Nike: příběh jedné tenisky

Nike: příběh jedné tenisky
Noké: Eat our dust.
Autor snímku Niké
SDÍLEJ:

Běžím si tak zlehka, občas se vyhýbám kalužím, které se mi pletou do cesty, někdy přeskočím větší kámen, těším se totiž na stadion, kde to pořádně rozbalím, až budou kamínky odletovat. Zatím si jen tak prohlížím krajinu a vzpomínám tak trochu na časy, kdy jsem odpočívala ve skladu a klábosila s ostatními o všem možném.

Ve skladu to je jak na velké párty. Často přišel krásný nový model, všichni ztichli a pokukovali, jak vypadá. S nově příchozími jsme se radostně vítali, zajímalo nás hlavně, jestli na sobě mají nové materiály a barvy, jak tedy celkově vypadají.

Dále nás každou zajímá kdy asi tak přijdeme na řadu, abychom se mohli seznámit s novým majitelem, kterým bude jistě sportovec každý coulem, ošlehaný větrem, a který si nás bude vážit a pravidelně o nás pečovat abychom byly spokojené, a mohli mu sloužit co nejdéle.

Čekání na svůj běh

Také mezi námi jsou takové, které čekají, až si je vybere krásná žena nebo dívka, která bude pravidelně běhat třeba po nábřeží, ze kterého je vidět řeka a labutě, které se tiše pohupují na vlnách. Každá správná Nike si představuje svůj velký běh.

I já vidím kdesi v blízké budoucnosti můj běh, který bude nejdelší, nejrychlejší a nejkrásnější. Někde jsem viděla slogan s milou, jistě velmi sportovně založenou dívkou, která říká: "Sportovní obuv Nike (to jako já), obuv na dlouhou trať. Je, přesně dělaná pro můj běh."

Trochu jsem tomu nerozuměla a tak jsem se zeptala sousedky, co to znamená. Ta mi vysvětlila, že pro lidi to znamená, že dlouhá trať je vzdálenost, kterou s každou z nás mohou uběhnout, a taky že tu dlouhou vzdálenost bez problémů vydržíme jako správné Nike.

Druhá část znamená důvěru, kterou Nike dostává od svého majitele a také mu ji vrací. Každá z nás zkrátka čeká na svůj běh, na běh celým svým životem, běh, který bude sloužit našemu majiteli nebo majitelce, a bude je dělat šťastnými, jak jen to jde.

I já jsem se těšila na můj běh. Dokonce mám to štěstí, že mě prodávají v obchodě, který se jmenuje můjběh.cz. Vidím to jako štěstí a znamení svého osudu.

Každá z nás sní o tom, že si nás vyberou najednou dva lidé společně, nebo dokonce víc lidí, kteří běhají společně a najednou. To jsme tak rády, že si při běhu můžeme povídat i když velmi potichu, až se naše povídání ztrácí v šumění vzduchu a větru. Jsme u sebe tak blízko, že se pomalu můžeme držet za tkaničky, a přitom vzpomínat na naše známé, babičky, na Phila a Billa, to protože jsme jako jedna velká rodina.

Jméno podle bohyně

Nadarmo nepocházíme ze slavných předků, kteří pomohli a pomáhají mnoha svým majitelům k vítězství a slávě. Nadarmo nenosíme stejné jméno jako řecká bohyně Nike, která je bohyní vítězství, a je jednou z bohů Olympu. Nikdo se jí nemůže vyrovnat, a když tak na malou chviličku, ale Nike dosáhne rychle a za krátký čas svého vítězství, zkrátka překoná každou překážku ať je jakákoliv.

Naším rodištěm byl atletický stadion ve městě Eugene v Oregonu. To je daleko za oceánem v zemi, které se říká Amerika. Naši Stvořitelé a zakladatelé velké Nike-matky byli Bill Bowerman a jeho svěřenec, který běhal střední tratě a jmenoval se Phil Knight.

Bill Bowerman a Phil Knight.

Nikdo z nich ještě v roce 1957 nepřemýšlel, jakým směrem jejich spolupráce povede, jak bude vypadat. To co je především spojovalo, bylo velké zaujetí pro sport, který oba sdíleli, a tím byl běh.

