Lanový park Rosenburg v Dolním Rakousku

Lanový park Rosenburg v Dolním Rakousku
Lanový park Rosenburg. Nejlehčí trasa vede skrz sítě zavěšené na stromech.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Kamptal, údolí řeky Kamp je oblíbenou turistickou oblastí v Dolním Rakousku. Pije se tu víno, jezdí na kole, chodí na výlety, navštěbuje zámky a to vše doplňují zajímavé atrakce. Jednou z nich je lanový park u zámku Rosenburg. Lezou tady především místní Rakušané, ale zavítá se sem i nejden Čech.  

Lanový park Rosenburg v Dolním Rakousku
Lanový park (Erlebnispark, Kletterpark) Rosenburg, Dolní Rakousko.
Autor snímku Kletterpark Rosenburg

Vždyť ze Znojma je to sem pouhých čtyřicet a z Třeboně šedesát kilometrů. 

Lanový park Rosenburg (Erlebnispark, Kletterpark) není ničím výjimečný až na to, že je umístěný vedle jednoho z nejkrásnějších renesančních zámků v Rakousku. 

Erlebnispark (lanový park) Rosenburg.

Co nás ovšem zaujalo, byly precizní bezpečnostní pravidla a především opatření, která nás doslova naváděla, co máme dělat dobře.

Začalo to instruktáží na zemi. Byla sice v němčině, anglicky se to instruktorovi příliš nedařilo, ale za to zcela jasná. Kromě tří českých dospělých  byl v naší skupince také rakouský otec se školním synem a všichni jsme rychle pochopili, co se po nás žádá.

Zelená a červená zaručují bezpečí

Potom jsme pod dohledem instruktora prošli cvičný úsek i s přecvakáváním karabin a kladky na zemi. I naprostí laici si osahali lano a karabiny a případně je instruktor opravil.

Teprve poté jsme se vydali do korun stromů, na lana, sítě a překážky.

Klíčová informace zněla: Kde je na laně zelený čudlík, tam cvakejte zeleně označené karabiny. Kde uvidíte červený čudlík, tam nasaďte kladku. Kladka se navíc zajišťuje dvěma karabinami, které nejsou nasadit jinak, než správně.

INFO: Erlebnispark Rosenburg

Prvotní bezpečnostní instruktáž skončila, každý se může vydat na jednu z pěti tras různé obtížnosti. Není potřeba instruktora. Za pár minut se ovšem ukazuje, že ač šplháme v korunách stromů, jsme pod dohledem. Rakouský tatínek se trochu fláká, místo dvojice karabin cvaká na lano jen jednu - a hned se pod ním z ničeho nic zjeví chlapík, který ho upozorňuje, že takhle to nestačí. Že dostatečnou bezpečnost zaručuje jen dvojice karabin.

Jak se dostanu dolů, když se bojím?

Co by se stalo, kdybychom už nemohli dál? To je otázka, která vrtá začátečníkům hlavou, když lezou do výšky až deset metrů nad zem. Na to se instruktoři smějí a ukazují, co mají k dispozici. Z menší výšky dostanou bázlivé nebo unavené klienty tak, že pod ně přitáhnou velký nafukovací polštář, pak k nim sami vyšplhají a skočí s nimi dolů do polštáře. "Je to legrace. Někdy to zkoušíme jen tak pro zábavu."

Pokud jsou klienti výš a už nemohou dál, stačí zavolat, instruktor k nim vyleze a na horolezeckém laně je spouští bezpečně dolů na zem. "Stává se to málokdy. Každý nakonec raději leze, než se nechává spouštět," říká vedoucí lanového parku Rosenburg. Bohužel své jméno tak zahuhlá v mostviertelském dialektu, že ho nemůžeme citovat. Nakonec proto ani jeho vyjádření o málokterých lezcích nelze brát doslova. Úplně přesně mu nerozumí ani rodilí Rakušané.

Horydoly.czSEZNAM: Lanové parky a centra 

Pět tras v korunách stromů

Lanový park Rosenburg nabízí pět tras s odstupňovanou obtížností a výškou. "Čím jste výš, tím také stoupá obtížnost lanových překážek," vysvětluje instruktor. Doporučuje v každém případě začít na nejjednodušší a nejnižší modré, kterou prý zvládne každý. Je přizpůsobená pro děti o výšce nejméně 110 centimetrů. Menší už v lanovém parku nemají co pohledávat.

