TEST Horolezecké kalhoty Peak Performance Black Light 4 Season

TEST Horolezecké kalhoty Peak Performance Black Light 4 Season
Ledovec pod Mount Brewster je plný trhlin.
Autor snímku Martin Skuhravý
SDÍLEJ:

Vysokohorská turistika, horolezectví, treking ale také skialpinismus a ledolezení. To jsou aktivity, při kterých jsem osm měsíců testoval zajímavé kalhoty skandinávského původu. Když jsem vybíral kalhoty pro jedenáctiměsíční horolezecký projekt na Novém Zélandu, předpokládal jsem použití téměř výhradně na ledovcích a v jejich blízkosti, proto volba padla na robustní kalhoty s vysokým pasem Peak Performance Black Light 4 Season a materiál Gore-tex Pro.

TEST Horolezecké kalhoty Peak Performance Black Light 4 Season
Richardson Mountains, Nový Zéland. Skippers range.
Autor snímku Martin Skuhravý

Z původního plánu nakonec sešlo a v uplynulých osmi měsících jsem se v nich nimi pohyboval ve všech podmínkách od deštného pralesa západního pobřeží Jižního ostrova, přes vyprahlé pláně a vrcholky Central Otago až po ledovce v národních parcích Mount Aspiring a Mount Cook.

Přístupy na kopce Nového Zélandu jsou navíc často dost zdlouhavé, a tak se často nelze vyhnout i dvoudennímu treku před samotným lezením a následným dvoudenním trekem zpět. 

Na následujících řádcích se pokusím popsat, jaké mají kalhoty Black Light 4 Season slabiny a naopak silná místa.

Integrované návleky v kalhotách

Když začnu odspodu, jako první zmíním integrované návleky všité dovnitř nohavic. Lze je zapnout a rozepnout pomocí suchého zipu a háčku, což se ukázalo jako spolehlivé řešení. Protože při pohybu v zasněženém terénu běžně používám klasické návleky, jejich přítomnost jsem zpočátku nijak nedocenil, nicméně v několika případech se ukázaly jako velmi praktické. Při přecházení menších sněhových polí není třeba nasazovat klasické návleky a posléze je buď sundávat nebo se v nich nepříjemně potit, integrované návleky vystačí. Nelze ovšem počítat s tím, že by integrované návleky ty plnohodnotné plně nahradily – kvůli absenci zajištění pod patou se v hlubším sněhu návlek shrne. To ovšem neplatí při použití se skialpinistickými botami, o tom ale až později.

Peak Performance Winter 2014-2015.

Na spodním okraji nohavic si nelze nevšimnout odlišného použitého materiálu na jejich vnitřní straně. Výrobce použil materiál Cuben, který je údajně využíván pro výrobu plachet – tedy synonymum pro odolnost vůči roztržení. Ano, kalhoty jsem ve spodní části za 8 měsíců používání neroztrhl, nicméně můj názor je zatím takový, že to nebylo způsobeno materiálem, ale faktem, že se mi zatím nijak výrazně nepodařilo škrtnout mačkou o nohavici. Možná ale křivdím a materiál je opravdu nadprůměrně houževnatý! Tak či tak nohavice dostaly za poslední rok zabrat a vše vydržely.

Artikulovaný střih a praktické kapsy

Maličkostí, která potěší, je decentní designový prvek v podobě stejného použitého materiálu Cuben v místech, kde bunda nejvíce trpí při nošení těžkého nákladu, na bocích.

Když se posuneme výše, zaujme hlavně střih v oblasti kolenou. Obecně střih kalhot je pěkně propracovaný, jen si nejsem jist jeho šířkou. Po dlouhém váhání jsem si pro sebe (175 cm, 72 kg) vybral velikost M, tak jako obvykle, ale možná by byla pro horolezectví vhodnější velikost S.

