TEST Nafukovací karimatka z vesmíru Inertia X Frame

TEST Nafukovací karimatka z vesmíru Inertia X Frame
Už nikdy na čundr s obrovským batohem, jehož největší část zabírá karimatka.
Autor snímku René Kujan
SDÍLEJ:

Když poprvé uvidíte tuhle karimatku, napadne vás otázka, odkud z vesmíru to asi přiletělo a co to dočerta vlastně je?! Jako podložka na spaní to na první pohled rozhodně nevypadá. Spíše jako anténa na zachytávání zpráv ze vzdálených galaxií. Nebo jako sofistikovaný elektrický hubič hmyzu. Ty, kteří přežili setkání s ní, lze rozdělit jen do dvou skupin. Kteří jejímu kouzlu propadli, kteří se jí prozatím pohrdavě vysmívají. Bloudi.

TEST Nafukovací karimatka z vesmíru Inertia X Frame
Výrobce patrně nepočítal s možností, že máte spacák už značně vyšeptalý, s loftem rovnajícím se dokonalé nule. I přesto karimatka zajistila poměrně hladký průběh spánku.
Autor snímku René Kujan
Jak na to

INERTIA X FRAME

výrobce: americká firma Klymit
hmotnost: 258 g s obalem, 300 g s obalem a pumpou
rozměry: 180 x 45 x 3,8 cm
orientační cena: 2200 Kč

Vysoce módní zářivá žlutozelená barva karimatky dává tušit, že to není součást vybavení na cesty za hranice všedních dnů, kterou jste mohli zdědit po dědečkovi. Je to hit posledních měsíců. A co že je na té podložce tak skvělé? No, všechno. Tedy alespoň z některého z úhlů pohledu.

Proti duchu doby?

Jde o nafukovací karimatku. Tady jde výrobce zdánlivě proti duchu doby, protože v trempských hospodách se dnes vedou řeči hlavně o vhodnosti samo-nafukovacích karimatek. Nafukovačka je cesta zpátky. Nebo není? Není.

Samonafukovačka ukrývá mezi horní a spodní vrstvou svařovaného nepropustného materiálu zjednodušeně řečeno pórovitý molitan, který má po rozbalení podložky tendenci zaujmout svůj původní tvar a objem. A tím a vytvářeným podtlakem uvnitř karimatku téměř "samo-nafouknout."

U X Frame si rozhodě budete muset vzít na pomoc svá ústa. K uspokojivému nafouknutí stačí ale pouhé čtyři vdechy středně vzrostlého muže se středním ventilačním objemem. Ventil podložky je jednoduchý a účinný. Pokud je potřeba její tvrdost ještě zvýšit, lze tak učinit dodávaným balonkem, pro nějž je určen speciální ventil z druhé strany hlavové části karimatky. Tímto způsobem lze dosáhnout téměř tuhosti kamene.

Po vybalení a nafouknutí. Oba ventily jsou v hlavové části podložky.

Pivo, nebo podložku?

Co karimatce dodává její obskurní vzhled, však není ani tak její barva, jako spíše její tvar. Je plná děr. Výrobce značně ušetřil na materiálu, a tím také na hmotnosti celé věci. Ta činí 258 gramů. Ano, o malinko víc než čtvrt kila, čtete správně! Navíc její objem po sbalení i společně s pumpou činí ekvivalent malé plechovky piva. Už nikdy vás nikdo na horách neuvidí s nevábným objemným válcem bimbajícím se na batohu!

Loft je základ

U nejzatěžovanějších částí je karimatka plná – pod hlavou, rameny, pánví, koleny a chodidly. V ostatních místech je materiálu poskrovnu. Zvláštností karimatky je, že se nevkládá pod spacák s oddychujícím pobertou, ale do něj. Do spacáku, ne do poberty. Loft spacáku způsobí, že se díry v karimatce uzavřou vzdutým spacákem a odpočívající poberta tak má pod sebou kompaktní termoizolační vrstvu, ačkoli k tomu tvar karimatky zpočátku moc příslibů nedával.

