Lezení mě bavilo i v těhotenství

Lezení mě bavilo i v těhotenství
SDÍLEJ:
Fyzioterapeutky Zuzany Hoetzelové jsme se ptali na provozování sportů v přírodě před porodem a po něm. Má na to totiž teoretické znalosti i praktické zkušenosti.
Jak na to

Horydoly na papíře

Tento týden představujeme nový tištěný časopis Horydoly, jehož první číslo právě vyšlo. Zuzana Hoetzelová do něho nejen přispěla rozhovorem o sportování v těhotenství, ale také se stala tváří Horydoly. Na titulní straně ji můžete vidět na Ledovém sedle ve Vysokých Tatrách, kde stála během skialpinistické túry od Téryho chaty.

První číslo časopisu Horydoly si můžete také stáhnout v PDF verzi upravené pro tisk, soubor má velikost 2 MB.

Zuzana Hoetzelová (28 let) je fyzioterapeutka, vyznavačka outdoorových aktivit a čerstvá maminka. Synovi Hugovi je osm měsíců a spolu s otcem Martinem žijí na zámku Sychrov na hranici Českého ráje a Podještědí.

Názory a zkušenosti Zuzana Hoetzelové určitě povzbudí všechny nastávající rodiče, kteří se obávají, že příroda pro ně zůstane jen snem za oknem paneláku.

Kdy by měla nastávající maminka přestat sportovat?

To je čistě individuální. Znám maminku, která jela na kole do porodnice, jiná lezla po skálách do osmého měsíce a další se vozila na běžkách až skoro do porodu. Mnohé maminky jsou úzkostlivé, že by se jejich nenarozenému dítěti mohlo něco stát. Opatrnost je samozřejmě na místě. U nerizikových těhotenství však nejde o nějaké poškození plodu, ale spíše o komplikace při porodu. Jedna moje známá upadla v osmém měsíci na běžkách a dítě se v ní přetočilo a už se nechtělo vrátit do ideální polohy hlavičkou dolů. Mechanickým nárazem se totiž občas stane, že se dítě pootočí do špatné polohy a potom je porod složitý pro matku, dítě a nakonec i pro lékařský personál. Když se vzpříčí, může to skončit i císařským řezem. To se ale netýká jen sportování, ale i domácích prací a veškeré těžké práce. Gynekologové také neradi vidí, když se chodí těsně před porodem do bazénu, aby dítě nedostalo nějaké nakažlivé choroby. Na to se ale dělají při pravidelných těhotenských kontrolách testy a jakoukoliv nákazu lze zjistit a případně léčit ještě před porodem.

Jak to bylo u tebe a malého Huga?

Na kole jsem jezdila asi do konce čtvrtého měsíce. Potom bych se už za nízká řídítka horského kola nevešla. Kdybych měla cestovní kolo s vysoko vytaženými řídítky, asi by to bylo jiné. V Adršpachu na pískovích jsem s manželem lezla v pátém měsíci, ale výhradně na druhém konci lana, abych nespadla. Ještě v sedmém měsíci jsem se zúčastnila oddílových závodů na umělé boulderingové stěně. To už šlo ztuha.

Jaké sporty jsou tedy nejlepší pro ženy v očekávání?

Nejzdravější je určitě plavání, to se dá dělat až téměř do porodu. Posiluje dýchání, nadlehčuje břicho a ulevuje bedrům, které koncem těhotenství dost bolí. Určitě je dobrá jóga a strečink. Naopak nebezpečné jsou například vodácké sporty a cyklistika, protože při nich hrozí úrazy a otočení plodu. Proč se mě neptáš na sex? To je v jistém smyslu také příjemný sport.

Jak rychle se lze zase vrátit po porodu ke sportu?

V šestinedělí by si matky zadělaly na problémy při příštím těhotenství a později by mohly by mít problémy se stresovou inkontinencí (počůráváním), bolestmi beder a hlavy. Je dobré co nejdříve posilovat a protahovat svaly nejprve vleže, později i vestoje. Nejvíce škodí dlouhé postávání, pomalé popocházení a zvedání miminka. V těhotenství jsou břišní svaly maximálně protaženy a při porodu se roztáhnou také svaly pánevního dna. Nějaký čas pak trvá, než se zase dostanou do původních rozměrů a správného napětí. Pokud se to uspěchá, tyto svaly se stanou nekonzistentními, na některých místech se zcela povolí a na jiných stáhnou jakoby v křeči a už nejsou schopny plnit svou funkci.

A jaká že ta funkce je?

Udržet se vestoje a přitom se cítit fajn! Z toho vyplývá, že v šestinedělí se vyplatí každý den věnovat deset minut posilování dolního břicha a pánevního dna a protáhnout si záda. Po šestinedělí je tak žena lépe a dříve připravena začít opravdu sportovat.

Čerstvé maminky se obvykle koncentrují především na péči o dítě, než by myslely na pohyb venku. Mají na to vliv hormony?

To je spíš instinktivní jednání. Důležitější pro outdoorové sporty je ovšem skutečnost, že se po porodu začnou víc bát o sebe, dítě, manžela i všechny okolo sebe. Já to na sobě cítím také.

Už po půl roce jsi se ale s manželem zúčastnila Prachovské čtyřiadvacítky, kdy jste měli celý den a noc lézt na pískovcové věže a sbírat body za co nejtěžší cesty.

To jsme ale měli dole babičku, která nám hlídala Huga, a mohli jsme se na ní stoprocentně spolehnout. Navíc jsme s manželem plánovaně nelezli celou noc a skončili už v jedenáct hodin. O půlnoci se stejně rozpršelo a závod skončil v polovině.

Jak těžké cesty jste lezli?