Střední červená trasa už dá trochu zabrat zdatnějšímu turistovi či horolezci. Není to žádné drama, ale už se musí občas zabrat rukama či nohama. Nejtěžší černá tzrasa vysoko ve větvích vyžaduje zkušenost s lezením, protože některé překážky už vyžadují speciální fígle a vytrvalost. Všech pět tras se dá zvládnout za dvě až tři hodiny, pokud se příliš nezdržujete. Většina návštěvníků se se unaví na dvou nebo nejvýše třech trasách.

Otevřeno je od dubna do října o víkendech a rakouských svátcích. V červenci je provozní doba od středy do neděle a o svátcích. Celodenní vstupné stojí 23 E (dospělí), 16 E (mládež 12-15 let), 13 E (děti 6-11 let). Větší skupiny mají slevu 10 %. Parkoviště mezi zámkem Rosenburg a lanovým parkem je zdarma.

Zobrazit místo Lanové parky a lanová centra na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Národní památkový ústav ve středních Čechách zahájil sezonu

Národní památkový ústav ve středních Čechách zahájil sezonu

Hrady, zámky a další památky ve středních Čechách ve správě Národního památkového ústavu otevřely své brány turistům. Pouze zámek Březnice je uzavřen z důvodu stavební obnovy do 11. května. Sezona 2018 je... celý článek

Zemědělská muzea otevírají návštěvnickou sezonu právě dnes

Rozhledna Barborka nad Raškovickými lomy

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.Nejčtenější články

Národní památkový ústav ve středních Čechách zahájil sezonu

Národní památkový ústav ve středních Čechách zahájil sezonu

Hrady, zámky a další památky ve středních Čechách ve správě Národního památkového ústavu otevřely své brány turistům. Pouze zámek Březnice je uzavřen z důvodu stavební obnovy do 11. května. Sezona 2018 je
Zemědělská muzea otevírají návštěvnickou sezonu právě dnes

Zemědělská muzea otevírají návštěvnickou sezonu právě dnes

Zámky Kačina a Ohrada i muzeum zemědělské techniky Čáslav a muzeum vinařství ve Valticích zvou návštěvníky k první letošní návštěvě už dnes v pátek 30. března. Celá sezona bude doprovázena řadou akcí odkazujících na stoleté výročí
Ježkovy voči: domácí výroba autostanu

Ježkovy voči: domácí výroba autostanu

JEŽKOVY VOČI Autostan - něco takového musíme mít také! Po letmém pohledu na rodinný rozpočet a rozměry sklepa zbývá jediné. Vyrobit si vlastní.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 22.-25.4. 25.4.
Spojeni Foglarem - výstava Špindlerův Mlýn, knihovna 4.-25.4. 25.4.
Flora jaro - veletrh Olomouc 26.-29.4. 26.4.
Čarodějnice Valtice, Knížecí vyhlídka 27.4.
Křižáci - výstava Valtice, zámek 27.4.-28.10. 27.4.
Letecké muzeum Kbely - zahájení sezony Praha, Kbely   28.4.
Odemykání Ohře Sokolov   28.4.
Beltine - keltský svátek Nasavrky 28.4.
Na kole vinohrady Uherské Hradiště Cykloturistika 28.4.
Vítání ptačího zpěvu Vrchlabí, zámecký park 28.4. 07:30

Diskuse

Další Majka, 25.4.2018 23:21, 1 příspěvek
Jízda s přívěsem Michael Beranek, 25.4.2018 14:03, 4 příspěvky
autostan info@karavany-liberec.cz, 25.4.2018 12:24, 4 příspěvky
Klobouk dolů Michael Beranek, 24.4.2018 13:28, 4 příspěvky
home made Novinář, 23.4.2018 1:32, 4 příspěvky
Městské kolo Robert, 22.4.2018 14:10, 4 příspěvky
Spacák Josef Vopršálek, 20.4.2018 9:16, 4 příspěvky
Víno, ženy, zpěv JN, 19.4.2018 14:08, 3 příspěvky
Re: Jiný pohled - OPRAVA Tuhy, 18.4.2018 22:19, 6 příspěvků
Městské kolo Eva, 18.4.2018 13:12, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Utubering Horydoly , 25.4.2018 0:48
Velká jarní cyklojízda Brno Horydoly , 19.4.2018 2:20
Re: Cyklojízda 19.4.2018 Horydoly , 19.4.2018 2:14
Běžecká škola Prahy 4 se ... Horydoly , 15.4.2018 2:18
Vodácké závody 2018 Horydoly , 15.4.2018 1:44
Re: Horoškola Horydoly , 13.4.2018 17:34
Praha Horydoly , 13.4.2018 2:11
Matrix! Hodnotný film s h... milan šupa, 12.4.2018 19:30