Hana s Kubou se domlouvají na parádní sjezd Generál šús.
Mates
SDÍLEJ:
Zbojnícka chata (1960 m) je nejoblíbenější skialpinistická chata ve Vysokých Tatrách. Nabízí velký výběr sjezdů ze sedel i štítů, převážně střední obtížnosti. Velkou Studenou dolinou pod skálami se mohou po libosti prohánět i méně zdatní lyžaři.
Výběr sedmi skialpinistických túr v okolí Zbojnické chaty nabízí všechny druhy zdejšího lyžování.
Popisujeme 7 úžasných klasických sjezdů. Pokud je zdoláte, užijete si dlouhou jízdu dolinou, skalní kuloár, sněhovou stěnu i skialpový okruh přes několik sedel. Jsou poměrně bezpečné a doporučujeme je každému, kdo na Zbojničku dorazí poprvé.
Divou dolinkou sjedeme ke Zbojnické chatě (1960 m), pokračujeme Horním hangem k Vareškovému plesu, Dolním hangem do Bránky a obrovskou dolinou do lesa. Pokud v lese uvidíme lyžařské stopy uhýbající doleva z modré turistické značky k potoku, máme vyhráno. Sjedeme na úvozovou cestu Húpačky, která se nejmenuje pro nic za nic. Nad Rainerovou chatou narazíme na červeně značenou Tatranskou Magistrálu a otravně po ní traverzujeme, stoupáme i klesáme doprava na Hrebienok (1285 m). Podle stavu sněhu si vybereme mírný, ale dlouhý sjezd zleva po trase sáňkařské dráhy, nebo o něco kratší sjezd zprava po trase bývalé sjezdovky do Starého Smokovce k vlaku (990 m).
Závrat a Generál
Z úzkého sedla Malý Závrat (2270 m) mezi Kresaným rohem a Malým Javorovým štítem lyžujeme přímo dolů na jih. Neuhýbáme do okolních svahů, kde hrozí velké nebezpečí deskových lavin. Na Ľadovém plesu se strmost zmírní.
Následuje lyžařská pohádka zvaná Generál. Údolí pojmenované Zbojnický spád je akorát široké, akorát strmé a obvykle vysněžené prašanem, abychom si užili lyžařský sen. Končíme ve skalnatém údolí Bránka (1750 m), kde se napojíme na modrou turistickou značku a Dolním a pak Horním hangem vystoupáme nazpět ke Zbojnické chatě.
Strmě na jih z Priečného sedla (2352 m) na pláně Střeleckých polí. Dále mírněji buď přímo dolů nebo zprava okolo Střelecké věže do údolí Bránka (1750 m), kde se napojíme na modrou turistickou značku a Dolním a pak Horním hangem vystoupáme nazpět ke Zbojnické chatě.
Z Rovienkové kotlinky se táhne vzhůru mohutný suťový kužel na Hranatou vežu (2260 m). Rokle nad ním zaniká na travnato-suťovém temeni. Z vrcholu Hranaté věže sjíždíme roklí. Pozor na mohutnou převej na jejím horním konci. Prokličkujeme mezi balvany a sjedeme do Rovienkové kotlinky a dále ke Zbojnické chatě.
Kupola
Jedná se vlastně o přechod hřebene štítu Kupola. Od Dlhého plesa (1898 m) vylezeme na sedlo Pod Kupolou. Ze sedla stoupáme s lyžemi na zádech doprava balvanitým úbočím na vrchol Kupola (2414 m). Z vrcholu sestoupíme hřebenem do Studeného sedla (2360 m). Odtud sjíždíme žlabem při severní stěně Kupole. Asi v první čtvrtině sjezdu se objeví první skalky, okolo nichž pojedeme doleva směrem k Východné Vysoké. Prokličkujeme mezi nimi a ocitneme na prudkém avšak širokém svahu. Zůstaneme vlevo od žlabu a sjedeme do doliny ke Zbojnické chatě.
Super túra na Gerlachovský štít
Čtyři sjezdy za den a k tomu výstup na nejvyšší vrchol Slovenska si můžeme užít, pokud máme dostatečnou kondici, chodíme rychle na lyžích i na mačkách a nepářeme se ani se sjezdy. Zde je trasa celého okruhu:
Zbojnícka chata (1960 m) - Studené sedlo (2360 m) - Guľatý kopec (2125 m) - Dlhé pleso (1939 m) - Krčmarov žlab - Gerlachovský štít (2655 m) - Krčmarov žlab - Dlhé pleso (1939 m) - Poľský hrebeň (2200 m) - Zamrznuté pleso (2040 m) - Prielom (2288 m) - Zbojnícka chata (1960 m).
Tradiční vzpomínky na oběti slovenských hor se konají v jednotlivých pohořích v říjnu a listopadu. Místem vzpomínkových akcí jsou symbolické hřbitovy zahynulých v horách.
Všechny to známe, ten nejistý pocit, že jsme doma něco zapomněly… Jestli si pokaždé říkáte, že příště už tomu tak nebude, udělejte pro to něco a napište si seznam věcí na
Běžecké lyžování je ideálním zimním sportem, který zlepšuje fyzickou kondici, posiluje celé tělo a nabízí skvělý zážitek z přírody. Abyste si běžkování co nejvíce užili a vyhnuli se nepříjemnostem, je důležité se na