Tahanice o lano na Obřím zubu

Tahanice o lano na Obřím zubu
SDÍLEJ:

Sněží už druhý den. Je pátek. Zítra je poslední šance něco vylézt. Dent du Géant na nás celý týden shlíží ze své majestátní výšky. Umoudří se hory a pustí nás nad magickou hranici čtyř tisíc metrů nad mořem?

Sobota. Vstáváme v pět. Doufáme, že předběhneme davy. Ó, jaká naivita!

Přečtěte si také horolezecký průvodce na Dent du Géant:

Brzké vstávání?

Když se v půl šesté vyhrabeme ze stanů, vidíme řadu čelovek na naší trase.

Makáme k nástupu přes ledovcové pole. Za chvíli jsme u krátkého kuloárku, kde začíná tak trochu lezení. Nazouváme mačky a dvojkovými mixy spěcháme k samotnému nástupu.

Na velké terase, kterou Francouzi příhodně nazvali Salle à manger (Jídelna), svačíme a odkládáme batohy. Je 8.15.

Sešly se tu davy!

Sešlo se nás tu osm družstev. Špatně odhadujeme devítičlennou skupinu Italů, kteří přišli chvíli před námi, a pouštíme je před sebe.

Mylně usuzujeme, že to tu znají, že nám ukáží cestu a že budeme všichni o to rychlejší.

Že jsme prohloupili, svitne nám hned, jak se dají Italové do práce. Nezvládají jištění, pletou se sami do svých lan, je zřejmé, že jsme si pěkně zavařili.

Stojíme ve frontě u nástupu. Píťa s Radkem brzo ztrácejí trpělivost a zdvořile požádají, jestli mohou předběhnout, a zcela nekompromisně se tlačí vpřed.

Kdo uteče vyhraje!

My s Víťou se nějakou chvíli ostýcháme, ale po půlhodině čekání se rozhodujeme pro stejnou strategii.

Zdvořile předbíháme a - abychom měli nějakou šanci uniknout davu - lezeme průběžně. V tom se odněkud objeví vůdci s klienty a ti začnou předbíhat všechny ostatní. Často lezou přes sebe i čtyři dvojice na jedné délce.

Počínání všech přítomných je velmi nemetodické a dost nebezpečné. Pád jedné dvojice by způsobil hromadnou katastrofu s rizikem nehezkých pádů nebo dokonce přepálení lan.

Modlím se, ať nikdo neudělá chybu, a doufám, že se nám brzo podaří z chumlu utéci.

Na čistý styl není čas!

Na čistotu stylu jsme dávno rezignovali, jde nám o jediné: Být rychle pryč.

Nejdříve se mi používání fixního lana dost příčí, ale nakonec odhodím stranou všechen ostych a rozverně hákuji až nahoru.

Je docela zima, fouká vítr, na policích často leží sníh, ve spárách studí led a sluníčko do stěny nesvítí.

Vrchol dosažen!

Za chvíli jsme se od davu skutečně dokázali odtrhnout. Píťa s Radkem už na nás čekají na vrcholu. Je 11 hodin a pořizujeme vrcholové foto.

Z Dent du Géant se slaňuje cestou mezi jeho dvěma vrcholy přímo na terasu Salle à manger. Po třech slaněních jsme dole. Je krátce po poledni.

Záchranná akce nás minula

Ukázalo se, že sveřepé rozhodnutí uprchnout davu bylo rozumné. Přilétá vrtulník a vyzvedává horolezce těsně pod prvním vrcholem.

Co se nahoře stalo, se nedozvíme. Vrtulník se pětkrát vrací vždy pro jednoho dalšího horolezce.

Poučení:

Z hory Dent du Géant jsme si neodnesli ani tak krásný zážitek, v jaký jsme doufali, ale spíše poučení pro příště. Na známé vrcholy se vstává ještě dříve než brzy a nechodí se na ně v sobotu.


