Nike: příběh jedné tenisky

Nike: příběh jedné tenisky
Noké: Eat our dust.
Autor snímku Niké
SDÍLEJ:

Běžím si tak zlehka, občas se vyhýbám kalužím, které se mi pletou do cesty, někdy přeskočím větší kámen, těším se totiž na stadion, kde to pořádně rozbalím, až budou kamínky odletovat. Zatím si jen tak prohlížím krajinu a vzpomínám tak trochu na časy, kdy jsem odpočívala ve skladu a klábosila s ostatními o všem možném.

Ve skladu to je jak na velké párty. Často přišel krásný nový model, všichni ztichli a pokukovali, jak vypadá. S nově příchozími jsme se radostně vítali, zajímalo nás hlavně, jestli na sobě mají nové materiály a barvy, jak tedy celkově vypadají.

Dále nás každou zajímá kdy asi tak přijdeme na řadu, abychom se mohli seznámit s novým majitelem, kterým bude jistě sportovec každý coulem, ošlehaný větrem, a který si nás bude vážit a pravidelně o nás pečovat abychom byly spokojené, a mohli mu sloužit co nejdéle.

Čekání na svůj běh

Také mezi námi jsou takové, které čekají, až si je vybere krásná žena nebo dívka, která bude pravidelně běhat třeba po nábřeží, ze kterého je vidět řeka a labutě, které se tiše pohupují na vlnách. Každá správná Nike si představuje svůj velký běh.

I já vidím kdesi v blízké budoucnosti můj běh, který bude nejdelší, nejrychlejší a nejkrásnější. Někde jsem viděla slogan s milou, jistě velmi sportovně založenou dívkou, která říká: "Sportovní obuv Nike (to jako já), obuv na dlouhou trať. Je, přesně dělaná pro můj běh."

Trochu jsem tomu nerozuměla a tak jsem se zeptala sousedky, co to znamená. Ta mi vysvětlila, že pro lidi to znamená, že dlouhá trať je vzdálenost, kterou s každou z nás mohou uběhnout, a taky že tu dlouhou vzdálenost bez problémů vydržíme jako správné Nike.

Druhá část znamená důvěru, kterou Nike dostává od svého majitele a také mu ji vrací. Každá z nás zkrátka čeká na svůj běh, na běh celým svým životem, běh, který bude sloužit našemu majiteli nebo majitelce, a bude je dělat šťastnými, jak jen to jde.

I já jsem se těšila na můj běh. Dokonce mám to štěstí, že mě prodávají v obchodě, který se jmenuje můjběh.cz. Vidím to jako štěstí a znamení svého osudu.

Každá z nás sní o tom, že si nás vyberou najednou dva lidé společně, nebo dokonce víc lidí, kteří běhají společně a najednou. To jsme tak rády, že si při běhu můžeme povídat i když velmi potichu, až se naše povídání ztrácí v šumění vzduchu a větru. Jsme u sebe tak blízko, že se pomalu můžeme držet za tkaničky, a přitom vzpomínat na naše známé, babičky, na Phila a Billa, to protože jsme jako jedna velká rodina.

Jméno podle bohyně

Nadarmo nepocházíme ze slavných předků, kteří pomohli a pomáhají mnoha svým majitelům k vítězství a slávě. Nadarmo nenosíme stejné jméno jako řecká bohyně Nike, která je bohyní vítězství, a je jednou z bohů Olympu. Nikdo se jí nemůže vyrovnat, a když tak na malou chviličku, ale Nike dosáhne rychle a za krátký čas svého vítězství, zkrátka překoná každou překážku ať je jakákoliv.

Naším rodištěm byl atletický stadion ve městě Eugene v Oregonu. To je daleko za oceánem v zemi, které se říká Amerika. Naši Stvořitelé a zakladatelé velké Nike-matky byli Bill Bowerman a jeho svěřenec, který běhal střední tratě a jmenoval se Phil Knight.

Bill Bowerman a Phil Knight.

Nikdo z nich ještě v roce 1957 nepřemýšlel, jakým směrem jejich spolupráce povede, jak bude vypadat. To co je především spojovalo, bylo velké zaujetí pro sport, který oba sdíleli, a tím byl běh.

