
Sruby Jizery - utajené betonové lezení na pískovci

Éra tak zvaného doctoringu ve skalním lezení ve světě už skončila. Sekání chytů a stupů do skály, betonování a chemické zpevňování chytů, pilování ostrých kamenných hran a podobné čuňárny už nejsou mezi horolezci tolerovány ani v nejtěžších cestách. Bohužel u Mnichova Hradiště na hranici Českého ráje podobné excesy pokračují. Přírodní památka Sruby Jizery je znetvořena betonovými chyty.
Sruby Jizery je geologický název pro pás skalních stěn na pravém břehu řeky nedaleko Mnichova Hradiště.
Vápenatý a solivý pískovec
Vytvořila je řeka Jizera a potok Zábrdka. Protékají mělkými hlinitými údolími a když se jim do cesty postavil pevnější vápenatý pískovec, prořízly skalní masív jako máslo nožem. Trvalo to sice dlouhé věky, ale dnes díky nim vidíme obnažené skály.
Pískovec Srubů Jizery není příliš přátelský k horolezcům. Solí, protože je měkký, a klouže, neboť je provápnělý.
Výhodou zdejšího skalního útvaru ovšem je, že lezecké směry v něm vedou nejčastěji převislými partiemi, a proto bývají suché, i když v nedalekém Českém ráji prší.
Když to nezvládnu, tak to zabetonuji
Okrajové skály jsou vysoké dvacet metrů a dlouhé několik set metrů, ale leze se přibližně do výšky deseti až patnácti metrů a téměř výhradně s horním jištěním. Příčinou je solivost a lámavost skály a také tréningový charakter zdejšího lezení.
Těsně nad zemí se lezou boulderingové traverzy bez lana. Jsou dlouhé a výživné. Problém tkví v tom, že jsou z velké části umělé. Mnohé chyty jsou zpevněné betonem, další uměle vytvořené a některé dokonce vznikly přilepením kamenů na pískovec.
To není nic hezkého. Navíc ze sportovně-etického hlediska se už nejedná o zdolávání skály vlastním rozumem a silou, ale přizpůsobování skály svým schopnostem. To je zcela nepřípustné.
Skály přírodě nevrátíme
Lezecké problémy ušité na tělo lze stavět na umělých stěnách, ale ne na přírodních skalách. Ty na rozdíl od plastu či překližky ve sportovních halách už nikdy neopravíme a nevrátíme do přírodního stavu, pokud do nich zasáhneme tak necitlivě, jako se to stalo na Srubech Jizery.
Doprava
Sruby Jizery jsou lehce dostupné na kole, autem i pěšky z Mnichova Hradiště. Jdeme či jedeme po silnici směrem Mimoň až na moderní betonový most přes Jizeru (2 km z náměstí nebo nádraží). Za mostem sejdeme po schodech doprava na asfaltovou lesní silničku, po ní se dáme doprava, podejdeme most, propleteme se po pravém břehu zarostlou rybářskou stezkou a stojíme pod skalami. Autem dojedeme do Kláštera Hradiště, kde ho odstavíme na parkovišti u hospody Kristýnka na křižovatce.
Co dalšího?
Poblíž Srubů Jizery nemusíme jen lézt po skalách. Dá se tu jezdit na kole, tábořit, lovit ryby, pádlovat na klidné vodě a také hledat poklady při geocachingu. Jedna informace o velmi těžké keši se nachází na pilíři zmíněného betonového mostu přes Jizeru, ale mnohé další keše jsou dostupné pěšky v okruhu pár kilometrů. Nezapomeňte také na skvělý barokní zámek v Mnichově Hradišti a hrobku Albrechta z Valdštejna v nedalekém klášteře.
Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě
Diskuse
Diskuze k článku
Hehe
To brejlatý nejsem já.
- Autor Kuba Turek
- Datum a čas 29.1.2018 18:02
Hehe
- Autor Pepan
- Datum a čas 13.10.2010 15:53

Plinko.cz: Zábava, kterou musí vyzkoušet každý fanoušek online her
Bieszczady pěšky s batohem na zádech
Může se hodit
Nejčtenější články

Via Renata na Wetzsteinkogel. Tělo tuž, vápno buš

Velká pardubická 2025: Legendární dostih, který stále dýchá tradicí a napětím

Ballova lávka na Monte Pelmo
Soutok Vltavy a Sázavy na koloběžce

5 věcí, které na dovolené se slunečními brýlemi nikdy nedělejte
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
---|---|---|---|---|
Zadiel - začátek lezecké sezony
|
Povolené lezení 1.8.-31.1. | 1.8. | ||
Morava - povoleno splutí hlavního toku
|
Litovel | Litovel - Hynkovský jez | 1.8. | |
Parním vlakem k Berounce | Lužná, Železniční muzeum | Nostalgický vlak | 2.8. | |
Welká Wodácká Pouť | Brno, Pisárky | 2.-3.8. | 2.8. | |
Podkrkonošský cyklomaraton | Lázně Bělohrad | Horská kola | 2.8. | |
Houmrův triatlon | Jiříkov | 2.8. | ||
Bezdružické parní léto | Bezdružice, nádraží | 2.-3.8. Nostalgický vlak | 2.8. | |
Hostýnská 50 - cyklomaraton | Bystřice pod Hostýnem | Horská kola | 2.8. | |
Americana - veletrh | Německo, Augsburg | 3.-7.8. Westernový styl | 3.8. | |
Kolešovka | Jindřichův Hradec | Nostalgický vlak | 3.8. |
Diskuse
Na Balt se Češi vracejí | Horydoly, 27.7.2025 22:14, 2 příspěvky |
Inu | Honza, 27.7.2025 13:11, 2 příspěvky |
brdské osmistovky | vodák Marek, 26.7.2025 9:26, 2 příspěvky |
Inu | Honza, 24.7.2025 11:45, 4 příspěvky |
Aljaška na SUP od Chobotnice | Střelec, 23.7.2025 9:25, 5 příspěvků |
brdské osmistovky | Beňour, 22.7.2025 20:59, 2 příspěvky |
dík | taky lezec, 19.7.2025 22:12, 1 příspěvek |
Pomoc i ráda při řešení d... | HR, 19.7.2025 13:04, 4 příspěvky |
Pomoc i ráda při řešení d... | Pavel Juráček 1982, 19.7.2025 11:47, 4 příspěvky |
Aljaška na SUP od Chobotnice | vodák, 19.7.2025 10:51, 5 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
Kozí mejdan | Horydoly , 19.7.2025 23:25 |
Ceny obědů opět rostou | Horydoly Open, 18.7.2025 0:01 |
Výšlap na Prašivou s TOMÁ... | Horydoly , 13.7.2025 15:48 |
Re: Restaurace a hospody | Horydoly Open, 9.7.2025 13:51 |
V pátek začíná 34. Festiv... | Horydoly Open, 9.7.2025 13:36 |
Pillerseetal | Horydoly , 4.7.2025 22:24 |
Pro zvědavce: Kino Alm, k... | Horydoly Open, 4.7.2025 12:04 |
Třídenní trek přes Piller... | Horydoly Open, 4.7.2025 12:01 |