Zobrazit místo Mont Blanc na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

horští vůdci
Nejhorší chování mají horští vůdci francouzké národnosti a když měří na výšku pod 170cm, tak to jsou mistři světa amoleta. Chamonix jich je plné. Co jim schází na výšce, tak to si kompenzují frňákem v oblacích a tak neskutečnou namyšleností, až to zaráží.
 • Autor Lucinka pusinka Krásná
 • Datum a čas 9.1.2011 22:42
Reaguj
Nou, nou a další nemělo na vůdcovo chování žádný vliv. Začal na nás hudrovat cosi francouzky, rozhazoval rukou a na angličtinu a němčinu vůbec nereagoval. On na slovní komunikaci vůbec nedbal, tudíž jsem nastalou situaci musel začít řešit fyzicky. Myslím, že je to patrné z mého prvního příspěvku, kde píšu, že se "bez zeptání se na mě zacvakl karabinou". Netušil jsem, že musím doslovně vypisovat celou komunikaci, ale pro méně bystré to klidně udělám. Navíc si myslím, že všude a za každé situace je třeba za 1: slusně pozdravit,za 2: stejně slušně se zeptat zda můžu to či ono, zda se mohu přicvaknout atd. a za 3: po souhlasné odpovědi konat. Jenže pokud dostanu nesouhlasnou odpověď, tak musím situaci řešit jinak. Navíc když vidím, že zhruba 40 lidí v klídku čeká až se uvolní cesta, tak se necpu dopředu způsobem, že všechny jednoduše podlezu a předběhnu. To by měl profesionální vůdce vědět a neměl by se chovat se jako nenažraný dobytek, který s sebou pod vidinou zisku vláčí 6 lidí na jednom špagátu, neumí pozdravit, předbíhá, nekomunikuje a ohrožuje svým bezohledným chováním všechny kolem. V tom že jsem jednal správně, mě utvrdilo chování chataře /mimo jiné aktivního člena místní H.S./na Emanuelce, který byl plně na mé straně a vůdce pěkně sjezdil. Já nevím jak jinak někomu vysvětlit, že ho na sebe přicvaknout nenechám, protože je to v daném místě krajně nebezpečné a jde v tu chvíli o kejhák. Když nestačí slovní nesouhlas, nestačí zahození jedné karabiny a on se klidně přicvakne náhradní ?????? Tak to teda soráč, ale nic jiného jak hrubé násilí už v dané chvíli nepřichází v úvahu.
 • Autor Petr
 • Datum a čas 9.1.2011 21:11
Reaguj
Asi bych mu normálně řekl, že "nou, nou" - nebo to tam proběhlo? - a pak případně karabinu odepnul. Takhle jsem zvyklej řešit komunikační a vztahové problémy. Ale házet mu ji do údolí a fikat lano? Nebo dávat schválně "tatrankovou pauzu"? Takové horolezectví mi akosi nesedí. Holt jsem "old school" :-)
 • Autor Václav
 • Datum a čas 9.1.2011 17:26
Reaguj
Re: Re: No,
úplně normálně : on by se nechal naprosto civilizovaně i s partou kamarádů strhnout do údolí, pak by je po jednom uložili do igelitových pytlů a doma by jim pozůstalí uspořádali civilizovaný funus.
 • Autor Tom
 • Datum a čas 8.1.2011 12:33
Reaguj
Re: No,
No Václave, je to tvůj názor a je třeba ho respektovat. Jenom si dovolím malinkej dotaz. Docela by mě zajímalo, jak bys tu mojí zkušenost na Grant Paradisu "neidiotsky" vyřešil ty osobně ?
 • Autor Petr
 • Datum a čas 8.1.2011 09:45
Reaguj
No,
já nějak nevím. Na jedný straně vám, Joe a Petře, tak nějak rozumím, na druhý straně si jako člověk civilizovaný říkám, kdo se vlastně ve vámi popisovaných kauzách choval jako větší idiot.... Asi bych se na skalách nechtěl potkat ani s vámi ani s těmi vůdci. Možná bych se bál, že mě taky hodíte dolů... :-)
 • Autor Václav
 • Datum a čas 7.1.2011 23:37
Reaguj
No,