Jako velmi praktická se ukázala kapsa na pravém stehně, která je umístěna tak, aby ji bylo možné využít i s oblečenou bundou delšího střihu a horolezeckým sedacím úvazkem zároveň. Kapsa má artikulovaný střih, což v praxi znamená, že je "nafukovací". Vešel se do ní v nouzi i fotoaparát Sony A6000, tzv. bezzrcadlovka, který není zrovna nejmenší (120x67x45 mm).

Peak Performance Winter 2014-2015.

Další dvě kapsy najdete na horním lemu zvýšeného pásu, které jsou naopak nad úrovní sedacího úvazku a zavírají se také na zip. Většinou jsou hůře přístupné, pokud máte oblečenou bundu, na druhou stranu se velmi hodí například k uschování baterky k foťáku, neboť v kapsách je neustále teplo. Údajně lze kapsy využít i pro uchování lavinového vyhledávače. Toto využití jsem nezkoušel, neboť tuto zimu (Nový Zéland leží na jižní polokouli, tudíž roční období jsou přesně obráceně) používám vyhledávač Ortovox F1, jehož rozměry jsou daleko větší.

Zip usnadní život

Jedním ze dvou největších trháků kalhot ovšem nejsou ani kapsy, ani nohavice. Nejvíce si na kalhotách cením hlavního zipu, který vede od pupku přes rozkrok až ke kostrči. K čemu je takový zip dobrý, snad nemusím vysvětlovat. Už jste někdy zažili vykonání potřeby s oblečeným sedákem, uprostřed ledovce, ve vánici a teplotě -17 °C? Že ne? Tak to vyzkoušejte s obyčejnými kalhotami a pak s Black Light 4 Season. Neříkám, že je to jednoduché, ale jde to! K nezaplacení. Doopravdy.

Tím se dostávám ke zvýšenému pasu, který je dle mé zkušenosti druhou nejlepší vychytávkou kalhot Peak Performance. Použit byl lehký strečový materiál, který je tak akorát lehký, aby dobře dýchal, ale zároveň bránil vniknutí sněhu při lyžování nebo třeba při mém oblíbeném druhu sestupu sjížděním firnových polí po zadku.

Tento sněhový pás je zakončen dvěma ramenními popruhy, jejichž nastavování je řešené stejně, jako odsedávací smyčka typu daisy chain. Stačí jednou nastavit velikost a robustní kovová přezka tuto velikost drží, aniž by se přebytečný popruh kdekoli pletl. Po osm měsíců se mi ani jednou nestalo, aby mi táhlo na záda nebo mi do kalhot nedej bože napadal sníh. To je velký upgrade od mého předešlého páru kalhot!

Zima na Novém Zélandu.

Za zmínku stojí i zipy po celé délce kalhot na obou stranách. Kromě toho, že lze kalhoty s trochou vůle obléci i svléct s nasazenými mačkami, zipy fungují také jako velmi účinné odvětrání. Zde ale zároveň spatřuji i největší slabinu kalhot. Výtka směřuje k zakončení zipu na jeho horní straně. Sice zip vede až zcela na horní okraj kalhot a lze je tedy rozepnout, jak nejvíce to jde, nicméně díky tomu horní jezdec zipu nejde ovládat se zapnutou bundou, případně s batohem na zádech a zapnutým bederním pasem. Většinou tedy k odvětrávání používám jen spodní jezdec, což je škoda.

Zklamání se nekonalo. Nikdy.

Nakonec bych ještě rád přidal několik ryze praktických postřehů z použití při jednotlivých alpských disciplinách.

Při trekování, na které ovšem nejsou kalhoty primárně určeny, jsou kalhoty poněkud naddimenzované, nicméně jsem byl velmi překvapen, že to nebylo tak zlé. Především mne překvapila naprosto famózní prodyšnost. Výrobce sice udává hodnotu Ret 6, což se zdá dost mizerné, nicméně osobní dlouhodobá zkušenost je zcela opačná. Je vidět že nový Gore-tex Pro je zase o krůček dál.

