Jeden ruksak nestačí

Jeden ruksak nestačí
Dolomity, sestup z Lagazuoi na sedlo Falzarego.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Pryč jsou časy, kdy to trampové měli jednoduché a brali na záda celý svůj dům - deku a rum. Dnes si turisté s sebou berou spoustu věcí, které musejí doslova našlapat do batohu. Jenom to základní: stan, spací pytel, podložka na spaní, vařič, jídlo, pití, oblečení...

Mnozí turisté jsou přesvědčeni o platnosti zákona velkých ruksaků: "Čím větší batoh, tím se do něj vejde více zbytečností."

Univerzálních šedesát litrů

Optimální objem zavazadla pro letní putování po horách, stopařský výlet po Evropě nebo třeba týdenní výlet s partou na chatu je někde mezi padesáti a šedesáti litry. Za takový batoh zaplatí zákazník pět set až sedm tisíc korun.

Do města nebo odpolední vycházky se hodí jednoduché batůžky v cenách od dvou set do tisíce korun, na týdenní expedici zase obrovský batoh o objemu sedmdesát až devadesát litrů za několik tisíc korun s mnoha úložnými prostory.

Batůžky o objemu do čtyřiceti litrů poslouží při jednodenních výletech do přírody. Obvykle přijdou na několik set korun, ale cena značkového zboží se může vyšplhat až k několika tisícům korun.

Co nemáš, to nepotřebuješ

Kdo není schopen do batohu zabalit ešus nebo karimatku a rozvěšuje je na popruhy batohu zvenku, měl by si koupit batoh raději větší.

Dlouholetá turistická zkušenost ovšem na druhou stranu velí kupovat ruksak menší - čím má totiž turista v zavazadle více místa, tím méně zvažuje, co s sebou skutečně potřebuje. Zabalí do něj zpravidla více zbytečností a batoh má těžší.

Grossglockner, Stüdlgrat, Kanzel, oblézání skalních věží.

Záda a víko

U batohů nad padesát litrů by neměly chybět výztuhy zad skryté uvnitř konstrukce batohu, hrudní popruh a bederní pás, který přebírá část nesené váhy.

Důležité je víko, které dokonale kryje vstup do plného i poloprázdného batohu. Na něm by měla být vnější kapsa na mapy, brýle, opalovací krém a pár maličkostí. Kapsa ukrytá pod víkem slouží pro uložení dokladů a peněz.

Kapsy jen pro někoho

Jestli kupovat batoh s mnoha kapsami, nebo bez nich, je věcí nejčastějšího použití. Obecně platí, že čím náročnější akce budeme podnikat, tím méně kapes by měl batoh mít.

Zcela bez zadních a postranních kapes jsou batohy určené pro horolezce, kteří se potřebují dostávat skrze úzké soutěsky a skalní komíny, kde by kapsy překážely.

Také lyžařské batohy a ruksaky určené pro slézání roklí (canyoning) a zajištěných horských cest (feráty) mají kapes málo. Naopak cestovatelé a pěší turisté kapsy ocení.

Popruhy a dělená komora

Všichni bez rozdílu by měli dbát na popruhy po stranách a na zádech, které umožňují na batoh připnout cokoliv. Nikdy nevíte, zda neponesete stan připoutaný na batohu, protože se vám dovnitř nevejde, nebo cepín, lyže, horolezecké lano, či třeba barel s vodou.

Větší batohy mívají hlavní komoru rozdělenou. Je to výhodně pro ty, kdo s sebou berou spací pytel. Je oddělený od hlavního prostory, nešpiní se a když ho večer vyndají, nemusejí napřed vysypat celý obsah ruksaku.

Někdy se hodí také zapínání batohu z boku nebo ze zadu. Na rozdíl od nasypávání veškerého vybavení klasicky ze shora, je možné věci do batohu pohodlně umístit ze strany jako do skříně a stejným způsobem je zase vyndat. Toto řešení je ovšem na úkor pevnosti konstrukce a používá se tedy spíše pro lehčí pěší turistiku, než pro adrenalinové akce.

