Eurosport, nebo DSF jich přenášejí každý týden několik. V Česku je můžete vidět i naživo. V dubnu se konají poslední lyžařské a snowboardové soutěže a zároveň první akce na kolech.

Nejznámější tratě pro lyžování v mogulech najdete na Červenohorském sedlu (Jeseníky) a na Ještědu (Jizerské hory). Stálé dráhy pro boardercross, skicross a fourcross jsou vybudované například ve Špindlerově Mlýně (Krkonoše) a na Božím Daru (Krušné hory).

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2017

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2017

POLSKÉ TATRY Zprávy, novinky, fotografie a videa z Vysokých Tater, nejmenších velehor světa.... celý článek

Kalendář Ski Classics 2018

Biatlon je tvrdá ale radostná práce

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Čelovka na léto i zimu CEL-TEC HL 150R

Čelovka na léto i zimu CEL-TEC HL 150R

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Chystáte se na hory? Jako každou zimu se sbalíte a s celou rodinou vyrazíte lyžovat… Na české hory anebo třeba do Alp. Zkontrolujte si pořádně, jestli jste na nic nezapomněli
Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2017

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2017

POLSKÉ TATRY Zprávy, novinky, fotografie a videa z Vysokých Tater, nejmenších velehor světa.
Kalendář Ski Classics 2018

Kalendář Ski Classics 2018

10 závodů a 1 prolog je zařazeno do seriál Ski Classics. Přibližně padesátikilometrové trasy se běží výhradně klasickou technikou - buď střídavým během nebo soupaž. Do kopce se může stoupat také stromečkem.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Pardubické Vánoce - veletrh Pardubice, Ideon 15.-17.12. 15.12.
Krkomen Špindlerův Mlýn, Brádlerovy boudy 17.-22.12. Přírodní víceboj družstev 17.12.
Maraton okolo Boleváku Plzeň, Ostende Běh 17.12.
Trailová Závist - běh Zvole 17.12.
Vánoční míle - běh
Stříbro   24.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Oščadnica 29.-30.12. 29.12.
Silvestrovský běh Brno, Nový Lískovec   31.12.
Silvestrovský běh Cheb, Hvězda   31.12.
Silvestrovský přespolní běh
Stříbro Info: moravec.stribro@tiscali.cz 31.12.
Silvestrovský běh na lyžích Polevsko Klasický styl 31.12.

Diskuse

No tak nic no wiki, 13.12.2017 13:41, 1 příspěvek
Učení dětí Horydoly , 12.12.2017 23:40, 2 příspěvky
Chyba Nobody, 12.12.2017 23:30, 2 příspěvky
Snowboard Ondra, 12.12.2017 21:30, 3 příspěvky
Chyba Arcikacíř, 12.12.2017 21:29, 2 příspěvky
Učení dětí Karel, 12.12.2017 21:20, 2 příspěvky
Nic jiného než Horydoly - Andrea Černá, 12.12.2017 9:50, 2 příspěvky
Nic jiného než Pikí, 11.12.2017 21:19, 2 příspěvky
Podobný spolek Beny, 8.12.2017 11:03, 1 příspěvek
Husky Pavel Smejkal, 8.12.2017 9:23, 41 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Dolní Rakousko Horydoly , 13.12.2017 0:54
Festivaly na Slovensku Horydoly , 9.12.2017 13:31
POJIŠTĚNÍ CHUBB Horydoly , 9.12.2017 13:14
WIZZ AIR OBJEDNAL DALŠÍCH... Horydoly , 9.12.2017 13:12
Emirates oslavuje svůj 10... Horydoly , 9.12.2017 13:10
KLM rozšiřuje své služby ... Horydoly , 9.12.2017 13:07
WIZZ AIR ZAVÁDÍ NOVOU POL... Horydoly , 9.12.2017 12:43
WIZZ AIR OTEVŘEL ZÁKLADNU... Horydoly , 9.12.2017 12:37