Plusy a mínusy

O výhodách i nevýhodách nafukovacích, potažmo samonafukovacích karimatek toho již bylo napsáno dost. Mnohé z toho platí také pro X Frame. Zkusme si shrnout:

- Při nafukování ústy se dovnitř podložky s vaším dechem dostává vodní pára. To může být problém při delších expedicích s teplotami hluboko pod bodem mrazu. Zamrzlá voda uvnitř karimatky snižuje její izolační vlastnosti a při zatížení může vést v extrémním případě i k jejímu poškození. Tuto podložku můžete nafouknout i zcela jen pomocí balonku, ale vzhledem k jeho objemu to bude velmi zdlouhavá práce.

- Bivakujete-li s otevřeným ohněm, je na místě nejvyšší opatrnost. Zatímco běžná podložka, např. z materiálu EVA, snese občas i dopad nějakého toho žhavého uhlíku, o nafukovačkách to samozřejmě neplatí.

- U X Frame se přidává ještě jeden nepříznivý faktor. Pokud plánujete v noci spát pod širákem, vyrazit beze stanu, žďáráku, houpací sítě, je vhodné vzít si ještě podložku pod spacák. X Frame totiž budete mít v něm, takže je dobré mít pod sebou alespoň kus igelitu.

+ Hodně, ale opravdu hodně malá váha. I když s podložkou vezmete i přibalovaný nafukovací balonek a sadu na opravy.

+ Hodně, ale opravdu hodně malý objem po sbalení. Tak malou karimatku v délce dospělého muže jste opravdu ještě neviděli. 

INFO: Klymit

Horydoly.czKarimatky na HORYDOLY

TEST Jurek proti Therm-A-Rest

TEST Samonafukovačky po pěti letech

FOTO Intrea, levné karimatky do kempu

VIDEO Superlehká Therm-a-Rest NeoAir

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

zprava

Nosnost není výrobcem omezena (předpokládá se použití pouze pro spaní lidí, takže technické využití např. na stavbách či při jiných specifických činnostech se nepředpokládá). 

My jsme v běžném provozu neměli žádné problémy s nosností.

Specifikace aktuálního modelu je zde: http://www.klymit.com/index.php/products-1/sleeping-pads/inertia-x-frame.html 

Reaguj
zprava

zajimala by me nosnost tohoto vyrobku?

  • Autor Marek
  • Datum a čas 7.10.2014 22:53
Reaguj
TEST

Pro případ, že to z článku nevyplynulo dostatečně jasně, doplňuji:

- Mně osobně se na ní spalo výborně. Ale vzhledem k tomu, že se pohodlí spaní nedá měřit na kilojouly, nanometry ani kilowatthodiny, jde o můj subjektivní pocit, který nemusí odpovídat pocitům jiných uživatelů. Spí se mi na ní lépe než na běžných typech karimatek pěnových.
- Izolace od země mi přišla velmi dostatečná. Ale opět závisí na vlastnostech jednotlivce a klimatických poměrech. Kolem nuly byla OK i s tím vyčvachtaným spacákem. 
- S dobrým spacákem nejsou místa s nepřítomností materiálu u karimatky žádný problém a fajnový spánek přichází i při teplotách pod nulou. 

  • Autor René Kujan
  • Datum a čas 11.2.2013 19:30
Reaguj
Mně se to líbí

(test-netest, jako informace mi to stačí). Moc. Lehké, skladné. Ale za ty prachy ....... Působí to zatím trochu finančně napáleně. Ledviňák z králika, igelit (ten tady musí být tak jako tak) a hromada chvojí pod sebe bejvaly zadarmo. 

Reaguj
test?

tak tak, naprostej souhlas. nic neříkajicí test...

Reaguj
test?

Když se jedná tedy o TEST, nemělo by zde být napsáno něco o zkušenostech s tímto produktem? Jak se Vám na ní spalo? Izolovala od země dostatečně? Nebyla "děravá" místa problémem?

Až tyto informace doplníte tak se dá hovořit o testu. To co jste zde popsal, to vidí každý na první pohled a vyčte to z údajů výrobce. zveřejněné "plusy mínusy" napadnou každého mírně inteligentního jedince.

