registrovat

Fórum Zpět na výpis diskuzí

Cestovní ruch Česko

Autor Zpráva

Horydoly

avatar
23.2.2023 14:44

Češi se do zahraničí rádi vrací

74 % z těch, kteří byli v zahraničí předloni, vyrazili znovu i loni

Letošní zájem o včasné nákupy letních dovolených je více než o polovinu vyšší než v minulém roce, což značí návrat k trendu před pandemií COVID-19, kdy se v předprodejích prodala i téměř polovina všech letních zájezdů. O oblibě Čechů vracet se do zahraničí svědčí i skutečnost, že se loni k moři vrátil každý sedmý Čech.  

Táhne hlavně moře

Z aktuálního průzkumu agentury NMS pro ERV Evropskou pojišťovnu vyplývá, že dovolená u moře je dlouhodobě jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak Češi tráví svou letní dovolenou. Předloni se na dovolenou k moři vydalo 22 % Čechů. Téměř 70 % z nich se pak k moři opět vrátilo loni. 15 % lidí, kteří byli v roce 2021 u moře, se loni rozhodli opět vyrazit do zahraničí, ale jako svoji destinaci vybrali místo, které u moře nebylo. Stejná část Čechů pak vyměnila letní dovolenou u moře za čas strávený v Česku.

Plánování letošní dovolené

Letos plánují na dovolenou vyrazit téměř dvě třetinu Čechů (61 %). 13 % z nich má již dovolenou zakoupenou, nebo si ji plánuje pořídit nejpozději do konce února. 18 % Čechů ji pak chystá zakoupit ještě před začátkem letních prázdnin a 30 % vyčkává až na Last-Minute nabídky. Každý čtvrtý letos dovolenou neplánuje vůbec.

Výhled na letní dovolené 

Vysoký zájem Čechů o cestování potvrzují aktuální předprodeje zájezdů. „Od začátku roku si dovolenou na léto zakoupilo o zhruba polovinu více lidí než loni. Další silnou vlnu nákupů pak předpokládáme před začátkem letních prázdnin a v rámci oblíbených Last-Minute nabídek,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny a dodává: „Podle aktuálních čísel očekáváme, že i letošní sezona bude silnější než poslední předcovidová, tedy v roce 2019.“

Vlastimil Divoký
manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny

Počet příspěvků: 990

Horydoly

avatar
23.8.2022 11:54

Lodě na vltavské vodě

Kolem vody v jižních Čechách se připravují investice přes tři miliardy 

Investice přes tři miliardy korun se připravují v následujících čtyřech letech v jižních Čechách. Jedná se o projekty, které přímo souvisí s vodou, nebo jsou v její těsné blízkosti. Chystané investice podpoří bezpečnost, zlepší kvalitu života místních obyvatel, přispějí do rozvoje kultury či cestovního ruchu. Podrobnosti byly diskutovány na každoroční konferenci Lodě na vltavské vodě.

Zástupci Jihočeského kraje, měst v okolí Vltavy, ale také institucí, které jsou přímo spojené s vltavskou plavbou, tedy Ministerstvo dopravy, Povodí Vltavy, Ředitelství vodních cest a Státní plavební správa se sešli v pátek 19. srpna na konferenci Lodě na vltavské vodě, která se konala pod záštitou města Hluboká nad Vltavou a náměstka hejtmana Jihočeského kraje pro dopravu Antonína Kráka. Cílem akce, kterou pravidelně pořádá destinační společnost Českobudějovicko-Hlubocko, z.s., bylo vyhodnocení čtyřleté strategie rozvoje Vltavské vodní cesty mezi roky 2019 a 2022, ale také plánování a vize do budoucích let. Ty se netýkají pouze samotné vodní cesty a lodní dopravy, ale zahrnují také řadu projektů, které s vodou souvisí nebo jsou v její těsné blízkosti.