já nějak nevím. Na jedný straně vám, Joe a Petře, tak nějak rozumím, na druhý straně si jako člověk civilizovaný říkám, kdo se vlastně ve vámi popisovaných kauzách choval jako větší idiot.... Asi bych se na skalách nechtěl potkat ani s vámi ani s těmi vůdci. Možná bych se bál, že mě taky hodíte dolů... :-)
 • Autor Václav
 • Datum a čas 7.1.2011 23:36
Reaguj
Re: Re: Re: Hehe
Tak s tím se nedá jinak, než souhlasit. Ono jde kolikrát o život a já ten svůj a těch co jdou se mnou v žádném případě neohrozím kvůli nějakému přeplácenému blbci, který se neumí slušně chovat. Na hrubý pytel, hrubá záplata.
 • Autor Petr
 • Datum a čas 6.1.2011 18:56
Reaguj
Re: Re: Hehe
Házení karabin do údolí, to jsem ještě neviděl:-))) Na Zubu: Lezli jsme pomalu za družstvem před náma, jistili "průběžně" (prvák cvakal jištění, oba jsme popolézali, druhák vycvakával; až prvákovi došly expresky, zaštandoval, druhák předlez, a jel dál na prvním). On nás začal "předjíždět" a vycvak naše jištění přede mnou. Takže jsme byli s kámošem jištěni bez štandu přes jednu expresku. Šlo o prd, je to čtyřkový terén místy s fixama, ale takové chování mě vytočilo natolik, že jsem mu vycvak jeho expresku ze skoby, poslal po laně dolů k jeho klientům, cvaknul zpátky naše, a vyhlásil tatrankovou pauzu. Jeho klioši se do předjíždění neodvážili (po potenciálním chytu pod štandem jsem dusal v pohorkách), já seděl pohodlně ve skobě, a on bez pořádnýho štandu zůstal stát na prvním (možná taky s nějakým mezijištěním) uprostřed žulové plotny. Bylo vidět, jak se to v něm bublá, ale byl si vědom, že kdyby držkoval, tak jeho lano visí vedle mne jako splachovadlo a taky bych moh zatáhnout, že. Přitom já jsem neudělal nic jiného než on sám - jen jsem vycvaknul jeho karabinu a cvaknul tam vlastní...
 • Autor Joe
 • Datum a čas 6.1.2011 14:52
Reaguj
Re: Hehe
Vůdci jsou pěkní dobytci. Mě se něco podobného stalo va Paradisu. Celá naše skupinka čekala dobrých 20m na uvolnění posledních pár metrů k vrcholu a vždy když jedno družstvo sešstoupilo, tak další šlo nahoru. Pak přišla na řadu naše skupina a najednou se odspoda vyrojil francouzký polomozek "který měl na laně 6 lidí" a bez zeptání se na mě zacvakl karabinou. Nevěřil jsem vlastním očím. Já byl první, na sobě navázaný další 3 kámoše plus 7 dalších nezvaných hostů. Stačilo, aby jeden z těch 7 uklouzl a všichni jsme šli do kytek. Neměli se na rozdíl od nás čeho držet a cepín měl jen ten vůdce a pak už jen další dva. Zbytek šel jak na procházku po parku. Krev se ve mě začala vařit zlostí a tak jsem jeho karabinu od sebe odepnul, vyháknul mu jí z lana a zahodil do údolí. Něco takového rozhodně nečekal a začal na mě řvát. Dělal jsem že neslyším, ale to ho nezajímalo a cvaknul se na nás znova. Tak jsem vzal nůž a tu další karabinu jsem mu normálně odříz i s uzlem a opět zahodil. Jako bonus dostal cepínem po helmě, jen to zazvonilo a i svůj hlasový projev jsem poněkud zvýšil. Řval jak smyslů zbavený, ale to bylo všechno co mohl dělat. Už neměl žádnou další karabinu a tak musel počkat, až všichni nad ním postupně vylezou na vrchol. Na Emanuelce jsem si na něj počkal. Byl to klasickej nafoukanej trpajzlík, protože mě sahal tak po prsa. Napoleonský komplex, jak z učebnice. Dokonce si na mě pozval chataře, ale ten, když si vyslechl co tam nahoře frantík prováděl, tak ho pěkně sepsul. Měl jsem se co držet, abych ho na místě nesemlel jak žito. Od té doby se mám před vůdci na pozoru.
 • Autor Petr
 • Datum a čas 5.1.2011 18:35
Reaguj
Celkem 11 příspěvků v diskuzi


