TEST Nafukovací karimatka z vesmíru Inertia X Frame

TEST Nafukovací karimatka z vesmíru Inertia X Frame
Už nikdy na čundr s obrovským batohem, jehož největší část zabírá karimatka.
Autor snímku René Kujan
SDÍLEJ:

Když poprvé uvidíte tuhle karimatku, napadne vás otázka, odkud z vesmíru to asi přiletělo a co to dočerta vlastně je?! Jako podložka na spaní to na první pohled rozhodně nevypadá. Spíše jako anténa na zachytávání zpráv ze vzdálených galaxií. Nebo jako sofistikovaný elektrický hubič hmyzu. Ty, kteří přežili setkání s ní, lze rozdělit jen do dvou skupin. Kteří jejímu kouzlu propadli, kteří se jí prozatím pohrdavě vysmívají. Bloudi.

TEST Nafukovací karimatka z vesmíru Inertia X Frame
Výrobce patrně nepočítal s možností, že máte spacák už značně vyšeptalý, s loftem rovnajícím se dokonalé nule. I přesto karimatka zajistila poměrně hladký průběh spánku.
Autor snímku René Kujan
Jak na to

INERTIA X FRAME

výrobce: americká firma Klymit
hmotnost: 258 g s obalem, 300 g s obalem a pumpou
rozměry: 180 x 45 x 3,8 cm
orientační cena: 2200 Kč

Vysoce módní zářivá žlutozelená barva karimatky dává tušit, že to není součást vybavení na cesty za hranice všedních dnů, kterou jste mohli zdědit po dědečkovi. Je to hit posledních měsíců. A co že je na té podložce tak skvělé? No, všechno. Tedy alespoň z některého z úhlů pohledu.

Proti duchu doby?

Jde o nafukovací karimatku. Tady jde výrobce zdánlivě proti duchu doby, protože v trempských hospodách se dnes vedou řeči hlavně o vhodnosti samo-nafukovacích karimatek. Nafukovačka je cesta zpátky. Nebo není? Není.

Samonafukovačka ukrývá mezi horní a spodní vrstvou svařovaného nepropustného materiálu zjednodušeně řečeno pórovitý molitan, který má po rozbalení podložky tendenci zaujmout svůj původní tvar a objem. A tím a vytvářeným podtlakem uvnitř karimatku téměř "samo-nafouknout."

U X Frame si rozhodě budete muset vzít na pomoc svá ústa. K uspokojivému nafouknutí stačí ale pouhé čtyři vdechy středně vzrostlého muže se středním ventilačním objemem. Ventil podložky je jednoduchý a účinný. Pokud je potřeba její tvrdost ještě zvýšit, lze tak učinit dodávaným balonkem, pro nějž je určen speciální ventil z druhé strany hlavové části karimatky. Tímto způsobem lze dosáhnout téměř tuhosti kamene.

Po vybalení a nafouknutí. Oba ventily jsou v hlavové části podložky.

Pivo, nebo podložku?

Co karimatce dodává její obskurní vzhled, však není ani tak její barva, jako spíše její tvar. Je plná děr. Výrobce značně ušetřil na materiálu, a tím také na hmotnosti celé věci. Ta činí 258 gramů. Ano, o malinko víc než čtvrt kila, čtete správně! Navíc její objem po sbalení i společně s pumpou činí ekvivalent malé plechovky piva. Už nikdy vás nikdo na horách neuvidí s nevábným objemným válcem bimbajícím se na batohu!

Loft je základ

U nejzatěžovanějších částí je karimatka plná – pod hlavou, rameny, pánví, koleny a chodidly. V ostatních místech je materiálu poskrovnu. Zvláštností karimatky je, že se nevkládá pod spacák s oddychujícím pobertou, ale do něj. Do spacáku, ne do poberty. Loft spacáku způsobí, že se díry v karimatce uzavřou vzdutým spacákem a odpočívající poberta tak má pod sebou kompaktní termoizolační vrstvu, ačkoli k tomu tvar karimatky zpočátku moc příslibů nedával.

