TEST Nafukovací karimatka z vesmíru Inertia X Frame

TEST Nafukovací karimatka z vesmíru Inertia X Frame
Už nikdy na čundr s obrovským batohem, jehož největší část zabírá karimatka.
Autor snímku René Kujan
SDÍLEJ:

Když poprvé uvidíte tuhle karimatku, napadne vás otázka, odkud z vesmíru to asi přiletělo a co to dočerta vlastně je?! Jako podložka na spaní to na první pohled rozhodně nevypadá. Spíše jako anténa na zachytávání zpráv ze vzdálených galaxií. Nebo jako sofistikovaný elektrický hubič hmyzu. Ty, kteří přežili setkání s ní, lze rozdělit jen do dvou skupin. Kteří jejímu kouzlu propadli, kteří se jí prozatím pohrdavě vysmívají. Bloudi.

TEST Nafukovací karimatka z vesmíru Inertia X Frame
Výrobce patrně nepočítal s možností, že máte spacák už značně vyšeptalý, s loftem rovnajícím se dokonalé nule. I přesto karimatka zajistila poměrně hladký průběh spánku.
Autor snímku René Kujan
Jak na to

INERTIA X FRAME

výrobce: americká firma Klymit
hmotnost: 258 g s obalem, 300 g s obalem a pumpou
rozměry: 180 x 45 x 3,8 cm
orientační cena: 2200 Kč

Vysoce módní zářivá žlutozelená barva karimatky dává tušit, že to není součást vybavení na cesty za hranice všedních dnů, kterou jste mohli zdědit po dědečkovi. Je to hit posledních měsíců. A co že je na té podložce tak skvělé? No, všechno. Tedy alespoň z některého z úhlů pohledu.

Proti duchu doby?

Jde o nafukovací karimatku. Tady jde výrobce zdánlivě proti duchu doby, protože v trempských hospodách se dnes vedou řeči hlavně o vhodnosti samo-nafukovacích karimatek. Nafukovačka je cesta zpátky. Nebo není? Není.

Samonafukovačka ukrývá mezi horní a spodní vrstvou svařovaného nepropustného materiálu zjednodušeně řečeno pórovitý molitan, který má po rozbalení podložky tendenci zaujmout svůj původní tvar a objem. A tím a vytvářeným podtlakem uvnitř karimatku téměř "samo-nafouknout."

U X Frame si rozhodě budete muset vzít na pomoc svá ústa. K uspokojivému nafouknutí stačí ale pouhé čtyři vdechy středně vzrostlého muže se středním ventilačním objemem. Ventil podložky je jednoduchý a účinný. Pokud je potřeba její tvrdost ještě zvýšit, lze tak učinit dodávaným balonkem, pro nějž je určen speciální ventil z druhé strany hlavové části karimatky. Tímto způsobem lze dosáhnout téměř tuhosti kamene.

Po vybalení a nafouknutí. Oba ventily jsou v hlavové části podložky.

Pivo, nebo podložku?

Co karimatce dodává její obskurní vzhled, však není ani tak její barva, jako spíše její tvar. Je plná děr. Výrobce značně ušetřil na materiálu, a tím také na hmotnosti celé věci. Ta činí 258 gramů. Ano, o malinko víc než čtvrt kila, čtete správně! Navíc její objem po sbalení i společně s pumpou činí ekvivalent malé plechovky piva. Už nikdy vás nikdo na horách neuvidí s nevábným objemným válcem bimbajícím se na batohu!

Loft je základ

U nejzatěžovanějších částí je karimatka plná – pod hlavou, rameny, pánví, koleny a chodidly. V ostatních místech je materiálu poskrovnu. Zvláštností karimatky je, že se nevkládá pod spacák s oddychujícím pobertou, ale do něj. Do spacáku, ne do poberty. Loft spacáku způsobí, že se díry v karimatce uzavřou vzdutým spacákem a odpočívající poberta tak má pod sebou kompaktní termoizolační vrstvu, ačkoli k tomu tvar karimatky zpočátku moc příslibů nedával.