Při horolezectví a vysokohorské turistice není snad co vytknout. Prodyšnost je výborná, kalhoty dobře padnou a nebrání v pohybu při lezení. Jedna drobná výtka směřuje jen k situaci, kdy máte oblečený sedací úvazek a jdete dlouhou vzdálenost. Zip v rozkroku někdy nepříjemně přeskočí a vy se leknete, co se vám to děje mezi nohama! Používal jsem ale více polstrovaný sedák Petzl Adjama, který je na vysokohorskou turistiku možná až příliš robustní. Nohavice mají docela široký střih, čehož jsem se zpočátku obával, ale nakonec ničemu nevadil. Dovedu si ale představit možná začátečníka s mačkami, kterému široká nohavice bude překážet. Za mě čtyři a půl hvězdiček z pěti.

Při ledolezení mne nadchla voděodolnost. Po 90 minut lezení ledopádu na prvním konci lana na mne neustále tekla voda, protože se do ledu opřelo slunce. Rukavice jsem měl na štandu kopletně promáčené, zatímco skrz kalhoty se nedostala ani kapka. Sluší se ovšem dodat, že jindy při delším silném dešti protekl zip v oblasti rozkroku. Není vodotěsný, stejně jako u konkurence, ale pouze voděodolný.

Při skialpinismu a skitouringu mi především vyhovoval vysoký pas a konečně jsem naplno docenil široký střih, který neomezoval ani při stoupání na pásech, ani při následném sjezdu. Kdyby se jednalo o čistě skialpové a freeride kalhoty, ocenil bych možná ještě širší nohavice. S touto šířkou bylo obtížné dopnout zip na mých skiaplových botech velikosti 29 MP (cca 44,5 US).

Nakonec ještě jedna designová finesa. Když jsem kalhoty viděl poprvé na veletrhu ISPO 2014, ihned mne nadchly dvojbarevné zipy – jedna strana zipu je černá, zatímco druhá je bílá. Že by se zde inspiroval název celé kolekce, do které kalhoty spadají? Nebo to je přesně naopak. Záleží na tom, co bylo dřív – kuře nebo slepice? Možná se vám to zdá jako ptákovina. Ale trocha designu neuškodí, obzvlášť za ty prachy!

Zima na Novém Zélandu.

Resumé: super kalhoty

Ať už se vydáváte na letní horskou výpravu výpravu, náročný horolezecký výstup v zimních Tatrách nebo skialpy, Peak Performance Black Light 4 Season je super volba. Nadchl mě hlavně vysoký pas, voděodolnost, super střih a nakonec to nejlepší – podélný zip od kostrče až na pupek. Kalhoty si s klidným svědomím beru v létě na expedici Pakistan Double, během které chceme vystoupit na Sonia Peak (6340 m) a Yazghil Sar (5964 m) v pohoří Hindúkuš.

Horydoly.czFOTOGALERIE: Jak vypadá zimní oblečení Peak Performance

INFO: Peak Performance

Ledové lezení na Novém Zélandu.

Autor se zaměřuje se na kurzy lezení na umělé stěně. Právě cestuje na Novém Zélandu, ze kterého píše blog Koruna Zélandu. Můžete ho sledovat na Facebooku.

Horydoly.cz Všechny články na Horydoly čtěte zde: Martin Skuhravý.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Nejlepší Zelený Veltlín pěstují u Vídně. Vídeňáci by za to obětovali pravou ruku

Nejlepší Zelený Veltlín pěstují u Vídně. Vídeňáci by za to obětovali pravou ruku

Vinaři v Rakousku obhospodařují zhruba 50 000 hektarů vinic. Ročně vyprodukují 2 až 3 miliony hektolitrů vína. V roce 1993 jim situaci trochu znesnadnil zpřísněný vinařský zákon, který administrativně omezil výnos zdejších vinic na... celý článek

