S kartou na dovolenou? Na tohle si dejte pozor

S kartou na dovolenou? Na tohle si dejte pozor
Platební karta.
Autor snímku Pavel Danilyuk - Pexels.com
SDÍLEJ:

Letní dovolená, příležitost načerpat energii, dovézt si zdravé opálení a třeba i nějaký ten suvenýr či kousek do šatníku. S placením nejen v zahraničí ale přicházejí nástrahy v podobě nečekaných poplatků, nevýhodných kurzů a třeba i loupeživých nájezdů na váš účet. Přinášíme několik dobrých rad a tipů. S jejich pomocí můžete vzít podvodníkům a různým finančním nepříjemnostem vítr z plachet.

Platební služby pokročily natolik, že nákupy v kamenných obchodech přejímají některé vlastnosti nákupů na e-shopu a naopak. Krásně je to vidět právě v období letních dovolených. Je dobré zacházet s nákupem v zahraničí podobně jako s nákupem na neznámém e-shopu. Jak si počínat, aby vás dovolená obohatila zážitky, a naopak neochudila po finanční stránce?

Směnárna nebo bankomat?

V zásadě máte dvě možnosti – buď si hotovost směníte nebo vyberete z bankomatu. My doporučujeme tu druhou možnost. A nejen proto, že si ušetříte cestu do směnárny, což je čas, který se vám při posledním dobalování zavazadel bude určitě hodit. U některých exotických měn to ostatně ani jinak nepůjde, neboť v běžné české směnárně nejsou k dostání.

"U své banky nebo poskytovatele platebních služeb snadno zjistíte, kolik vás bude stát výběr v zahraničí – banky dnes nabízejí dobré kurzy, ve směnárně si nepolepšíte. Skip Pay svým klientům nabízí stejný kurz jako naše mateřská ČSOB, a k tomu přidá zahraniční výběry zdarma. Stejně tak je u bankomatu oproti směnárně značně snížena pravděpodobnost podvodu," vysvětluje Tomáš Krásný, šéf marketingu Skip Pay. "V některých zemích může být problém chybějící možnost využít bezkontaktní platbu. To ale poznáte už na letišti. Pokud letištní bankomaty umožňují bezkontaktní výběr, pak jej umožňují i terminály v místních podnicích."

Pozor na dynamic currency conversion (DCC)

Rozhodnete-li se pro výběr z bankomatu, setkáte se při tom s otázkou, zda si přejete měnu převést na české koruny. Na první pohled logičtější varianta, která bývá i označena tak, aby vypadala lákavěji, ovšem pravděpodobně nebude výhodná. Číhá na vás totiž past jménem DCC (zkratka z anglického dynamic currency conversion, tedy dynamický převod měny). To je převod měny z vašeho účtu před výběrem dle kurzu místní banky, který ovšem bude dražší než převod dle kurzu vaší banky. Možnost může být označená i jinak – třeba Withdrawal in CZK (výběr v korunách) nebo You may be charged in CZK (může vám být účtováno v korunách).

Volte vždy možnost, kde je v textu uvedený název místní měny, kterou chcete vybrat. Když si nejste jistí, vyberte možnost, která působí méně lákavě – je označena červeně, je na obrazovce vlevo, je menším písmem, je označena NE. Jinak by vás mohlo čekat nepříjemné překvapení – vyberete sice požadovanou částku, ale z účtu vám zmizí daleko více prostředků. Na vině nebudou lupiči, ale zlomyslné účetnictví.

"Uživatelské rozhraní bankomatu se vám bude snažit podstrčit dynamickou směnu dle kurzu ve vaší měně, tj. v českých korunách, do něhož je zahrnut i zisk provozovatele bankomatu. Volte vždy raději variantu bez převodu – v takovém případě získáte kurz dle vaší banky nebo poskytovatele platebních služeb, který bude pravděpodobně výhodnější," říká Tomáš Krásný.