Plusy a mínusy

O výhodách i nevýhodách nafukovacích, potažmo samonafukovacích karimatek toho již bylo napsáno dost. Mnohé z toho platí také pro X Frame. Zkusme si shrnout:

- Při nafukování ústy se dovnitř podložky s vaším dechem dostává vodní pára. To může být problém při delších expedicích s teplotami hluboko pod bodem mrazu. Zamrzlá voda uvnitř karimatky snižuje její izolační vlastnosti a při zatížení může vést v extrémním případě i k jejímu poškození. Tuto podložku můžete nafouknout i zcela jen pomocí balonku, ale vzhledem k jeho objemu to bude velmi zdlouhavá práce.

- Bivakujete-li s otevřeným ohněm, je na místě nejvyšší opatrnost. Zatímco běžná podložka, např. z materiálu EVA, snese občas i dopad nějakého toho žhavého uhlíku, o nafukovačkách to samozřejmě neplatí.

- U X Frame se přidává ještě jeden nepříznivý faktor. Pokud plánujete v noci spát pod širákem, vyrazit beze stanu, žďáráku, houpací sítě, je vhodné vzít si ještě podložku pod spacák. X Frame totiž budete mít v něm, takže je dobré mít pod sebou alespoň kus igelitu.

+ Hodně, ale opravdu hodně malá váha. I když s podložkou vezmete i přibalovaný nafukovací balonek a sadu na opravy.

+ Hodně, ale opravdu hodně malý objem po sbalení. Tak malou karimatku v délce dospělého muže jste opravdu ještě neviděli. 

INFO: Klymit

Horydoly.czKarimatky na HORYDOLY

TEST Jurek proti Therm-A-Rest

TEST Samonafukovačky po pěti letech

FOTO Intrea, levné karimatky do kempu

VIDEO Superlehká Therm-a-Rest NeoAir

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

zprava

Nosnost není výrobcem omezena (předpokládá se použití pouze pro spaní lidí, takže technické využití např. na stavbách či při jiných specifických činnostech se nepředpokládá). 

My jsme v běžném provozu neměli žádné problémy s nosností.

Specifikace aktuálního modelu je zde: http://www.klymit.com/index.php/products-1/sleeping-pads/inertia-x-frame.html 

Reaguj
zprava

zajimala by me nosnost tohoto vyrobku?

  • Autor Marek
  • Datum a čas 7.10.2014 22:53
Reaguj
TEST

Pro případ, že to z článku nevyplynulo dostatečně jasně, doplňuji:

- Mně osobně se na ní spalo výborně. Ale vzhledem k tomu, že se pohodlí spaní nedá měřit na kilojouly, nanometry ani kilowatthodiny, jde o můj subjektivní pocit, který nemusí odpovídat pocitům jiných uživatelů. Spí se mi na ní lépe než na běžných typech karimatek pěnových.
- Izolace od země mi přišla velmi dostatečná. Ale opět závisí na vlastnostech jednotlivce a klimatických poměrech. Kolem nuly byla OK i s tím vyčvachtaným spacákem. 
- S dobrým spacákem nejsou místa s nepřítomností materiálu u karimatky žádný problém a fajnový spánek přichází i při teplotách pod nulou. 

  • Autor René Kujan
  • Datum a čas 11.2.2013 19:30
Reaguj
Mně se to líbí

(test-netest, jako informace mi to stačí). Moc. Lehké, skladné. Ale za ty prachy ....... Působí to zatím trochu finančně napáleně. Ledviňák z králika, igelit (ten tady musí být tak jako tak) a hromada chvojí pod sebe bejvaly zadarmo. 

Reaguj
test?

tak tak, naprostej souhlas. nic neříkajicí test...

Reaguj
test?

Když se jedná tedy o TEST, nemělo by zde být napsáno něco o zkušenostech s tímto produktem? Jak se Vám na ní spalo? Izolovala od země dostatečně? Nebyla "děravá" místa problémem?

Až tyto informace doplníte tak se dá hovořit o testu. To co jste zde popsal, to vidí každý na první pohled a vyčte to z údajů výrobce. zveřejněné "plusy mínusy" napadnou každého mírně inteligentního jedince.

