Královna Strnadová

SDÍLEJ:
Pět startů ve světovém poháru a pět vítězství. To je bilance Míši Strnadové v letošním seriálu světového poháru ve sjezdu na divoké vodě, který hostila Velká Británie a Irsko.
Jak na to Vodácké závody 2005 na Horydoly

Přinášíme komentované sportovní výsledky ve sportech, které se do novin a televize obvykle nedostanou.

Výroční schůze CNAWR

Poslední závod rozhodl i o celkovém vítězství Kamila Mrůzka v nejsilnější kategorii kajaku mužů.

Finálové dva závody se konaly na řece Bala ve Walesu. Mezi vodáky je to velice známá a zároveň málo populární řeka. Závody zde jsou totiž extrémně dlouhé a náročnost tratě je minimální.

Ovšem řeka Bala bude místem mistrovství světa ve sjezdu na divoké vodě v roce 2006. I proto čeští sjezdaři věnovali spoustu tréninkových jízd hledání optimální stopy.

Atraktivní skok

Program finálových závodů otevřel sobotní (28. května) sprint. Trať vyšperkoval dvoumetrový skok . Množství kamenů nad ním a málo vody udělalo ze skoku pohřebiště favoritů. Na obávaném jumpu dokonce vyplavalo několik závodnic a nedobrovolně opustilo loď včetně naší Kateřiny Vacíkové.

Respekt z náročného Vodopádu, jak závodnici začali problematickému místu říkat, měla i Michala Strnadová. V první jízdě spíše řízení lodi, než co nejrychlejší jízda, bylo příčinou až třetího průběžného pořadí po první jízdě. Ve druhém kole Míša Strandová nic neponechala náhodě a opět vyhrála.

Kryj mu záda!

Závody pokračovaly nedělním (29. května) dlouhým sjezdem. Na šestikilometrové trati se čeští závodníci prosadili ve všech kategoriích. Na kajaku žen vyhrála Míša Strnadová. Na singl kanoii poprvé na stupně vítězů se prodral teprve dvacetiletý Lukáš Uncajtík. Na debl kanoi dvojice Marek Šálek a Jan Říha vybojovali bramboru, čtvrté místo.

Nejdramatičtější z pohledu českých barev byl kajak mužů. Před posledním závodem byl v konečném hodnocení na třetím místě Kamil Mrůzek. Z propočtů bylo jasné, že musí dlouhý sjezd vyhrát a průběžně vedoucí Arnaud Hybois z Francie nesmí být lepší než třetí. Matematika byla jasná. Taktický plán před závodem zněl - Kamil Mrůzek musí vyhrát a záda mu má krýt Aleš Marek. Již podle mezičasů bylo jasné, že taktika vyjde! Kamil Mrůzek finálový závod vyhrál, na druhém místě skončil Aleš Marek! Celkový vítěz Světového poháru na kajaku mužů je opět Kamil Mrůzek!

Královna divoké vody

Největší pozornosti médií, fanoušků a diváků se těšila Michala Strnadová. Od roku 2000 vyhrála celkové hodnocení Světového poháru po šesté v řadě. Po loňské absenci na mistrovství světa ve sjezdu se Michala vrátila do sjezdového pole jako pravá královna. Usedla na trůn a ostatním závodnicím nezbylo nic jiného něž bojovat o druhé a třetí místo. „Jsem velice spokojená. Na závody jsem odjížděla rovnou ze závodů v rychlostní kanoistice. Měla jsem obavy, jak zvládnu přechod na jinou loď a na divokou vodu. Jsem ráda, že se to povedlo. Teď si přeji stejné výsledky i na mistrovství Evropy, které se bude konat koncem července v Chalaux ve Francii.“

Celkové výsledky Světového poháru ve sjezdu 2005

Kajak ženy: 1. Michala Strandová (CZE) 200 bodů, 2. Nathalie Leclerc (FRA) 188 bodů, 3. Alexandra Heidrich (GER) 168 bodů, ... 8. Kateřina Vacíková (CZE) 145 bodů, 22. Lenka Lagnerová (CZE) 64 bodů

Debl kanoe: 1. Cyril Leblond – David Silloto (FRA) 192 bodů, 2. Frederick Momot – Michael Didier (FRA) 184 bodů, 3. Christian Andree – Patrick Driesch (GER) 178 bodů, 4. Marek Šálek – Jan Říha (CZE) 177 bodů, ... 11. Roman Mornštejn – Petr Veselý (CZE) 74 bodů

Kanoe muži: 1. Vladi Panato (ITA) 196 bodů, 2. Tomislav Hohnjec (CRO) 185 bodů, 3. Igor Gojic (CRO) 176 bodů, ... 20. Lukáš Uncajtík (CZE) 83 bodů, 23. Jan Neset (CZE) 61 bodů, 24. Jakub Vlček (CZE) 54 bodů, 25. Lukáš Bukna (CZE) 54 bodů

Kajak muži: 1. Kamil Mrůzek (CZE) 379 bodů, 2. Arnaud Hybois (FRA) 377 bodů, 3. Jonnie Schofield (GBR) 373 bodů, 4. Aleš Marek (CZE) 369 bodů, ... 6. Tomáš Slovák (CZE) 345 bodů, 14. David Knebel (CZE) 322 bodů, 46. Adam Fuchsík (CZE) 143 bodů, 51. Karel Slepica (CZE) 126 bodů