registrovat

Fórum Zpět na výpis diskuzí

Vodácké závody 2022

Autor Zpráva

Horydoly Open

avatar
27.4.2022 11:10

Praha bude hostit Světový pohár v kanoistickém maratonu

Jen týden po Světovém poháru v rychlostní kanoistice v Račicích proběhne další vrcholná kanoistická akce přímo v srdci Prahy. Mezinárodní kanoistická federace ICF pověřila Český svaz kanoistů také uspořádáním závodu Světového poháru v kanoistickém maratonu. Na Vltavě budou soupeřit nejlepší světoví závodníci v této extrémně náročné kanoistické disciplíně. Atraktivní podívanou, při níž není nouze o kolize či zajímavé situace při přebězích, doplní také světové závody ICF kategorie World Ranking Race v paddleboardingu. Žluté lázně a nejbližší okolí zažijí velký vodácký festival Prague International Canoe Marathon v termínu od 27. do 29. května 2022.

Jakub Březina
Jakub Březina

„Těšíme se, že navážeme na dlouhodobou tradici pořádání vodáckých závodů v Praze na Vltavě a přichystáme špičkovou sportovní akci s bohatým doprovodným programem, která divákům nabídne zajímavou podívanou, ale také sportovní a společenské vyžití rodičů s dětmi i široké veřejnosti. Chystáme například otevřený závod pro sportovní veřejnost v různých kanoistických disciplínách,“ uvedl Petr Klíma ze svazem pověřeného pořádajícího vodáckého klubu KVS Praha. „Věříme, že nás přijdou podpořit také olympijští medailisté a další zajímaví hosté z různých oblastí, kteří mají k vodě blízko. Rádi bychom vrcholné vodácké akce pořádali v srdci Prahy pravidelně na národní i mezinárodní úrovni.“

Program začne v pátek 27. května slavnostním zahájením a kvalifikačním závodem v paddleboardingu. V sobotu vyvrcholí souboje na paddleboardech a maratonci se ve Světovém poháru v kategoriích juniorů i dospělých představí v krátkém závodě. Veteráni pojedou klasický maratonský závod. Neděle bude patřit dlouhému závodu na paddleboardech i v maratonských kategoriích.

Prague International Canoe Marathon je jedním z pěti vrcholných kanoistických závodů, které letos do Česka náš kanoistický svaz přivádí. Račice přivítají Světový pohár rychlostních kanoistů od 20. do 22. května, maratonský závod v Praze bude následovat. Vodní slalomáře čeká Světový pohár od 10. června na kanále v pražské Troji. Hned po prázdninách (1. až 4. září) se v Račicích utkají nejlepší posádky dračích lodí na světovém šampionátu Mezinárodní kanoistické federace ICF, který Český svaz kanoistů na žádost ICF aktuálně přijal jako náhradní pořadatel za Ukrajinu. A evropský šampionát juniorů a závodníků do 23 let ve vodním slalomu budou hostit České Budějovice 11.–14. srpna.

„Snažíme se být úspěšní při soutěžích a zároveň aktivní i na poli sportovní diplomacie. Obojí se zatím daří a jsem za to rád. Letošní rok je toho důkazem. Je to současně odměna i pocta pro všechny, kteří kanoistice dávají kus svého života. Je skvělé, že závodníci i fanoušci úspěšného olympijského sportu si budou moci vychutnat tolik vrcholných akcí na domácí půdě,“ řekl Jan Boháč, předseda Českého svazu kanoistů.

Anna Hrbáčková
www.czechcanoe.cz
Počet příspěvků: 250

Horydoly Open

avatar
27.4.2022 09:05

Vodácké závody 2022

Světový pohár ve vodním slalomu v červnu i s diváky

Méně než dva měsíce zbývají do letošního startu seriálu Mezinárodní kanoistické federace (ICF) ve vodním slalomu. Světový pohár se pojede na umělé slalomové dráze v Praze-Troji od pátku 10. června 2022. Praha tak navazuje na loňský podnik, který se ještě za plných proticovidových opatření uspořádal ve stejném termínu před rokem.

Světový pohár ve vodním slalomu v Praze (10.–12. 6.) odstartuje sérii pěti závodů, které postupně zavítají do Česka, Polska, Slovinska, Francie a Španělska, přičemž první velkou mezinárodní akcí sezony bude už květnové mistrovství Evropy v Liptovském Mikuláši (25.–29. 5.). Vrchol v podobě světového šampionátu se uskuteční na konci července v německém Augsburgu (26.–31. 7.). 

Aktuální situace na umělé slalomové dráze v Praze-Troji

V Troji se od 20. 9. 2021 realizují dvě stavby: přeložka vyústění kanalizace OK4F s investorem Hlavní město Praha a oprava dělící stěny a dna slalomové dráhy spolu s umístěním drážek UNISTRUT, kde je možnost instalace umělých překážek Rapid Blocs, které jsou již na většině slalomové dráhy. Investorem je Povodí Vltavy s. p. 

Kolaudace opravy dělící stěny proběhla 11. 4. 2022. Na trati se již od středy 13. dubna opět trénuje. Kolaudace přeložky kanalizace a následné zprovoznění přilehlé komunikace je očekáváno do poloviny května.

Vstupenky, diváci, covidová opatření 

Podle ředitele organizačního výboru SP ve vodním slalomu v Praze-Troji Jiřího Rohana se po dvouleté přestávce mohou těšit na sportovní klání i diváci. „Mezinárodní kanoistická federace vydala COVID manuál, podle kterého se přítomnost diváků řídí omezeními dle aktuálních podmínek v dané zemi, kde akce probíhá. V našem případě tak nepředpokládáme žádná omezení,“ říká Jiří Rohan. 

Vstupenky by měly být k dispozici v průběhu května. Cena v předprodeji 300 Kč/víkend (sobota a neděle), cena na místě 200 Kč/den. V pátek je vstup zdarma. Děti do 140 cm a handicapovaní mají vstup zdarma. 

Světový pohár a mezinárodní akce ve vodním slalomu se v Praze těší velké oblibě nejen ze strany fanoušků, ale i závodníků. Uspořádání mezinárodních závodů na nejvyšší úrovni vyžaduje i finanční zajištění. „Podpora od partnerů akce je na srovnatelné úrovni předcházejících let, což nám dělá velkou radost. Generálním partnerem je SKUPINA ČEZ a hlavním partnerem UNIQA. Naopak finanční podpora od Hlavního města Prahy je oproti předcházejícím letům nižší, a zároveň s obavami očekáváme výši finanční podpory od Národní sportovní agentury v rámci programu Významné sportovní akce – v tomto programu je alokována polovina loňské částky,” upřesňuje Rohan.  

Zkušený organizační tým již aktivně pracuje na přípravách k zajištění plnohodnotného závodu. „Cílem je i letos připravit Světový pohár na nejvyšší úrovni pro závodníky i pro diváky, na které se po dvou letech velmi těšíme. Věříme, že budeme svědky skvělých sportovních výkonů a díky divákům i parádní atmosféry, která k závodům v Troji vždy patřila,“ dodává za OV Jiří Rohan. 

Zuzana Trojáková
www.slalomtroja.cz

Počet příspěvků: 250

Přidat příspěvek

Pro přidávání příspěvků je nutné se přihlásit


 
 
 
Registrovat se