Grossglockner Stüdlgrat, Kleine Platte. Plotna je ve skutečnosti ostrý hřebínek.

Speciální ruksaky

Málokdo dnes vystačí s jedním batohem. Výrobci totiž prodávají speciální zavazadla na mnoho druhů sportu.

Výhradně na kolo je určen cyklistický batůžek o objemu do dvaceti litrů. Dno má oproti batohům pro pěší turisty značně vysoko, aby nebránil vstupu do kapes cyklistického dresu. Neměl by na něm chybět ani upevňovací kříž pro přilbu, reflexní pásky, očko pro přichycení blikačky a zástěrka chránící v dešti bedra cyklisty.

Horolezci a jeskyňáři vyžadují štíhlé batohy s jednoduchým obrysem, aby se boční kapsy, očka a popruhy nezachytávaly o výstupky skal a umožňovaly průlez úzkými místy. Horolezecký batoh by navíc měl mít vzadu poutka na přichycení jednoho až dvou cepínů a dvojice stoupacích želez.

Skialpinistické batohy jsou řešené tak, aby mohly nést připevněné lyže. Umožňují to pevné popruhy a umělohmotné destičky na bocích. Aby se poloprázdný batoh s lyžemi nekymácel, musí mít pevná záda.

Speciální batoh je určený pro populární dálkový běh a závody typu survival. Účastníci několikadenních závodů v přírodě, kde se jezdí na kole, plave, běhá a leze po skalách potřebují batoh, který dokonale sedí na zádech, a je proto opatřen několika kompresními popruhy, které ho přitáhnou k tělu. Batoh je na ramenou a na zádech zcela hladký, a tak nedře ani po mnoha hodinách intenzivního pohybu.

Zcela jinou podobu má cestovní batoh, což je textilní kufr opatřený ramenními popruhy a bederním pásem. Pokud ho majitel používá například v letadle jako kufr, jsou pásy schované a nepřekážejí. Při pěším přesunu si ho může nasadit na záda jako batoh. Součástí bývá jedna odpojitelná kapsa, která se dá nosit jako městský batůžek.

Voda na zádech i v batohu

Největší potíže mají majitelé batohů s vodou. Buď jim teče dovnitř, protože prší, nebo ji naopak do ruksaku nemohou dostat, protože se jim tam nevejdou láhve s pitím, případně jim teče po zádech, jelikož se potí.

Do každého batohu při dlouhotrvajícím dešti teče. Ač jsou vyrobeny s nepromokavých materiálů a konstrukce je sebelépe vymyšlená, vždy se do nich vlhkost dostane. Některé batohy mají proto na boku nebo ve dně našitou kapsičku a v ní pláštěnku na batoh. Pokud nic takového váš batoh nemá, je možné batohovou pláštěnku koupit ve specializovaném turistickém obchodě.

Dešti tedy lze zabránit v promáčení batohu, ale záda budeme mít mokrá v každém případě. Firmy se sice chlubí "revolučními odvětrávacími systémy," ale žádné se zatím nepodařilo zabránit naprostému promočení zad za chůze s větším batohem. S tím je nutné počítat.

Poslední vymožeností moderních batohů jsou pitné vaky, které lze připevnit do zvláštních prostor. Plastové vaky na vodu jsou skladné, lehké a dá se z nich pít pomocí hadiček i za chůze. Na druhou stranu se musejí vymývat speciálními chemickými prostředky a musíme se o ně starat lépe, než o plastové lahve, které po použití zmačkáme a vyhodíme do nejbližší popelnice.

