Nike: příběh jedné tenisky

Nike: příběh jedné tenisky
Noké: Eat our dust.
Autor snímku Niké
SDÍLEJ:

Běžím si tak zlehka, občas se vyhýbám kalužím, které se mi pletou do cesty, někdy přeskočím větší kámen, těším se totiž na stadion, kde to pořádně rozbalím, až budou kamínky odletovat. Zatím si jen tak prohlížím krajinu a vzpomínám tak trochu na časy, kdy jsem odpočívala ve skladu a klábosila s ostatními o všem možném.

Ve skladu to je jak na velké párty. Často přišel krásný nový model, všichni ztichli a pokukovali, jak vypadá. S nově příchozími jsme se radostně vítali, zajímalo nás hlavně, jestli na sobě mají nové materiály a barvy, jak tedy celkově vypadají.

Dále nás každou zajímá kdy asi tak přijdeme na řadu, abychom se mohli seznámit s novým majitelem, kterým bude jistě sportovec každý coulem, ošlehaný větrem, a který si nás bude vážit a pravidelně o nás pečovat abychom byly spokojené, a mohli mu sloužit co nejdéle.

Čekání na svůj běh

Také mezi námi jsou takové, které čekají, až si je vybere krásná žena nebo dívka, která bude pravidelně běhat třeba po nábřeží, ze kterého je vidět řeka a labutě, které se tiše pohupují na vlnách. Každá správná Nike si představuje svůj velký běh.

I já vidím kdesi v blízké budoucnosti můj běh, který bude nejdelší, nejrychlejší a nejkrásnější. Někde jsem viděla slogan s milou, jistě velmi sportovně založenou dívkou, která říká: "Sportovní obuv Nike (to jako já), obuv na dlouhou trať. Je, přesně dělaná pro můj běh."

Trochu jsem tomu nerozuměla a tak jsem se zeptala sousedky, co to znamená. Ta mi vysvětlila, že pro lidi to znamená, že dlouhá trať je vzdálenost, kterou s každou z nás mohou uběhnout, a taky že tu dlouhou vzdálenost bez problémů vydržíme jako správné Nike.

Druhá část znamená důvěru, kterou Nike dostává od svého majitele a také mu ji vrací. Každá z nás zkrátka čeká na svůj běh, na běh celým svým životem, běh, který bude sloužit našemu majiteli nebo majitelce, a bude je dělat šťastnými, jak jen to jde.

I já jsem se těšila na můj běh. Dokonce mám to štěstí, že mě prodávají v obchodě, který se jmenuje můjběh.cz. Vidím to jako štěstí a znamení svého osudu.

Každá z nás sní o tom, že si nás vyberou najednou dva lidé společně, nebo dokonce víc lidí, kteří běhají společně a najednou. To jsme tak rády, že si při běhu můžeme povídat i když velmi potichu, až se naše povídání ztrácí v šumění vzduchu a větru. Jsme u sebe tak blízko, že se pomalu můžeme držet za tkaničky, a přitom vzpomínat na naše známé, babičky, na Phila a Billa, to protože jsme jako jedna velká rodina.

Jméno podle bohyně

Nadarmo nepocházíme ze slavných předků, kteří pomohli a pomáhají mnoha svým majitelům k vítězství a slávě. Nadarmo nenosíme stejné jméno jako řecká bohyně Nike, která je bohyní vítězství, a je jednou z bohů Olympu. Nikdo se jí nemůže vyrovnat, a když tak na malou chviličku, ale Nike dosáhne rychle a za krátký čas svého vítězství, zkrátka překoná každou překážku ať je jakákoliv.

Naším rodištěm byl atletický stadion ve městě Eugene v Oregonu. To je daleko za oceánem v zemi, které se říká Amerika. Naši Stvořitelé a zakladatelé velké Nike-matky byli Bill Bowerman a jeho svěřenec, který běhal střední tratě a jmenoval se Phil Knight.

Bill Bowerman a Phil Knight.

Nikdo z nich ještě v roce 1957 nepřemýšlel, jakým směrem jejich spolupráce povede, jak bude vypadat. To co je především spojovalo, bylo velké zaujetí pro sport, který oba sdíleli, a tím byl běh.