Přemýšleli jak dál, napadlo je tedy, že spojí svoji sportovní vášeň v obchodě, který se bude zabývat prodejem vysoce kvalitní sportovní obuví.

Protože s vlastní výrobou a následným prodejem neměli žádné zkušenosti, museli se zpočátku hodně učit a poznávat. Phil Knight se pro svoji zaujatost a píli stává velmi dobrým obchodníkem a vizionářem, proto se v roce 1962 vydává za výrobcem kvalitní sportovní obuvi do Japonska.

Kolébka v zemi zapadajícího slunce

Tím výrobcem kvalitní sportovní obuvi je japonská firma Onitsuka Tiger. Protože náš Stvořitel byl obratný a chytrý obchodník brzy přesvědčil vedoucí pracovníky firmy ze země vycházejícího slunce o přednostech a kvalitách amerického trhu, když vyzdvihl především tu vlastnost, že lidé v Americe rychle přijímají to, co je skvělé, atraktivní a reprezentuje jejich osobnost, image a styl života.

Manažeři firmy brzy pochopí perspektivy amerického trhu, kde se můžou brzo a rychle prosadit, a dostat se tak na skvělé odbytiště svých výrobků, souhlasí proto se spoluprací mezi nimi a Philem Knightem.

Domlouvají se na kontraktu, který chtějí s Philem uzavřít. Protože Phil s takovým rychlým úspěchem nepočítal, nemá založenou vlastní firmu, za kterou by mohl kontrakt uzavřít. Phil tedy rychle novou firmu založí, a naší prababičkou se stává firma Blue Ribbon Sports.

Nějak se vždycky musí začít, proto prodává prababička japonské běžecké boty, na které dostal kontrakt Phil. Naši Stvořitelé boty dodavatelské firmy analyzují, zkoumají, experimentují, měří zátěž a podle toho přizpůsobují svoje jednotlivé tipy tomu správnému terénu.

Průměrnost nestačí

Chtějí vytvořit botu, která by byla odolná, lehká, která by pomáhala lidem k dosažení lepších výsledků, a tak umocnila pocit ze skvělého sportu, jakým běh je. Stvořitelé byli posedlí svou objevitelskou prací a experimenty, že neváhají pro své pokusy obětovat i kuchyňské přístroje vlastní rodiny.

Proto, aby se objevil a vyzkoušel nový vzorek podrážky, lijí tekutou gumovou směs do všech možných forem, a chtějí tak vyvinout novou podešev svých vlastních prototipů bot. Vítězem těchto pokusů se stává kuchyňský vaflovač, který pronesl Bill Bowerman před svojí manželkou a nalil do něj gumovou směs.

Úspěch je naprosto nečekaný, výsledek mění dosavadní tvar běžecké boty. I když úspěchy jsou již nesporné, ještě zbývá najít krátký krátké, zapamatovatelné, nezaměnitelné a přiléhavé jméno. Všemu pomůže náhoda. Jeff Johnson první zaměstnanec naší prababičky se jednoho dne probudí, a říká svým přátelům a šéfům, že se mu zdálo o bohyni se jménem Nike.

Jméno se okamžitě zalíbilo tak, že tímto jménem pojmenují Phil a Bill svoji firmu. V roce 1972 se objevují na trhu moje první sestry se jménem Nike. Zanedlouho se dostávají do popředí co do oblíbenosti a stávají se tak svými vlastnostmi nejlepšími sportovními botami na světě, a pomáhají všem vítězit.

Ani zemská přitažlivost nás nezastaví

Víte o tom, že boty Nike mají něco i z kosmického výzkumu? V roce 1979 byla vyvinuta podrážka, kterou vyvinul Frank Rudy, který přišel z NASA, a která na bázi stlačeného vzduchu tlumí dopad nohy sportovce. Byly vyvinuty i další novinky, kterými se můžeme pochlubit, ale to je na velmi dlouhé povídání.

A to je zatím tak o mě a mých sestrách všechno. Všichni běžíme společně, a i sami za sebe, svůj běh. Každá moje sestra běží i můj běh, zrovna tak jako já její. Jsme jedna velká rodina.

