Zatracená Jizera

Zatracená Jizera
Jizera. Obludný jez Benátky.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Chuť pořádně se projet na řece mě přešla po prvních pěti kilometrech jízdy. Voda se postupně vytrácela, kdo ví kam. Kormidelnické pokyny zněly: "Vystupovat, tlačit , naskakovat!"

Start naší výpravy byl u peřeje zvané Paraplíčko u Železného Brodu, předchozí deštivé dny slibovaly vydatnou vodu. Koryto řeky bylo naplněno u místa prvního táboření dostatečně.

Kam zmizela voda?

Voda se ovšem během prvních pěti kilometrů kamsi ztratila a naše pramice začínala škrtat dnem o mělčinu. Řeka nechtěla být hlubší, a tak se moje kormidelnické povely neustále opakovaly: "Vystupovat, tlačit , naskakovat." Po každém nalodění se zase hned ozvalo "chchchc" a opakovalo se: "Vystupovat, tlačit…"

A tak jsem si říkal, že tuhle řeku nám byl čert dlužen. Kdyby alespoň kanoe nedrhly, ale i ty se musely tlačit, přece jenom byly naložené bagáží a to s dvoučlennou posádkou znamená nějaký ponor.

Strašlivá přenášení

Když jsme si po prvním dnu jakž takž zvykli na neustálé vystupování. To jsme ovšem nevěděli, co nás čeká druhý a třetí den. Nechci podceňovat pány inženýry, kteří projektovali jezy na Jizeře, ale vím, že tohle se fakt nepovedlo! Od Turnova nebyl snad jez, který by se nemusel přenášet a nejméně několik desítek metrů, Občas měly naše procházky s loděmi délku přes sto metrů.

Někdy i třímetrové jezy byly bez možnosti lepšího přetažení nebo projetí. Od Turnova do Mladé Boleslavi to dělá dvanáct jezů a to je přece jenom na člověka moc, pokud není zrovna kulturista.

Táboření za dohledu městské policie

Dost bylo stěžování. Musím říci, že na druhou stranu lidé v těchto končinách vycházejí vodákům vstříc co se týče ubytování. Kdo by hledal komfort, tak ho určitě nenajde. Za celou cestu jsme potkali dvě tábořiště. Pokud jsme se zeptali majitele louky, rád nám táboření povolil. Mezi naše nejkurióznější táboření patřil parku mezi houpačkami a bazénkem na okraji Turnova. Nikomu to nevadilo, ani městská policie nebyla proti a to už je co říci!

Slunko po celou dobu pralo do našich zad a s každým přeneseným jezem přibývala naše svalová hmota. Ještě chvilku a byli bychom hotoví vzpěrači. Sem tam tekla rychlejší voda, ale většinou jsme pádlovali na voleji.

Nikdy více!

Když jsem se s Mírou vystřídal na kormidle, nasadil jsem závodní tempo, abych dojel skupinku před námi. Mírovi sedícímu na bedýnce po mém záběru ujela loď pod zadkem a jako potápěč zmizel v hlubině. Po žbluňknutí jsem se ohlédl, co se za mnou děje. Opodál lodi se nejprve objevily bubliny, potom se vynořilo dřevěné pádlo, ale kde je Míra? "Pojeď pro mě zpátky," ozvalo se po notné chvíli, kterou si nechal na vynoření ze studené vody.

Co říci závěrem? Jizeru bych nedoporučoval pro opravdové vodáky. Je vhodná spíše pro ty, co se chtějí fyzicky zdokonalit v přenášení. Já si obrázek o Jizeře udělal, a jak řekl jeden básník: "Už nikdy více!"

