TEST Nafukovací karimatka z vesmíru Inertia X Frame

TEST Nafukovací karimatka z vesmíru Inertia X Frame
Už nikdy na čundr s obrovským batohem, jehož největší část zabírá karimatka.
Autor snímku René Kujan
SDÍLEJ:

Když poprvé uvidíte tuhle karimatku, napadne vás otázka, odkud z vesmíru to asi přiletělo a co to dočerta vlastně je?! Jako podložka na spaní to na první pohled rozhodně nevypadá. Spíše jako anténa na zachytávání zpráv ze vzdálených galaxií. Nebo jako sofistikovaný elektrický hubič hmyzu. Ty, kteří přežili setkání s ní, lze rozdělit jen do dvou skupin. Kteří jejímu kouzlu propadli, kteří se jí prozatím pohrdavě vysmívají. Bloudi.

TEST Nafukovací karimatka z vesmíru Inertia X Frame
Výrobce patrně nepočítal s možností, že máte spacák už značně vyšeptalý, s loftem rovnajícím se dokonalé nule. I přesto karimatka zajistila poměrně hladký průběh spánku.
Autor snímku René Kujan
Jak na to

INERTIA X FRAME

výrobce: americká firma Klymit
hmotnost: 258 g s obalem, 300 g s obalem a pumpou
rozměry: 180 x 45 x 3,8 cm
orientační cena: 2200 Kč

Vysoce módní zářivá žlutozelená barva karimatky dává tušit, že to není součást vybavení na cesty za hranice všedních dnů, kterou jste mohli zdědit po dědečkovi. Je to hit posledních měsíců. A co že je na té podložce tak skvělé? No, všechno. Tedy alespoň z některého z úhlů pohledu.

Proti duchu doby?

Jde o nafukovací karimatku. Tady jde výrobce zdánlivě proti duchu doby, protože v trempských hospodách se dnes vedou řeči hlavně o vhodnosti samo-nafukovacích karimatek. Nafukovačka je cesta zpátky. Nebo není? Není.

Samonafukovačka ukrývá mezi horní a spodní vrstvou svařovaného nepropustného materiálu zjednodušeně řečeno pórovitý molitan, který má po rozbalení podložky tendenci zaujmout svůj původní tvar a objem. A tím a vytvářeným podtlakem uvnitř karimatku téměř "samo-nafouknout."

U X Frame si rozhodě budete muset vzít na pomoc svá ústa. K uspokojivému nafouknutí stačí ale pouhé čtyři vdechy středně vzrostlého muže se středním ventilačním objemem. Ventil podložky je jednoduchý a účinný. Pokud je potřeba její tvrdost ještě zvýšit, lze tak učinit dodávaným balonkem, pro nějž je určen speciální ventil z druhé strany hlavové části karimatky. Tímto způsobem lze dosáhnout téměř tuhosti kamene.

Po vybalení a nafouknutí. Oba ventily jsou v hlavové části podložky.

Pivo, nebo podložku?

Co karimatce dodává její obskurní vzhled, však není ani tak její barva, jako spíše její tvar. Je plná děr. Výrobce značně ušetřil na materiálu, a tím také na hmotnosti celé věci. Ta činí 258 gramů. Ano, o malinko víc než čtvrt kila, čtete správně! Navíc její objem po sbalení i společně s pumpou činí ekvivalent malé plechovky piva. Už nikdy vás nikdo na horách neuvidí s nevábným objemným válcem bimbajícím se na batohu!

Loft je základ

U nejzatěžovanějších částí je karimatka plná – pod hlavou, rameny, pánví, koleny a chodidly. V ostatních místech je materiálu poskrovnu. Zvláštností karimatky je, že se nevkládá pod spacák s oddychujícím pobertou, ale do něj. Do spacáku, ne do poberty. Loft spacáku způsobí, že se díry v karimatce uzavřou vzdutým spacákem a odpočívající poberta tak má pod sebou kompaktní termoizolační vrstvu, ačkoli k tomu tvar karimatky zpočátku moc příslibů nedával.

