V roce 2004 v blízkosti Raškovického lesa v nadmořské výšce 310 metrů byla zpřístupněna čtrnáctimetrová dřevěná rozhledna, která nabízí rozhled po krajině ze dvou vyhlídkových plošin.
Rozhledna Barborka
Určitě se vyplatí přijít do areálu dřív a v klidu si projít další zajímavosti, které obec Svinčany, jejíž součástí Horní Raškovice jsou, vybudovala. Okruh je to krátký a vhodný i pro malé děti.
Z věže se otevírá pohled nejen na Železné hory, ale také na vrcholky Krkonoš a Orlických hor či do Polabí.
Autorem projektu rozhledny je Václav Jakeš a postavila ji firma Dřevo Trnávka pod vedením Františka Hromádky za 2,5 měsíce z 28 kubíků smrkového dřeva za 650 000 Kč.
Areál byl o tři roky později doplněn o expozici kamenných a dřevěných plastik, např. díla sochařů Terezy Hanusové a Vojtěcha France, keramičky Evy Mašínové a řezbáře Josefa Cipryána. V místě je i dalekohled, občerstvení, prodej drobností, suvenýrů a Turistické známky číslo 1203, samozřejmostí je i WC.
Otevírací doba: duben - říjen v sobotu a v neděli 14 - 17 hod.
Vstupné: 20 Kč.
V okolí Horních Raškovic byl v 16. a 17. století těžen kvalitní křemenec, ze kterého se vyráběly mlýnské kmeny vyhlášené v celém českém království. Protože těžba kamene byla považována za hornickou činnost a patronem horníků je právě svatá Barbora, byla rozhledna symbolicky pojmenována po ní.
Naučná stezka
O historii skaláckých osad, těžby křemence a výrobě mlýnských kamenů se můžeme více dozvědět z šesti informačních tabulí při příjemné a nenáročné procházce po naučné stezce Raškovické lomy dlouhé 2,2 km.
Dnes jsou lomy většinou zatopené a k některým se vážou i pověsti. Například lom pojmenovaný Zatopená prý beze stopy pohltil tyranského feudála s jeho kočárem i spřežením.
Po trase zavítáme na skalnatý pahorek Vysoká skála, který svou výškou 338 m n.m. převyšuje i Kunětickou horu. Kdysi z ní byl úchvatný výhled na celé Polabí, Krkonoše i Orlické hory. V současné době je porostlá lesem.
Vyhlídka z Vysoké skály inspirovala k vybudování Barborky.
Kde se dá přenocovat?
Po dohodě s obecním úřadem (t. 469 972 389, e-mail svincany@seznam.cz) je možné v areálu i tábořit, je zde ohniště a kryté i nekryté posezení.
Autokemp Konopáč za nedalekým Heřmanovým Městcem bývá o letních víkendech plně obsazen. Pokud se nezaleknete sedmnáctikilometrového přesunu, můžete další nocoviště pod unikátní rozhlednou Bára na Podhůře nedaleko Chrudimi.
ČETE TAKÉ: Bára - první nocoviště na Pardubicku
Doprava
Pokud přijedete autem, můžete zaparkovat na návsi nebo poblíž rozhledny na malém parkovišti.
Pěšáci přijdou po červené turistické značce spojující Heřmanův Městec a Svojšice. Cyklisté přijedou z Pardubic po cyklotrase 41787 – 4181 – 4127 – 4128, nebo z Chrudimi 4181 – 4127 – 4128.
Zobrazit místo Turistika na větší mapě