Dolní Jizera

Doba splutí: 3 až 4 dni (Podspálov - Benátky)

Vodácká obtížnost: ZW

Charakter: široká řeka, za nižší vody místy mělčiny, čistá voda, od Turnova nesjízdné vysoké jezy a pod nimi nedostatek vody v korytě

Riziko: samozáchrana je snadná

Znalosti: kormidelník má ovládat základní záběry, háček může být bez větších zkušeností

Sjízdnost: od Malé Skály za téměř každé vody

Kilometráž: Jizera má pro každého vodáka eso v rukávu

Tábořiště: Paraplíčko (Podspálov), Malá Skála, Dolánky, Příšovice

Půjčovny: Půjčovny lodí v Česko-Slovensku

Doprava: podél řeky vede silnice a železnice

Doporučené vybavení

otevřená kanoe nebo pramice
pádlo
plovací vesta
pláštěnka
boty do vody
funkční prádlo
lodní pytel nebo barel
mapa
vodovzdorné hodinky
lékárnička
mobil
jídlo a pití na cestu
tábornické vybavení včetně vařiče (ne všude lze rozdělat oheň)

Horydoly.czJizera na HORYDOLY

Jizera chytne vodácké srdce (Paseky - Benešov)

Divoká voda v Riegrovce (Semily - Železný Brod)

Oleška a kousek Jizery (Semily - Podspálov)

Zatracená Jizera (Podspálov - Mladá Boleslav)

Dolní Jizera z Loukova (Loukov - Mnichovo Hradiště)

Štěpánské pádlování na Jizeře (Hubálov - Klášter Hradiště)

Turistická voda na podzim (Benátky - Toušeň)

Desítky krys na Jizeře (Benátky)

Nechat se promlít jezem (Káraný)


Zobrazit místo Jizera na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

turnovský jez
Ahoj, máte někdo čerstvou zkušenost s turnoským jezem ?
  • Autor zdenka
  • Datum a čas 8.4.2010 19:26
Reaguj
před 10 měsíci byly i takové jezy
http://www.youtube.com/watch?v=CnKMIBPnjFQ&feature=channel_page
Reaguj
Ale kluci,
každý domorodec přece ví, že Jizera se jezdi na jaře a né v létě. V létě to tam opravdu neteče i když dlouho prší. Ideální pro vodáky je horní část, kde to trochu teče a končí se před Žel. Brodem.
  • Autor dědek
  • Datum a čas 11.7.2005 23:10
Reaguj
Ale tak kluci jeste reknete,ze se vam na Jizere nelibylo. Je fakt, ze vody bylo po skromnu a jezu byl opravdu dostatek :-) ale zase jsme meli slunecno. Takze muj zaver:bylo to skeli, jako vsechna voda s vama a akce s vama.
  • Autor Zdenca
  • Datum a čas 9.7.2005 19:55
Reaguj
Tož chlapi nebřečte
No já vám řeknu, že se mi na Jizeře moc líbilo. Jezy byly dokonalými inženýrskými skvosty :-), a občas to taky jelo a peší turistiku s lodí taky jen tak někdy nezažuju :-)))
  • Autor KolinC
  • Datum a čas 8.7.2005 21:50
Reaguj
Jako by mi mluvil z duše
Já mohu slova autorova jen potvrdit. Tady se architekti opravdu předvedli, jen co je pravda. Dostatek vody je pojem dosti relativní, ale možná v jiném termínu by vody mohlo být více. V jednom se však přeci jenom lišíme. Já bych si Jizeru někdy rád zopakoval, jen by to muselo být bez těch Jezů. Nejvíce mě uchvátilo okolní prostředí, krajina.
  • Autor Radek
  • Datum a čas 8.7.2005 19:58
Reaguj
Ale nepovídej...
Před lety jsme to splouvali těsně před prázdninami a všechno bylo bez problémů. Vody bylo dost, jenom jezů bylo "neurekom".
  • Autor Vokoun
  • Datum a čas 8.7.2005 08:13
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Slovensko AKTUÁLNĚ 2025

Slovensko AKTUÁLNĚ 2025

VEĽKÁ FATRA Zajímá vás, kde se dá projet na lyžích, kde se leze po skalách, jaké podmínky vládnou na hřebenech, jak jsou nateklé ledopády, nebo jaká chata je otevřená? Přinášíme aktuální... celý článek

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2025

Alpy AKTUÁLNĚ 2025

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Jeseň pokračuje: Zemplínske lakocinky

Jeseň pokračuje: Zemplínske lakocinky

Festival Zemplínske lakocinky v rekreačnom areáli Kaluža na Zemplínskej Šírave, sa mimoriadne vydaril. Počas oboch dní panovala výborná nálada, areál zaplnili návštevníci z celého regiónu i zo vzdialenejších kútov Slovenska.
Kam za nejkrásnějšími ohňostroji světa?

