registrovat

Fórum Zpět na výpis diskuzí

Kniha

Autor Zpráva

Horydoly

avatar
21.5.2024 12:59

Malý ukrajinský Picasso

Pořad Malý ukrajinský Picasso na Světě knihy se uskuteční ve čtvrtek 23. 5. 2024 od 12. hodiny v Sále Pavla Šruta. Na Výstavišti v Praze Holešovicích, se osobně zúčastní autor knihy Planeta «A»  včetně ilustrací, Max Brovčenko.

Maksův příjezd ze Záporoží v doprovodu maminky byl potvrzen doslova na poslední chvíli. Maks Brovčenko je 12letý ukrajinský chlapec s autismem, kterému se pro jeho výtvarné nadání přezdívá „ukrajinský Picasso“. Napsal a ilustroval knihu Planeta «A» o osudu vysoce citlivých Atlanťanů, kteří museli domovskou planetu opustit.

Publikace v česko-ukrajinském vydání je novinkou na knižním trhu. V českém překladu Mgr. Libora Holého vydává ATYP Press s.r.o. ve spolupráci s organizací Za sklem o.s., Nadačním fondem ATYP a za finanční podpory TIVO s.r.o. - Domov pro váš byznys. Text doprovází 32 Maksových obrazů a další detaily z jeho kreseb.

V rámci pořadu proběhne vernisáž výstavy Maksových obrazů, křest jeho dvojjazyčné knihy a beseda. 

Ve své knize Maks vypráví o obyvatelích planety «A», kteří  ji byli nuceni opustit a přistáli na Zemi. Autor sci-fi příběhem představuje lidi na spektru autismu a proč jsou jiní. Skrze příběh vnímáme také Maksovu zkušenost s válkou. Chlapec se s maminkou přestěhoval krátce po vypuknutí války na Ukrajině z okupovaného Berďanska do Záporoží. Kniha je určena malým i velkým čtenářům. Je to přesně ten typ literatury, který nezná věkovou hranici, protože v sobě skrývá mnoho rovin.  

Halina Trsková
Za sklem o.s.

Počet příspěvků: 1088

Horydoly

avatar
5.4.2024 22:30

Regi, skutečný příběh elitního vojáka

Kniha o hrdinovi

Výtěžek prodeje knihy přispěje k podpoře dětí prostřednictvím programu Český ochránce.

Kniha spisovatele, režiséra a scénáristy Libora Adama Regi, skutečný příběh elitního vojáka. Jedná se o silný příběh vojáka Jiřího REGI Schamse, člena bývalé elitní skupiny Útvaru speciálních operací (SOG) Vojenské policie Armády České republiky, který patří bezpochyby mezi nejznámější české novodobé válečné veterány. V roce 2008 byl v Afghánistánu těžce raněn při útoku sebevražedného atentátníka. Jeho neuvěřitelný boj s následky svých zranění a nepřízní osudu je tématem této nové knihy a přináší velkou inspiraci. Knihu vydává Národní institut pro obranu a bezpečnost a lze ji koupit u všech dobrých knihkupců nebo objednávat přímo online na webu regi.cz

V roce 2008 byl v Afganistánu voják Jiří Schams alias REGI těžce raněn pro útoku sebevražedného atentátníka ve městečku Gerešk. V důsledku zranění zůstal několik měsíců v kómatu a střepina, která mu zůstala v hlavě mu těžce poškodila mozek a upoutala jej na invalidní vozík. Navzdory nekompromisním lékařským předpovědím, které mu nedávaly mnoho šancí na přežití se REGI nikdy nevzdal a o svůj život bojoval. 

Po šesti letech a rehabilitačních procedurách se dokonce za pomoci speciálního přístroje tzv. exoskeletonu dokázal na chvíli postavit i na vlastní nohy. I když REGI bojoval statečně s následky svých zranění, tak po krátké a těžké nemoci svůj boj prohrál na začátku ledna 2015. Po své smrti byl povýšen do hodnosti štábního praporčíka in memoriam a stal se jednou z legend novodobého českého vojenství.

„Jiří REGI Schams se stal už za svého života legendou. Slyšel a četl jsem o něm mnoho, ale zároveň málo. Vlastně to byly jen takové střípky, které odrážely hlavně jeho boj se zraněním, a nakonec i smrtelnou nemocí. Ale ucelený příběh až dosud chyběl. Takže jsem se rozhodl, více než rok sbíral materiály a souvislosti a dnes, osm let od jeho smrti, vám předkládám snad poměrně ucelený pohled na Regiho poslední misi,“ říká autor Libor Adam.