Horydoly.czČtěte také: Rosa na kolejích

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: All in one
Na fotce je čtyřicítka. Je v ní (a částečně na ní)lezecké a bivakovací vybavení na dva dni do východní stěny Watzmannu.
Reaguj
DOLDY
KUPTE SI CESKY RUKSAK DOLDY A NEBUD SNOBschmiedt
Reaguj
Šedesátka až sedumdesátka je nejuniverzálnější velikost. Já teda nosím převážně ne úplně plnou Patagonii 80l, na skialpy a lezení mám 40l, na kolo a do města 25l a vystačím s tímto dělením na drtivou většinu akcí.
 • Autor speleo
 • Datum a čas 6.9.2006 08:56
Reaguj
Re: All in one
no tak Doldy je kapitola sama pro sebe. Koupili jsme kamarádovi k narozkám Hike 37 VCS. Nehcápu těch 37 litrů. To je batoh jak bejk. Mám 50-ku od konkurence a je to skoro stejný :-)))) Takže od doldy 75-ka je už téměř kontejner. Ono to bude asi jako dřív každý ozbačoval spacák jak chctěl a pak by jeden umrznul....
 • Autor Jarda
 • Datum a čas 5.9.2006 12:09
Reaguj
Re: Re: A co něco ještě menšího?
No jo, to máš pravdu. To mi jaksi nedošlo. Vrcholem našich cest bývaly tak Krkonoše a to je skutečně o něčem jiném.
Reaguj
Jeden batoh nestačí? Zpovykancům (mně) už ani na jednu akci :o)
Sám standardně vystačím se 45 (klasický kletr bez kapes s dostatkem poutek ...). ale tuhle jsem absolvoval takovou akci - z údolí vysoko na chatu a tady skoro týden po okolí. Vláčel jsem Alteu padesátku a další drobnosti ... Nějak jsem se do 45 litrů nevešel. Ve sklepě jsem naštěstí našel svoji obrovskou krosnu z dob socialistických, do ní dal naprosto včechno včetně 28 litrového kletříku - a jako pán jsem vyšel na chatu a odsud chodil ráno na lezbu jen s "batůžkem". Fakt je, že v té krosně bylo i pár zbytečností, ale zase ne tak moc.
 • Autor husky
 • Datum a čas 4.9.2006 09:17
Reaguj
All in one
Jo,jo šedesátka stačí, to je jasný - viz ilustrační foto :)a karimatku dovnitř? Tak leda nafukovačku. I když si vzpomínám, jak Máca skládal normálmí pěnovou do harmoniky a šlapal ji dovnitř... Jen jsem chtěl ještě říct, že není velikost, jako velikost. Kolikrát šedesátka je skoro 75, navíc maj batohy prodlužovací límce nahoře a bůh ví jak to výrobci počítaj. Hodně znát je to u menších batohů. Mám 25l Mamutka a je vofou menší než Doldy 40l :) Zdar B.
 • Autor Balůb
 • Datum a čas 4.9.2006 08:20
Reaguj
Re: Re: Re: A co něco ještě menšího?
Hmm, zima je horší. Mačky, cepíny... Když je to jen do chaty a je zima, tak mi to do těch 55l ještě jde nacpat. Ale jak se oteplí, tak to oblečení je navěšený všude. :-)Chodil jsem s dekou přes rameno, pak si pořídil krosnu. Velkou. Byla plná. Pak nosil malej a vešel se. Pak největší Gemmu, 75l -- byla plná a ještě to teklo ven. Teď nosím 55l a vejdu se zase
 • Autor dag
 • Datum a čas 3.9.2006 08:42
Reaguj
enlightened packing
http://www.outsider.ie/enlightened-packing.php
 • Autor sk
 • Datum a čas 3.9.2006 00:33
Reaguj
Re: Re: A co něco ještě menšího?
V poslednich zimnich tatrach jsem jen maly batoh, asi 45 litru misto normalni sedmdesatky. Zabalit to jde, akorat to nejni lehci ani o deko: jen musis radu veci navesit zvenku, takze Ti blbe plandaji.
 • Autor Radek J.
 • Datum a čas 2.9.2006 22:12
Reaguj
Celkem 16 příspěvků v diskuzi


registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

ČHS spouští další disciplinární řízení proti Jakubu Turkovi

ČHS spouští další disciplinární řízení proti Jakubu Turkovi

DOPLNILI JSME AUDIO Jak to myslí Český horolezecký svaz s otevřeností vůči svým členům? Disciplinární komise rozsekne spor, zda patří informace o činnosti ČHS všem jeho členům, nebo pouze několika lidem z vedení svazu.
Koupání v Brně a okolí

