V Alpách vašim dětem rozumějí

V Alpách vašim dětem rozumějí
Lyžování s dětmi ve Stubai.
Autor snímku Tourismusverband Stubai
SDÍLEJ:

Máte chuť vyrazit do velehor a bezstarostně fičet po sjezdovce jako za svobodna, aniž byste se nervovali, co právě tropí váš potomek? Šoupněte ho do lyžařské školy a hurá na svah. A žádný strach, i v rakouských Alpách jsou školičky, kde se o děti postarají česky mluvící instruktoři.

Jak na to

Protože jsou okamžiky, kdy děti jsou děti, nikoliv malí dospělí, berte při výběru střediska v úvahu:

● vzdálenost od parkoviště k lanovce

● přiměřenou velikost areálu - je dost velký, abyste si ho užili, ale dost malý, abyste neztratili přehled a dítě našli, kdyby vám ujelo?

● dostatek modrých sjezdovek a cvičných plácků

● alespoň nějakou zábavnou alternativu lyžování – skákací hrad, bazén, kluziště...

● zázemí na svahu – občerstvení či chata v místech, kde budete lyžovat (s ohledem na zahřátí zmrzlých rukou a nohou, občerstvení, toaletu, úkryt při zhoršení počasí)

Beskydy, Jeseníky, Krkonoše, Krušné hory … české hory jsou nádherné a k lyžařům vstřícné. Jenže marná sláva, Alpy jsou prostě jiná liga. Jestli vás trápí představa, že malé děti jsou ta brzda, která vás na nejbližší roky připoutá k tuzemskému pidiareálu s jednou sjezdovkou modrou a druhou ještě modřejší, není to tak.

Ta brzda je jen ve vaší hlavě, protože zrovna rakouské Alpy umí splnit i ty nejtajnější rodičovské sny o tom, kterak skloubit touhu zalyžovat si a současně obstarat děti. Stačí jen pozorně vybírat, kam vyrazíte.

Pokud jste se pokoušeli naučit děti lyžovat sami, ale vzdali jste to kvůli jejich vzdoru, zlobení, slzám a podobně, je lyžařská škola správná volba. Co se týče lektora, můžete-li si vybrat, dopřejte synovi mužskou autoritu, u děvčete je to zpravidla jedno. Nabízíme vám tipy na střediska a lyžařské školy v Tyrolsku, kde mají k dispozici česky mluvící instruktory.

Serfaus-Fiss-Ladis.

Medvědí tlama v Serfaus-Fiss-Ladis

Tři lanovkami propojené horské vesničky Serfaus-Fiss-Ladis na náhorní plošině, které se říká "sluneční terasa Tyrolska," sice patří ke vzdálenějším destinacím, ale tuto nevýhodu kompenzují velkorysou nabídkou. Rodičům nabízejí 212 kilometry lyžařských tratí. A pro děti jsou zde podél sjezdovek připravené atrakce a herní prvky. Třešinkou na dortu je Bärenpistel, snadná sjezdovka s medvědem, kterému malí lyžaři vjedou přímo do tlamy. Na sjezdovce směřující do Ladis narazíte pro změnu na indiánskou vesnici. Co se týče skipasu, bude se vám jistě líbit, že děti do ročníku 2011 mají lanovky zdarma.

Ve středisku Serfaus-Fiss-Ladis jsou hned tři velké dětské parky: obrovské lyžařské hřiště Kinderschneealm (Serfaus) se zážitkovou restaurací, dále Murmli-Park (rovněž v Serfausu), kde se malí návštěvníci vyřádí v nafukovacím hradě, při sáňkování nebo na kolotoči a jehož součástí je i školka. A do třetice Berta´s Kinderland, umístěný u mezistanice kabinky Sonnenbahn mezi Fiss a Ladis.

TIP Horydoly: Posledně jmenovaný park provozuje vyhlášená lyžařská škola Skischule Fiss-Ladis, která si získala renomé právě výukou dětí. Dítě sem lze přihlásit od věku tří let (za půldenní kurz zaplatíte 48 eur) a pokud se se školou domluvíte s předstihem, rádi vám zarezervují výuku s česky mluvícím instruktorem. Kontakt: http://www.skischule-fiss-ladis.at/

Apres ski v Söldenu.

Česká škola v Söldenu

Ne náhodou se právě v tyrolském Söldenu zahajuje Světový pohár ve sjezdovém lyžování. Tato lyžařská oblast se chlubí výbornými sněhovými podmínkami a dvěma ledovci a lyžařům nabízí celkem 144 kilometrů sjezdovek. Třešinkou na dortu je speciální trasa Big 3 Rally, která vás provede okolo všech tří třítisícovek.

