
Sveti Jure na kole
Převýšení 1762 metrů z chorvatského přístavu Podgora na nejvyšší horu jadranského pobřeží Sveti Jure v pohoří Biokovo se dá zvládnout na kole po relativně dobré silničce během odpoledne, je dobré být ale připraven a mít něco předem našlapáno alespoň v českých kopcích.
Na třicetikilometrové trase, která vede prakticky stále do kopce, potkáte horské koně, volně se pasoucí krávy a kozy a políčka brambor v závrtech nehostinného, ale krásného krasového pole.
Odpočinout si můžete v sedle Sveti Ilija (897 m), zpáteční cestu je možné zpestřit terénní jízdou po štěrkovém a pískovém makadamu (polní cesta) a silničními serpentinami s vyhlídkou na většinu ostrovů jižní Dalmácie.
Sveti Jure je druhá nejvyšší hora Chorvatska, nejvyšší vrchol pohoří Biokovo a nejvyšší místo dalmatského pobřeží. Zvedá se do výšky 1762 metrů nad mořem.
Z náměstí oblíbeného pobřežního letoviska Makarska počítejte se převýšením 1900 metrů a délkou 31 kilometrů. Nahoru se jede po stejné silnici jako dolů.
Z Makarské stoupáme na východ do kopců po frekventované silnici. Po pěti kilometrech odbočíme na silnici druhé třídy a odbočíme na ní ostře doleva.
U závory o pár kilometrů dál se platí za vstup do národního parku bez ohledu, zda jdete pěšky, jedete na kole nebo v autě. Následuje 21 kilometrů stoupání. Profil se mění a z příjemného sklonu se často přechází do nepříjemně strmého sklonu. Protrpíme serpentiny a následuje úchvatná hřebenovka s výhledy na okolní vrcholy, skály a loučky. Párkrát mírně klesáme.
Poslední kilometry jsou nejnáročnější. Silnička se zařezává do strmých srázů, nepřehledné zatáčky znepříjemňuje strmé stoupání a únava ze zdolaných kilometrů.
Závěrečné stovky metrů vyčerpají snad každého cykloturistu.
Na vrcholu stojí a je obehnaný plotem se zákazem vstupu. Kousek bokem pod vrcholem je veřejně přístupná kaple svatého Jiří.
Nezapomeňte vzít s sebou na kolo několik litrů pití! Jediná restaurace po cestě funguje v sedle Svatý Ilija. Ve vyprahlém vápencové krajině nejsou k dispozici žádné prameny ani potoky! Každý rok na této hoře zkolabuje několik lidí - ať už volí výjezd na kole nebo výstup pěšky. Někteří zemřou od vyčerpání, dehydratace a přehřátí organismu!
INFO: web Geotour a Facebook Kololoď
Geotour na Horydoly
CYKLISTIKA
Do Chorvatska na kole na jaře nebo na podzim
Hum je nejvyšší hora na ostrově Vis
Chorvatsko - tři nejvyšší vrcholy na kole
BĚH
KAJAK
Lodilod vyplouvá do jadranských vod
ŽIVOT NA LODI
Služby pro cyklisty se v Chorvatsku zlepšují
Diskuse
Diskuze k článku
Sveti Jure

Attersee - Attergau: bohatství ve vodě
Tour de France 2025: 21 etap a 3339 kilometrů
Může se hodit
Nejčtenější články

Alpy AKTUÁLNĚ 2025

Hostivařská přehrada 2025
Cyklonovinky 2025

Na jakých kolech jedou cyklisté Tour de France?

Livigno, Bormio a Valtellina 2024/2025
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
---|---|---|---|---|
Podkrkonošský cyklomaraton | Lázně Bělohrad | Horská kola | 2.8. | |
Houmrův triatlon | Jiříkov | 2.8. | ||
Hostýnská 50 - cyklomaraton | Bystřice pod Hostýnem | Horská kola | 2.8. | |
Americana - veletrh | Německo, Augsburg | 3.-7.8. Westernový styl | 3.8. | |
Jistebnický kancionál - cyklomaraton | Jistebnice | Horská kola | 9.8. | |
Karlovy Vary cyklomaraton | Karlovy Vary | Horská kola | 9.8. | |
Pilsenman - kvadriatlon | Plzeň, Bolevecký rybník | Plavání, horské kolo, kajak, běh | 9.8. | |
Krušnoton | Teplice | Silniční kola | 9.8. | |
Vasaloppet - cyklomaraton | Švédsko, Mora | Horská kola | 9.8. | |
Horal - cyklomaraton | Svit | Horská kola | 13.8. |
Diskuse
praskání kamenů z potoka | Lukas B., 28.7.2025 18:38, 1 příspěvek |
Taky u chaty | Šlojíř, 28.7.2025 13:16, 2 příspěvky |
Na Balt se Češi vracejí | Horydoly, 27.7.2025 22:14, 2 příspěvky |
Inu | Honza, 27.7.2025 13:11, 2 příspěvky |
brdské osmistovky | vodák Marek, 26.7.2025 9:26, 2 příspěvky |
Inu | Honza, 24.7.2025 11:45, 4 příspěvky |
Aljaška na SUP od Chobotnice | Střelec, 23.7.2025 9:25, 5 příspěvků |
brdské osmistovky | Beňour, 22.7.2025 20:59, 2 příspěvky |
dík | taky lezec, 19.7.2025 22:12, 2 příspěvky |
Pomoc i ráda při řešení d... | HR, 19.7.2025 13:04, 4 příspěvky |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
Kozí mejdan | Horydoly , 19.7.2025 23:25 |
Ceny obědů opět rostou | Horydoly Open, 18.7.2025 0:01 |
Výšlap na Prašivou s TOMÁ... | Horydoly , 13.7.2025 15:48 |
Re: Restaurace a hospody | Horydoly Open, 9.7.2025 13:51 |
V pátek začíná 34. Festiv... | Horydoly Open, 9.7.2025 13:36 |
Pillerseetal | Horydoly , 4.7.2025 22:24 |
Pro zvědavce: Kino Alm, k... | Horydoly Open, 4.7.2025 12:04 |
Třídenní trek přes Piller... | Horydoly Open, 4.7.2025 12:01 |