Přemýšleli jak dál, napadlo je tedy, že spojí svoji sportovní vášeň v obchodě, který se bude zabývat prodejem vysoce kvalitní sportovní obuví.

Protože s vlastní výrobou a následným prodejem neměli žádné zkušenosti, museli se zpočátku hodně učit a poznávat. Phil Knight se pro svoji zaujatost a píli stává velmi dobrým obchodníkem a vizionářem, proto se v roce 1962 vydává za výrobcem kvalitní sportovní obuvi do Japonska.

Kolébka v zemi zapadajícího slunce

Tím výrobcem kvalitní sportovní obuvi je japonská firma Onitsuka Tiger. Protože náš Stvořitel byl obratný a chytrý obchodník brzy přesvědčil vedoucí pracovníky firmy ze země vycházejícího slunce o přednostech a kvalitách amerického trhu, když vyzdvihl především tu vlastnost, že lidé v Americe rychle přijímají to, co je skvělé, atraktivní a reprezentuje jejich osobnost, image a styl života.

Manažeři firmy brzy pochopí perspektivy amerického trhu, kde se můžou brzo a rychle prosadit, a dostat se tak na skvělé odbytiště svých výrobků, souhlasí proto se spoluprací mezi nimi a Philem Knightem.

Domlouvají se na kontraktu, který chtějí s Philem uzavřít. Protože Phil s takovým rychlým úspěchem nepočítal, nemá založenou vlastní firmu, za kterou by mohl kontrakt uzavřít. Phil tedy rychle novou firmu založí, a naší prababičkou se stává firma Blue Ribbon Sports.

Nějak se vždycky musí začít, proto prodává prababička japonské běžecké boty, na které dostal kontrakt Phil. Naši Stvořitelé boty dodavatelské firmy analyzují, zkoumají, experimentují, měří zátěž a podle toho přizpůsobují svoje jednotlivé tipy tomu správnému terénu.

Průměrnost nestačí

Chtějí vytvořit botu, která by byla odolná, lehká, která by pomáhala lidem k dosažení lepších výsledků, a tak umocnila pocit ze skvělého sportu, jakým běh je. Stvořitelé byli posedlí svou objevitelskou prací a experimenty, že neváhají pro své pokusy obětovat i kuchyňské přístroje vlastní rodiny.

Proto, aby se objevil a vyzkoušel nový vzorek podrážky, lijí tekutou gumovou směs do všech možných forem, a chtějí tak vyvinout novou podešev svých vlastních prototipů bot. Vítězem těchto pokusů se stává kuchyňský vaflovač, který pronesl Bill Bowerman před svojí manželkou a nalil do něj gumovou směs.

Úspěch je naprosto nečekaný, výsledek mění dosavadní tvar běžecké boty. I když úspěchy jsou již nesporné, ještě zbývá najít krátký krátké, zapamatovatelné, nezaměnitelné a přiléhavé jméno. Všemu pomůže náhoda. Jeff Johnson první zaměstnanec naší prababičky se jednoho dne probudí, a říká svým přátelům a šéfům, že se mu zdálo o bohyni se jménem Nike.

Jméno se okamžitě zalíbilo tak, že tímto jménem pojmenují Phil a Bill svoji firmu. V roce 1972 se objevují na trhu moje první sestry se jménem Nike. Zanedlouho se dostávají do popředí co do oblíbenosti a stávají se tak svými vlastnostmi nejlepšími sportovními botami na světě, a pomáhají všem vítězit.

Ani zemská přitažlivost nás nezastaví

Víte o tom, že boty Nike mají něco i z kosmického výzkumu? V roce 1979 byla vyvinuta podrážka, kterou vyvinul Frank Rudy, který přišel z NASA, a která na bázi stlačeného vzduchu tlumí dopad nohy sportovce. Byly vyvinuty i další novinky, kterými se můžeme pochlubit, ale to je na velmi dlouhé povídání.

A to je zatím tak o mě a mých sestrách všechno. Všichni běžíme společně, a i sami za sebe, svůj běh. Každá moje sestra běží i můj běh, zrovna tak jako já její. Jsme jedna velká rodina.