Libor Adam je spisovatel, režisér, scenárista a producent. Má mnoho zkušeností jako scenárista a režisér videoklipů, televizních i rozhlasových spotů. Dále se jako producent a režisér věnoval dabingu animovaných pohádek, produkoval a režíroval animované spoty a kvízy pro Českou televizi k Mistrovství světa v ledním hokeji 2015. V květnu 2015 pak realizoval jako vedoucí produkce a druhý režisér i úvodní show pro Mistrovství světa v ledním hokeji 2015 v O2 arena Praha. Je spoluautorem scénáře k celovečernímu animovanému filmu Jack Russel zachránce planety a ke stejnojmenné komiksové knize. Dále je autorem scénáře a režisérem celovečerního hraného filmu Můj příběh, který měl premiéru v českých kinech v lednu 2020. Je také spoluautorem komiksové knihy Regáči a neznámí hrdinové odboje.

Klára Procházková

Počet příspěvků: 1088

Horydoly

avatar
9.9.2019 21:20

Návrat do Valbone

Knižní novinka roku, která vám nedá spát

Autor bestselleru Habermannův mlýn, Josef Urban, uvádí na trh další z knih inspirovaných skutečnými událostmi. Tentokrát se hlavní hrdinové vydají do srdce albánských hor, kde budou pátrat po osudu ztracených českých studentů. Urbanův románový thriller je postaven na svědectví místních lidí i zahraničních vyšetřovatelů, která vedou k překvapivému konci a šokujícímu rozluštění letité záhady.

Ztracení studenti rodičům řekli, že jedou do Rumunska, ve skutečnosti všichni tři ujížděli z České republiky dál na jih. Psal se rok 2001. Poslední zprávy o nich pocházejí z albánské vesnice Teth. Jejich zmizení nikdo nevysvětlil, dokonce ani Interpol. Nebýt Josefa Urbana, na osud třech mladých dobrodruhů by se nejspíše zapomnělo. Ne nadarmo se říká, že nejhorším hříchem je lhostejnost.

V roce 2016 požádala matka ztracených synů Josefa Urbana, aby se na vlastní pěst pokusil zjistit, co se před osmnácti lety přihodilo. „Chtěl jsem vyhovět zoufalým rodičům, ale vůbec jsem netušil, do čeho se to zapletu,“ říká Urban. Autor podnikl do inkriminované oblasti několikvýprav, hned první ale byla zásadní. „Trasu, na které před lety zmizeli studenti, jsem celou prošel pěšky, abych si udělal představu o možnostech zbloudění či pádu do propasti, jak o tom psala česká média,“ popisuje autor. „V osamělé vesnici jsem jednoho večera narazil na muže, který si osudné události z roku 2001 pamatoval. Abych si doplnil a ověřil jeho informace, musel jsem objet půlku Evropy.“

A tak se začal psát románový thriller Návrat do Valbone – příběh plný dobrodružství, odhodlání nalézt pravdu, ale i obrovské lidské tragédie, zapříčiněné společenskou liknavostí a touhou po zisku. Tematika, která je právě nyní nanejvýš aktuální.„Kdo chce poznat pravdu svého života, musí se jí dotknout vlastní rukou, stejně jako hlavní hrdinové mé nové knihy. Chystám i filmovou verzi,“ dodává autor.

Knihu vydalo nakladatelství The Dog Trail Jany Vávrové. Ilustrace vytvořila Jana Kaufmanová. Předmluvu ke knize napsal světoznámý srbský režisér a hudebník Emir Kusturica, autorkou doslovu je uznávaná česká právničkaJUDr. Klára Alžběta Samková, Ph.D. Knihu je možné objednat již nyní v rámci předprodeje za cenu 250 Kč na www.navratdovalbone.cz. V knihkupectvích bude k dostání od 1. října.

Josef Habas Urban je český spisovatel, scénárista, přírodovědec, milovník zvířat, bývalý reprezentant ve sjezdu divoké řeky, a především dobrodruh tělem i duší. Jeho bestsellery Habermannův mlýn, 7 dní hříchu, román Tenkrát v ráji a další se dočkaly nejen řady zahraničních ocenění, ale rovněž filmového zpracování.

Erika Daňková

Počet příspěvků: 1088

Kuba Turek

avatar
29.11.2013 23:01

Re: Kniha

Dobrý den,
bohužel kniha je zřejmě ve všech knihkupectvích vyprodaná. Dala by se asi sehnat jen v antikvariátech. Zde je aspoň v elektronické podobě: http://warcenter.eu/radovan-kucha-10-velkych-st-n-t44840.html

Přečtěte si RECENZI

Radan Kuchař: 10 velkých stěn

Počet příspěvků: 153

Přidat příspěvek

Pro přidávání příspěvků je nutné se přihlásit


 
 
 
Registrovat se