V Alpách vašim dětem rozumějí

V Alpách vašim dětem rozumějí
Lyžování s dětmi ve Stubai.
Autor snímku Tourismusverband Stubai
SDÍLEJ:

Máte chuť vyrazit do velehor a bezstarostně fičet po sjezdovce jako za svobodna, aniž byste se nervovali, co právě tropí váš potomek? Šoupněte ho do lyžařské školy a hurá na svah. A žádný strach, i v rakouských Alpách jsou školičky, kde se o děti postarají česky mluvící instruktoři.

Jak na to

Protože jsou okamžiky, kdy děti jsou děti, nikoliv malí dospělí, berte při výběru střediska v úvahu:

● vzdálenost od parkoviště k lanovce

● přiměřenou velikost areálu - je dost velký, abyste si ho užili, ale dost malý, abyste neztratili přehled a dítě našli, kdyby vám ujelo?

● dostatek modrých sjezdovek a cvičných plácků

● alespoň nějakou zábavnou alternativu lyžování – skákací hrad, bazén, kluziště...

● zázemí na svahu – občerstvení či chata v místech, kde budete lyžovat (s ohledem na zahřátí zmrzlých rukou a nohou, občerstvení, toaletu, úkryt při zhoršení počasí)

Beskydy, Jeseníky, Krkonoše, Krušné hory … české hory jsou nádherné a k lyžařům vstřícné. Jenže marná sláva, Alpy jsou prostě jiná liga. Jestli vás trápí představa, že malé děti jsou ta brzda, která vás na nejbližší roky připoutá k tuzemskému pidiareálu s jednou sjezdovkou modrou a druhou ještě modřejší, není to tak.

Ta brzda je jen ve vaší hlavě, protože zrovna rakouské Alpy umí splnit i ty nejtajnější rodičovské sny o tom, kterak skloubit touhu zalyžovat si a současně obstarat děti. Stačí jen pozorně vybírat, kam vyrazíte.

Pokud jste se pokoušeli naučit děti lyžovat sami, ale vzdali jste to kvůli jejich vzdoru, zlobení, slzám a podobně, je lyžařská škola správná volba. Co se týče lektora, můžete-li si vybrat, dopřejte synovi mužskou autoritu, u děvčete je to zpravidla jedno. Nabízíme vám tipy na střediska a lyžařské školy v Tyrolsku, kde mají k dispozici česky mluvící instruktory.

Serfaus-Fiss-Ladis.

Medvědí tlama v Serfaus-Fiss-Ladis

Tři lanovkami propojené horské vesničky Serfaus-Fiss-Ladis na náhorní plošině, které se říká "sluneční terasa Tyrolska," sice patří ke vzdálenějším destinacím, ale tuto nevýhodu kompenzují velkorysou nabídkou. Rodičům nabízejí 212 kilometry lyžařských tratí. A pro děti jsou zde podél sjezdovek připravené atrakce a herní prvky. Třešinkou na dortu je Bärenpistel, snadná sjezdovka s medvědem, kterému malí lyžaři vjedou přímo do tlamy. Na sjezdovce směřující do Ladis narazíte pro změnu na indiánskou vesnici. Co se týče skipasu, bude se vám jistě líbit, že děti do ročníku 2011 mají lanovky zdarma.

Ve středisku Serfaus-Fiss-Ladis jsou hned tři velké dětské parky: obrovské lyžařské hřiště Kinderschneealm (Serfaus) se zážitkovou restaurací, dále Murmli-Park (rovněž v Serfausu), kde se malí návštěvníci vyřádí v nafukovacím hradě, při sáňkování nebo na kolotoči a jehož součástí je i školka. A do třetice Berta´s Kinderland, umístěný u mezistanice kabinky Sonnenbahn mezi Fiss a Ladis.

TIP Horydoly: Posledně jmenovaný park provozuje vyhlášená lyžařská škola Skischule Fiss-Ladis, která si získala renomé právě výukou dětí. Dítě sem lze přihlásit od věku tří let (za půldenní kurz zaplatíte 48 eur) a pokud se se školou domluvíte s předstihem, rádi vám zarezervují výuku s česky mluvícím instruktorem. Kontakt: http://www.skischule-fiss-ladis.at/

Apres ski v Söldenu.

Česká škola v Söldenu

Ne náhodou se právě v tyrolském Söldenu zahajuje Světový pohár ve sjezdovém lyžování. Tato lyžařská oblast se chlubí výbornými sněhovými podmínkami a dvěma ledovci a lyžařům nabízí celkem 144 kilometrů sjezdovek. Třešinkou na dortu je speciální trasa Big 3 Rally, která vás provede okolo všech tří třítisícovek.

