Umělá příroda na Křivoklátě

Umělá příroda na Křivoklátě
Křivoklátsko, romantická lesní silnička v masivu hory Lužná.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Jééé, veverka, koukej! ...a támhle sojka. Co je tohle za ptáka, není to čáp. Nebo alka? Šišky, to je krása. Taky choroše tu rostou. Nemylme se - nejsme na výletě s mateřskou školkou. Navštívili jsme informační středisko podniku Lesy České republiky na Křivoklátě. Na uschlých větvích tu sedí mrtvá zvířata a na zemi se válí kamení, hlína a šišky. Mají ukázat přírodu, jak si ji lesáci představují.

Expozice nazvaná Lesy kolem nás je poněkud chudá. Pár exponátů nedosahuje úrovně ani středoškolského kabinetu přírodopisu.

Vycpané mršiny

Pár vycpanin objevíme porůznu ve dvou místnostech, k tomu několik muzejních tabulí a nějaké herní prvky pro malé děti. Celkový dojem je na čtyřku. Pětku bychom nedali jenom kvůli tomu, že i snaha se počítá, nejenom výsledek.

Co byste nechtěli, když se neplatí vstupné... Na druhou stranu: Není lepší vyrazit do opravdového lesa? Uvidíme tam mnohem více, ucítíme vůni stromů, polechtají nás paprsky slunce a projdeme se po měkkém jehličí.

Čím více o přírodě budeme mít nastudováno a čím častěji do ní budeme chodit, tím se nám odmění většími zážitky. Viděli jste důstojně letícího čápa nebo párek labutí? Pozorovali jste divoká prasata? Utíkali před vámi zající? Do lesa zabíhaly srny? Nebo jste dokonce potkali jelena?

Instantní příroda v umělohmotném balení

Lesy kolem nás je sice výstava, která se jen hraje na zážitkový park, ale přesto zapadá do celkového trendu v Evropě. Lesníci i ochránci přírody vytlačují návštěvníky z divoké přírody a nahrazují jim autentické zážitky umělou napodobeninou.

Ještě snesitelné jsou tak zvané zážitkové stezky, které mají v oblibě něměcky mluvící země. Jsou koncipované podobně jako české naučné stezky, ale obvykle mají jedno hlavní téma a místo složitých výkladových tabulí si turisté mohou spoustu věcí vyzkoušet. Třeba v Maltě je stezka padající vody, na ktere se brouzdáme kalužemi, necháme se osprchovat vodopádem, nebo si vychladíme chodidla na mokrých oblázcích. U Krimmelských vodopádů je podobná stezka nazvaná Překrásný vodní svět.

Dobrodružné parky přenášejí přírodu do blízkosti měst a rekreačních středisek. V korunách stromů jsou vybudovány lanové stezky, překonáváme žebříky, schováváme se v trávě a houpeme se na houpačkách. Takové jsou například v Nassfeldu nebo u Regensburgu.

Úplná zhůvěřilost je ale tvorba umělé přírody uvnitř budov. Někde, jako třeba na výšině Františka Josefa pod Glocknerem, uvnitř zuří bouře, blýskají blesky a zurčí potok v ledovci. Jinde, jako třeba v Milka-stanu si lze v plastových dekoracích prohlédnout krávy na alpských loukách.

Horydoly.czTýden na Křivoklátsku

V. Dlouhé sjezdy k Berounce

IV. Hledání hořovických skal

III. Greenway Berounka - Střela

II. Nová rozhledna Velká Buková

I. Křivoklátsko je lesnickým parkem. Co z toho?


Zobrazit místo Křivoklátsko na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Břevno v oku Tvém
Výtku beru a dám si příště bacha :-).
  • Autor Honza Pok.
  • Datum a čas 22.5.2010 18:58
Reaguj
Re: Břevno v oku Tvém
Tak se přeci nezlobte, neohrožený kritiku. Já bych ten pravopis nevytahovala, sama mám dost másla na hlavě. Já jsem se jenom lekla, aby Vás kolega takykritik P.J. (pistolník vod labskýho kaňónu), z důvodů Vaší ortografické vynalézavosti, neobvinil z ekozvrhlictví. P.S. Prší. Popadnem fakany a zajdem do infocentra. Každopádně dík za inspiraci.
  • Autor Anna
  • Datum a čas 22.5.2010 09:45
Reaguj
Škoda článku
Škoda, že tenhle článek vůbec vznikl. Server Hory doly čtu rád, ale tohle se nepovedlo. Expozici na Křivoklátu jsem neviděl, takže ji nemohu hodnotit, ale principielně nechápu, proč by neměla existovat nebo vůbec vzniknout. Nemýlím li se, tak slouží k seznámení lidí s naším lesem, s jeho florou, faunou a využitím. pokud to tak není, tak men opravte. A to je dobře, stejně tak jako jsou potřeba muzea, která zase seznamují lidi s historií, nebo skanzeny, které.....atd. A to je přeci v pořádku, ne? Přeci nechcete tvrdit, že lidé, kteří se chtějí něco více dozvědět o místním lese, ne se na něj jen dívat, nemají chodit do podobných expozic, ale mají si půjčit encyklopedii a tam si to nastudovat? A nebo místo do skanzenu by lidé měli jet na Ukrajinu nebo do Rumunska, kde lidé ještě někde žijí tradičním způsobem života? To bychom pak nemuseli mít skanzeny, muzea ani naučně stezky. Navíc expozice určitě nemá ukázat přírodu, jak si ji "lesáci představují", ale takovou, jaká v tom místním lese skutečně je nebo by měla být, kdyby ji ovšem neničily davy lidí, kteří se snaží "co nejčastěji do ní chodit" Pokud totiž nebudeme regulovaně lidi z přírody "vytlačovat", za chvíli žádná nezbyde a pak už nebudete lidem na Vašem servru muset nikdy dávat hloupé rady o tom, že je lepší navštívit opravdový les. Lidé navštěvují ty lesy už zbytečně dlouho, proto na Šumavě nezbyl jediný medvěd ani vlk a není to vinou Lesů ČR, ale lidí.
Reaguj
Břevno v oku Tvém
Děkujeme dobrovolným korektorům. Á propos: Standartní je něco jako vlajková?
Reaguj
Dytyny :-)
Já dávám pětku za pravopis. Nazývat publikační činnost HD "standartní novinářskou prací" a neumět ani vyjmenovaná slova ze základní školy, to si jinou známku nezaslouží...Viz např. Zalesněné kopce proráží třpitivá Berounka.
  • Autor Honza Pok.
  • Datum a čas 22.5.2010 00:27
Reaguj
Srny zabíhaly...Ale pětku bych nedala, snaha se cení.
  • Autor Anna
  • Datum a čas 21.5.2010 20:15
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Koupání v Praze