Přemýšleli jak dál, napadlo je tedy, že spojí svoji sportovní vášeň v obchodě, který se bude zabývat prodejem vysoce kvalitní sportovní obuví.

Protože s vlastní výrobou a následným prodejem neměli žádné zkušenosti, museli se zpočátku hodně učit a poznávat. Phil Knight se pro svoji zaujatost a píli stává velmi dobrým obchodníkem a vizionářem, proto se v roce 1962 vydává za výrobcem kvalitní sportovní obuvi do Japonska.

Kolébka v zemi zapadajícího slunce

Tím výrobcem kvalitní sportovní obuvi je japonská firma Onitsuka Tiger. Protože náš Stvořitel byl obratný a chytrý obchodník brzy přesvědčil vedoucí pracovníky firmy ze země vycházejícího slunce o přednostech a kvalitách amerického trhu, když vyzdvihl především tu vlastnost, že lidé v Americe rychle přijímají to, co je skvělé, atraktivní a reprezentuje jejich osobnost, image a styl života.

Manažeři firmy brzy pochopí perspektivy amerického trhu, kde se můžou brzo a rychle prosadit, a dostat se tak na skvělé odbytiště svých výrobků, souhlasí proto se spoluprací mezi nimi a Philem Knightem.

Domlouvají se na kontraktu, který chtějí s Philem uzavřít. Protože Phil s takovým rychlým úspěchem nepočítal, nemá založenou vlastní firmu, za kterou by mohl kontrakt uzavřít. Phil tedy rychle novou firmu založí, a naší prababičkou se stává firma Blue Ribbon Sports.

Nějak se vždycky musí začít, proto prodává prababička japonské běžecké boty, na které dostal kontrakt Phil. Naši Stvořitelé boty dodavatelské firmy analyzují, zkoumají, experimentují, měří zátěž a podle toho přizpůsobují svoje jednotlivé tipy tomu správnému terénu.

Průměrnost nestačí

Chtějí vytvořit botu, která by byla odolná, lehká, která by pomáhala lidem k dosažení lepších výsledků, a tak umocnila pocit ze skvělého sportu, jakým běh je. Stvořitelé byli posedlí svou objevitelskou prací a experimenty, že neváhají pro své pokusy obětovat i kuchyňské přístroje vlastní rodiny.

Proto, aby se objevil a vyzkoušel nový vzorek podrážky, lijí tekutou gumovou směs do všech možných forem, a chtějí tak vyvinout novou podešev svých vlastních prototipů bot. Vítězem těchto pokusů se stává kuchyňský vaflovač, který pronesl Bill Bowerman před svojí manželkou a nalil do něj gumovou směs.

Úspěch je naprosto nečekaný, výsledek mění dosavadní tvar běžecké boty. I když úspěchy jsou již nesporné, ještě zbývá najít krátký krátké, zapamatovatelné, nezaměnitelné a přiléhavé jméno. Všemu pomůže náhoda. Jeff Johnson první zaměstnanec naší prababičky se jednoho dne probudí, a říká svým přátelům a šéfům, že se mu zdálo o bohyni se jménem Nike.

Jméno se okamžitě zalíbilo tak, že tímto jménem pojmenují Phil a Bill svoji firmu. V roce 1972 se objevují na trhu moje první sestry se jménem Nike. Zanedlouho se dostávají do popředí co do oblíbenosti a stávají se tak svými vlastnostmi nejlepšími sportovními botami na světě, a pomáhají všem vítězit.

Ani zemská přitažlivost nás nezastaví

Víte o tom, že boty Nike mají něco i z kosmického výzkumu? V roce 1979 byla vyvinuta podrážka, kterou vyvinul Frank Rudy, který přišel z NASA, a která na bázi stlačeného vzduchu tlumí dopad nohy sportovce. Byly vyvinuty i další novinky, kterými se můžeme pochlubit, ale to je na velmi dlouhé povídání.

A to je zatím tak o mě a mých sestrách všechno. Všichni běžíme společně, a i sami za sebe, svůj běh. Každá moje sestra běží i můj běh, zrovna tak jako já její. Jsme jedna velká rodina.