Pár drobných po kapsách, zbytek v bezpečí

"Pokud letíte do hlavního města kdekoli v Evropské unii, můžete se spolehnout, že ve většině obchodů a restaurací zaplatíte kartou – i když například ve Španělsku se můžete setkat s tím, že po vás budou chtít předložit doklad totožnosti. Stejné to bude i v turistických letoviscích mimo Evropskou unii, kde s kartami počítají. Jen pozor na restaurace – i v Česku se ostatně setkáváme s tím, že platební kartu vám nemusí vždy přijmout. Možná také kartou nezaplatíte v menším obchůdku a hotovost budete určitě potřebovat u pouličního prodejce, abyste ochutnali vyhlášený street food," říká Tomáš Krásný. "Určitě necestujte s větším množstvím hotovosti, a pokud už se přece jen rozhodnete si nějakou před cestou či po příletu opatřit, nenoste všechnu s sebou. Většina hotovosti by měla zůstat v bezpečí v trezoru v hotelovém pokoji. Cestování zcela bez hotovosti ovšem také nedoporučuji."

Jak velkou nouzovou rezervu u sebe nosit?

Vezměte si obnos, který vám umožní bez problému vystačit 24 hodin. Pořídíte za něj potraviny a v případě nouze ubytování. Navíc můžete počítat s tím, že zejména v blízkovýchodních destinacích si pravděpodobně vyzkoušíte tradiční smlouvání o ceně, a to se s platební kartou dělá špatně.

Kartu s veškerými úsporami nechte doma

Pravděpodobně víte, že v době rostoucích nároků na kyberbezpečnost není dobré držet všechny prostředky na jednom místě. Pryč je doba skrýší pod matrací a tajných přihrádek. Ale i u bezhotovostních prostředků platí pravidlo, že není dobré mít všechny prostředky na jednom místě. Vyrazit na dovolenou s rodinnými úsporami je ten nejlepší způsob, jak o ně přijít. A to ne proto, že by se rozkutálely za atrakce, na které vaše děti naláká zkušený místní plavčík, který zkrátka ví, jak prodávat.

"Dobrým zvykem v rámci finanční gramotnosti je mít jeden účet a kartu vyčleněny pouze na nákupy na e-shopech. Na tomto účtu by pak neměl být uložen velký obnos, nastaven vysoký denní limit nebo povolen kontokorent. Našim klientům proto v rámci našich BNPL služeb nabízíme účet Plus pro odložené platby. Služba i její pojištění jsou koncipované tak, aby byly odolné vůči podvodníkům. Klienti se tedy nemusí bát, že když podvodníci zaútočí na jejich kartu, o peníze přijdou," říká Tomáš Krásný.

Virtuální kartu získáte během pár minut

Poskytovatelé platebních služeb dnes už takřka bez výjimky nabízí možnost zřízení virtuální platební karty k vašemu účtu. V čem je lepší než ta plastová? Zaprvé, když už se pro ni rozhodnete, získáte ji během chvilky.

"Výhodou virtuální karty je, že ji získáte skoro ihned poté, co se ji rozhodnete využívat. Platíte s ní okamžitě a nečekáte na doručení plastové karty – než vám ji doručí, pravděpodobně zjistíte, že už ji vlastně ani nechcete. Se Skip Pay k virtuální kartě navíc během pár minut můžete mít k dispozici až 50 000 korun až na 50 dní zdarma nebo za férový poplatek," říká Tomáš Krásný. "Zároveň si můžete virtuální kartu vložit do Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay nebo Xiaomi Pay a platit tak třeba chytrými hodinkami."

Pozor na nechtěné zálohy

Experti ze Skip Pay upozorňují, že častou praktikou zejména ubytovacích služeb a půjčoven je automatické stahování záloh. Jakmile záloha jednou odejde, je obtížné ji dostat zpět, i když vůbec neměla být součástí celé transakce.

"Revolvingový účet je jakýmsi štítem proti neoprávněnému stahování prostředků z vašeho účtu. Pokud i přes všechny bezpečnostní mechanismy Skip Pay dojde ke zneužití finančních prostředků, tak jsou to peníze Skip Pay, které byly zneužity, a ne klientovy prostředky na účtu. Navíc klient má až 50 dní na úhradu čerpaných peněz a během této doby se drtivá většina nahlášených zneužití zvládne vyřešit. Peníze se pak připíší zpět do limitu klienta, takže klientovi vlastně ani škoda nevznikne," komentuje Tomáš Krásný.

Chytré hodinky nebo alespoň rychlé blokování

Pokud využíváte tuto technologickou vymoženost, zásadně tím ztížíte práci kapsářům. U modelů, které podporují technologii eSIM, odpadá dokonce i starost o hlídání batohu na pláži, až si budete chtít jít zaplavat – telefon můžete klidně nechat v hotelovém trezoru. I v případě, že jste příznivcem klasického hodinového strojku, odborníci doporučují virtuální platební kartu oproti té fyzické. Pro případného zloděje bude obtížné s ní zaplatit bez ověření vaší tváří nebo otiskem prstu.

