Umělá příroda na Křivoklátě

Umělá příroda na Křivoklátě
Křivoklátsko, romantická lesní silnička v masivu hory Lužná.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Jééé, veverka, koukej! ...a támhle sojka. Co je tohle za ptáka, není to čáp. Nebo alka? Šišky, to je krása. Taky choroše tu rostou. Nemylme se - nejsme na výletě s mateřskou školkou. Navštívili jsme informační středisko podniku Lesy České republiky na Křivoklátě. Na uschlých větvích tu sedí mrtvá zvířata a na zemi se válí kamení, hlína a šišky. Mají ukázat přírodu, jak si ji lesáci představují.

Expozice nazvaná Lesy kolem nás je poněkud chudá. Pár exponátů nedosahuje úrovně ani středoškolského kabinetu přírodopisu.

Vycpané mršiny

Pár vycpanin objevíme porůznu ve dvou místnostech, k tomu několik muzejních tabulí a nějaké herní prvky pro malé děti. Celkový dojem je na čtyřku. Pětku bychom nedali jenom kvůli tomu, že i snaha se počítá, nejenom výsledek.

Co byste nechtěli, když se neplatí vstupné... Na druhou stranu: Není lepší vyrazit do opravdového lesa? Uvidíme tam mnohem více, ucítíme vůni stromů, polechtají nás paprsky slunce a projdeme se po měkkém jehličí.

Čím více o přírodě budeme mít nastudováno a čím častěji do ní budeme chodit, tím se nám odmění většími zážitky. Viděli jste důstojně letícího čápa nebo párek labutí? Pozorovali jste divoká prasata? Utíkali před vámi zající? Do lesa zabíhaly srny? Nebo jste dokonce potkali jelena?

Instantní příroda v umělohmotném balení

Lesy kolem nás je sice výstava, která se jen hraje na zážitkový park, ale přesto zapadá do celkového trendu v Evropě. Lesníci i ochránci přírody vytlačují návštěvníky z divoké přírody a nahrazují jim autentické zážitky umělou napodobeninou.

Ještě snesitelné jsou tak zvané zážitkové stezky, které mají v oblibě něměcky mluvící země. Jsou koncipované podobně jako české naučné stezky, ale obvykle mají jedno hlavní téma a místo složitých výkladových tabulí si turisté mohou spoustu věcí vyzkoušet. Třeba v Maltě je stezka padající vody, na ktere se brouzdáme kalužemi, necháme se osprchovat vodopádem, nebo si vychladíme chodidla na mokrých oblázcích. U Krimmelských vodopádů je podobná stezka nazvaná Překrásný vodní svět.

Dobrodružné parky přenášejí přírodu do blízkosti měst a rekreačních středisek. V korunách stromů jsou vybudovány lanové stezky, překonáváme žebříky, schováváme se v trávě a houpeme se na houpačkách. Takové jsou například v Nassfeldu nebo u Regensburgu.

Úplná zhůvěřilost je ale tvorba umělé přírody uvnitř budov. Někde, jako třeba na výšině Františka Josefa pod Glocknerem, uvnitř zuří bouře, blýskají blesky a zurčí potok v ledovci. Jinde, jako třeba v Milka-stanu si lze v plastových dekoracích prohlédnout krávy na alpských loukách.

Horydoly.czTýden na Křivoklátsku

V. Dlouhé sjezdy k Berounce

IV. Hledání hořovických skal

III. Greenway Berounka - Střela

II. Nová rozhledna Velká Buková

I. Křivoklátsko je lesnickým parkem. Co z toho?


Zobrazit místo Křivoklátsko na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Břevno v oku Tvém
Výtku beru a dám si příště bacha :-).
  • Autor Honza Pok.
  • Datum a čas 22.5.2010 18:58
Reaguj
Re: Břevno v oku Tvém
Tak se přeci nezlobte, neohrožený kritiku. Já bych ten pravopis nevytahovala, sama mám dost másla na hlavě. Já jsem se jenom lekla, aby Vás kolega takykritik P.J. (pistolník vod labskýho kaňónu), z důvodů Vaší ortografické vynalézavosti, neobvinil z ekozvrhlictví. P.S. Prší. Popadnem fakany a zajdem do infocentra. Každopádně dík za inspiraci.
  • Autor Anna
  • Datum a čas 22.5.2010 09:45
Reaguj
Škoda článku
Škoda, že tenhle článek vůbec vznikl. Server Hory doly čtu rád, ale tohle se nepovedlo. Expozici na Křivoklátu jsem neviděl, takže ji nemohu hodnotit, ale principielně nechápu, proč by neměla existovat nebo vůbec vzniknout. Nemýlím li se, tak slouží k seznámení lidí s naším lesem, s jeho florou, faunou a využitím. pokud to tak není, tak men opravte. A to je dobře, stejně tak jako jsou potřeba muzea, která zase seznamují lidi s historií, nebo skanzeny, které.....atd. A to je přeci v pořádku, ne? Přeci nechcete tvrdit, že lidé, kteří se chtějí něco více dozvědět o místním lese, ne se na něj jen dívat, nemají chodit do podobných expozic, ale mají si půjčit encyklopedii a tam si to nastudovat? A nebo místo do skanzenu by lidé měli jet na Ukrajinu nebo do Rumunska, kde lidé ještě někde žijí tradičním způsobem života? To bychom pak nemuseli mít skanzeny, muzea ani naučně stezky. Navíc expozice určitě nemá ukázat přírodu, jak si ji "lesáci představují", ale takovou, jaká v tom místním lese skutečně je nebo by měla být, kdyby ji ovšem neničily davy lidí, kteří se snaží "co nejčastěji do ní chodit" Pokud totiž nebudeme regulovaně lidi z přírody "vytlačovat", za chvíli žádná nezbyde a pak už nebudete lidem na Vašem servru muset nikdy dávat hloupé rady o tom, že je lepší navštívit opravdový les. Lidé navštěvují ty lesy už zbytečně dlouho, proto na Šumavě nezbyl jediný medvěd ani vlk a není to vinou Lesů ČR, ale lidí.
Reaguj
Břevno v oku Tvém
Děkujeme dobrovolným korektorům. Á propos: Standartní je něco jako vlajková?
Reaguj
Dytyny :-)
Já dávám pětku za pravopis. Nazývat publikační činnost HD "standartní novinářskou prací" a neumět ani vyjmenovaná slova ze základní školy, to si jinou známku nezaslouží...Viz např. Zalesněné kopce proráží třpitivá Berounka.
  • Autor Honza Pok.
  • Datum a čas 22.5.2010 00:27
Reaguj
Srny zabíhaly...Ale pětku bych nedala, snaha se cení.
  • Autor Anna
  • Datum a čas 21.5.2010 20:15
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Lyže nesmí dítěti nikdy přerůst přes hlavu

