registrovat

Fórum Zpět na výpis diskuzí

Gigathlon

Autor Zpráva

Horydoly

avatar
30.8.2019 18:21

Je tady Gigathlon, velká pouť sportovní rodiny

Sám nebo v týmu? 

Největší ze všech tlonů, Gigathlon, startuje v české verzi už tento víkend 31. 8. – 1. 9. v Labe aréně Ústeckého kraje v Račicích. Účastníky čeká pět disciplín – plavání, inline brusle, silniční kolo, horské kolo a běh ve dvou dnech, celkem 272 km s 2324 m převýšení! Buď sami, v páru či pětičlenném týmu. 

Obdivuhodnou výzvu velkolepé sportovní pouti můžete naplnit různě. Buď sám jako Michal Vlášek, 30letý biker z Kross/Bike ranch týmu. „Tak hlavně půjde o perfektní víkend strávený s partou nadšených lidí, bude tam hodně sportu. A taky bolesti, která k tomu patří, když si zvolíte kategorii couple nebo sólo,“ říká.

Loni si ve své premiéře užíval hlavně úžasnou atmosféru, teď ho čeká víc sportovní výkon. „Díky tomuhle závodu jsme se našli s Barborou Besperát, já jel kola a inljany, ona plavala a běhala. Sedlo nám to výborně a vyhráli jsme si start na Gigathlonu v jeho vlasti ve Švýcarsku,“ dodává.

Start na náročnějších a delších tratích tam byl pro něho nejlepším tréninkem na individuální vystoupení v Račicích. „Počítám s podobným časem někde přes třináct hodin. Na bajku jezdím od malička, mám za sebou Salzkammergut a nějaké etapáky,“ usmívá se před nevídanou zátěží. „Obavu mám jen trochu z přechodů, ty netrénuju, ale v hlavě mám nastaveno, že to dám. Hlavně abych se neutopil. Jak vylezu z vody, budu silnej,“ věří si původem vyznavač severské kombinace, tedy skoku a běhu na lyžích.

Oproti zkušeným triatlonistům Janu Vencovi Franckemu a Ondřeji Teplému bude mít jistě navrch na inline bruslích, na rozdíl od většiny cyklistů se neobává ani běhu. I když už po narození syna stíhá jen něco přes deset hodin tréninku týdně.

„Říkají mi, že bych měl v pořadí atakovat bednu. Nevím, taktiku neřeším,“ krčí rameny. Ani tentokrát nepřijde o svoji partnerku, která zde bude plnit roli povinného „supertéra“, podpory pro individuálního závodníka podél trati s jídlem, informacemi a koučinkem.

A jakou plánuje regeneraci ve stanovém městečku? „Nic speciálního nepoužívám, nepovolal jsem ani maséra. Dobře se najím, napiju a nejlíp si odpočinu s kamarády u piva. Jsem hobík, který se sportem baví,“ zubí se.

Denisa Stodůlková, původem běžkyně na lyžích, později bikerka v České spořitelně/Accolade, celková vítězka seriálu Kolo pro život 2013, vidí své ambice podobně. „Závodím hlavně pro radost, po práci. Člověk si dá do těla, ale není tam jen sám za sebe, kdežto s partou, s kamarády, užije si to jinak. Děláme zázemí, fandíme si,“ vypráví 27letá dáma, která nastoupí ve štafetě své firmy CEP s kolegy zaměstnanci i kamarády.

„Dívala jsem se na mapu Kokořínska, kde najdu, doufám, i traily. Snad trať nebude tak náročná, loni v Mostě se mi to moc líbilo. Chci do toho dát všechno, abych podpořila tým,“ chystá se. „Lákalo by mě jet Gigathlon i v páru s přítelem, dali bychom to jako zkoušku, snad bychom to zvládli v pohodě, ale zatím jsem ho nepřesvědčila,“ krčí rameny.

I když použila silné argumenty ze Švýcarska, kde ji nadchnula atmosféra ještě mnohem většího, obrovského stanového městečka. „Hodně jsme utužili náš tým, podporovali jsme se i s další českou pěticí,“ vzpomíná na zážitek ze začátku léta. Teď získají vítězové všech kategorií startovní místo na švýcarském Gigathlonu 2020 v St. Gallenu u Bodamského jezera.