  • Autor jarda
  • Datum a čas 31.1.2013 12:09
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Poznejte divočinu okolo jezera Baringo

Poznejte divočinu okolo jezera Baringo

V délce 6000 km, od severu Sýrie až po východ afrického kontinentu, se táhne údolí Velké příkopové propadliny, jednoho z nejúžasnějších geologických útvarů na naší planetě. V jeho africké části do něj spadají... celý článek

Na Černé hoře se zabil lyžař o strom

České sportovní lezení vrací úder Českému horolezeckému svazu

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Pašijový svatý týden Velikonoční

Pašijový svatý týden Velikonoční

Nejvýznamnější křesťanské svátky Velikonoce, kdy byl ukřižován a potom vstal z mrtvých Ježíš, jsou úzce spjaté se starými pohanskými rituály. Každý den tak zvaného Svatého týdne přes Velikonocemi (též zvaný Pašijový týden)
Vallesinella: Dlouhý a lehký freeride v Dolomiti di Brenta

Vallesinella: Dlouhý a lehký freeride v Dolomiti di Brenta

FREERIDE GUIDE Italové tak dokonale upravují sjezdovky, že ježdění po nich přestane po pár dnech bavit. To je pravá chvíle vyrazit do terénu. Nabízíme krajinově krásný sjezd v italském středisku Madonna
Jak letos vypadají ledopády 2018

Jak letos vypadají ledopády 2018

KRKONOŠE Přinášíme průběžné ledolezecké zprávy z Česka a Slovenska. Pokud nám chcete dát vědět, kde dá lézt, jaká je kvalita ledu, nebo se pochlubit aktuální fotogalerií či videem, dejte nám vědět do diskuse
Smrt pod Malou kopou 1968

Smrt pod Malou kopou 1968

RETRO Ve středu 20. března 1968 v jedenáct hodin dopoledne došlo k uvolnění mohutné laviny v prostoru Bialy Jar v polské části Krkonoš. V horní třetině dráhy zasáhla výstupovou turistickou cestu a strhla s sebou dvacetisedmičlennou mezinárodní
Šumava AKTUÁLNĚ 2018

Šumava AKTUÁLNĚ 2018

KAŠPERK Přinášíme zprávy a novinky ze Šumavy na česko-německo-rakouské hranici. Mohou vám pomoci, ať sem pojedete na kole, na běžkách, na lodi, nebo třeba půjdete pěšky.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Hory a mesto - filmový festival Bratislava, Bory 21.-25.3. 21.3.
Švýcarsko - diashow Olomouc, Metropol Přednáší Martin Loew 21.3. 18:00
Skialpstret Chara Pri Zelenom plese 21.-25.3. 21.3.
Jižní Amerika - diashow Brno, Legato Přednáší Tomáš Procházka 22.3. 19:00
Bokami Západných Tatier Bobrovecká Vápenica 22.-24.3. Skialpinismus 22.3.
Nový Zéland - diashow Kaplice Přednáší Martin Hessler 22.3. 17:00
Tour du Rutor Itálie, Arvier 23.-25.3. Skialpinismus 23.3.
Džungle nikdy nespí - výstava Praha, Botanická zahrada 12.1.-23.3. 23.3.
Myslivost, rybářství, včelařství - veletrh Kroměříž, Výstaviště 23.-25.3. 23.3.
PAF - festival potápěčské fotografie Tachov, Mže 23.-25.3. 23.3.

Diskuse

Autor? Kuba Turek, 21.3.2018 22:37, 2 příspěvky
Chorvatsko Marina, 21.3.2018 15:20, 4 příspěvky
Elektrokolo Karel, 21.3.2018 14:04, 2 příspěvky
Elektrokolo Ondra, 21.3.2018 14:03, 9 příspěvků
Autor? Bída, 21.3.2018 13:30, 2 příspěvky
Elektrokolo Jarek, 20.3.2018 19:32, 2 příspěvky
Elektrokolo Tomáš, 20.3.2018 19:30, 9 příspěvků
Zeměpis :-) Nobody, 20.3.2018 13:48, 13 příspěvků
Zeměpis JedenZžákůCoKvůliVamtrpí, 20.3.2018 11:49, 13 příspěvků
švik je master švikojev, 20.3.2018 11:48, 13 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Zámek Kinských v Kostelci... Horydoly , 20.3.2018 22:21
Singletrack Glacensis Horydoly , 20.3.2018 15:05
O principu manipulace rev... milan šupa, 19.3.2018 18:37
Zimní sezona v Livignu 20... Horydoly , 19.3.2018 12:10
Re: EVA Air: Vídeň - Taipei Horydoly , 19.3.2018 11:09
Euroregion Tour Horydoly , 18.3.2018 17:08
Velikonoce v Rokytnici Horydoly , 17.3.2018 1:55
Poslední lyžovačka na Ješ... Horydoly , 17.3.2018 1:50