registrovat

Fórum Zpět na výpis diskuzí

Ryby

Autor Zpráva

Horydoly Open

avatar
20.8.2019 09:27

Jak mušle prospívají našemu zdraví

Víc super než superpotraviny

 

Češi jsou k mořským plodům povětšinou vlažní, faktem ale zůstává, že třeba takové slávky jsou výživově hodnotnější než mnohé z takzvaných superpotravin. Jsou plné vitamínů, minerálů a dalších důležitých látek, prospívají našemu srdci, cévám i kloubům a pomáhají třeba i ke krásné mladistvé pokožce. Nejlepší jsou samozřejmě slávky vysoce kvalitní a čerstvé. A právě takové můžete ochutnat kupříkladu během letošního festivalu Prague mussel week.

Ryby a mořské plody u Čechů podle dostupných statistik zrovna nefrčí. Pravda, rybám v posledních letech pomalu na chuť přicházejí, i tak podle průzkumu společnosti Tesco jen 35 procent lidí jí rybu alespoň jednou týdně. S mořskými plody experimentují především na dovolené u moře, ale právě tím to většinou končí. Jedním z důvodů vlažnosti Čechů k plodům moře může být nezměnitelný fakt, že jsme vnitrozemským státem, a tudíž na ně nejsme kulturně zvyklí. Další příčinou však může být rozšířená představa, že mořské plody jsou luxusním zbožím, které si v běžné stravě průměrný konzument nemůže dovolit. „Pravdou je, že mořské plody nejsou o nic výrazně dražší surovinou než jiné druhy masa. Slávky, které jsou pro ty, kdo by chtěli s konzumací mořských plodů začít, ideální volbou, koupíte za sto až sto padesát korun za kilogram,“ říká Pierre-Manuel Boels, CEO MANAGING Partner ve společnosti HOPI CEE FISH HUB, s tím, že pokud argument o cenové dostupnosti slávek nestačí k tomu, abyste jim dali šanci, možná vás přesvědčí fakta o jejich značných přínosech lidskému zdraví. Pojďme se na ně podívat.

O krok napřed i před superpotravinami

Nejprve nechme hovořit čísla. Srovnáme-li nutriční hodnoty slávek například s krůtím masem, které je odborníky řazeno mezi takzvané superpotraviny, zjistíme, že slávky v hodnotách prospěšných nutrientů téměř ve všech případech jednoznačně vedou. Posuďte sami:

 

Maso slávky

Krůtí maso

Kalorie

292 cal

312 cal

Proteiny

40,4 g

48 g

Tuk

8 g

12 g

Cholesterol

96 mg

144 mg

Vápník

56,2 mg

54 mg

Hořčík

63 mg

40,2 mg

Fosfor

484 mg

342,6 mg

Draslík

456 mg

487,2 mg

Železo

11,4 mg

4,2 mg

Omega-3 mastné kyseliny

1 472 mg

285,6 mg

 

Kromě uvedených nutrientů obsahují také selen, jód a měď a dále i vitamíny A nebo B12. V porci slávek o hmotnosti zhruba 85 gramů tak svému tělu dodáte zhruba 120 procent doporučené denní dávky selenu, jenž je v našem těle důležitým antioxidantem, příznivě ovlivňuje imunitu, činnost jater či funkce štítné žlázy. Vitamínu B12, který se podílí na energetickém metabolismu, zabraňuje chudokrevnosti a má nezastupitelnou roli v syntéze nukleových kyselin nutných pro kostní dřeň, jež vytváří nové krevní buňky, pak v dané porci získáte celých 340 procent doporučené denní dávky.

Slávky pro zdraví i krásu

A to není ze zdravotních benefitů zdaleka všechno. Díky omega-3 mastným kyselinám prospívají mušle zdravému srdci i cévám a snižují riziko infarktu. Svým vysokým obsahem železa, betainu a rovněž například glykosaminoglykanů, mezi nimi také chondroitinu, zase pomáhají chránit klouby, snižují bolestivost kloubů a slouží jako prevence artritidy. Výborné jsou mušle i jako součást redukčních diet – obsahují tolik kvalitních proteinů jako třeba červené maso, avšak mnohem méně tuku a o téměř čtvrtinu méně kalorií. Hlavně dámy ocení skvělý vliv konzumace mušlí na pokožku. Zinek a omega-3 mastné kyseliny obsažené ve slávkách mají protizánětlivé účinky, přičemž právě chronické mikrozáněty způsobují stárnutí kůže. Nedostatek zmíněných látek se též řadí mezi jedny z příčin rozvoje lupénky nebo vzniku ekzémů. Glykosaminoglykany poté udržují kůži pružnou a hebkou.

