Když jste ve Francii, mluvte francouzsky!

Když jste ve Francii, mluvte francouzsky!
Paris, Tour Eiffel.
Autor snímku Michael Beránek
SDÍLEJ:

KOMERČNÍ SDĚLENÍ Když se řekne Francie, představím si slunce, romantiku, výborné víno, skvělé jídlo, vůně moře a styl. Cestovat po Francii byl vždycky můj sen. Je ovšem známo, že Francouzi neradi mluví anglicky. Velmi ocení, pokud mluvíte nejkrásnější řečí světa.

Mé plánování cesty začalo přípravou francouzských frází. Vyhledala jsem si spoustu frází, které bych mohla potřebovat. Témata typu, jak si zarezervovat v hotelu pokoj, jak si objednat kávu, nebo jak si nechat doporučit zajímavé kulturní akce, výstavy, případně kde naleznu nejlepší klasickou francouzskou restauraci.

Lektor je lepší než kamarád 

Můj dobrý kamarád, který vystudoval francouzský jazyk, se mnou občas zašel do kavárny, aby mi pomohl pochopit alespoň základy francouzského jazyka. Jenže vždy jsme si měli hodně co povědět, proto jsme nakonec sklouzli k debatám v češtině a lekce francouzštiny se nekonaly.

Rozhodla jsem se tedy, že před cestou do Francie využiji intenzivní kurz, který mě připraví a pomůže mi alespoň z části reagovat a nebát se mluvit.

Na internetu jsem objevila školu Pelican. Zaujaly mě její webové stránky. Byly přehledné a vizuálně hezky řešené. Výběr kurzů byl rozmanitý a já jsem našla přesně to, co jsem potřebovala. Desetidenní intenzivní kurz francouzského jazyka.

Motivovaná studijní skupina

Kurz probíhal každý den v odpoledních hodinách v budově školy v centru Brna. V domě s pavlačí osázenou krásnými květinami. Pohled na pavlač mi připomínal blížící se odjezd za dobrodružstvím.

Camargue. Mezi zemí a mořem.

Zpočátku jsem si myslela, že základy takto těžkého jazyka nebudu schopna pojmout. Postupně ale začaly přicházet výsledky. Kurz byl orientovaný na cestovní konverzaci. Vzájemně jsme si pomáhali a šlo nám o stejný cíl. Přijet do Francie s alespoň částečnou znalostí francouzského jazyka.

Po desetidenním kurzu jsme šli společně do kavárny a zkoušeli si mezi sebou objednat kávu ve francouzštině a překládali jsme si slovíčka z nápojového lístku. Povídali jsme si o cestovních plánech a padlo také hodně typů na zajímavé destinace ve Francii. Tato studijní skupina mě hodně motivovala.

Na venkově se mluví jen francouzsky

Po čtrnácti dnech jsme s kamarádkou odcestovaly do Francie. Příletem do Paříže všechno začalo. Na letišti jsme se ještě bály komunikovat francouzsky. Hovořily jsme tedy anglicky. Letiště bylo ale skoro poslední místo, kde byli Francouzi ochotni používat anglický jazyk.

Procestovaly jsme francouzských venkov, kde jsme poznaly velice zajímavé lidi. A právě v těchto místech se mi mé nabyté jazykové znalosti hodily nejvíce. Ve Francii jsme strávily necelého půl roku. Vydělávaly jsme si při sklizni ovoce a potom během vinobraní. To pro mě bylo to nejpoetičtější období.

Paris (Paříž).

Po návratu do České republiky jsem opět začala navštěvovat odpolední kurzy francouzského jazyka.

Ve Francii jsem získala celkem slušný jazykový základ a se školou Pelican se mé znalosti dále prohlubují. Škola mi teď pomáhá splnit si sen a to je mluvit dobře francouzsky.

Reakce Horydoly.cz neovlivňuje komerční sdělení ani jeho obsah.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Francie a jazykový pobyt
No hele napadá mě ještě Bordeaux. Tam by to mělo být ok, pokud vás to tam láká. I té paříže bych se nakonec moc nebál. Jinak asi doporučuji kontaktovat nějakou agenturu, kde vám se vším poradí.
  • Autor Adam
  • Datum a čas 25.10.2016 11:15
Reaguj
Francie a jazykový pobyt

Já přemýšlela nad jazykovým pobytem ve Francii rok zpátky, ale chtěla jsem do Nice či Paříž, ale to teď asi neklapne, kam ještě by se dalo jako jazykový pobyt vyjet poradíte? Díky

  • Autor Martina
  • Datum a čas 24.10.2016 10:43
Reaguj
La France - République française

Autorka těchto řádků asi podlehla některým chýrám, kolujícím v lidových koridorech anebo měla při nejmenším velkou smůlu. Také Francouzi maji na vyšších školách povinný další jazyk, takže možnost se domluvit – kdekoliv – by měla existovat. Pochopitelně s nějakými vyjímkami - horský bača v Savojsku, žijící skoro celý rok osamoceně s kravami někde v horách, angličtinu ovládat nebude, ale na obecním úřadě v jeho rodné vesničce se jistě někdo najde, kdo mimo francouzštinu nějaké to „cizí“ slovo bude umět.

Také francouzská mládež jezdí po světě a tak se, ať chce nebo nechce, naučí základní slova země, kterou navštívila.  

To že Francouzi, přesvědčení patrioti, radši mluví francouzsky, nebo dokonce nějaké pro ostatní ne příliš srozumitelné nářečí (patois) také bazíruje na určité pohodlnosti a přesvědčení, že by to měl být návštěvník, který by se měl přizpůsobit.

Ovšem 45 % mladých, starších 12 – 13 let, mluví automaticky trochu anglicky, v dnešním světě počítačů se nikdo bez toho jazyka neobejde.  