Koupání v Brně a okolí

AKTUALIZACE Přírodní koupaliště a kryté bazény! Přinášíme přehled možností, kde se v Brně vykoupat.
Malvíny: modrá voda a modrá obloha

Malvíny: modrá voda a modrá obloha

AKTUALIZACE Jedno z nejlepších koupání v přírodě ve středních Čechách je na Malvínách. Obrovský písník mezi Čelákovicemi a Lázněmi Toušeň nabízí čistou modrou vodu, snesitelné množství lidí, koupání v plavkách i bez nich a klid.
Divoký a krásný Lammer

Divoký a krásný Lammer

RIVER GUIDE Propadám se do bílé zpěněné vody, přepadávám přes kamenné prahy, prorážíme vodní válce a po dlouhých desítkách vteřin vyplouvám na klidnou vodu. To jsou okamžiky, které si každý vodák
Slovensko AKTUÁLNĚ 2018

Slovensko AKTUÁLNĚ 2018

ŽILINA Zajímá vás, kde se dá projet na lyžích, kde se leze po skalách, jaké podmínky vládnou na hřebenech, jak jsou nateklé ledopády, nebo jaká chata je otevřená? Přinášíme aktuální

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Ptáci - výstava Praha - Botanická zahrada Univerzity Karlovy 17.8.-2.9. 17.8.
Panoramatické fotografie Sobotka, Galerie Karla Samšiňáka 18.8.-31.10. Fotografoval Tomáš Vitovský 18.8.
Bankokros - běh Praha, Milíčovský háj   21.8. 18:00
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 23.-26.8. 23.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 23.-28.8. 23.8.
Ivův běh Praha, Žvahov 23.8. 18:00
Zlatá podkova - vozatajové Humpolec 24.-26.8. 24.8.
Balóny nad Telčí Telč 24.-26.8. 24.8.
Matterhorn Utraks Švýcarsko, Zermatt 24.-25.8. Ultramaraton 24.8.
Bonsaje - výstavy Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 24.8.-2.9. 24.8.

Diskuse

cyklo přilba z Lidlu Pavel, 18.8.2018 20:22, 17 příspěvků
Lenin Karka, 18.8.2018 10:53, 1 příspěvek
Ach ta eugenika JN, 17.8.2018 10:11, 2 příspěvky
Pokud nechcete přes ledovec Pišišvor, 17.8.2018 9:08, 12 příspěvků
Hodinky Petr, 15.8.2018 10:46, 23 příspěvků
kruhy Zdenek, 14.8.2018 7:58, 8 příspěvků
Hodinky Olda, 13.8.2018 11:20, 23 příspěvků
307 km Ivan Paleček, 12.8.2018 18:47, 13 příspěvků
Hodinky Filip, 12.8.2018 15:59, 23 příspěvků
Hodinky Jiří, 11.8.2018 15:04, 23 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Cyklostezky v Pardubickém... Horydoly , 20.8.2018 0:35
Projděte bránou v Adršpaš... Horydoly , 17.8.2018 2:15
Botanická zahrada Praha Horydoly , 12.8.2018 12:13
Den rekordů aneb Duha v M... Horydoly , 12.8.2018 1:09
Zátopkova 10 Horydoly , 12.8.2018 0:32
World Ranking Race Prague Horydoly , 10.8.2018 22:55
Vodácká sezona Horydoly , 9.8.2018 9:28
GPS issue ricardo brooks, 8.8.2018 8:11