Softshellová bunda umí všechno a nic. Záleží na tom, z jakého úhlu se na věc díváme. Testovali jsme během půl roku dámskou softšelku za příjemnou cenu a byli jsme spokojeni. Canard Calypso přijde na 3100 až 3300 korun. Vydržela opravdu těžké zacházení. Díky tomu jsme poznali i její limity.
Softshellovou bundu Canard Calypso jsme testovali snad ve všech podmínkách, do kterých je určena. Lyžovali jsme v ní na sjezdovkách v okolí francouzského Chamonix, sjížděli jsme v ní firnové i prašanové svahy, na skialpinistickou výpravu jsme se v ní vydali do Krkonoš, sněžnicovou túru ve Švýcarsku, absolvovali třídenní horolezecký výstup ve Vysokých Tatrách, pádlovali na mořském kajaku okolo Rujany a využili ji na mnoho víkendových lezeckých, cyklistických, lyžařských a turistických akcích. Většinou jsme při tom nosili menší či větší batoh.
Canard šije bundu Calypso pouze v dámském provedení.
Do města i na hory
Její střih se pohybuje na úzké hranici mezi módním zbožím a čistě funkčním oblekem. Je to tedy trochu kompromis, který ovšem není na škodu.
Díky tomu se dá Calypso nosit ve městě, na procházky do parku, víkendové výlety i obtížné aktivity v horách. Jenom na extrémně fyzicky náročné sporty se nehodí.
Pokud jste rekreační sportovkyně nebo univerzální outdoormanka, je Canard Calypso bunda vhodná právě pro vás.
Žmolky na dámském oblečení? Fuj!
Dost bylo chvály. Přišel čas na hanu. Testovaná bunda nemá kapuci!
Více namáhaná místa začala po půl roce trochu žmolkovatět. Není to nic závažného a funkci bundy to neomezuje, ale u dámského oblečení je to problém. Která žena nechce být krásná?
Žmolkovatí především oba pružné klíny všité do konců rukávů u zápěstí. Další žmolky a odřeniny jsou již vidět na zádech v oblasti zvýšených boků.
Solidní ochrana do špatného počasí
Canard Calypso vypadá na první pohled jako lehká bundička do pěkného počasí. Ve skutečnosti ochrání svoji majitelku i za hodně špatných podmínek.
Dá se nosit v létě jako svrchní vrstva na lehkém funkčním tričku. Na podzim stačí dospod navléknout ještě jedno teplé triko s dlouhými rukávy. Na zimu je potřeba navrch navléknout goretexovou nebo jinou teplejší membránovou bundu.
Bunda je sice ušitá ze třívrstvého laminátu, což zamezuje prochladnutí kvůli větru, ale o teplu nelze vůbec mluvit. Prostě nehřeje.
Déšť nevadí, slejvák je problém
Nepříjemné je také, že chybí kapuce. Hlava je totiž, jak známo, největším chladičem. Stačí slabý vánek, zpocené vlasy a zima otřese celým tělem.
Softshellová bunda Calypso je také odolná proti dešti. V drobném dešti nebo sněžení se nikdy nestalo, že by navlhlo oblečení pod bundou. Opravdový dlouhý slejvák, to je jiná káva. Při něm voda zateče do bundy okolo krku, skrz rukávy, po bocích a vzlíná od pasu nahoru. To je potřeba obléknout vodotěsnou membránovou bundu.
Dobrému střihu nelze u nic vytknout
Střih bundy Canard Calypso je mírně pod pás. Na bocích jsou dvě kapsy, jedna plochá navíc na hrudi a dvě síťované vnitřní. Bunda neomezuje zdvihání rukou při lezení, nevytahuje se nad záda a nijak neomezuje běžný pohyb.
Zvenku je hladší a zevnitř příjemně mechovatá.
Co říká výrobce
Dámská bunda Canard Calypso patří jako třetí oblékací vrstva do kompletu Clima Serie.
Pokud jste fandové a fanynky na technické údaje, tady je máte. Tohle udává sám výrobce: Třívrstvý laminát s PU membránou, voděodolnost 5000 mm vodního sloupce, prodyšnost 2000 g/m2/24 hodin, praní do 30 stupňů Celsia.
CLIMBING GUIDE Jestli je nějaký důvod trénovat na těžší cesty, jedním z nich může být tento: na alpském vápenci začínají pěkné cesty často pětkou nebo šestkou.
Gaspi není jen ten splašený kůň, který sjíždí šílené traily a činné sopky. Je to taky táta od rodiny. Už mnoho let se vrací do rakouské oblasti Salzkammergut, kde si od
CLIMBING GUIDE Vysoké Tatry nenabízejí dlouhé lezení alpských rozměrů. Jednou z čestných výjimek je Pyšný štít. Samotný dvojvrchol Pyšného a Malého Pyšného štítu je ve stínu vedlejšího Lomnického štítu, ale výstupy ze všech
AKTUALIZACE Pražáci hledají skály, po kterých se dá lézt. Zdá se, že se jim to stále daří. Jedna z nejnovějších lezeckých oblastí vznikla hned za hranicemi metropole v Davli.
Hluboko v italských Alpách, obklopené horským tichem a dechberoucí přírodou, leží Livigno. Známé také jako Malý Tibet nabízí více než 1500 km značených turistických tras, které vedou od poklidných pastvin přes lesní