Plusy a mínusy

O výhodách i nevýhodách nafukovacích, potažmo samonafukovacích karimatek toho již bylo napsáno dost. Mnohé z toho platí také pro X Frame. Zkusme si shrnout:

- Při nafukování ústy se dovnitř podložky s vaším dechem dostává vodní pára. To může být problém při delších expedicích s teplotami hluboko pod bodem mrazu. Zamrzlá voda uvnitř karimatky snižuje její izolační vlastnosti a při zatížení může vést v extrémním případě i k jejímu poškození. Tuto podložku můžete nafouknout i zcela jen pomocí balonku, ale vzhledem k jeho objemu to bude velmi zdlouhavá práce.

- Bivakujete-li s otevřeným ohněm, je na místě nejvyšší opatrnost. Zatímco běžná podložka, např. z materiálu EVA, snese občas i dopad nějakého toho žhavého uhlíku, o nafukovačkách to samozřejmě neplatí.

- U X Frame se přidává ještě jeden nepříznivý faktor. Pokud plánujete v noci spát pod širákem, vyrazit beze stanu, žďáráku, houpací sítě, je vhodné vzít si ještě podložku pod spacák. X Frame totiž budete mít v něm, takže je dobré mít pod sebou alespoň kus igelitu.

+ Hodně, ale opravdu hodně malá váha. I když s podložkou vezmete i přibalovaný nafukovací balonek a sadu na opravy.

+ Hodně, ale opravdu hodně malý objem po sbalení. Tak malou karimatku v délce dospělého muže jste opravdu ještě neviděli. 

INFO: Klymit

Horydoly.czKarimatky na HORYDOLY

TEST Jurek proti Therm-A-Rest

TEST Samonafukovačky po pěti letech

FOTO Intrea, levné karimatky do kempu

VIDEO Superlehká Therm-a-Rest NeoAir

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

zprava

Nosnost není výrobcem omezena (předpokládá se použití pouze pro spaní lidí, takže technické využití např. na stavbách či při jiných specifických činnostech se nepředpokládá). 

My jsme v běžném provozu neměli žádné problémy s nosností.

Specifikace aktuálního modelu je zde: http://www.klymit.com/index.php/products-1/sleeping-pads/inertia-x-frame.html 

Reaguj
zprava

zajimala by me nosnost tohoto vyrobku?

  • Autor Marek
  • Datum a čas 7.10.2014 22:53
Reaguj
TEST

Pro případ, že to z článku nevyplynulo dostatečně jasně, doplňuji:

- Mně osobně se na ní spalo výborně. Ale vzhledem k tomu, že se pohodlí spaní nedá měřit na kilojouly, nanometry ani kilowatthodiny, jde o můj subjektivní pocit, který nemusí odpovídat pocitům jiných uživatelů. Spí se mi na ní lépe než na běžných typech karimatek pěnových.
- Izolace od země mi přišla velmi dostatečná. Ale opět závisí na vlastnostech jednotlivce a klimatických poměrech. Kolem nuly byla OK i s tím vyčvachtaným spacákem. 
- S dobrým spacákem nejsou místa s nepřítomností materiálu u karimatky žádný problém a fajnový spánek přichází i při teplotách pod nulou. 

  • Autor René Kujan
  • Datum a čas 11.2.2013 19:30
Reaguj
Mně se to líbí

(test-netest, jako informace mi to stačí). Moc. Lehké, skladné. Ale za ty prachy ....... Působí to zatím trochu finančně napáleně. Ledviňák z králika, igelit (ten tady musí být tak jako tak) a hromada chvojí pod sebe bejvaly zadarmo. 

Reaguj
test?

tak tak, naprostej souhlas. nic neříkajicí test...

Reaguj
test?

Když se jedná tedy o TEST, nemělo by zde být napsáno něco o zkušenostech s tímto produktem? Jak se Vám na ní spalo? Izolovala od země dostatečně? Nebyla "děravá" místa problémem?

Až tyto informace doplníte tak se dá hovořit o testu. To co jste zde popsal, to vidí každý na první pohled a vyčte to z údajů výrobce. zveřejněné "plusy mínusy" napadnou každého mírně inteligentního jedince.