Pětky, šestky, pár sedmiček a jedno sedm-béčko. To už pro mě ale bylo dost a trochu to bolelo. Kvůli tomu jsem několikrát spadla, než jsme se dostali na vrchol.

Se čtyřměsíčním miminem jste si udělali dlouhý výlet po Vltavě na plachetnici…

…víš, jaká je tam nuda? Výhodou ale bylo, že Hugo se bezvadně otužoval. Nakonec mu nevadilo koupat se v říční vodě.

Zastavovali jste u skal, lezli…

To bylo kromě dlouhého plavání taky jediné, co mě bavilo. Bylo fantastické počasí, modrá obloha, řeka, skály, nástupy na lezení rovnou z lodi. Byli jsme na Kamýku, na Slapech a na Mařence. Na lodi nás navštívili kamarádi a s nimi jsme si také zalezli. Příští rok se chystáme jet lodí do Göteborgu a cestou najít zase nějaké skály. Mimochodem jsme zjistili, ze naklánění lodi neuvěřitelně trénuje miminko v otáčení na bříško. Mělo by to snad být na předpis od lékaře pro mimina, která se ještě v půl roce sama neotočí.

Poslední otázka se týká ekonomiky. Jak vám lezou do peněz outdoorové aktivity s prckem?

S Hugem jsme dost ušetřili. Zatím s ním nejezdíme do ciziny a cesty po Čechách skoro nic nestojí. Všechno podstatné vybavení jsme už měli sami pro sebe a vybavení pro dítě jsme podědili. Třeba ve stanu spíme s korbou od hlubokého kočárku, spacáček jsme dostali a sedačku do auta jsme přidělali na cyklistický nosič.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Kam nelézt 2026

Kam nelézt 2026

MORAVSKÝ KRAS Které skály vynechat z horolezeckých plánů? V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v lezeckých terénech.... celý článek

Lavinové sondy Simond vraťte Decathlonu!

Ledopády ve Štolpichu v Jizerských horách nabízejí podmínky pro horolezectví

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

AKTUALIZACE Mezi turisty, kteří míří do Alp, se občas vedou diskuse, zda se vyplatí koupit dálniční známku, nebo jet mimo dálnice po vedlejších silnicích. Uvádíme proto současné ceny všech druhů
Jak letos vypadají ledopády 2026

Jak letos vypadají ledopády 2026

Přinášíme průběžné ledolezecké zprávy z Česka a Slovenska. Pokud nám chcete dát vědět, kde dá lézt, jaká je kvalita ledu, nebo se pochlubit aktuální fotogalerií či videem, dejte nám vědět do diskuse pod
Eduard Blásy otvoril éru zimného horolezectva vo Vysokých Tatrách

Eduard Blásy otvoril éru zimného horolezectva vo Vysokých Tatrách

Pred 153 rokmi, presne 15. januára, vystúpili Eduard Blásy z Veľkej s horskými vodcami Jakubom Luxom a Jakubom Gellhofom na Slavkovský štít. Bol to vôbec prvý známy a zadokumentovaný zimný výstup vo Vysokých Tatrách.
Winter Survival 2026: mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji

Winter Survival 2026: mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji

Ve dnech 25. až 30. ledna se v pohoří Hrubý Jeseník uskuteční 28. ročník otevřeného  mezinárodního mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji Winter Survival 2026. Závod pořádá Generální štáb AČR
Alex Honnold vylezl na Taipei 101

Alex Honnold vylezl na Taipei 101

Americký lezec Alex Honnold vylezl nejištěné sólo na 11. nejvyšší budovu světa Tchaj-pej 101 na Taiwanu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 5.-8.2. Turismus a karavaning 5.2.
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 6.-8.2. 6.2.
Vysoké Hory - festival Pohronský Inovec, chata Inovec 7.2. 16:30
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 9.-11.2. 9.2.
BIT - veletrh Itálie, Miláno 10.-12.2. Cestovní ruch 10.2.
Pól chůadu a Manaslu - přednáška Praha, Národní muzeum Přednáší Ota Baláž, Petr Horký, Jan Trávníček 11.2. 19:00
1000 lanových délek Paprsek 14.-15.2. Běžky 14.2.
Šumavský rys - skialpinismus Špičák 14.2.
Free - veletrh Německo, Mnichov 18.-22.2. 18.2.
Nautika - veletrh Chorvatsko, Záhřeb 18.-22.2. 18.2.

Diskuse

Hi! hex, 7.2.2026 3:26, 120 příspěvků
Málo vina kotrik, 6.2.2026 23:33, 12 příspěvků
Málo vina :)), 6.2.2026 21:36, 12 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Apuka, 6.2.2026 21:33, 76 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Michael Beranek, 6.2.2026 19:29, 76 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Tom, 6.2.2026 13:00, 76 příspěvků
slinty o gotice Paulse, 5.2.2026 23:57, 1 příspěvek
Lavinovy batoh a svata tr... Apuka, 5.2.2026 13:59, 76 příspěvků
Máte s airbagem v lavině ... Michael Beranek, 4.2.2026 13:41, 76 příspěvků
Račice Bambule, 4.2.2026 11:39, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: moderně Česka Maria Fixir, 5.2.2026 20:52
moderně Česka Alex Brido, 5.2.2026 20:50
Galasova Cyklojízda Č.403... Horydoly , 4.2.2026 10:23
SVĚTOVÝ POHÁR V MARATONU ... Horydoly , 3.2.2026 17:59
Kam za vínem v únoru? Horydoly , 29.1.2026 21:11
Jazz at Lincoln Center oz... Horydoly , 29.1.2026 16:43
FITUR Madrid Horydoly , 27.1.2026 23:33
Re: Po dlouhém pracovním ... freide freide, 23.1.2026 15:57