Větším a vůbec všem hravým dětem se bude líbit snowpark, boulový svah a také měřený slalom, kdy automat odpočítá start, projedete bránou, jakou znáte ze závodů z televize, a reproduktory vás odmění aplausem v podobě cinkotu kravských zvonců. Nejmenším lyžařům je určen malý lyžařský park. Po lyžování na vás čeká volnočasové centrum Freizeit Arena s dětským bazénem se skluzavkou, hracím koutkem, s kanálem s divokou vodou a vířivými lehátky. A abychom nezapomněli, v Söldenu lyžují děti do osmi let zdarma.

TIP Horydoly: V Söldenu funguje první rakouská lyžařská škola v českých rukou Snowlines. Nemusíte se bát zvednout telefon, pokud neumíte německy, a také webové stránky jsou k dispozici v češtině. V týmu zde mají několik českých instruktorů. Cena za 2 hodiny výuky je od 130 eur. Kontakt: www.slowlines.eu.

Rodinné lyžování ve Stubai.

Mickey Mouse na Stubai

Stubai jako největší rakouská lyžařská oblast s celoročním lyžováním je pro nás snadno dosažitelná pohodlně po dálnici. Stubaiské údolí zahrnuje ledovcový areál a tři střední až malé klasické areály – Schlick, Elfer a Serles, tedy celkem 140 kilometrů sjezdovek. A až vás omrzí lyžování, můžete si vyzkoušet své lezecké schopnosti na umělé ledové věži nebo si sjet některou z pěti sáňkařských drah.

Jako rodiče oceníte nabízené služby péče o děti, od hlídání dětí ve školce na sjezdovce přes vyzvedávání v hotelu až po dopravu do lyžařské školy. V rezortu Stubaie lyžují děti do 10 let v doprovodu dospělého zdarma. Jim a vůbec všem méně zkušeným lyžařům jsou k dispozici přehledné, minimálně obtížné terény a dobře vybavené výukové parky. Lyžování dětem zpestřuje přítomnost maskotů. Ti nejmenší mohou řádit v dětském klubu Ski Club Micky Maus a také v skiareálu Schlick 2000 v Ronny’s Kinderland. A líbit se jim bude i v malém akvaparku v údolí.

TIP Horydoly: Lyžařskou školu Ski- und Snowboardschule Neustift-Olympia s možností výuky v češtině najdete v Neustiftu. Dvě hodiny skupinové výuky zde stojí 45 eur a termín si můžete rezervovat online na stránkách školy. Kontakt: www.skischule-neustift.com.

VIDEO Happy Sport - co lze koupit a co se půjčuje na hory

Kupovat dětem výstroj se nevyplatí

Středisek pro rodiny s dětmi, která lze doporučit, je v Rakousku samozřejmě víc, například korutanský Nassfeld nebo štýrské Ramsau, a pokud netrváte na přítomnosti školy s českými instruktory, bude se vám líbit například i ve Wilder Kaiser-Brixentalu (Tyrolsko), Tannheim Talu (Tyrolsko) nebo Weissensee (Korutany).

Ale ať už se vydáte kamkoliv, chcete-li si pobyt užít, měli byste potomkovi pořídit dobrou výbavu. Což může být problematické – jednak cena za pořízení nové výstroje je dost vysoká, jednak za půl roku nebo za rok můžete kupovat nové věci, protože dítě mezitím vyroste.

Odpovídající dětské lyže jsou základem pro lyžování na celý život.

Zvlášť chystáte-li se vyjet na hory jednou nebo dvakrát za zimu, vyplatí se vám lyžařský set pořídit v bazaru nebo vypůjčit, a to ideálně ještě v Česku,“ říká Petr Křivánek, manažer sítě prodejen a půjčoven Happy Sport. Ušetříte tak peníze i čas, který byste strávili návštěvou půjčovny na horách (znáte vlastní nedočkavost – už abyste byli na svahu), a také stres spojený se zkoušením (kombinace neposedné dítě a jiným jazykem hovořící zaměstnanec půjčovny může být smrtící).

Dětská lyžovačka.

Jen jako příklad: za roční zapůjčení dětského lyžařského kompletu (lyže 100-129 cm, boty, hole) zaplatíte 1890 Kč. Juniorský komplet (lyže od 130 cm, boty, hole) bude na celý rok váš za 2090 Kč. Jsou to částky, za které nepořídíte dětem ani nové lyže, natož celou výbavu. Lyžařskou helmu vám v Happysportu půjčí zdarma, jako bonus.

Velikáni za rohem

Takže proč zamířit do Alp? Máme je nejblíž, takže cestu tam vydrží i neposedné děti. Navíc jako velehory nabízejí jistotu sněhu, kterou v českých střediscích nenajdete. Ostatně podle výsledků průzkumu ERV Evropské pojišťovny z loňského roku k našim jižním sousedům vyráží 61 procent našinců, kteří plánují zahraniční zimní dovolenou. A pro Rakušany jsme v zimě na šestém místě, co se týče počtu návštěvníků jejich země. Jsme tedy zajímaví hosté.

