Valné hromady Českého horolezeckého svazu se mohou účastnit členové typu A a B, kteří platí členské příspěvky.
Členové A (individuální nebo sdružení v oddílech) mohou na valné hromadě hlasovat a volit. Buď to dělají sami přímo na místě, nebo se nechají zastupovat svým oddílem.
Za členy B (ve spolku platící členské příspěvky) hlasuje a volí zástupce spolku, jehož jsou členem.
Váha hlasu ve volbách se počítá podle faktického počtu členů, tedy například dvacetičlenný oddíl má dvacet hlasů, ale pokud dva jeho členové přijdou na valnou hromadu hlasovat osobně, mají každý svůj hlas a oddíl disponuje osmnácti zbylými hlasy.
Za členy mladší než 18 let hlasuje a volí dospělý člen ČHS.
Evidovaní členové E, kteří příspěvky neplatí, se valné hromady nesmí účastnit.
Valná hromada ČHS 2016 se koná na Strahově v jednací síni stadionu 19. března od 9:30 h.
AUDIO
Problémy vedení ČHS 2016
(22 MB, WAV, 2:09 min)
Do toho ještě nelze zapomenout na loňské podvody Českého horolezeckého svazu, když se spřáhnul s cestovní kanceláří Alpy, aby podrazil rakouský Alpenverein. V kostce šlo o to, že ČHS se dohodl s ÖAV na kombinovaném členství a pojištění, a hned poté za jeho zády je podrazil nelegální nižší cenou po dohodě s cestovkou Alpy Ladislava Jiráska. Protože rakouští horolezci si zakládají na slušném chování, letošní spolupráci striktně odmítli.
Rozpadla se bez vysvětlení komise drytoolingu, což znamenalo, že se už dva roky po sobě nekonalo mistrovství České republiky v této parádní české disciplíně, a že byla násilně přerušena kontinuita růstu nových závodníků.
Už mnoho let nikdo neřeší utajené hospodaření lezecké reprezentace, dlouhodobou účast velmi slabých borců na světových i evropských soutěžích a také vyštvání nejlepší české lezkyně a jedné z nejlepší ledových horolezkyň na světě Lucie Hrozové.
Lucie Hrozová si letos začala vydělávat na závodech mimo oficiální sportovní žebříčky a soustředila se na přelezy nejtěžších sportovních mixových cest. Její bratr Libor Hroza mladší po létech sporů s vedením ČHS raději odjel do Kanady, kde trénuje tamní rychlolezeckou juniorskou reprezentaci a sám stále leze na nejvyšší světové úrovni. Nejlepší skalní i závodní lezec světa Adam Ondra se k ČHS také příliš nehlásí.
Dalším arogantním krokem výkonného výboru vůči členům ČHS bylo zavedení složitého systému členství různých úrovní, povinností a práv a také členských příspěvků. V zásadě jde o to, aby svaz získal co nejvíce členů aspoň na papíře a mohl se jimi vykazovat před státními orgány. Z toho vyplývá nejen celkový vliv svazu, ale také konkrétní dotace od státu.
Ošklivý tah udělal výkonný výbor vloni, když dlouhé měsíce předem avizoval, že chce zaměstnat lidi na shánění peněz a pak se z toho najednou vyklubal plat pro předsedu Jana Bloudka.
Nejistá zůstává po těchto eskapádách finanční situace Českého horolezeckého svazu, o jeho průhlednosti ani nemluvě, a také se neví, co vedení ČHS zamýšlí se společností s ručením omezeným, jejíž vznik si nechalo posvětit od loňské valné hromady.
INFO: Bulletin ČHS k valné hromadě 2016
Valná hromada Českého horolezeckého svazu
2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 (řádná) 2009 (mimořádná)
2008 2007 2006 (Kuba Turek) 2006 (Jan Puš) 2006 (Martin Otta)
2005 2004 2003