Lyže nesmí dítěti nikdy přerůst přes hlavu

Nemají být moc dlouhé, ale ani moc krátké, ideálně tak akorát. To aby nebyly pro malého lyžaře přítěží, ale naopak ho při pohybu po svahu podpořily. Jak tedy vybrat ty... celý článek

Geoskořápky zahalila tma

Kladno bruslí pod oblohou i střechou

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Perchty, krampusové a mikuláši

Perchty, krampusové a mikuláši

AKTUALIZACE Tuzemští čerti jsou jako z Ladových obrázků – přihlouplí, posmutnělí a nemají kouska respektu. Měli by jít do učení k Rakušanům. Tam řádí po celý advent příšery jako z hororů. Nikolaus není hodný
Začíná tajemný Advent

Začíná tajemný Advent

Každý si pamatujeme kousek předvánočních, vánočních a povánočních zvyků, koled, svátků či obřadů. Přinášíme data nejdůležitějších adventních svátků a jejich význam. Advent letos začíná v neděli 3. prosince.
Svatý Mikuláš z Myry, nebo mikuláš s čertem a andělem?

Svatý Mikuláš z Myry, nebo mikuláš s čertem a andělem?

Kde se vzal Mikuláš v Čechách, Santa Claus v Americe a Děda Mráz v Rusku? Přiletěl z Turecka! Svatý Mikuláš byl totiž biskupem v kraji Antalya, kam se dnes jezdíme o prázdniných povalovat u moře, teprve potom začal
Kladno bruslí pod oblohou i střechou

Kladno bruslí pod oblohou i střechou

Kladno nabízí pro veřejné bruslení dvě ledové plochy. Na městském zimním stadionu, kde hrají hokejoví Rytíři, jsou pro rekreační bruslaře vyhrazeny víkendy. Každý den se bruslí na náměstí pod širým
Ostrava!!! bruslí na Masarykově náměstí

Ostrava!!! bruslí na Masarykově náměstí

Fanoušci bruslení v Ostravě mají velký výběr, kde bruslit. Čtyři kluziště jsou otevřené na stadionu v Porubě, v multifunkční hale Vítkovice, na Masarykově náměstí pod širým nebem a v zimním areálu Vřesina.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Advent Křivoklát 9.-17.12. 9.12.
Pardubické Vánoce - veletrh Pardubice, Ideon 15.-17.12. 15.12.
Vánoční květinové vazby - výstava
Lednice, Rybniční zámeček 15.-17.12. 15.12.
Putování k Betlému Mladá Boleslav, hrad Přednáší Jan Tráva Trávníček 16.12.
Živý betlém
Břeclav 16.12.
Advent na statku Zbečno, Hamousův statek 2.-17.12. 17.12.
Vánoční prohlídky zámku Mníšek pod Brdy, zámek 2.-17.12. 17.12.
Hradní advent Svojanov 2.-17.12. 17.12.
Advent na zámku Veltrusy 25.11.-17.12. 17.12.
Živý Betlém Veltrusy 17.12.

Diskuse

Kam vyrazit Dominik, 16.12.2017 20:55, 13 příspěvků
Poprvé na lyže Skiják, 15.12.2017 16:26, 5 příspěvků
Poprvé na lyže Prkoš, 15.12.2017 16:22, 5 příspěvků
Kolobezka Martin, 15.12.2017 15:38, 3 příspěvky
Snowboard Honza, 14.12.2017 23:16, 4 příspěvky
Poprvé na lyže Katka, 14.12.2017 23:06, 5 příspěvků
Analog instruktor, 14.12.2017 17:24, 1 příspěvek
bolest kloubů Jana, 13.12.2017 23:01, 4 příspěvky
Chyba Nobody, 13.12.2017 22:57, 4 příspěvky
Chyba Arcikacíř, 13.12.2017 19:56, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Co bylo podstatou původní... milan šupa, 14.12.2017 19:30
Re: Galasova cyklojízda V... Horydoly , 14.12.2017 15:58
Re: Cyklojízdy Vánoční a ... Horydoly , 14.12.2017 15:55
Dolní Rakousko Horydoly , 13.12.2017 0:54
Festivaly na Slovensku Horydoly , 9.12.2017 13:31
POJIŠTĚNÍ CHUBB Horydoly , 9.12.2017 13:14
WIZZ AIR OBJEDNAL DALŠÍCH... Horydoly , 9.12.2017 13:12
Emirates oslavuje svůj 10... Horydoly , 9.12.2017 13:10