registrovat

Fórum Zpět na výpis diskuzí

Chata Prašivá

Autor Zpráva

Horydoly

avatar
26.8.2018 12:03

Chata Prašivá

Nejen cestovatelská promítání na Prašivé

Již čtvrtým rokem se pravidelně v chatě Prašivá konají oblíbené a hojně navštěvované cestopisné besedy s promítáním a spousty dalších akcí.

A chataři již naplánovali další termíny na příští období, kam jste srdečně zváni.

Vstupné je tradičně dobrovolné a veškerý zisk bude věnován na obnovu historické chaty Prašivá.

 

Termíny:

1.září od 19:00 – dokumentární film „Sandstone“

Promítají kameraman a režisér Petr Kašpar a fotograf Petr Piechowicz

Vyprávění Petra „Pítrse“ Kašpara a Petra „Pepeho“ Piechowicze o filmu Sandstone, který vznikal na Broumovsku. Filmař Petr Kašpar a fotograf Petr Piechowicz se znali již dlouho, profesně se však spojili až na práci pro původně reklamní spot, ze kterého se vyklubal oceněný film Sandstone. V závěru pak bude upoutávka k připravovanému filmu „Koruna Himaláje“ o horolezci Radku Jarošovi.

 

19.září od 19:00 – beseda „Batole SAŠA JEDE světem“

Promítá rodinné trio – taťka, mamka a malý Saša

Saša je malý kluk (28 měsíců), který projel prozatím 36 zemí (a nezemí). Přejel Tibet na kole (13-14 měsíců) a potkal ve švédské divočině medvědici s medvídětem (5 týdnů). Přešel část Himálaje a dostal se v Tibetu nad 5000 metrů nad mořem. A mnoho dalšího. Ano je to pro někoho extrém (podle rodičů ne), ale ukazuje to, že naše hranice jsou dalece toho, co asi běžně v životech děláme. Přijďte se podívat, jak to malý Saša zvládl, jak se vlastně dá cestovat s tak malým človíčkem. O přejezdu na kole přes Tibet stříháme film a ukážeme vám malý předstřih.

 

6.října od 19:00 – beseda „ÍRÁN – očima ženy cestovatelky“

Promítá cestovatelka Markéta Kráčalíková

Irán jako pokladnice napěchovaná kulturními, historickými a přírodními zajímavostmi. Irán jako místo, kde voní vodní dýmka, kde jsou lidé pohostinní a neskutečně vstřícní. Jaké bylo cestovat po Iránu před desíti lety? Pojďme spolu znovu nasát atmosféru orientu. Dovíte se, jak Iránci tráví víkend. Zjistíte, co to je Barbari, žasnete nad krásou Esfahánu, dozvíte se, co nás táhlo do Perského zálivu a poznáte, čím je západní turista pro Iránce.

 

17.října od 19:00 – beseda „CHKO Poodří ze tří různých úhlů pohledu“

Promítá odborné trio – Stanislav Ubík, Jiří Hon a Zbyněk Sovík

Poodří, chráněná krajinná oblast (CHKO) v podání profesionálního pracovníka CHKO, programátora a vývojáře  a jednoho chemika, aby se odborné pohledy na toto blízké zázemí obyvatel od Suchdola nad Odrou až po Ostravu vyvážily. Společným jmenovatelem všech je láska k přírodě, turistice, cyklistice a fotografování. Všechny zájemce v tento podvečer čekají informace o přírodě a životě CHKO, geokešingu, cykloturistice, aplikaci pro mobilní telefony, ve které jsou stručné informace o zajímavých místech v Poodří a blízkém okolí, tipy na výlety a jiné. Povídání a krásné fotografie ve třech prezentacích - od Zdeňka Sovíka, Stanislava Ubíka a Jiřího Hona vás všechny jistě potěší natolik, že budete mít zájem sestoupit z vrcholů Beskyd (Prašivé) k říčnímu meandru řeky Odry a oddávat se tamní kráse ve všech ročních obdobích.

 

3.listopadu od 18:00 – beseda „Rakouské cyklostezky – inspirace pro všechny“

Promítá cyklocestovatel a chatař Martin Stiller

Vydejme se společně do ráje cyklostezek – do Rakouska. Cyklocestovatel a chatař Martin Stiller Vás přesvědčí o tom, že Rakousko je jednoznačně nejlepší zemí na cykloturistiku na světě. Projedete se společně po legendární cyklostezce Alpe Adria, zavítáte do přírodního skvostu Solná Komora a dozvíte se spousty cenných rad a zkušeností, které se Vám mohou pro Vaše cyklotoulky hodit. Rakousko je opravdu ráj pro všechny cykloturisty bez rozdílu věku, pohlaví či fyzické kondice. Každý si najde totiž tu svoji cyklostezku… .

 

21.listopadu od 18:00 – beseda „Pěšky přes Kavkaz od moře k moři“

Promítá neuvěřitelná cestovatelka Viktorka

Hlavním plánem celkem sedmiměsíční cesty bylo přejít pěšky Kavkaz od Černého moře v Gruzii ke Kaspickému moři v Ázerbájdžánu. Zatímco svou pouť Viktorka zahájila ve čtyřicetistupňových vedrech, už na konci září nachumelilo, ač byla teprve v polovině trasy a měla s sebou vybavení jen do třísezónních podmínek. Nakonec se však ukázalo, že sněhem se lze brodit i v děravých botách a letních kalhotách, a že nejlepší způsob, jak se v nebezpečném terénu pohybovat, je následovat stopy medvědů a vlků. Drsné přírodní podmínky nebyly však zdaleka tou největší překážkou. Čeká vás strhující dobrodružství … .

 

1.prosince od 18:00 – beseda „Maui – perla souostroví Havaj“

Promítá cestovatel Ondřej Sháněl

Aloha! Vítejte na ostrově Maui, malém kousku ráje chráněném před okolním světem tisíci kilometry Tichého oceánu. Od vysednutí z letadla je jasné, že jste se ocitli ve světě, kde čas plyne jinak. A na své si tu přijde téměř každý. Není divu - Maui nabízí korálové útesy v zátokách ideálních k šnorchlování, divoké rozeklané útesy s vlnami výšky dvoupatrového domu, jedno z nejdeštivějších míst na planetě i zcela spalující pouštní krajinu uprostřed sopečného kráteru. Oceán hemžící se keporkaky, kteří sem plují porodit své mladé i dechberoucí východy slunce ve 3000 m.n.m.

A to je jen zlomek krás jediného ostrova menšího než okres Klatovy.

 

19.prosince od 18:00 – beseda „Lopraisův sen o Dakaru“

Promítají šoférská legenda Karel Loprais a dokumentarista Jaroslav Jindra

Karel Loprais, šestinásobný vítěz Rallye Dakar v kategorii kamionů a spolu s ním reportér České televize Jaroslav Jindra, (nejen) dakarský novinář, se společně vydávají v rámci 40. jubilea legendárního závodu Rallye Paris-Dakar znovu na trať a to jako výletníci, aby zároveň oslavili 30 let od Karlova prvního vítězství této slavné rallye. Přijďte si poslechnout ojedinělé povídání, nakoukněte pod „pokličku“ legendárních Tatrovek… to vše při výjimečné besedě na Prašivé. Vstupné dobrovolné – vše s cílem podpořit obnovu chaty Prašivá.

 

Chataři Martin & Michal 

Více informací na: www.ChataPrasiva.cz 

Počet příspěvků: 860

Přidat příspěvek

Pro přidávání příspěvků je nutné se přihlásit


 
 
 
Registrovat se