Pokud byste se chtěli zúčastnit, zkuste jednodenní nedělní závodní variantu. „Očekáváme na dvě stovky závodníků z Česka, Slovenska, Německa, Rakouska a Švýcarska. Jsme perfektně připraveni, v akci bude osmdesát pořadatelů a dobrovolníků,“ dodává šéf organizačního výboru Jan Plachý z agentury eventime.

Další podrobnosti najdete na www.gigathlon.com

Tomáš Nohejl

Počet příspěvků: 866

Horydoly

avatar
20.8.2019 11:24

Gigathlon

Gigathlon, to je výkon i zážitek, ale hlavně členství ve velké sportovní rodině

Je to jistě největší ze všech tlonů, kombinací sportovních, většinou vytrvalostních, disciplín. Však Gigathlon nese své rozměry hrdě i v názvu. Monumentální původem švýcarský projekt startuje počtvrté i v Česku, poslední prázdninový víkend (31. 8. – 1. 9.) s epicentrem v Labe aréně v Račicích.

„Jedná se o pouť, spojení sportu a přírody, výzvy i zážitku, individuálního výkonu s týmovým duchem,“ říká Jan Plachý, ředitel pořádající agentury eventime. Každopádně celý víkend strávíte jako členové velké sportovní rodiny na trati i v osvědčeném zázemí proslulého sportovního areálu.

Gigathlon obsahuje pět disciplín – plavání, inline brusle, silniční kolo, horské kolo a běh celkem ve dvou dnech, letos účastníci v součtu překonají 272 km a 2324 m převýšení!

Každý den následují sporty v odlišném pořadí, v sobotu při delší variantě (2 km plavání – 24 km inline – 46 km horské kolo – 15 km běh – 62 km silniční kolo) zamíří závodníci přes Kokořínsko až do Mělníka. V neděli při kratší verzi, kterou je možné podstoupit i samostatně, zůstanou převážně v okolí Račic (61 km silniční kolo – 1 km plavání – 35 km horské kolo – 10 km běh – 15 km inline). Loňský vítěz mezinárodního pole Pavel Mužíček měl v cíli obou dní závodní čas 14:30:34.

A zde další potvrzení variability. Soutěžit můžete sami, tedy veškerou porci komplet, ve dvojicích (každý aspoň dvě disciplíny), nebo v pětičlenné štafetě, každý jednu disciplínu. Muži, ženy zvlášť, ale i mixy.

„Úspěšní bývají všestranní sportovci, především triatlonisté, ta zátěž odpovídá zhruba Ironmanovi, i když už se nechceme profilovat jako ultra závod. Závodí i specialisté, toužící v sezoně po zpestření a nové zkušenosti. Ale i skuteční hobíci, kteří pojímají trasu zážitkově, především jako součást teambuildingu,“ vysvětluje Jan Plachý.

Vítězové všech šesti vypsaných kategorií (Single Man/Woman, Couple Man/Woman/Mix, Team 5) se mohou těšit na zajímavé ceny – každopádně na volné startovné na původní švýcarský Gigathlon v červenci 2020 v St. Gallenu u Bodamského jezera.

Právě tam budou opět v akci tisíce nadšenců, v Česku – postupně na Lipně, na sousední jihočeské Olšině a loni už také v Račicích - se účast pohybovala doposavad okolo dvou stovek statečných. V uplynulých ročnících se tu ukázali hvězdní sportovci, všestranná atletka a cyklistka Eliška Drahotová, král dlouhé bílé stopy Stanislav Řezáč, skikrosový šampion Tomáš Kraus, nevidomý horolezec a dobrodruh Jan Říha, triatlonista Jan Strangmüller, nebo běžkyně, dříve hlavně na lyžích, později po svých po silnici, Eva Vrabcová-Nývltová.

Buďte si jisti, že některou ze známých osobností potkáte na trati i letos. A třeba ji i předstihnete, to už záleží jen na vás… Pokud byste hledali parťáka do týmu, na webu Gigathlonu najdete burzu nabízejících se, resp. poptávajících závodníků. A pokud si ještě napoprvé netroufáte hnedle na trať, můžete se zapojit do akce i jako organizátoři-dobrovolníci.

www.gigathlon.com 
Tomáš Nohejl
tonohejl@gmail.com

Počet příspěvků: 866

Přidat příspěvek

Pro přidávání příspěvků je nutné se přihlásit


 
 
 
Registrovat se