Plusy a mínusy

O výhodách i nevýhodách nafukovacích, potažmo samonafukovacích karimatek toho již bylo napsáno dost. Mnohé z toho platí také pro X Frame. Zkusme si shrnout:

- Při nafukování ústy se dovnitř podložky s vaším dechem dostává vodní pára. To může být problém při delších expedicích s teplotami hluboko pod bodem mrazu. Zamrzlá voda uvnitř karimatky snižuje její izolační vlastnosti a při zatížení může vést v extrémním případě i k jejímu poškození. Tuto podložku můžete nafouknout i zcela jen pomocí balonku, ale vzhledem k jeho objemu to bude velmi zdlouhavá práce.

- Bivakujete-li s otevřeným ohněm, je na místě nejvyšší opatrnost. Zatímco běžná podložka, např. z materiálu EVA, snese občas i dopad nějakého toho žhavého uhlíku, o nafukovačkách to samozřejmě neplatí.

- U X Frame se přidává ještě jeden nepříznivý faktor. Pokud plánujete v noci spát pod širákem, vyrazit beze stanu, žďáráku, houpací sítě, je vhodné vzít si ještě podložku pod spacák. X Frame totiž budete mít v něm, takže je dobré mít pod sebou alespoň kus igelitu.

+ Hodně, ale opravdu hodně malá váha. I když s podložkou vezmete i přibalovaný nafukovací balonek a sadu na opravy.

+ Hodně, ale opravdu hodně malý objem po sbalení. Tak malou karimatku v délce dospělého muže jste opravdu ještě neviděli. 

INFO: Klymit

Horydoly.czKarimatky na HORYDOLY

TEST Jurek proti Therm-A-Rest

TEST Samonafukovačky po pěti letech

FOTO Intrea, levné karimatky do kempu

VIDEO Superlehká Therm-a-Rest NeoAir

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

zprava

Nosnost není výrobcem omezena (předpokládá se použití pouze pro spaní lidí, takže technické využití např. na stavbách či při jiných specifických činnostech se nepředpokládá). 

My jsme v běžném provozu neměli žádné problémy s nosností.

Specifikace aktuálního modelu je zde: http://www.klymit.com/index.php/products-1/sleeping-pads/inertia-x-frame.html 

Reaguj
zprava

zajimala by me nosnost tohoto vyrobku?

  • Autor Marek
  • Datum a čas 7.10.2014 22:53
Reaguj
TEST

Pro případ, že to z článku nevyplynulo dostatečně jasně, doplňuji:

- Mně osobně se na ní spalo výborně. Ale vzhledem k tomu, že se pohodlí spaní nedá měřit na kilojouly, nanometry ani kilowatthodiny, jde o můj subjektivní pocit, který nemusí odpovídat pocitům jiných uživatelů. Spí se mi na ní lépe než na běžných typech karimatek pěnových.
- Izolace od země mi přišla velmi dostatečná. Ale opět závisí na vlastnostech jednotlivce a klimatických poměrech. Kolem nuly byla OK i s tím vyčvachtaným spacákem. 
- S dobrým spacákem nejsou místa s nepřítomností materiálu u karimatky žádný problém a fajnový spánek přichází i při teplotách pod nulou. 

  • Autor René Kujan
  • Datum a čas 11.2.2013 19:30
Reaguj
Mně se to líbí

(test-netest, jako informace mi to stačí). Moc. Lehké, skladné. Ale za ty prachy ....... Působí to zatím trochu finančně napáleně. Ledviňák z králika, igelit (ten tady musí být tak jako tak) a hromada chvojí pod sebe bejvaly zadarmo. 

Reaguj
test?

tak tak, naprostej souhlas. nic neříkajicí test...

Reaguj
test?

Když se jedná tedy o TEST, nemělo by zde být napsáno něco o zkušenostech s tímto produktem? Jak se Vám na ní spalo? Izolovala od země dostatečně? Nebyla "děravá" místa problémem?

Až tyto informace doplníte tak se dá hovořit o testu. To co jste zde popsal, to vidí každý na první pohled a vyčte to z údajů výrobce. zveřejněné "plusy mínusy" napadnou každého mírně inteligentního jedince.