Chcete se přidat? Těšíme se na Vás…

Redakce Horydoly.cz neovlivňuje komerční sdělení ani jeho obsah.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Nordic zewling

Nordic zewling

Jako jedni z prvních jsme měli možnost vyzkoušet nové odvětví severských sportů. Všelijaké nordic walkingy, nordic skatingy a jim podobné doplní nejnovější objev – nordic zewling, severské zevlování.... celý článek

Armádní Winter Survival 2018

Zlomené hůlky a pády ve Vítkovicích

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Armádní Winter Survival 2018

Armádní Winter Survival 2018

Mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji Winter Survival probíhá v Jeseníkách ve dnech 28. ledna až 2. února. 24. ročník vytrvalostního víceboj simuluje činnost tříčlenných vojenských hlídek v zimním horském terénu.
Nordic zewling

Nordic zewling

Jako jedni z prvních jsme měli možnost vyzkoušet nové odvětví severských sportů. Všelijaké nordic walkingy, nordic skatingy a jim podobné doplní nejnovější objev – nordic zewling, severské zevlování.
SkiTour 2018 - kalendář na běžky

SkiTour 2018 - kalendář na běžky

6 velkých závodů nabídne v nadcházející zimní sezoně český běžkařský seriál SkiTour. Dva podniky se konají v Jizerských horách a po jednom v Jeseníkách, Orlických horách, v Beskydech a na Šumavě.
City Cross Sprint Ostrava: Rozdrtí soupeře Lukáš Bauer?

City Cross Sprint Ostrava: Rozdrtí soupeře Lukáš Bauer?

Začátek února nebude patřit jen zimním olympijským hrám v Koreji. Vrcholové sportování bude na programu také v Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě, kam se již pošesté vrací oblíbený lyžařský závod ČEZ City Cross
Kalendář Ski Classics 2018

Kalendář Ski Classics 2018

10 závodů a 1 prolog je zařazeno do seriál Ski Classics. Přibližně padesátikilometrové trasy se běží výhradně klasickou technikou - buď střídavým během nebo soupaž. Do kopce se může stoupat také stromečkem.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Trans Gran Canaria - běh Kanárské ostrovy 21.-25.2. Ultramaraton 21.2.
Polovníctvo a rybárstvo - veletrh Nitra, Agrokomplex 23.-25.2. 23.2.
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 23.-25.2. Cestovní ruch 23.2.
Outdoor Show - veletrh Velká Británie, Londýn 23.-25.2. 23.2.
Lyžařský sprint Nový Bor Běžky 24.2.
Šumavský Skimaraton Modrava 24.-25.2. Běžky 24.2.
Rossignol Demo Tour
Buková hora 24.-25.2. 24.2.
American Birkebeiner - běžky USA, Hayward 24.2.
Jelyman - běžky Staré Město pod Sněžníkem, Paprsek 24.-25.2. Běžky 24.2.
Zlatohorská magistrála - běžky Horní Údolí 24.2.

Diskuse

Funkční prádlo Sensor Kamil, 23.2.2018 10:36, 18 příspěvků
Vampires Vampires_Empire, 23.2.2018 5:10, 1 příspěvek
smoothie O., 22.2.2018 18:14, 6 příspěvků
smoothie Jaromir, 22.2.2018 14:50, 6 příspěvků
smoothie Pišišvor, 22.2.2018 14:34, 6 příspěvků
Určitě ano! Věra Boudová, 22.2.2018 11:50, 1 příspěvek
smoothie Ondra, 22.2.2018 11:29, 6 příspěvků
smoothie Pišišvor, 22.2.2018 11:16, 6 příspěvků
smoothie Jaromir, 22.2.2018 10:47, 6 příspěvků
Elektrokolo Ivos, 21.2.2018 22:50, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Výběr elektrokola Horydoly , 23.2.2018 18:20
Výběr elektrokola Petra Svobodová, 22.2.2018 17:02
Česko-polský projekt se b... Horydoly , 22.2.2018 10:34
Veletrh cestovního ruchu ... Horydoly , 22.2.2018 10:33
Cena Josefa Vavrouška Horydoly , 22.2.2018 10:00
Ledopád v Labském dole Horydoly , 21.2.2018 1:04
Labský důl Kuba Turek, 21.2.2018 0:19
Re: Canon - dárek k zrcad... Horydoly , 20.2.2018 22:39