  • Autor jarda
  • Datum a čas 31.1.2013 12:09
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Hostivařská přehrada 2018

Hostivařská přehrada 2018

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Vstupné 90 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba není... celý článek

V Tatrách jsou povodně a Češi vyrážejí do hor. Záchranáři je snášejí zraněné a vyčerpané

Ve Vysokých Tatrách řádí horská povodeň

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Hostivařská přehrada 2018

Hostivařská přehrada 2018

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Vstupné 90 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba není
Koupání na Šumavě

Koupání na Šumavě

Přinášíme přehled možností, kde se na Šumavě vykoupat. Kromě krytých bazénů, aquaparků a letních koupališť, které najdete v našem seznamu, jsou pod horami desítky oblíbených míst na řekách a potočních tůních.
Bombensicher! Umění v bezpečí na zámku Weesenstein 1945

Bombensicher! Umění v bezpečí na zámku Weesenstein 1945

V německém zámku Weesenstein nedaleko českých hranic se koná mimořádná výstava uměleckých pokladů uložených sem koncem 2. světové války. Exponáty jsou popsané nejen německy, ale také česky a k dispozici je český
Boty kupujeme na internetu za slevové kupony

Boty kupujeme na internetu za slevové kupony

Doba internetová dorazila už i do obchodů s obuví. Zákazníci se přestali obávat elektronických nákupů na dálku a díky tomu mají daleko širší výběr než dříve. Když k tomu připočítají možnost nakupování se slevovými
Teskný osud Zakarpatské Ukrajiny podepsal prezident Beneš

Teskný osud Zakarpatské Ukrajiny podepsal prezident Beneš

Podkarpatská Rus spadla do klína sovětským komunistům před 73 lety. 29. června 1945 odevzdali premiér Zdeněk Fierlinger (sociální demokrat) a ministr Vlado Clementis (komunista) za souhlasu prezidenta Edvarda Beneše (národní socialista) dobrovolně

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Kozákov Challenge - longboard Kozákov 18.-21.7. 18.7.
Colours of Ostrava Ostrava 18.-21.7. Worldmusic 18.7.
Řezbářské dny na hradě Svojanov 15.-20.7. 20.7.
Astrovlak Jindřichův Hradec Nostalgický vlak 20.7.
Horská výzva Šumava Železná Ruda 20.-21.7. Horský běh a chůze 20.7.
Kanufest Roudnice, vodácký kanál 20.-22.7. 20.7.
Africký festival Dvůr Králové nad Labem, ZOO 21.-29.7. 21.7.
Dračí lodě Olomouc   21.7.
Moravské vinařské stezky Mikulov Cykloturistika 21.7.
Dračí lodě Výrovice 21.7.

Diskuse

byl jsem tam xaver, 20.7.2018 16:08, 1 příspěvek
tvl xaver, 20.7.2018 14:42, 1 příspěvek
děkuji Lucie MIláčková, 19.7.2018 13:00, 6 příspěvků
Fondue Renata Selecky, 18.7.2018 17:36, 1 příspěvek
co je to? g, 16.7.2018 15:41, 1 příspěvek
Půjčka Suzan, 13.7.2018 17:02, 4 příspěvky
Prosím o test Horydoly - Andrea Černá, 13.7.2018 16:25, 4 příspěvky
Prosím o test tma@2p.cz, 13.7.2018 14:33, 4 příspěvky
elektrokola Ivo, 13.7.2018 8:45, 52 příspěvků
Kdy začnete oddělovat inz... vodák Marek , 12.7.2018 16:28, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pražská vlastivěda 2018 Horydoly , 20.7.2018 0:34
Baleárské ostrovy Horydoly , 18.7.2018 14:26
Mezinárodní výstavy v Běl... Horydoly , 18.7.2018 10:23
Moravské vinařské stezky Pivoň Pivoň, 16.7.2018 1:06
Běžecké závody 2018 Horydoly , 14.7.2018 1:21
Letní dovolená čechů Jan Bratan, 11.7.2018 11:07
Letní dovolená Čechů? Horydoly , 9.7.2018 22:59
Brno, Brněnsko a Moravský... Horydoly , 9.7.2018 22:38