Chcete se přidat? Těšíme se na Vás…

Redakce Horydoly.cz neovlivňuje komerční sdělení ani jeho obsah.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


České Budějovice opět po roce zaplnili noční běžci

České Budějovice opět po roce zaplnili noční běžci

Seriál nočních běhů Night Run se těší velké popularitě a stejně tak tomu bylo i v Českých Budějovicích. Na start všech závodů se postavilo šestnáct set běžců a běžkyň.... celý článek

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2017

Slapy Trail Maniacs: volit se bude v běhu

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2017

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2017

VAJANSKÉHO VODOPÁD Zprávy, novinky, fotografie a videa z Vysokých Tater, nejmenších velehor světa.
Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Nejslavnější běžkařský závod světa Vasův běh má letní varianty na horském kole a běžecky po vlastních. Délka všech tras je 90 kilometrů. Zájem je obrovský, a proto se i letos na devadesátikilometrové trati
České Budějovice opět po roce zaplnili noční běžci

České Budějovice opět po roce zaplnili noční běžci

Seriál nočních běhů Night Run se těší velké popularitě a stejně tak tomu bylo i v Českých Budějovicích. Na start všech závodů se postavilo šestnáct set běžců a běžkyň.
Slapy Trail Maniacs: volit se bude v běhu

Slapy Trail Maniacs: volit se bude v běhu

O víkendu 20.-21. října se konají volby a zároveň se běží závod Slapy Trail Maniacs. Pořadatelé proto zavedli možnost volby přímo na trati. V době závodu bude možné odvolit ve volební místnosti Nahoruby
Zemaník dobyl Ondřejník

Zemaník dobyl Ondřejník

Léta objíždí Jan Zemaník závody po celém zemi i světě. A vyhrává. Šest let se vydává i na skoro domácí trať na Ondřejníku. Ale až teď se na ní dočkal vítězství. Zato teprve

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Knižní veletrh Havlíčkův Brod 20.-21.10. 20.10.
Jesenický Surovec Jesenice u R. 21.-22.10. Běh v terénu a cyklomaraton 21.10.
Fotoexpo - veletrh Praha, Národní dům Vinohrady Fototechnika 21.10.
Trail Maniacs Slapy 21.10.
Dresden Marathon Německo, Drážďany   22.10.
ITB Asia - veletrh Singapur 25.-27.10. 25.10.
Designblok Praha, Výstaviště 26.-30.10. 26.10.
Hanseboot - veletrh Německo, Hamburg 28.10.-5.11. Lodě a čluny 28.10.
Běh Prokopským údolím Praha, Na Cvičišti 29.10.
Malá křivoklátská Křivoklát Lesní běh 6 km 4.11.

Diskuse

nabízím trubičková pera Bára, 21.10.2017 18:30, 8 příspěvků
kurzové sázky, velmi spol... hirr@email.cz, 21.10.2017 13:11, 25 příspěvků
kurzové sázky, velmi spol... hirr@email.cz, 21.10.2017 13:10, 25 příspěvků
kurzové sázky, velmi spol... hirr@email.cz, 21.10.2017 13:09, 1 příspěvek
kurzové sázky, velmi spol... hirr@email.cz, 21.10.2017 13:04, 1 příspěvek
Rio Botič 2017 Vodák Marek, 20.10.2017 13:29, 25 příspěvků
Rio Botič 2017 David, 20.10.2017 11:14, 25 příspěvků
Seattle Horydoly - Andrea Černá, 19.10.2017 23:11, 2 příspěvky
Sněžnice Ssnehulak, 19.10.2017 20:45, 12 příspěvků
Karambit Honza, 19.10.2017 20:35, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Člověče nešťastný, neodsu... milan šupa, 19.10.2017 19:20
Na závod Běhej Valachy mí... Horydoly , 18.10.2017 13:13
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 17.10.2017 18:29
Wiener Hausberge: Rax, Sc... Horydoly , 17.10.2017 2:30
Grossglockner Horydoly , 17.10.2017 2:12
Prague City Tourism Horydoly , 16.10.2017 23:53
Pražská vlastivěda 2017 ř... Horydoly , 16.10.2017 23:42
Kiwi spolupracuje se Sygic Horydoly , 16.10.2017 23:38