  • Autor jarda
  • Datum a čas 31.1.2013 12:09
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Zugspitze: Nová lanovka překonává rekordy

Zugspitze: Nová lanovka překonává rekordy

Nová lanovka na nejvyšší vrchol Německa překonává rekordy. Premiérová jízda lanovky z Garmisch-Partenkirchen na Zugspitze 21. prosince předznamená novou éru. Jedna z nejmodernějších lanovek bleskově dopraví pasažéry na nejvyšší horu v nebývalém pohodlí.... celý článek

Bruslení v Praze 2017 / 2018

Vyzkoušejte Šalamounova prkýnka

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Vánoční Sázava 2017

Vánoční Sázava 2017

Místo vánočních stresů, úklidu, chřipky a chaosu si dejte dáreček v podobě výletu s kamarády na vodu. Čeká Vánoční Sázava, nadílka pádlování a pohody uprostřed zimní přírody. Jako již mnoho let tradičně poslední víkend
Laviny číhají na každém kroku

Laviny číhají na každém kroku

Vysoké Tatry: zasněžený svah nad Mořským okem přechází větší skupina Poláků. Ten však nevydrží a pod sněhovou lavinou končí svůj život šest turistů. Grossglockner: K nejpopulárnější rakouské hoře přicházejí tři čeští špičkoví
RETRO Bílé opojení Leni Riefenstahl

RETRO Bílé opojení Leni Riefenstahl

Nejlepší lyžařský film všech dob byl natočený již v roce 1931. Bílé opojení (možná by byl lepší doslovný překlad Bílá horečka) má extrémně jednoduchý děj. Mladá dívka Leni přijede lyžovat do
Zlá dáma Aconcagua

Zlá dáma Aconcagua

CLIMBING GUIDE Cesta je cíl. Tento slogan mi v hlavě zní pokaždé, když jdu v hromadě kamení. Posunuji nohu k noze vpřed a vím, že jsem připravena. Ale to nestačí. S sebou si nesu pokoru.
Ostrava!!! bruslí na Masarykově náměstí

Ostrava!!! bruslí na Masarykově náměstí

Fanoušci bruslení v Ostravě mají velký výběr, kde bruslit. Čtyři kluziště jsou otevřené na stadionu v Porubě, v multifunkční hale Vítkovice, na Masarykově náměstí pod širým nebem a v zimním areálu Vřesina.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Advent Křivoklát 9.-17.12. 9.12.
Pardubické Vánoce - veletrh Pardubice, Ideon 15.-17.12. 15.12.
Vánoční květinové vazby - výstava
Lednice, Rybniční zámeček 15.-17.12. 15.12.
Vánoční Sázava Krhanice 16.12.
Hory v Peru - diashow Hodonín, Kulatá brána Přednáší Martin Mirinský 16.12. 19:00
Zimní plavání Třebíč 16.12.
Putování k Betlému Mladá Boleslav, hrad Přednáší Jan Tráva Trávníček 16.12.
Živý betlém
Břeclav 16.12.
Krkomen Špindlerův Mlýn, Brádlerovy boudy 17.-22.12. Přírodní víceboj družstev 17.12.
Trailová Závist - běh Zvole 17.12.

Diskuse

Kam vyrazit Dominik, 16.12.2017 20:55, 13 příspěvků
Poprvé na lyže Skiják, 15.12.2017 16:26, 5 příspěvků
Poprvé na lyže Prkoš, 15.12.2017 16:22, 5 příspěvků
Kolobezka Martin, 15.12.2017 15:38, 3 příspěvky
Snowboard Honza, 14.12.2017 23:16, 4 příspěvky
Poprvé na lyže Katka, 14.12.2017 23:06, 5 příspěvků
Analog instruktor, 14.12.2017 17:24, 1 příspěvek
bolest kloubů Jana, 13.12.2017 23:01, 4 příspěvky
Chyba Nobody, 13.12.2017 22:57, 4 příspěvky
Chyba Arcikacíř, 13.12.2017 19:56, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Co bylo podstatou původní... milan šupa, 14.12.2017 19:30
Re: Galasova cyklojízda V... Horydoly , 14.12.2017 15:58
Re: Cyklojízdy Vánoční a ... Horydoly , 14.12.2017 15:55
Dolní Rakousko Horydoly , 13.12.2017 0:54
Festivaly na Slovensku Horydoly , 9.12.2017 13:31
POJIŠTĚNÍ CHUBB Horydoly , 9.12.2017 13:14
WIZZ AIR OBJEDNAL DALŠÍCH... Horydoly , 9.12.2017 13:12
Emirates oslavuje svůj 10... Horydoly , 9.12.2017 13:10