Větším a vůbec všem hravým dětem se bude líbit snowpark, boulový svah a také měřený slalom, kdy automat odpočítá start, projedete bránou, jakou znáte ze závodů z televize, a reproduktory vás odmění aplausem v podobě cinkotu kravských zvonců. Nejmenším lyžařům je určen malý lyžařský park. Po lyžování na vás čeká volnočasové centrum Freizeit Arena s dětským bazénem se skluzavkou, hracím koutkem, s kanálem s divokou vodou a vířivými lehátky. A abychom nezapomněli, v Söldenu lyžují děti do osmi let zdarma.

TIP Horydoly: V Söldenu funguje první rakouská lyžařská škola v českých rukou Snowlines. Nemusíte se bát zvednout telefon, pokud neumíte německy, a také webové stránky jsou k dispozici v češtině. V týmu zde mají několik českých instruktorů. Cena za 2 hodiny výuky je od 130 eur. Kontakt: www.slowlines.eu.

Rodinné lyžování ve Stubai.

Mickey Mouse na Stubai

Stubai jako největší rakouská lyžařská oblast s celoročním lyžováním je pro nás snadno dosažitelná pohodlně po dálnici. Stubaiské údolí zahrnuje ledovcový areál a tři střední až malé klasické areály – Schlick, Elfer a Serles, tedy celkem 140 kilometrů sjezdovek. A až vás omrzí lyžování, můžete si vyzkoušet své lezecké schopnosti na umělé ledové věži nebo si sjet některou z pěti sáňkařských drah.

Jako rodiče oceníte nabízené služby péče o děti, od hlídání dětí ve školce na sjezdovce přes vyzvedávání v hotelu až po dopravu do lyžařské školy. V rezortu Stubaie lyžují děti do 10 let v doprovodu dospělého zdarma. Jim a vůbec všem méně zkušeným lyžařům jsou k dispozici přehledné, minimálně obtížné terény a dobře vybavené výukové parky. Lyžování dětem zpestřuje přítomnost maskotů. Ti nejmenší mohou řádit v dětském klubu Ski Club Micky Maus a také v skiareálu Schlick 2000 v Ronny’s Kinderland. A líbit se jim bude i v malém akvaparku v údolí.

TIP Horydoly: Lyžařskou školu Ski- und Snowboardschule Neustift-Olympia s možností výuky v češtině najdete v Neustiftu. Dvě hodiny skupinové výuky zde stojí 45 eur a termín si můžete rezervovat online na stránkách školy. Kontakt: www.skischule-neustift.com.

VIDEO Happy Sport - co lze koupit a co se půjčuje na hory

Kupovat dětem výstroj se nevyplatí

Středisek pro rodiny s dětmi, která lze doporučit, je v Rakousku samozřejmě víc, například korutanský Nassfeld nebo štýrské Ramsau, a pokud netrváte na přítomnosti školy s českými instruktory, bude se vám líbit například i ve Wilder Kaiser-Brixentalu (Tyrolsko), Tannheim Talu (Tyrolsko) nebo Weissensee (Korutany).

Ale ať už se vydáte kamkoliv, chcete-li si pobyt užít, měli byste potomkovi pořídit dobrou výbavu. Což může být problematické – jednak cena za pořízení nové výstroje je dost vysoká, jednak za půl roku nebo za rok můžete kupovat nové věci, protože dítě mezitím vyroste.

Odpovídající dětské lyže jsou základem pro lyžování na celý život.

Zvlášť chystáte-li se vyjet na hory jednou nebo dvakrát za zimu, vyplatí se vám lyžařský set pořídit v bazaru nebo vypůjčit, a to ideálně ještě v Česku,“ říká Petr Křivánek, manažer sítě prodejen a půjčoven Happy Sport. Ušetříte tak peníze i čas, který byste strávili návštěvou půjčovny na horách (znáte vlastní nedočkavost – už abyste byli na svahu), a také stres spojený se zkoušením (kombinace neposedné dítě a jiným jazykem hovořící zaměstnanec půjčovny může být smrtící).

Dětská lyžovačka.

Jen jako příklad: za roční zapůjčení dětského lyžařského kompletu (lyže 100-129 cm, boty, hole) zaplatíte 1890 Kč. Juniorský komplet (lyže od 130 cm, boty, hole) bude na celý rok váš za 2090 Kč. Jsou to částky, za které nepořídíte dětem ani nové lyže, natož celou výbavu. Lyžařskou helmu vám v Happysportu půjčí zdarma, jako bonus.