Chcete se přidat? Těšíme se na Vás…

Redakce Horydoly.cz neovlivňuje komerční sdělení ani jeho obsah.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Hodinky Suunto Spartan Trainer pro drsné běžecké podmínky

Hodinky Suunto Spartan Trainer pro drsné běžecké podmínky

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Nejnovější outdoorové hodinky Suunto Spartan Trainer slouží k tomu, podle čeho dostaly jméno. Spartan race je drsný běžecký závod, kde se nejen běhá, ale také šplhá, plazí po zemi, brodí... celý článek

Dolomitenmann: první místo pro ODLO Team, ČEZ Group v první desítce

Žhavé Lipno: Na Stezku v korunách stromů se běželo třikrát

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Olga Puchkareva miluje hory a běhá ultramaratony

Olga Puchkareva miluje hory a běhá ultramaratony

PROFIL Olga Puchkareva (*1982) pochází ze Sibiře, krásné a divoké přírody. Před 4 lety jsem se stala náhodným divákem Pražského maratonu. Ptmosféra a možnost poměřit síly s ostatními běžci ji naprosto nadchla. 
Hodinky Suunto Spartan Trainer pro drsné běžecké podmínky

Hodinky Suunto Spartan Trainer pro drsné běžecké podmínky

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Nejnovější outdoorové hodinky Suunto Spartan Trainer slouží k tomu, podle čeho dostaly jméno. Spartan race je drsný běžecký závod, kde se nejen běhá, ale také šplhá, plazí po zemi, brodí
Dolomitenmann: první místo pro ODLO Team, ČEZ Group v první desítce

Dolomitenmann: první místo pro ODLO Team, ČEZ Group v první desítce

Vynikajícího úspěchu dosáhly české týmy na letošním 31. ročníku extrémního závodu Dolomitenmann v Rakousku. Amatérský ODLO Team si v kategorii neprofesionálů došel pro vítězství a celkové jedenácté místo, profesionálové z ČEZ Group finišovali na

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
JATA - veletrh Japonsko, Tokio 20.-23.9. 20.9.
Tourism Expo - veletrh Japonsko, Tokio 20.-23.9. 20.9.
Hvězdná desítka - běh Praha, Hvězda   23.9. 10:30
ILTM - veletrh luxusního cestování Mexiko, Riviera Maya 24.-27.9. 24.9.
Marketing Mix - veletrh Brno 25.9.
The North Face - výprodej Zdiby, Pointpark 25.9.
Monaco Yacht Show - veletrh Monte Carlo 26.-29.9. 26.9.
Tourbusiness - veletrh Bělorusko, Minsk 26.-28.9. 26.9.
Pes v tahu okolo Komína Jevišovská pahorkatina 27.-30.9. Dogtrekking 27.9.
Běh na Milešovku Teplice, Beethoven 28.9. 10:00

Diskuse

oprava albireo, 23.9.2018 5:33, 3 příspěvky
Letní čas aztli, 22.9.2018 17:18, 8 příspěvků
Rovnodennost aztli, 22.9.2018 16:59, 3 příspěvky
tip Hugo, 21.9.2018 9:54, 2 příspěvky
tip Mrkat, 20.9.2018 22:37, 2 příspěvky
Působivé Medvědobijka, 19.9.2018 23:09, 3 příspěvky
informace k ferratě Vodní... martin, 18.9.2018 18:41, 6 příspěvků
Solden radši NE právník, 18.9.2018 11:03, 3 příspěvky
Tipy na svačiny Klea, 16.9.2018 13:20, 7 příspěvků
Praha? Houbarka, 14.9.2018 23:16, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Scott outlets Horydoly , 23.9.2018 20:50
Jižní Čechy na kole Horydoly , 22.9.2018 0:19
Plavební sezóna na Schwar... Horydoly , 22.9.2018 0:15
Český Krumlov: sklizeň vi... Horydoly , 22.9.2018 0:12
Re: The North Face - výpr... Horydoly , 21.9.2018 17:16
Re: jarni vodacky veletrh Kuba Turek, 20.9.2018 15:06
jarni vodacky veletrh Horydoly , 20.9.2018 14:43
Bike Adventure 28.9.2018 Horydoly , 19.9.2018 13:26