Koupání v Praze

KDE A JAK SE VYKOUPAT? Přírodní koupaliště a kryté bazény! Přinášíme přehled možností, kde se v Praze vykoupat.... celý článek

Rodinné hravé závody Beskydské hřebenovky

Hostivařská přehrada 2018

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Přírodní koupání v Orlických horách

Přírodní koupání v Orlických horách

AKTUALIZACE. Orlické hory a Podorlicko nabízejí jedny z  nejčistších vod ke koupání v přírodě. V Orlických horách si můžete užívat sluníčka na pláži, trávit volný čas vodními hrátkami na lehátkách či třeba šlapadlech,
Koupání u Ralska

Koupání u Ralska

Koupání v bývalém sovětském vojenském prostoru Ralsko a jeho nejbližším okolí není lehké najít, ač je tu mnoho možností pro vodomily ve volné přírodě i na koupalištích.
Koupání v Ostravě

Koupání v Ostravě

Přinášíme přehled možností, kde se v Ostravě a okolí vykoupat. Přírodní koupaliště a kryté bazény.
Koupání na Šumavě

Koupání na Šumavě

Přinášíme přehled možností, kde se na Šumavě vykoupat. Kromě krytých bazénů, aquaparků a letních koupališť, které najdete v našem seznamu, jsou pod horami desítky oblíbených míst na řekách a potočních tůních.
Koupání v Praze

Koupání v Praze

KDE A JAK SE VYKOUPAT? Přírodní koupaliště a kryté bazény! Přinášíme přehled možností, kde se v Praze vykoupat.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Řezbářské dny na hradě Svojanov 15.-20.7. 20.7.
Astrovlak Jindřichův Hradec Nostalgický vlak 20.7.
Kanufest Roudnice, vodácký kanál 20.-22.7. 20.7.
Moravské vinařské stezky Mikulov Cykloturistika 21.7.
Americký víkend Zvole, Šiklův mlýn 21.-22.7. 21.7.
Parním vlakem Českým rájem Turnov Nostalgický vlak 21.7.
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 23.-26.7. 23.7.
Řezbářské sympozium Nová Bystřice, park 24.-29.7. 24.7.
Dny práva útrpného Svojanov 26.-27.7. 26.7.
Za čest krále Sovinec 28.-29.7. Hradní slavnost 28.7.

Diskuse

děkuji Lucie MIláčková, 19.7.2018 13:00, 6 příspěvků
Fondue Renata Selecky, 18.7.2018 17:36, 1 příspěvek
co je to? g, 16.7.2018 15:41, 1 příspěvek
Půjčka Suzan, 13.7.2018 17:02, 4 příspěvky
Prosím o test Horydoly - Andrea Černá, 13.7.2018 16:25, 4 příspěvky
Prosím o test tma@2p.cz, 13.7.2018 14:33, 4 příspěvky
elektrokola Ivo, 13.7.2018 8:45, 52 příspěvků
Kdy začnete oddělovat inz... vodák Marek , 12.7.2018 16:28, 4 příspěvky
Kdy začnete oddělovat inz... Petr, 12.7.2018 11:51, 4 příspěvky
Ukrajina Pavel, 12.7.2018 9:15, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Baleárské ostrovy Horydoly , 18.7.2018 14:26
Mezinárodní výstavy v Běl... Horydoly , 18.7.2018 10:23
Moravské vinařské stezky Pivoň Pivoň, 16.7.2018 1:06
Běžecké závody 2018 Horydoly , 14.7.2018 1:21
Letní dovolená čechů Jan Bratan, 11.7.2018 11:07
Letní dovolená Čechů? Horydoly , 9.7.2018 22:59
Brno, Brněnsko a Moravský... Horydoly , 9.7.2018 22:38
Brdští lesníci budou chrá... Horydoly , 9.7.2018 19:20