Maximum benefitů vytěžíte jen z kvalitních a čerstvých mušlí

Jak je z výčtu zdravotních benefitů a hodnotných nutrientů patrné, slávky představují skutečně super zdravé jídlo, které by mělo být pevnou součástí našeho jídelníčku. To ale platí jen tehdy, máme-li k dispozici kvalitní a skutečně čerstvé mušle. „Tak jako jiné mořské plody, i slávky jsou poněkud náchylné na bakteriální infekce a mrtvé kousky se velmi rychle kazí. Mrtvé slávky poznáte tak, že jsou lehce pootevřené, a když s nimi poklepete třeba o stůl, nezavřou se. Takové raději ihned zahoďte. Slávky je rovněž před zpracováním nutné zbavit veškerých nečistot a písku,“ radí holandský šéfkuchař Dick Pieter Arkenbout.

Moře v Praze!

Nemáte-li zatím s přípravou a konzumací mušlí žádné zkušenosti, můžete se pro své první „rande“ s nimi svěřit do rukou odborníků. Ve stovce vybraných pražských restaurací během posledního zářijového týdne v rámci festivalu Prague mussel week můžete ochutnat speciální slávkové menu, a to za poloviční cenu. Mušle na festival dodají prověření producenti z holandského Yerseke. „Při pěstování těchto slávek nebyla použita žádná umělá hnojiva ani jiné chemikálie a aditiva, jsou tedy naprosto přírodní. Ihned po výlovu byly přemístěny do speciálních přepravek a do Prahy dorazí pouhých 18 hodin od výlovu, takže si zachovají mimořádnou čerstvost,“ uzavírá Jan Škoda ze společnosti HOPI HOLDING a.s., která festival Prague mussel week organizuje.

Prague mussel week

Festival Prague mussel week 23.-29. září v  Praze si klade za cíl ukázat lidem, že mušle nejsou žádným luxusním nedostupným zbožím, ale chuťově výbornou, nutričně hodnotnou a zdraví prospěšnou součástí každodenního jídelníčku. Zažijte s námi pravé moře chutí na jazyku! Více informací o festivalu naleznete na praguemusselweek.cz.

 

Markéta Faltysová
faltysova@lesensky.cz

Počet příspěvků: 223

Horydoly

avatar
14.12.2018 17:38

Ryby

Ryby na jídelníčku? Nepatří jen na vánoční tabuli nebo na dietní menu

 

O ryby je tradičně největší zájem v období Vánoc. Je kapr ale ta nejoblíbenější ryba? A jak je to s konzumací ryb po zbytek roku? Podle průzkumů konzumuje rybí maso přes 50 % populace. Téměř 20 % lidí pak rybí maso nejí kvůli tomu, že ho nedokáží správně připravit.

Nejoblíbenější je losos

Podle ankety na portálu Vyplň to jí ryby maximálně jednou týdně 17 % respondentů, 34 % pak několikrát měsíčně. Nejoblíbenější rybou je losos, dále tuňák a na třetím místě je pstruh. Lidé ryby nejčastěji kupují v supermarketech, vyfiletované a připravují si je doma.

Mořské ryby prospívají našemu zdraví

Mořské ryby obsahují celou řadu prospěšných látek, jako jsou například omega 3 mastné kyseliny, které prospívají správnému fungování srdce, a zároveň snižují riziko srdeční příhody. Nezbytné jsou také pro poznávací funkce, paměť a výkonnost mozku. Nejvíce omega 3 mastných kyselin je v tučných rybách, jako je losos, tuňák, halibut, sardinky, nebo makrela. Další významnou látkou, kterou mořské ryby obsahují, je jód, ten je důležitý především pro správnou funkci štítné žlázy. Nejvíce jódu obsahuje například treska, hejk a mořská štika.

Kam na rybí speciality?

Pokud si na přípravu ryb netroufáte doma, můžete vyrazit do restaurace, nebo si je nechat jednoduše dovézt v libovolné úpravě, kterou máte nejraději z některé z 2000 restaurací ve 170 městech a obcích v ČR prostřednictvím služby Dámejídlo.cz. Rybí speciality nabízí nejen specializované a středomořské restaurace, ale například také asijské nebo indické. V Praze jsou to například restaurace Modrý zub nebo GamberoRosso a v Brně můžete vyzkoušet třeba The Himalaya Restaurant nebo řeckou restauraci Ellas. Více na www.damejidlo.cz.

 

Šárka Lachoutová

Počet příspěvků: 866

Přidat příspěvek

Pro přidávání příspěvků je nutné se přihlásit


 
 
 
Registrovat se