Město České Budějovice postupně naplňuje vize z urbanistické studie Město a voda. „Aktuálně probíhají práce na projektu zpřístupnění břehu řeky v parku Dukelská a připravujeme také úpravu veřejného prostranství na Senovážném náměstí, kde dojde k otevření Mlýnské stoky, která je v těchto místech v současnosti zatrubněna,” popsal plány radní města České Budějovice pro cestovní ruch Viktor Vojtko.  Studie zahrnuje také plán na tvorbu takzvaného Slunečního ostrova na Jiráskově nábřeží či náplavky mezi Železným a Zlatým mostem. 

Na úpravy Senovážného náměstí pak navazují kroky Jihočeského kraje, který zde plánuje financovat stavbu výstavní síně AJG. „Nová budova AJG na Senovážném představuje investici do rozvoje kultury, kterou si metropole zaslouží. V rámci rozvoje infrastruktury cestovního ruchu postupně napojujeme úseky Vltavské cyklostezky. Ta brzy propojí jižní Čechy napříč od severu na jih a vytvoří pro kraj důležitou atraktivitu doslova evropského významu,”uvedl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba. Peníze z kraje půjdou také do oblasti dopravy, jak poznamenal náměstek hejtmana pro dopravu Antonín Krák: „Jihočeský kraj aktuálně připravuje investici pro stavbu několika mostů přes řeku, které zlepší dopravní situaci i bezpečnost.”

Spokojení byli účastníci také při vyhodnocování plnění strategie uplynulých čtyřech let. „V tuto chvíli můžeme konstatovat, že jsme naplnili většinu plánů, které jsme si na začátku vytyčili. Cílem bylo vytvoření potřebné infrastruktury na splavněném úseku Vltavy mezi Budějovicemi a Týnem nad Vltavou respektive Kořenskem. Povedlo se nám zpřístupnit řeku lidem a změnit vnímání plavby v očích veřejnosti. Po čtyřech letech vidíme, že kromě přínosu pro cestovní ruch se řeku naučili využívat také místní obyvatelé, pro které se tak rozšířili možnosti volnočasového vyžití v místě bydliště. Dalším úspěchem bezesporu je, že se nám podařilo rozběhnout projekt Vltavské cyklostezky, která je jedním z největších počinů v infrastruktuře cestovního ruchu v kraji,” zhodnotil současný stav předseda destinační společnosti Českobudějovicko-Hlubocko David Šťastný. V období 2019 až 2022 byly na splavněném úseku Vltavy v jižních Čechách a do okolní infrastruktury uskutečněny investice za více než 450 milionů korun, vzniklo přes třicet nových služeb spojených s vodou a podařilo se zapojit více jak čtyřicet organizací.   

Na takzvané Stezce Vltavy vznikly hojně navštěvované lezecké trasy Ferrata Hluboká, byla instalována koupací i přístavní mola a doplněna infrastruktura zajišťující provoz, například čerpací stanice a výlevka odpadních vod v přístavu na Hluboké, ale také přístavní hrana pro malá plavidla na Jiráskově nábřeží pod Dlouhým mostem v Českých Budějovicích. Kromě soukromých lodí nebo šlapadel, veslic a hausbotů, které jsou k dispozici v půjčovnách, křižují řeku také pravidelné lodní linky včetně těch v centru Budějovic, které jsou součástí tarifu MHD. „Na řeku se postupně vrací život, který na ní byl v dobách voroplavců, kdy byly Budějovice po vodě propojeny s Prahou. K naplnění této vize v moderním duchu nám chybí tři kroky. Jsou to lodní zdviže na přehradách Slapy a Orlík a také plavební komora na Jiráskově jezu u Dlouhého mostu. Ten je poslední překážkou, která brání, aby mohly lodě připlout až do centra a Budějovice tak naplno využili potenciál města na soutoku dvou řek,” dodal na závěr David Šťastný. S myšlenkou otevření takzvané horní vody, tedy toků Vltavy a Malše v historickém centru, pro lodě počítá také již zmíněná studie Město a voda. 