A že je dětem jedno, kde se učí lyžovat, protože na tu vyhlášenou několikakilometrovou černou sjezdovku pod vrcholem třítisícovky se stejně nedostanou? Nevěřte tomu, rozlehlý prostor a majestátní přítomnost skalnatých velikánů jim udělá dobře na duši, i když se budou prohánět jen na lyžařské louce za hotelem.

Dovolená na horách.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Češi jsou národem cyklistů, ale chybí cyklistická gramotnost

Češi jsou národem cyklistů, ale chybí cyklistická gramotnost

Kolo nám dává volnost a přináší vhodný pohybový rozvoj. Mnohdy bývá prvním dopravním prostředkem, který se učíme ovládat, a se kterým se stáváme aktivními účastníky provozu. Není divu, že je cyklistika nejoblíbenějším... celý článek

Jizerský guláš 2017

Znáte Rychlé šípy v Basileji a na Strahově

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Peternpfad - lehké a dlouhé lezení v Gesäuse

Peternpfad - lehké a dlouhé lezení v Gesäuse

CLIMBING GUIDE Divoká řeka Enže prorazila před miliony let vápencové hory a zbyly po ní obrovské kolmé stěny. Před sto padesáti lety našel těmito úžasnými srázy cestu místní horal, tak trochu
Jarní, vánoční a velikonoční prázdniny

Jarní, vánoční a velikonoční prázdniny

Jarní prázdniny pro školáky a středoškoláky jsou dlouhé jeden týden. Záleží na místě, kde má škola sídlo. Vánoční prázdniny trvají 11 dní. Podívejte se, kdy se budou konat všechny prázdniny a kdy budou mít studenti
Památky zadarmo AKTUALIZACE

Památky zadarmo AKTUALIZACE

Vstupenky do památek, muzeí a galerií stojí desítky až stovky korun. Máte-li čas, nebo máte hluboko do kapsy, můžete si počkat a zajít se do nich podívat zadarmo.
Vodárenské muzeum v Podolí

Vodárenské muzeum v Podolí

Muzeum pražského vodárenství v Prazte - Podolí je po celý rok přístupné jen na telefonickou objednávku, ale 7. a 8. října otevírá bránu všem návštěvníkům od 9:30 do 16:30 hodin. Toto méně známé
Koupání v Praze

Koupání v Praze

KDE A JAK SE VYKOUPAT? Přírodní koupaliště a kryté bazény! Přinášíme přehled možností, kde se v Praze vykoupat.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Knižní veletrh Havlíčkův Brod 20.-21.10. 20.10.
Zamykání Ostravice Ostrava   21.10.
Rokytka Grande - splutí Praha, Kyjský rybník 21.10.
Zavírání Skaláku Sedmihorky Horolezecká brigáda 21.10. 09:00
Fotoexpo - veletrh Praha, Národní dům Vinohrady Fototechnika 21.10.
Drakiáda Ladná Ladná 21.10.
Drakyáda
Jindřichův Hradec, vojenské cvičiště 21.10. 13:00
Mikrofony dobrodruhům Praha, Poutníci, Norská Pásmo diashow 21.10. 10:00
ITB Asia - veletrh Singapur 25.-27.10. 25.10.
Designblok Praha, Výstaviště 26.-30.10. 26.10.

Diskuse

ČD Šotoušing, 18.10.2017 19:38, 1 příspěvek
Pes darek - nápady Kuba Turek, 16.10.2017 10:31, 2 příspěvky
Pes darek Petr, 16.10.2017 10:24, 2 příspěvky
Cyklo kalhoty Crivit Jarek, 16.10.2017 6:09, 16 příspěvků
Sněžnice PavelK, 15.10.2017 20:34, 11 příspěvků
Sněžnice Marek Šopík, 14.10.2017 16:15, 11 příspěvků
dělohy Suk, 14.10.2017 1:20, 1 příspěvek
magneťák Novinář, 11.10.2017 22:01, 3 příspěvky
magneťák Suk, 11.10.2017 12:13, 3 příspěvky
magneťák vodák Marek, 10.10.2017 23:29, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Na závod Běhej Valachy mí... Horydoly , 18.10.2017 13:13
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 17.10.2017 18:29
Wiener Hausberge: Rax, Sc... Horydoly , 17.10.2017 2:30
Grossglockner Horydoly , 17.10.2017 2:12
Prague City Tourism Horydoly , 16.10.2017 23:53
Pražská vlastivěda 2017 ř... Horydoly , 16.10.2017 23:42
Kiwi spolupracuje se Sygic Horydoly , 16.10.2017 23:38
Lidé z Extreme Plus v Mah... Horydoly , 15.10.2017 20:35