Kam za nejkrásnějšími ohňostroji světa?

Každý, kdo někdy sledoval ohňostroj na noční obloze, ví, že to není jen o světlech a hluku. Je to zážitek, který vás na chvíli přenese úplně jinam. Do světa, kde barvy tančí
Alpy AKTUÁLNĚ 2025

Alpy AKTUÁLNĚ 2025

SCHNALSTAL Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Hornictví je turistický hit. Báňská muzea najdete po celém Česku

Hornictví je turistický hit. Báňská muzea najdete po celém Česku

Dobývání nerostných surovin je v Česku obecně na ústupu, o to větší zájem však budí u široké veřejnosti. Zpřístupněná jsou stará důlní díla, naučné stezky či nejrůznější báňská muzea.
Přes 3 jezy napříč Prahou. Skauti zařídili nádherné počasí

Přes 3 jezy napříč Prahou. Skauti zařídili nádherné počasí

Tradiční skautský závod pramic Přes 3 jezy napříč Prahou se koná vždy na svatého Václava 28. září. Po závodnících vyrážejí na Vltavu vodní turisté, kteří si mohou užít otevřené šlajsny na

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 23.10.-2.11. 23.10.
Cyklohráček - vlak s dětskou hernou Praha 23.3.-28.10. Praha - Slaný 28.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Řepiště, U Máně 30.10.-5.12. 30.10.
Svatohubertské slavnosti Loučeň, zámek   1.11.
Klenoty pralesa - výstava Olomouc 17.10.-2.11. 2.11.
Dendrologická zahrada - konec sezony Praha, Dendrologická zahrada 2.11.
Z pohádky do pohádky - výstava ilustrací Třebechovice pod Orebem, muzeum 31.5.-2.11. Maloval Vojtěch Kubašta 2.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Hradec Králové, Bio Central 3.-5.11. 3.11.
WTM - veletrh Velká Británie, Londýn 4.-6.11. Cestování 4.11.
EICMA - veletrh Itálie, Miláno 6.-9.11. Cyklistika a motocykly 6.11.

Diskuse

Inu Honza, 27.10.2025 10:19, 10 příspěvků
jinak možná Pišišvor, 26.10.2025 22:50, 1 příspěvek
traverz climber, 25.10.2025 12:48, 3 příspěvky
opravy Nenufer, 25.10.2025 9:57, 5 příspěvků
??? Elektrika, 23.10.2025 16:41, 2 příspěvky
??? Honza, 20.10.2025 10:55, 2 příspěvky
Ada, Phill, 20.10.2025 9:24, 1 příspěvek
Čelovka Petr, 19.10.2025 19:39, 24 příspěvků
Rysy - smrtelné úseky Kuba Turek, 19.10.2025 0:11, 2 příspěvky
??? Honza, 18.10.2025 10:59, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Velké Popovice Horydoly , 26.10.2025 23:07
Krumlovský vodácký maraton Horydoly , 22.10.2025 20:56
Sv. Martina oslaví Na Spi... Horydoly Open, 22.10.2025 10:03
Kosmetika Horydoly Open, 22.10.2025 9:59
Mezinárodní úspěch Kutné ... Horydoly Open, 20.10.2025 9:30
Podzimní výlovy Horydoly , 17.10.2025 19:45
Jižní Čechy Horydoly , 15.10.2025 1:17
Czech Travel Press Horydoly , 12.10.2025 18:41