Boulder kodex

Bruslení v Praze 2017 / 2018

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Vánoční Sázava 2017

Vánoční Sázava 2017

Místo vánočních stresů, úklidu, chřipky a chaosu si dejte dáreček v podobě výletu s kamarády na vodu. Čeká Vánoční Sázava, nadílka pádlování a pohody uprostřed zimní přírody. Jako již mnoho let tradičně poslední víkend
Laviny číhají na každém kroku

Laviny číhají na každém kroku

Vysoké Tatry: zasněžený svah nad Mořským okem přechází větší skupina Poláků. Ten však nevydrží a pod sněhovou lavinou končí svůj život šest turistů. Grossglockner: K nejpopulárnější rakouské hoře přicházejí tři čeští špičkoví
RETRO Bílé opojení Leni Riefenstahl

RETRO Bílé opojení Leni Riefenstahl

Nejlepší lyžařský film všech dob byl natočený již v roce 1931. Bílé opojení (možná by byl lepší doslovný překlad Bílá horečka) má extrémně jednoduchý děj. Mladá dívka Leni přijede lyžovat do
Zlá dáma Aconcagua

Zlá dáma Aconcagua

CLIMBING GUIDE Cesta je cíl. Tento slogan mi v hlavě zní pokaždé, když jdu v hromadě kamení. Posunuji nohu k noze vpřed a vím, že jsem připravena. Ale to nestačí. S sebou si nesu pokoru.
Ostrava!!! bruslí na Masarykově náměstí

Ostrava!!! bruslí na Masarykově náměstí

Fanoušci bruslení v Ostravě mají velký výběr, kde bruslit. Čtyři kluziště jsou otevřené na stadionu v Porubě, v multifunkční hale Vítkovice, na Masarykově náměstí pod širým nebem a v zimním areálu Vřesina.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Krkomen Špindlerův Mlýn, Brádlerovy boudy 17.-22.12. Přírodní víceboj družstev 17.12.
Krátké kalhoty pro Václava Havla Česko 18.12.
Vánoční ozdoba Poděbrady, Huslík Dílna 18.12.
Vánoce v muzeu Valtice, Národní zemědělské muzeum 4.-20.12. 20.12.
Zimní slunovrat Poděbrady, Huslík 21.12.
Vánoce s koledou Poděbrady, Náměstí Krále Jiřího 23.12. 16:00
Otužilecké plavání Plumlov   24.12.
Štědrý den v ZOO Praha, ZOO 24.12.
Chrudimka - pouštění lodiček Chrudim   24.12.
Christkindlesmarkt - vánoční trh Německo, Norimberk 30.11.-24.12. 24.12.

Diskuse

buď kazatelem na prašných... Lukas B., 18.12.2017 10:52, 4 příspěvky
Kodexy jsou k ničemu Novinář, 17.12.2017 23:23, 4 příspěvky
Snowboard Jarek, 17.12.2017 19:38, 5 příspěvků
Poprvé na lyže Adam, 17.12.2017 19:34, 6 příspěvků
Kodexy jsou k ničemu JN, 17.12.2017 17:40, 4 příspěvky
Kodexy jsou k ničemu Jirka, 17.12.2017 16:59, 4 příspěvky
Díky Jiří Bárta, 16.12.2017 22:20, 1 příspěvek
Kam vyrazit Dominik, 16.12.2017 20:55, 13 příspěvků
Poprvé na lyže Skiják, 15.12.2017 16:26, 6 příspěvků
Poprvé na lyže Prkoš, 15.12.2017 16:22, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Kellys Horydoly Open, 17.12.2017 11:48
Co bylo podstatou původní... milan šupa, 14.12.2017 19:30
Re: Galasova cyklojízda V... Horydoly , 14.12.2017 15:58
Re: Cyklojízdy Vánoční a ... Horydoly , 14.12.2017 15:55
Dolní Rakousko Horydoly , 13.12.2017 0:54
Festivaly na Slovensku Horydoly , 9.12.2017 13:31
POJIŠTĚNÍ CHUBB Horydoly , 9.12.2017 13:14
WIZZ AIR OBJEDNAL DALŠÍCH... Horydoly , 9.12.2017 13:12