  • Autor jarda
  • Datum a čas 31.1.2013 12:09
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Výlovy rybníků 2017

Výlovy rybníků 2017

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME Hlavní podzimní sezona výlovů rybníků se odehrává v říjnu a listopadu. Tři největší události tohoto víkendu jsou dvoudenní výlovy velkých rybníků Tovařovský u Tovačova, Veselský u Nového Veselí a kousek za českými hranicemi Erlebnisland.... celý článek

72 hodin: úklid Meandrů Botiče

Východní spára na Stojku v Jizerských horách

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Jarní, vánoční a velikonoční prázdniny

Jarní, vánoční a velikonoční prázdniny

Jarní prázdniny pro školáky a středoškoláky jsou dlouhé jeden týden. Záleží na místě, kde má škola sídlo. Vánoční prázdniny trvají 11 dní. Podívejte se, kdy se budou konat všechny prázdniny a kdy budou mít studenti
Auronzo, nejvýš kam to jde na kole

Auronzo, nejvýš kam to jde na kole

AKTUALIZACE Na silničnom kole priamo do centra Dolomitov pod Tre Cime di Lavaredo. Úvodné kilometre vedú z Cortiny na Passo Tre Croci. Stúpanie je rovnomerné, plynulo naberá výšku.
5 základních bezpečnostních pravidel na mořském kajaku

5 základních bezpečnostních pravidel na mořském kajaku

Pět základních pravidel, která výrazně zlepší bezpečnost na vodě, si přečti v následujícím článku. Umožní ti, aby ses vyhnul většině nebezpečných situací na mořském kajaku, ať pádluješ na moři, velké řece,
A znovu Rio Botičo

A znovu Rio Botičo

Botič AKTUÁLNĚ! Zpočátku roztomilý potůček s meandry, drobnými peřejkami a občasným roštím. Pod Záběhlickým jezem začíná regulovaný tok. Množství lávek různé výšky, kabely, roury. Humus, bordel a fekálie jsou po letech čištění a stavebních
Divoká a Tichá Šárka na koloběžce

Divoká a Tichá Šárka na koloběžce

NOVÉ VIDEO Seriál nejlepších tras pro ježdění na koloběžkách mapuje pěkné výlety, které vedou většinou po rovině nebo z kopce, po dobrém povrchu a mimo frekventované silnice. Tentokrát vás zveme do tradičního rekreačního

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Knižní veletrh Havlíčkův Brod 20.-21.10. 20.10.
Vodácký bazar Praha, Boatpark   21.10. 09:00
Zamykání Ostravice Ostrava   21.10.
Rokytka Grande - splutí Praha, Kyjský rybník 21.10.
Sázava - zamykání Týnec   21.10.
Zavírání Skaláku Sedmihorky Horolezecká brigáda 21.10. 09:00
Jesenický Surovec Jesenice u R. 21.-22.10. Běh v terénu a cyklomaraton 21.10.
Fotoexpo - veletrh Praha, Národní dům Vinohrady Fototechnika 21.10.
Drakiáda Ladná Ladná 21.10.
Drakyáda
Jindřichův Hradec, vojenské cvičiště 21.10. 13:00

Diskuse

nabízím trubičková pera Bára, 21.10.2017 18:30, 8 příspěvků
kurzové sázky, velmi spol... hirr@email.cz, 21.10.2017 13:10, 24 příspěvků
Rio Botič 2017 Vodák Marek, 20.10.2017 13:29, 24 příspěvků
Rio Botič 2017 David, 20.10.2017 11:14, 24 příspěvků
Seattle Horydoly - Andrea Černá, 19.10.2017 23:11, 2 příspěvky
Sněžnice Ssnehulak, 19.10.2017 20:45, 12 příspěvků
Karambit Honza, 19.10.2017 20:35, 6 příspěvků
Seattle Papouš, 19.10.2017 15:31, 2 příspěvky
ČD Šotoušing, 18.10.2017 19:38, 1 příspěvek
Pes darek - nápady Kuba Turek, 16.10.2017 10:31, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Člověče nešťastný, neodsu... milan šupa, 19.10.2017 19:20
Na závod Běhej Valachy mí... Horydoly , 18.10.2017 13:13
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 17.10.2017 18:29
Wiener Hausberge: Rax, Sc... Horydoly , 17.10.2017 2:30
Grossglockner Horydoly , 17.10.2017 2:12
Prague City Tourism Horydoly , 16.10.2017 23:53
Pražská vlastivěda 2017 ř... Horydoly , 16.10.2017 23:42
Kiwi spolupracuje se Sygic Horydoly , 16.10.2017 23:38