Vojen Smíšek
manažer marketingu destinace Budějovicko

Počet příspěvků: 990

Horydoly

avatar
23.8.2022 11:16

Cestovní ruch Česko

Počet hostů ve středních Čechách jako před pandemii 

Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil data o počtu hostů v hromadných ubytovacích zařízeních (HUZ) ve Středočeském kraji ve 2. čtvrtletí roku 2022. Meziročně se zvýšil téměř o 171 %. Do Středočeského kraje přijelo ve sledovaném období 320 586 hostů, což je o přibližně 5 000 hostů více než ve stejném období roku 2018 a pouze o 10 000 méně než v roce 2019. Počet přijíždějících hostů se tedy vrací na podobné hodnoty z doby před pandemií koronaviru. Meziročně téměř šestinásobně vzrostl také počet hostů ze zahraničí. Na celkovém počtu ubytovaných hostů v České republice se Středočeský kraj podílel ze 6,4 %. Vysoké nárůsty jsou pravděpodobně způsobené uvolněním protiepidemických omezení. 

Ve druhém kvartálu roku 2022 přijelo do středních Čech 320 586 návštěvníků, kteří se ubytovali v hromadných ubytovacích zařízeních. Ve stejném období loňského roku jich bylo pouhých 118 365, v roce 2019 naopak 330 236 a v roce 2018 činil jejich počet 315 896. Střední Čechy se tak pomyslně umístily na 5. místě co do počtu návštěvníků v rámci celé České republiky, nejvíce jich přijelo do Prahy. Obdobně se zvýšil také počet přenocování hostů. Ve sledovaném období tohoto roku jich bylo 664 702, loni 282 664, v roce 2019 celkem 677 907 a v roce 2018 podle údajů ČSÚ 659 986. Nadále výrazně převažují návštěvníci z České republiky, počet hostů ze zahraničí nicméně meziročně vzrost téměř šestinásobně. Přesto byl počet ubytovaných nerezidentů stále o čtvrtinu nižší než v letech 2018-2019. Zahraniční návštěvníci dlouhodobě přijíždějí nejčastěji z Německa, Slovenska a Polska. 

Za celé první pololetí tohoto roku vzrostl počet hostů v ubytovacích zařízeních meziročně o 228 % a počet jejich přenocování o 183 %. Návštěvnost středních Čech se od počátku roku meziročně zvyšovala a ve všech měsících meziročně vzrostla. 

Data o návštěvnosti HUZ pocházejí z plošného šetření ČSÚ a nezahrnují účastníky cestovního ruchu, kteří se ubytovali jinde než v hromadném ubytovacím zařízení a jednodenní návštěvníky. 

Návštěvnost středních Čech se v letošním roce opět po několika letech vrací na podobné hodnoty, jako v době před pandemií koronaviru, tedy v letech 2018-2019. Vysoké nárůsty jsou pravděpodobně způsobeny uvolněním protiepidemických omezení a zaznamenaly je všechny kraje. „Z aktuálních čísel máme radost i proto, že dokládají zájem návštěvníků o poznávání tuzemska. Vzhledem k uvolnění protiepidemických omezení ve většině zemí je letos již možné cestovat téměř bez omezení do jiných evropských zemí, a turisté této možnosti využívají. Přesto mnozí z nich volí dovolenou v tuzemsku, přičemž důvod nemusí být vždy jen pragmatický nebo ekonomický. Čísla nám dále potvrzují, že v tomto období již má smysl zaměřovat se při naší práci ve větší míře opět i na zahraniční klientelu,“ dodává Jakub Kulhánek, ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu.

Linda Dlouhá
 

Počet příspěvků: 990

Přidat příspěvek

Pro přidávání příspěvků je nutné se přihlásit


 
 
 
Registrovat se