Laviny číhají na každém kroku

Laviny číhají na každém kroku

Vysoké Tatry: zasněžený svah nad Mořským okem přechází větší skupina Poláků. Ten však nevydrží a pod sněhovou lavinou končí svůj život šest turistů. Grossglockner: K nejpopulárnější rakouské hoře přicházejí tři čeští špičkoví... celý článek

Skialpinistu bez pípáku zabila lavina nad Zbojnickou chatou

Lavinový vyhledávač Arva Neo

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.



Nejčtenější články

Laviny číhají na každém kroku

Laviny číhají na každém kroku

Vysoké Tatry: zasněžený svah nad Mořským okem přechází větší skupina Poláků. Ten však nevydrží a pod sněhovou lavinou končí svůj život šest turistů. Grossglockner: K nejpopulárnější rakouské hoře přicházejí tři čeští špičkoví
Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2017

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2017

POLSKÉ TATRY Zprávy, novinky, fotografie a videa z Vysokých Tater, nejmenších velehor světa.
Zlá dáma Aconcagua

Zlá dáma Aconcagua

CLIMBING GUIDE Cesta je cíl. Tento slogan mi v hlavě zní pokaždé, když jdu v hromadě kamení. Posunuji nohu k noze vpřed a vím, že jsem připravena. Ale to nestačí. S sebou si nesu pokoru.
Rakouské dálniční známky a mýto

Rakouské dálniční známky a mýto

AKTUALIZACE Mezi turisty, kteří míří do Alp, se občas vedou diskuse, zda se vyplatí koupit dálniční známku, nebo jet mimo dálnice po vedlejších silnicích. Uvádíme proto současné ceny všech druhů
Slovensko AKTUÁLNĚ 2017

Slovensko AKTUÁLNĚ 2017

MALÁ FATRA Zajímá vás, kde se dá projet na lyžích, kde se leze po skalách, jaké podmínky vládnou na hřebenech, jak jsou nateklé ledopády, nebo jaká chata je otevřená? Přinášíme aktuální

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Pardubické Vánoce - veletrh Pardubice, Ideon 15.-17.12. 15.12.
Ďumbier - začátek lezení
 Nízké Tatry Lezení povoleno 15.12.-28.2. 15.12.
Hory v Peru - diashow Hodonín, Kulatá brána Přednáší Martin Mirinský 16.12. 19:00
Krkomen Špindlerův Mlýn, Brádlerovy boudy 17.-22.12. Přírodní víceboj družstev 17.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Oščadnica 29.-30.12. 29.12.
Reisemarkt - veletrh Německo, Mannheim 5.-7.1. 5.1.
Horolezecká nostalgie - fotovýstava vernisáž Liberec, Lidové sady Forografovali Bořek Vysušil a Jirka Stanislav 8.1. 18:30
Vakantie - veletrh Nizozemsko, Utrecht 10.-14.1. 10.1.
Matka - veletrh Finsko, Helsinky 18.-21.1. Cestovní ruch 18.1.
Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 18.-21.1. 18.1.

Diskuse

bolest kloubů Jana, 13.12.2017 23:01, 4 příspěvky
Chyba Nobody, 13.12.2017 22:57, 4 příspěvky
Chyba Arcikacíř, 13.12.2017 19:56, 4 příspěvky
No tak nic no wiki, 13.12.2017 13:41, 1 příspěvek
Učení dětí Horydoly , 12.12.2017 23:40, 2 příspěvky
Chyba Nobody, 12.12.2017 23:30, 4 příspěvky
Snowboard Ondra, 12.12.2017 21:30, 3 příspěvky
Chyba Arcikacíř, 12.12.2017 21:29, 4 příspěvky
Učení dětí Karel, 12.12.2017 21:20, 2 příspěvky
Nic jiného než Horydoly - Andrea Černá, 12.12.2017 9:50, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Dolní Rakousko Horydoly , 13.12.2017 0:54
Festivaly na Slovensku Horydoly , 9.12.2017 13:31
POJIŠTĚNÍ CHUBB Horydoly , 9.12.2017 13:14
WIZZ AIR OBJEDNAL DALŠÍCH... Horydoly , 9.12.2017 13:12
Emirates oslavuje svůj 10... Horydoly , 9.12.2017 13:10
KLM rozšiřuje své služby ... Horydoly , 9.12.2017 13:07
WIZZ AIR ZAVÁDÍ NOVOU POL... Horydoly , 9.12.2017 12:43
WIZZ AIR OTEVŘEL ZÁKLADNU... Horydoly , 9.12.2017 12:37