Většina společností nabízející heliskiing zapůjčuje (nebo má už ceně) povinné vybavení. Freeridové lyže pro jízdu v hlubokém sněhu jsou kratší a širší. Nutností je i lavinová výbava. Ani v jedné zemi není možné podniknout adrenalinový zážitek bez horského vůdce, který vám vysvětlí zásady sjezdu, seznámí vás s terénem a celou cestu dolů vás povede. I když některé sjezdy uvádí lehkou obtížnost, měli byste být alespoň středně pokročilí lyžaři a s dobrou fyzickou kondicí.
Nejznámější světovou destinací pro heliskiing a freeride je Kanada. V Evropě se často mluví o Rumunsku a ve střední Asii o Uzbekistánu nebo Kyrgyzstánu. Ale jak cesta do Kanady, tak do střední Asie, zájezd prodraží.
Máme pro vás pár tipů, kde můžete tento adrenalinový zážitek vyzkoušet během lyžařské dovolené v dostupnějších evropských střediscích.
Rakousko
Jediným místem v Rakousku, kde je možné vyzkoušet heliskiing, je Lech Zürs. Jedno z nejluxusnějších rakouských středisek nabízí dvě možnosti sjezdu. Prvním z nich je Mehlsack, který je vhodný pro zkušené a fyzicky zdatné lyžaře fandící opravdu hlubokému sněhu. Druhou možností je vrchol Orgelscharte a sjezd vedoucí do údolí Schneetal. Zejména v jarním období mohou tuto variantu vyzkoušet i středně pokročilí lyžaři. Cena za osobu včetně služeb zkušeného průvodce, který vás navede a bude odpovídat za bezpečnost, se pohybuje kolem 350 až 400 euro.
Francie
Ve Francii je tento sport zakázaný od roku 1985. Důvodem je ochrana životního prostředí. Výjimkou je strategicky položené středisko La Rosiere, které se nachází na území Francie, avšak pouze pár metrů od italských hranic. Vrtulník, který zde operuje, patří italské záchranné službě, a tak je možné obejít francouzský zákon. Někdy je středisko uváděné pod jménem jeho italského dvojníka La Thuile.
Z Chamonix se velmi často podnikají heliski výlety do masivu Mont Blanc, ale pouze na švýcarskou nebo italskou stranu hory. Průvodci vyzvednou klienty v hotelu, autem odvezou k nejbližšímu heliportu na švýcarské nebo italské hranici, a pak už letí vzhůru k vybraným vrcholům nebo do sedel podle kvality sněhu a lavinových či ledovcových podmínek.
Itálie
Heliskiingu se v roce 2013 otevřelo lyžařské středisko Livigno. Je možné sjet z vrcholů do údolí Val del Monte a Val delle Mine. Cena jednoho letu začíná na 180 eurech v závislosti na počtu lyžařů.
Některé luxusní hotely v oblasti Val Gardena - Alpe di Siusi nabízí svým hostům heliskiing na ledovci Marmolada. Tato služba je ale zatím vázaná na ubytovaní v daném zařízení a její cena je tak podstatně nižší – již od 150 euro. Nicméně některé společnosti vysadí lyžaře jen pár metrů od sjezdovky, je tedy otázkou, zda se jedná o skutečně adrenalinový zážitek.
Italským centrem heliskiingu je Valgrisenche nacházející se v údolí Aosta. Zde je možné vyzkoušet dvanáct různých sjezdů od snazší až po velmi náročnou úroveň. Například z vršku Ruitoru se vám naskytne úžasný výhled 360° a spatříte vrcholy Mont Blanc, Monte Rosa, úchvatný Matterhorn nebo Gran Paradiso. Ceny jsou opět závislé na počtu osob.
Švýcarsko
Zde je heliskiing povolený na několika místech, let ale musí vždy provozovat švýcarský operátor. Jednou z možností je Zermatt, nejluxusnější alpské středisko. Odtud se přistává třeba na vrcholovém platu Aeschihorn, kde jste si téměř rovni s alpskými čtyřtisícovkami – Lyskamm, Breithorn, Castor a Pollux. Sjet 14 km do údolí Zermatt můžete i z Monte Rosy. Nabízí se také sjezdy Alphubeljoch nebo Testa Grigia. Cena se pohybuje kolem 320 euro za sjezd při minimálním počtu 4 osob.
Dalšími středisky, odkud se létá na vrcholky hor a sjíždí se freeridovým terénem, jsou St. Moritz nebo Verbier.
Přehled zpracoval tým společnosti Zimní Alpy.
Heliskiing a heliboarding na Horydoly
Dobrodružné lyžování
Uzbekistán - freeridové nebe
Turecko - nové lyžařské Eldorádo?
Nebe, helikoptéra, sníh
Heliskiing Ťan Šan