"Virtuální platební kartu je možné v případě zneužití zablokovat v reálném čase prostřednictvím vašeho telefonu. A během několika minut můžete mít novou a platit dál. Pokud si vyberete účet Plus a Skip kartu, můžete navíc pozastavit offline i online platby v reálném čase, čímž možnost podvodu ještě omezíte," říká Tomáš Krásný.

Zlatý hřeb: Nedávejte kartu z ruky

A nakonec osvědčené pravidlo, které je ale stále platné. Nikdy nedávejte kartu z ruky. V takovém případě může podvodník vaši kartu okopírovat a údaje z ní využít při platbě přes nezabezpečenou platební bránu. Není radno ji ani nikam pokládat – citlivá data rozklíčuje během vteřiny i kamera smartphonu s vysokým rozlišením.

V každém případě se vyplatí dávat si pozor jednak na to, aby s vaší platební kartou nenakládal nikdo jiný, jednak na to, jak s ní nakládáte vy sami. 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Prague Bike Fest: to nejlepší ze světa cyklistiky, adrenalinové zážitky a zábava pro děti i dospělé

Prague Bike Fest: to nejlepší ze světa cyklistiky, adrenalinové zážitky a zábava pro děti i dospělé

Druhý ročník Prague Bike Fest otevře brány na Výstavišti v Praze Holešovicích o víkendu 27. až 28. dubna. Areál uvítá cyklo nadšence. Během dvou dnů si návštěvníci užijí pořádnou porci adrenalinových show,
Kdo otrávil orly mořské pod Brdy?

Kdo otrávil orly mořské pod Brdy?

AKTUALIZACE Dravce a šelmy, které někdo otrávil, našli ornitologové u Jesenice na Příbramsku koncem února. Případ vyšetřovali kriminalisté a našli 52letého pachatele. Policie se zabývá nálezem dvou uhynulých orlů mořských, lišky a dalších šelem.
Panenka prodal Lulovi firmu na výrobu pádel

Panenka prodal Lulovi firmu na výrobu pádel

Petr Panenka prodal svoji firmu Panenka Paddles. Novým majitelem se stal Jiří Lula.
Letecký zájezd letos stojí 20 000 korun

Letecký zájezd letos stojí 20 000 korun

Průměrný zahraniční zájezd s leteckou dopravou na letní dovolenou se dnes kupuje za více než 20 000 Kč.
Česko-slovinský alpský spolek. Čemu slouží a komu patří?

Česko-slovinský alpský spolek. Čemu slouží a komu patří?

Aby Český horolezecký svaz obešel úředně-ekonomické problémy s pojištěním Uniqa a vstupem do struktur Slovinského horského spolku, založil Česko-slovinský alpský spolek.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Rodina a volný čas - veletrh Louny 17.-19.5. 17.5.
Den fascinace rostlinami Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 17.5.
Leontýn - den otevřených dveří Křivoklát, Leontýnský zámeček 18.5. 13:00
Pražské služby - den otevřených dveří Praha 18.5. 11:00
Autobusový den Praha, Letná 18.5.
Česká mykologická společnost - členská schůze Praha, Střední škola obchodní 21.5. 17:45
Svět knihy - veletrh Praha, Holešovice 23.-26.5. 23.5.
Keramický den Kostelec nad Černými lesy 25.5.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 31.5.
Seakajak sympozium Dalešice, Wilsonka 1.-2.6. 1.6.

Diskuse

nnkxsari pill, 17.5.2024 13:02, 117 příspěvků
Proč? Horydoly, 17.5.2024 12:57, 2 příspěvky
INU Michael Beranek, 17.5.2024 11:56, 2 příspěvky
Proč? Raputka, 16.5.2024 16:32, 2 příspěvky
Slované - takhle nějak to... Kuba Turek, 15.5.2024 18:46, 2 příspěvky
Slované JN, 15.5.2024 12:33, 2 příspěvky
nahoru-dolu Skiák, 14.5.2024 17:13, 1 příspěvek
Video - rychlost Kuba Turek, 11.5.2024 15:16, 3 příspěvky
garantované horoškoly Janča, 10.5.2024 16:24, 3 příspěvky
Dvě poznámky k článku i k... Alena, 10.5.2024 14:39, 25 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37
135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20