Němčinou mnoho lidí nemluví – pro mladou generaci je tento jazyk nezajímavý a staří, ačkoliv by mohli, z úst z principu německé slovo skoro nevypustí – stále ještě žije stárá averze z 2. světové války, ačkoliv se politici obou národů snaží všechny přesvědčit, že Němci a Francouzi jsou velcí přátelé – já tvrdím že nejsou - možná s vyjímkou Alsaska, případně příhraníčních oblastí Lotrinska.

Podobně jako ve všech evropských zemích se ve francouzském pohraničí ve zvýšené míře hovoří řečí sousedů, ať už je to italsky, španělsky nebo německy.

A ještě malá poznámka: není všechno zlato, co se třpytí - i ve Francii mohou  prázdniny propršet, po některých vínech může jednoho také bolet druhý den hlava, některé pokrmy mohou pocuchat zažívání a  velké vlny s jedním dokážou pěkně plesknout o pláž.

Reaguj
reklama

Nemělo by to být označeno jako reklama?

  • Autor petr
  • Datum a čas 26.7.2016 13:04
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


V Thajsku na kánoi

V Thajsku na kánoi

AKTUALIZACE Opice požírající lepidlo, pijavice padající ze stromů do lodi a bambusové zmije číhající na stezce. Kdo by odolal vábení přírody? Od března do května jsem se pokusil sjet několik vodácky... celý článek

Thajsko zakazuje kouření na plážích

Jak se žije buddhistům v Ladakhu?

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Thajská erotická veselice Pattaya

Thajská erotická veselice Pattaya

AKTUALIZACE V thajské Pattaye spustili na konci února roku 2006 první ročník nového festivalu. Byl zahájen karnevalovým průvodem, který z dálky připomínal jeho předobraz v brazilském Rio de Janeiru. Z blízka je to však
Írán přitažlivý a stále trochu tajemný

Írán přitažlivý a stále trochu tajemný

RECENZE Turistický průvodce Írán má vše, co turista, cestovatel nebo obchodník potřebuje znát při cestě do této země. Vyznačuje se úžasnými detaily a na druhé straně nepostrádá žádný ze základních požadavků průvodců
Cestování v těhotenství: Důležité jsou pravidelné pauzy, lékařské potvrzení i výběr destinace

Cestování v těhotenství: Důležité jsou pravidelné pauzy, lékařské potvrzení i výběr destinace

Těhotné ženy se nemusejí vzdávat cestování. Na cestu však musejí být důkladně připraveny. Při létání je třeba počítat s možnými kontrolami zdravotního stavu i zvýšeným rizikem trombózy, při cestě autem zase nesmějí
V Thajsku na kánoi

V Thajsku na kánoi

AKTUALIZACE Opice požírající lepidlo, pijavice padající ze stromů do lodi a bambusové zmije číhající na stezce. Kdo by odolal vábení přírody? Od března do května jsem se pokusil sjet několik vodácky
Skály se mohutně řítily z El Capitan

Skály se mohutně řítily z El Capitan

Dvě skalní řízení se odehrála v Yosemitech na masivu El Capitan. Ve dnech 27. a 28. září odpadly části stěn v horolezeckém sektoru East Buttress. Jeden člověk při tom přišel o život a dva byli těžce

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Festival dokumentárních filmů Jihlava 24.-29.10. 24.10.
Království Mustang - diashow
Praha, Centrum Černý most Přednáší Karel Wolf 24.10. 18:00
Ekvádor - diashow Pavlíkov, galerie Přenáší Pavel Svoboda 24.10. 19:00
ITB Asia - veletrh Singapur 25.-27.10. 25.10.
Australské dny Praha, Výstaviště Letňany 25.10.
Designblok Praha, Výstaviště 26.-30.10. 26.10.
Lichtenštejnsko - přednáška Valtice, Reistna Přednáší Miroslav Geršic 26.10.
Hanseboot - veletrh Německo, Hamburg 28.10.-5.11. Lodě a čluny 28.10.
Korženěvská a Denali - diashow Praha, Vysoká škola ekonomická Přednáší Renata Faustenová 31.10. 19:45
Příroda ve svaté zemi - výstava Mělník, Regionální muzeum 31.10.-26.11. Fotografoval Libor Praus 31.10.

Diskuse

Kupony Majka, 24.10.2017 0:01, 19 příspěvků
síla Vodák Marek, 23.10.2017 22:31, 1 příspěvek
nabízím trubičková pera Bára, 21.10.2017 18:30, 8 příspěvků
Rio Botič 2017 Vodák Marek, 20.10.2017 13:29, 23 příspěvků
Rio Botič 2017 David, 20.10.2017 11:14, 23 příspěvků
Seattle Horydoly - Andrea Černá, 19.10.2017 23:11, 2 příspěvky
Sněžnice Ssnehulak, 19.10.2017 20:45, 12 příspěvků
Karambit Honza, 19.10.2017 20:35, 6 příspěvků
Seattle Papouš, 19.10.2017 15:31, 2 příspěvky
ČD Šotoušing, 18.10.2017 19:38, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Člověče nešťastný, neodsu... milan šupa, 19.10.2017 19:20
Na závod Běhej Valachy mí... Horydoly , 18.10.2017 13:13
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 17.10.2017 18:29
Wiener Hausberge: Rax, Sc... Horydoly , 17.10.2017 2:30
Grossglockner Horydoly , 17.10.2017 2:12
Prague City Tourism Horydoly , 16.10.2017 23:53
Pražská vlastivěda 2017 ř... Horydoly , 16.10.2017 23:42
Kiwi spolupracuje se Sygic Horydoly , 16.10.2017 23:38