Velikáni za rohem

Takže proč zamířit do Alp? Máme je nejblíž, takže cestu tam vydrží i neposedné děti. Navíc jako velehory nabízejí jistotu sněhu, kterou v českých střediscích nenajdete. Ostatně podle výsledků průzkumu ERV Evropské pojišťovny z loňského roku k našim jižním sousedům vyráží 61 procent našinců, kteří plánují zahraniční zimní dovolenou. A pro Rakušany jsme v zimě na šestém místě, co se týče počtu návštěvníků jejich země. Jsme tedy zajímaví hosté.

A že je dětem jedno, kde se učí lyžovat, protože na tu vyhlášenou několikakilometrovou černou sjezdovku pod vrcholem třítisícovky se stejně nedostanou? Nevěřte tomu, rozlehlý prostor a majestátní přítomnost skalnatých velikánů jim udělá dobře na duši, i když se budou prohánět jen na lyžařské louce za hotelem.

Dovolená na horách.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Turracher Höhe: lyžování na jihu v Korutanech

Turracher Höhe: lyžování na jihu v Korutanech

Turracher Höhe se řadí k lyžařským oblastem s nejjistějším sněhem na rozhraní Korutan a Štýrska. Ve výšce 1763 metrů nad mořem - uprostřed regionu Nockberge - se rozkládá náhorní plošina s vrcholy vysokými 2400 metrů a přírodním... celý článek

Kilometry krásných pláží v Černé Hoře

Pašijový svatý týden Velikonoční

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Bruslení v Praze 2017 / 2018

Bruslení v Praze 2017 / 2018

Praha zprovozňuje zimní bruslařské plochy. Přinášíme přehled možností na bruslení v hlavním městě. Bruslí se na ledu velkých zimních stadionů, otevírají se malá dočasná kluziště i umělý led. Bruslaři už mají k dispozici
Pašijový svatý týden Velikonoční

Pašijový svatý týden Velikonoční

Nejvýznamnější křesťanské svátky Velikonoce, kdy byl ukřižován a potom vstal z mrtvých Ježíš, jsou úzce spjaté se starými pohanskými rituály. Každý den tak zvaného Svatého týdne přes Velikonocemi (též zvaný Pašijový týden)
Jizerský guláš 2018

Jizerský guláš 2018

Malé zprávičky z malých Jizerských hor a Lužických hor na severu. 
Livigno, Bormio a Valtellina 2017/2018

Livigno, Bormio a Valtellina 2017/2018

SKIPASS ZDARMA Aktuální zprávy z oblíbených lyžařských středisek na severu Itálie.
Noční bruslení na Hamráku

Noční bruslení na Hamráku

FOTOGALERIE Praha - Záběhlice.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Džungle nikdy nespí - výstava Praha, Botanická zahrada 12.1.-23.3. 23.3.
Myslivost, rybářství, včelařství - veletrh Kroměříž, Výstaviště 23.-25.3. 23.3.
Velikonoce dříve a dnes - výstava
Heřmanův Městes, Dvojdomek 23.-30.3. 23.3.
Vodácký den Choceň   24.3.
Zahájení turistické sezony Vysoké Mýto 8.-9.9. 24.3.
Keltský telegraf Česko 24.3.
Dirndlskitag - historické lyžování Rakousko, Hochkar 24.3.
Běh o Velkopavlovickou meruňku Velké Pavlovice 24.3.
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada 2.-25.3. 25.3.
Od košilky k rubáši - výstava Svitavy, muzeum 28.1.-25.3. 25.3.

Diskuse

Elektrokolo Tomáš, 23.3.2018 18:01, 10 příspěvků
Elektrokolo Peta, 23.3.2018 18:00, 3 příspěvky
Autor? Kuba Turek, 21.3.2018 22:37, 2 příspěvky
Chorvatsko Marina, 21.3.2018 15:20, 4 příspěvky
Elektrokolo Karel, 21.3.2018 14:04, 3 příspěvky
Elektrokolo Ondra, 21.3.2018 14:03, 10 příspěvků
Autor? Bída, 21.3.2018 13:30, 2 příspěvky
Elektrokolo Jarek, 20.3.2018 19:32, 3 příspěvky
Elektrokolo Tomáš, 20.3.2018 19:30, 10 příspěvků
Zeměpis :-) Nobody, 20.3.2018 13:48, 13 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Zámek Kinských v Kostelci... Horydoly , 20.3.2018 22:21
Singletrack Glacensis Horydoly , 20.3.2018 15:05
O principu manipulace rev... milan šupa, 19.3.2018 18:37
Zimní sezona v Livignu 20... Horydoly , 19.3.2018 12:10
Re: EVA Air: Vídeň - Taipei Horydoly , 19.3.2018 11:09
Euroregion Tour Horydoly , 18.3.2018 17:08
Velikonoce v Rokytnici Horydoly , 17.3.2018 1:55
Poslední lyžovačka na Ješ... Horydoly , 17.3.2018 1:50